Bears van Amsterdam Feuilleton Het geheim van den ingesneeuwden slaapwagen. IOPROGRAMMA VOOR VRIJDAG HILVERSUM I 301 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Metro- «ole-orkest. 18.30 Programma voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Liedjes van vroeger en nu. 19.15 Denk óm de hncht! VPRO: 19.30 Grondgedachten S Christelijk Geloof., RN10: 20.00 Nieuws 20.05 Weeroverzicht. 20.08 rintate no. 176. VPRO: 20.30 Cau serie van ds. A. W. Brink. 20.45 Causerie van den heer C. van Dorp. VARA: 21.00 Op de Brug. 21.15 Gr.pl. fl.30 Men vraagt...... en wij draaien! $00 Weekoverzicht. 22.15 Cantabilé- Septet. VPRO: 22.40 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel door Johan Jong. 23.40 Gr.pl. 24.00 Sluiting. HILVERSUM 11 415 m.' KRO: 18.00 Dinermuziek. 18.15 Wat ftet buitenland leest. 18.30 Vervolg Dinermuziek. 18.50 's Avonds als ik slapen gaRNIO: 19.00 Nieuws. 19.15 Departem. 'uitzending. KRO: 19'!30 Gr.pl-19.45 Wat doe ik met mijn vacantie? 20.00 Nieuws. 20.05 Volks liederen uit alle landen. 20.50 G.r.pl. 21.00 Op de Brug. 21.15 Orgelconcert. 21.45 Het ongelukkige Polen. 22.00 Nieuws. 22.15 Avondgebed. 22.30 r>Ensemble Nina Dolce. 22.45 Sport- praatje. 23.00 Vervolg EnsembIe~Nina Dolce. 23.15 Gr.pl. 24.00 Sluiting. VOOR ZATERDAG HILVERSUM 1 301 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8.20 Gr.pl. VPRO: 10.00 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Bariton en piano. 10.45 Uitzending voor de arbeiders in de Continu-bedrijven. 11.45 Familie berichten uit Indië. 12.00 Gr.pl. 12.30 Kalender. .12.35 Novélty Serenaders. 13.00 Programma voor de Ned. Strijd krachten. 13.30 The Ramblers. 14.00 Een nieuwe wereld. 14.15 Continental Quintet. 14.45 Van boek tot boèk. 15.00 Het Radio Philh. Orkest. 16.00 Gr.pl. 16.15 Causerie. 16.30 Stereo- phonische Proefuitzending. 17.00 AJC-uitzending. 17.30 City-halfuurtje HILVERSUM 11 415 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15. Ochtendgym nastiek. 7.30 Morgengebed. 7.45 Maria ter eere. 8.00 Nieuws. 8.20 Gr.pl. 8.55 rVrouwenspiegel. 9.00 Opgewekte nje- lodieën. 9.30 Waterstanden. 9.50 Gr.pl. 10.15 Wat. doe ikSimet mijn vacantie? 10.30 Fluit, clavecimbel en violoncel. 11.00 Radioziekenbezoek. 11.45 Viool recital. 12.15 Waar het strijden zwaar is. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 De l^iccardo's. 13.45 De Too- neefkijker. 14.00 De band van de week.. 14.15 Englsche les, voor gevor derden. 14.45 Gr.pl. 15.00 Hand in hand door Kinderland. 16.00 Piano recital. 16.30 Nachtvorstverwachting. 16.32 Stereofonische Proefuitzending. 17.00 KRO-Kiosk. 17.15 Klaas van Beecken zijn orkest. 17.45 Verloren schoonheid in Europa. Resolutie der Arabische Liga Het Bestuur van de Arabische Liga heeft op zijn Dinsdag te Bloedan (Syrië) gehouden bijeenkomst een re solutie aangenomen waarin steun ver- leeitd wordt aan het verzoek van Egypte om „eenheid van het dal van de Nijl" (vereeniging van Egypte met de Soedan) en volledige ontruiming van Egypte door de Engelsche troe pen. Verder wordt in de resolutie uit drukking gegeven aan de ongerust heid over de onderbreking der onder handelingen over de herziening van het in 1936 (usschen Engeland en Egypte gesloten verdrag. Palestijnsche kwestie voor het Int. Hof van Justitie? anks strikte geheimhouding ver nuft A.F.P. van gezaghebbende memers bij de conferentie van den Raad der Arabische Liga te Bloe- daan (Syrië), dat de Palestijnsche kwestie aan het Internationale Hof van Justitie zou wordep voorgelegd, datr volgens genoemde waarnemers, gegeven beloften en op zich genomen verplichtingen niet zou zijn nageko men. Volgens dezelfde bron zou de Raad ?n economische boycott tegen Enge land en de Vereemgde Staten procla- meeren en aan de Arabische landen verzoeken geeno olieconcessies aan deze landen toe" te staan, indien zij hun pro-Zionnistische politiek hand haven. Ook zou de Raad de Arabische landen aansporen zich te verzetten met alle dienstige middelen, desnoods met geweld, tegen de Joodsche imipi- gratie in Palestina. President Truman dringt aan op ratificatie van de Internationale Conventie voor de Burger-Luchtvaart In een boodschap aan den Senaat heeft president Trpman aangedrongen op directe ratificatie van de interna tionale conventie voor de burger-lucht vaart, welke door president Roosevelt in Maart 1945 bij den Senaat was in gediend. De president zond zijn bood schap na de debatten inzake de cbn- ventie in de Senaatscommissie voo^ buitenlandsche betrekkingen, ter gele genheid waarvan de assistent-staats secretaris voor economische aangele genheden, William L. Claytoa, op directe onderteekening aandrong. In zijn boodschap wees de president er op, dat de internationale organisa tie voor de burger-luchtvaart krach tens de conventie op een permanente basis in het leven zou worden geroe pen na onderteekening door 26 regee-; ringen. Middelerwijl ontbreekt het de voorloopige organisatie, die thanë haar zetel heeft te Montreal, aan vol ledige ^bevoegdheid en is haar duur beperkt. Geen verbreken van wapenstilstand in China Een woordvoerder van het Chinee sche ministerie van Inlichtingen heeft heden yerklaard, dat de berichten uit Peiping, volgens welke de Chineesche nationalistische commandant in Mand- sjoerije de wapenstilstand van 15 dagen zou hebben opgezegd, niet juist zijn. De Chineesche regeering is vast besloten de wapenstilstand te eerbie digen om het voéren van onderhan delingen te vergemakkelijken. Umberto naar Portugal? Naar uit gezaghebbende bron te Rome verluidt heeft De Gasperi aan den ministerraad medegedeeld, dat Umberto Rome heeft verlaten op weg naar Portugal. Volgens een latere mededeeling van Radio Rome zal.het vliegtuig waarmee de ex-koning zich in ballingschap be geeft, eerst Madrid aandoen. Vandaag wordt de reis naar Lissabon voort gezet. Naar thans bekend wordt, wist de Italiaansche regeering gistermiddag eerst tegen drie uur, dat Umberto het besluit had genomen Italië te verlaten. Na afscheid te hebben genomen van htt personeel van het Quirinaal en zijn lijfgarde begaf de ex-koning zich, ver gezeld van Lucifero, den leider der Democratische Partij, Sogno, directeur van de Corriere, Lombardo en Lupi- nacci, directeur van het blad Secoio, naar het vliegveld. UMBERTO ONVOLDAAN Ex-Koning Umberto heeft bij zijn vertrek naar Portugal een boodschap aan het Italiaansche Volk achtergela ten, waarin hij o.m. zeide: „Italianen, toen ik eerst het Luitenant-Generaal schap en daarna de kroon aanvaard de, heb ik verklaard, dat ik mij zou onderwerpen aan den vrijelijk geuiten wil van het Volk, aangaande den Staatsvorm. Plotseling, in strijd met de wetten verrichtte de jRegeeriog een revolutionaire daad, door eenzij dig en willekeurig macht tot zich te trekken, die haar niet toekomt, terwijl zij mij voor het alternatief stelde de bloedige botsingen uit te lokken of voor geweld te buigen. Terwijl het land eerst kort geleden uit een tra- gischen oorlog te voorschijn is geko men, zijn grenzen bedreigd ziet en zijn eenheid in gevaar, geloof ik, dat het mijn plicht is alles te doen wat nog in mijn macht is om het verder smart en tranen te besparen, nadat het zooveel geleden heeft. Terwijl ik dit offer' breng voor de hoogste be langen van het land, voel ik het als Italiaan en Koning als mijn plicht een woord van protest te doeft hooren tegen het geweld dat gepleegd is. Met epn door smart bezwaard hart, maar in een HIaar besef, dat ik alles in het werk heb gesteld mijn plichten te ver vullen, verlaat ik het land. Laten allen die een eed aan mij hebben afgelegd en in veel zware beproevingen mij trouw bleven, zich ontslagen achten van hun eed aan den Koning, niet van hun eed aan het land. Mijn ge dachten gaan uit naar allen, die voor Italië en voor het behoud van alle Ita- linanen zijn gevallen. Wat ons land ook overkomt, het kan altijd op mij rekenen als één van zijn meest toe gewijde zonen. Leve Italië!", De eerste indruk, die de Boodschap van Umberto onder de Italianen heeft gewekt is deze, dat zij een ernstige aanhitsing tot tweedracht onder de burgers bevat. Men is van meening dat het antwoord van de Gaspari van het hoogste belang zal zijn voor het geven van eeh richtlijn aan het land na het vertrek van Umberto. Sjahrir óver dè Indonesische voorstellen In een interview heeft Sjahrir gis teren verklaard, dat de Indonesische tegenvoorstellen zullen voorslaan een voorloopige overeenkomst, waarbij verschillende politieke verschilpunten buiten beschouwing zullen worden ge kten. Vo Hij gaf toe, dat de jongste gebeur: tenissen hiermede bedoelde, hij blijkbaar den toestand in het binnen land van Java en Tangerang ver traging van de-definitieve formulee ring tot gevolg had gehad, Doch op zijn laatst zouden de tegenvoorstellen aafo het begin van de volgende week worden overlegd. Deze tegenvoorstel len zullen een antwoord, vormen op 't Nederlandsche voorstel, dat dr. Van Mook, tegen de verwachtingen der Indonesiërs in, reeds een week na zijn terugkeer uit Nederland aan de Indo nesiërs heeft overhandigd. Sjahrir hoopt, dat, terwijl de oplos sing van de geschilpunten hangende is, door de tegenvoorstellen een voor loopige overeenkomst onder oogpn zal worden gezien, die ten spoedigste tot resultaat zal hebben, dat de Nederlan ders en de Indonesiërs tot samenwer king komen, hetgeen men zoo nood zakelijk acht met het oog op den hui- - digen toestand pp Java. Hij gaf als zijn meening, dat mochten er moei- ijkheden ontstaan, deze alleen op de concrete punten betrekking zouden runnen hebben en niet op den vorm en het karakter van de tegenvoorstel- en. Wat betreft 't bericht, dat het Ne derlandsche standpunt in zake de overgangsperiode Nederlandsch- ndische regeeringskringen achten thans een kortere periode dan een eneratie aanvaardbaar verklaarde ijahrir, dat dit een wederzijdsche toe nadering zou kunnen bevorderen. In de kabinetszitting waren de moorden van Tangerang en de bezetting van een nieuwe strook land ten Oosten van Batavia, waarbij is inbegrepen h,et ge- ried ten Oosten van Bekassi, even eens besproken. Sjahrir zeide, dat hij er nog niet zeker van was, of een jrotest tegen deze operatie bij het Geallieered Hoofdkwartier zou worden ingediend. Hij wachtte de volledige Dijzonderhpden af. Eenige maanden lang was de uit- areïding van de bezette zone tot, aan de Kali Bekassi een punt van bespre- ring geweest. Hij gaf geen commen taar op de verklaring van het Indone sische ministerie van voorlichting, dat de bezetting zou zijn uitgevoerd zon der toestemming van de T.R.I. en evenmin op de verklaring van den officieelen Britschen woordvoerder. De irrigatie op Sumatra Men verwacht, dat de organisatie van het Irrigatie-bureau te Soengai Latoeng bij Padang op Sumatra bin nen enkele dagen haar beslag zal' hebben gekregen. Het bureau zal de regelmatige irrigatie yan rijstvelden tot een oppervlakte van 1483 hectare verzekeren: Het ontworpen project zal binnen een jaar gereed zijn, aldus meldt het Sumatraansche provinciale economisch departement aan Antara. Maatregelen tegen toenemende ongereldheden ten Oosten van Batavia Volgens een officieele Britsche ver klaring zijn de ongeregeldheden in het gebied ten Oosten van Batavia toe genomen. Doch thans is een overeen komst tot stand gekomen tusschen het hoofdkwartier van de AFNBI en de republikeinsche vertegenwoordi gers, die aan de TRI instructie hebben gegeven om zich ten Oosten ^an de rivier de Bekassi terug te trekken, zoodat geallieerde troepen tot aan de rivier zouden kunnen oprukken. Ofschoon de TRI in overeenstem ming met de verstrekte orders wel zou terugtrekken, bestond de moge lijkheid, aldus de republikeinsche ver tegenwoordigers, dat enkele ongeré- gelde en ongecontroleerde benden zich regen het oprukken der geallieerden zouden verzetten. In overeenstemming met deze afspraak zijn de geallieerde strijdkrachten gisterocHtend in Ndrie colonnes in Oostelijke richting opge rukt. De Zuidelijke colonne bereikte de rivier zonder etenigen tegenstand. De middelste en de Noordelijke co lonne echter, hebben zwakken tegen stand ontmoet en trekken nog voor waarts. Enkele slachtoffers zijn geval len in Öe mijnenvelden, die op den spoorweg ten Oosten van Klender waren aangelegd. Deze beweging ven- zekert een duidelijke afgebakende Nieuws in het kort uit Indonesië Heden la de „Tablata" uit Tandjong Prlok naar Nederland vertrokken. Tegen den collaborateur Snel, oud-op-ï ziener van het interneeringskamp Strtfijs- wljk, is een gevangenisstraf van 8 jaar geeischt. Uit Australië is naar Indonesië over gebracht de Boedhlst Josuah van Dienst. Van Dicast, die reeds jarenlang 'n slech ten naam te Buitenzorg had, heefttijdens den oorlog voor den Tojcioschen radio- omroep redevoeringen en propaganda materiaal in het Ncderlandseh vertaald en omgeroepen. Later week hij uit naar Australië, waar hij thans Is gearresteerd. Hij. zal terecht staan wégens collaboratie. Eerste luitenant M W A Kroon, onder commandant van de guerilla-nctie der Ncdérl. marechaussees op Malakka, is wegens zijn verdiensten tot kapitein be vorderd. De directies der dagbladen, die te Ba tavia, Bandoeng, Semarnng enSoerabaja verschijnen, hebben de Vereen- Nederl. Dagbladpers ia Indië opgericht. De be doeling hiervan is een inniger samenwer king bij den wederbpbonw van de vrfte dagbladpers. Met Medan zal overleg ge pleegd worden. Als secretaris treedt op de heer A W v Ranahorst te Bandoenai Te Tjlmahle is een politiepatrouille door Indonesiërs, die in hun tuinen aaa .het werk waren, beschoten. Toen de pa trouille naderde, werden de werktuigen voor geweren verwisseld. Het staat nog niet vast, of men hier te maken heeft met vechtlustige boeren of met vermomde ex tremisten. 13/6 12/6 Tape Fondsen Staatsleeningen 4 Ned. '41 101 3%Ned.'41 101% 3 Ned.'37 101 3-3'/jNed.'38 101% 21/» Sp.cert. 100"/16 100% 3 Ned. In.'37A 97% 97% Bank en Cred. Inat. Kolon. Bank N In Ha. ba. 89% Ned.Han.ml). Indnatr. Ondern. Aku 162 van Berkel 123 169 283 309 12/6 Jap. lijn 120 Kon. Boot 167 Ned.Scheepv. Unie 163 100% 101%6 101% Suiker Ondern. H.V.A. 268 Java Cult. 124 Nisu 122 Tabaka Ondern. DeliBat.mij. 144% Deli mi). 153 Senembah 151 89% 121% Cnlvé Lever Bros Philips Petroleum Ond. Kon Olie 430* Scheepvaart Mij. HolI.Am.L. 159 165 123% 170 290 310 435 161 13/6 121 174 163 270% 122 127 144'/, 150 Prov. en Gem. Lg. 3%A'dam'37101% 101% 3%R'dam '37101%. 101%. Hypotheekbanken 3'/ïFnGr.H.b. 101'/, 100% 3%Alg.H. b. 101% 100»/, 3%Wl.H.b. 100% 12/6 13/6 Anndfeelen Bank en Credlet Inst. A.bank 138 R.bank 138 Tw. Bank 152$ Indnatr. Ond< v.d. Bergh 262%$ 6%Pr.Lev.Br. 142 v. Geldef 113'/, Ned: Gist 370 Ned. Kabel. 267'/, Blectr. Mn. Antem.N.Bez. 138 N.Ind.Gas 128 Handel My, Borsumij94 Carac. H.mij. 240 Ned. Wol gew. Byenkorf 3%L. S. mijn 104 3% Bat. Olie 103' 137'/. MD/» 155 143 110 360 268 131 96 242 200 103 b bieden. 1 laten. gedaan en bieden. gedaan en laten. Koersen medegedeeld door M. J. Ogier 6 Co. No. 23 „Ik geloof het niet, .monsieur. Om dat de trein stilstond, kon ik niet 'ndommelen als gewoonlijk". .,Zag u'een van de reizigers door de gang loopen?" De man dacht na. „Eén van de dames ging naar het toilet aan het einde, geloof ik." „Welke dame?" „Ik weet het niet, monsieur. Het was ver in de gang en ze had haar 'teg naar me toe. Ze had een vuur- teode kimono aan met draken erop.' Poirot knikte. „En daarna?" „Niets, monsieur, tot den morgen. „Weet thet zeker?" „O, pardon; u zelf, monsieur, deed uw deur open e,n keek een oogenblik naar buiten." „Goed, mijn vriend," zei Poirot. „Ik wist niet óf u daaraan zoudt denken. Tusschen twee haakjes, ik werd ge wekt door het geluid van iets zwaars dat tegen mijn deur viel. Hebt u eenig idee, wat dat geweest kan zijn? De man staarde hem aan. „Er was niets, monsieur. Dat weet ik positief." Dan moet ik een nachtmerrie ge had hebben," zei Poirot filosofisch. Tenzij," zei monsieur Bouc, „net iets was in den coupé er naast, wat ie hoorde." t Poirot nam geen notitie van het denkbeeld. Misschien wilde hij dat met in 't bijzijn van den Slaapwagen-con ducteur. Laten we tot een ander punt ko men," zei hij. „Stel dat er gisternacht een moordenaar in den trein Kwam. Is het heel zeker, dat hij hem niet kan hebben verlaten na het begaan van depierre3Michel schudde zijn hoofd. „Of dat hij ergens verborgen kan Z1^De trein is feoed doorzocht," zei monsieur Bouc. „Laat dat idee varen, mijmvriend." „Bovendien," zei Michel; „niemand zou in den slaapwagen kunnen ko- mén, zonder dat ik hem zag." „Wat was de laatste halte?" „Vinkovci." „Hoe laat was dat?" „We hadden moeten vertrekken om 1L58. Maar door het weer waren we twintig minuten te laat." „Had er iemand uit het gewone deel van den trein kunnen komen?" ;,Neen monsieur. Na het diner wordt de deur'tusschen de gewone wagens en de wagon-Iits gesloten." „Bent u zelf uit den trein gegaan in Vinkovci?" .Ja monsieur. Ik stapte als gewoon lijk op het perron en stond bij de tree plank van den trein. De andere con ducteurs deden hetzelfde." ,JEn de voorste deur? Die bij den restauratiewagen?" „Die is altijd van binnen gesloten. „Hij is nu niet gesloten." De man keek verbaasd, toen hel derde zijn gezicht op. „Een van de reizigers heeft hem zeker opengedaan om naar de sneeuw te kijken." Waarschijnlijk," zei Poirot. Hij tikte een oogenblik nadenkend op de tafel. „Monsieur geeft mij toch niet de schuld," zei de man schuchter. Poirot glimlachte hem vriendelijk toe. U hebt een kwadf kans geloopen, vriendje," zei hij. „Ah, nóg een punt, nu ik ër aan denk. U zei, dat er weer gebeld werd net toen u bij mijnheer Ratchett klopte. Inderdaad heb ik het zelf gehoord. Wie was dat?" „Het was de bel van madame Ia princcesse Dragiloff. Ze wilde dat ik haar kamenier riep." „En deed u dat?" „Ja, monsieur." Poirot bestudeerde nadenkend den plattegrond vóór zich. Toen boog bij zijn hoofd. „Dat is alles voorloopig!" zei hij. „Dank u, monsieur." De man stond op. Hij keek mon sieur Bouc aan. „Wees maar rfiet benauwd, Pierre," zei de laatste vriendelijk. „Ik zie niet in, dat er eenig verzuim van jouw kant is geweest." Tevreden verliet Pierre Michel den restauratiewagen. HOOFDSTUK X. Een oogenblik bleef Poirot in ge dachten- verzonken. „Ik geloof," zei hij, „dat het goed zou zijn, met het oog op wat we nu weten nog een woordje te wisselen met den heer MacQueen." De jonge Amerikaan verscheen. „Wel," zei hij, „hoe staan de zaken?' ,Niet kwaad. Sinds ons laatste on derhoud heb ik iets ontdekt de identiteit van den heer Ratchett. (Wordt vervolgd) m m a

Groot Gouda | 1946 | | pagina 5