GcdUht Bioscopen Zwaar programma poor de kampioenen Uet van de week. Wat de BINNENLAND De mensch is een gevallen koning, heeft de Fransche denker Pascal ge zegd. Hij past naar zijn hoogen aard niet in de verhoudingen, waarin hij is geplaatst. Hij is geroepen tot "grootheid en ruimte, terwijl hij leeft in het onderlinge gedrang. Hij zou moeten uitgroeien tot een machtigen boom onder den wijden hemel, hij voelt den drang naar groei, njaar hij blijft telkens steken in eigen enghartigheid en onzuiverheid. Van koninklijken stam, maar een krom en verdraaid geslacht) DE BEUKENHAAG Langs de' uitgetreden duistren weg Bouwt, om de tuinen te versperren, De oude ruige beukenheg Haar zwarten wal tegen de [sterren, Het dorre hout ruischt in den nacht Als eene eindelooze klacht. En eiken Mei keert haar geloof Terug aan 't eeuwig groene leven, En vol van bloot en teeder loof Staat zij weer in de zon te beven; Doch kiemf m geurt-en wuift [zij weer, De> tuinman snoeit en snijdt haar [neer. Van onder kaal en afgetrapt, Vol puisten aan haar arme stammen, Is zij aan allen kant gekapt En wuift geen tak méér 'uit haar [kammen, Van buiten is zij gladgesnoeid, Van binnen is zij kromgegroeid. Zoo staan zij eender allemaal, Geknipt, gekapt en afgeschoren En toch is elke stronk eenmaal Uit eenen beukenboom [geboren, En geen van hen wordt immer [groot, JEn geen van hen gaat immer dood. Wij groeien op een slechten grond Met onze machtelooze wenschen O haag wij zijn als gij gewond: Geknotte en geschonden menschen! Een donkre wal staan we in den nacht, En door ons hart huivert het zacht. C. S. ADAMA VAN SCHELTEMA: Uit stilte en strijd. brengen Van Mayerling tot Serajewo Sera je wo, 28 Juni 1914, de aartshertog van Oostenrljk-Hongarije wordt door een revolverschot gedood, de oorzaak van den eersten wereldoorlog. Voordat echter dit noodlottige schot gelost werd, hadden zich aan het Oostenrijksfche Hof diverse drama's afgespeeld. Ofschoon het woord „drama" wel wat te erg is in dit verband, ztyn de gebeurtenissen, die zich achterde schermen op het Hof afspelen, vooral op den dag van den moord, zoo ergerlijk, dat we hier zoowat over „drama" zouden kunnen spreken. Het gekonkel achter de schermen, de moeilijkheden die aartshertog Ferdinand bij zijn huwelijk met Gravin Sophie Gochek in den weg wonden gelegd, de door de regeer in g uitgeoefende regeering met den knoei in Kroatië, Tsjeeho-Slowakije en andere randstaten van het voormalige Oostenrijk-Hongarije. worden allen in.deze historische film, die gemaakt is naar een roman over dien tijd en niet geheel op waarheid berust, in beeld gebracht. Ofschoon een derge lijke film bet nadeel heeft, dat men den inhoud al min of meer kent, staat er het voordeel tegenover, dat men meer zijn aandackft kan vestigen op het spel en de filmtechniek van de film. In deze rolprent zijn beiden af, het spel van Edwige Feulllière en John Lodge, die de hoofd rollen vertolken, is in een woord af. In, bet voorprogramma draait naast het en buitenlandsche nieuws een Ihuziekfilm van uitstekende kwaliteit, in een schitterende kleurenfilm over Venetië wordt ten geboore gebracht het bekende werk van Jacquis Offenbach „Hoffmann's Erzahluagen". Een programma dat een bezoek aan den Schouwburg-Bioscoop zeer zeker rechtvaardigt. VROUWENGEVANGENISSEN Thalia Theater brengt na de groote successen geboekt met de Roode Aar de en Stan Laurtfl en Oliver Hardy ons thans ter afwisseling weer eens een Fransche film, en wel de film Vrou wengevangenissen, geschreven door Francis Carco, die er als Romancier tevens een der* hoofdrollen in ver,r vult. De regie berustte bij Roger Ri- chedé en hij heeft hier een filmpro duct gemaakt, dat de naam» Fransche Film ook-weer volkomen waard is, al willen wij vooropstellen, dat deze film ondanks al haar goede kwaliteiten niet voor de volle 100 kon bevredi gen. Vergelijken wij hgar bijv. met Meisjes achter Tralies, Prison de Fem- mes, dan valt deze vergelijking in het nadeel van Vrouwengevangenissen uit. In den aanvang blijven we ver ver wijderd van alles, dat ook maar even naar gevangenissen zweemt, want-we beyinden ons in de luxueuse salons van den rijken fabrikant Regent en diens vrouw Juliette. Via een chan- tage-onderhoud, waarbij een jaloer- sche jpngedame enkele schoten op Juliette lost, worden we dan in het eigenlijke probleem binnengeleid. Zoo bemerken we, dat Juliette, wat mep noemt een „verleden" heeft. Wegens diefstal en poging tot moord, zooals haar ten laste gelegd was, heeft zij 3 jaar gevangenisstraf gehad. Echter was dit misdrijf gepleegd, onder voor haar buitengewoon verzachtende om standigheden. In de gevangenis heeft zij echter kennis gemaakt met Regine, danseres uit een café, die tot 6 jaar veroordeeld is, omdat zij de schuld van de daden van haar vriend Dedé heeft op zich genomen. Na de vrijla ting ontmoet zij Juliette weer en Dedé maakt Juliette tot een prooi voor zijn chantage-prakfijken, met het gevolg reeds vermeld. Een groot probleem stelt dit film werk ondanks zijn titel niet aan de orde. Het geheel speelt zich af in die semi-misdadigers-sfeer, die het in zoo vele Fransche films zoo goed doet en ook thans wordt aan de verwachtingen volkomen voldaan. Tot slot willen wij uif de hoofdrollen vooral nog Viviane Romance noemen om haar buitenge woon spel, terwijl ook de overige rol len allen zeer goed bezet zijn. In het voor-programma draait het Nederlandsch journaal. Blokkade Spanje 1936. - Men laat ontroerende vredestooneeltjes zien in -de bergen van het havenstadje Castelmar. Plots wordt dit eenvoudige boerenleven opgeschrikt door de komst van den racewagen, welke door 'n mooi meisje wordt bestuurd. Deze komst brengt een ommekeer teweeg Ja hét hart van eeif boerenzoon en in de poli tieke toestand van het stadje. Men leeft zachtjes verder. Toen opeens het gedon der der kanonnen weerklonk, wist men niët wat te doen. Dat hoorde niet tot hun wereld, ze begrepen het niet. Het eerste angstgevoel'doet hen vluchten, weg van dit onnatuurlijke, tot weldra het oer-in- stinct van den mensch boven komt. Waarom moeten wij onze landerijen verlaten, het is toch van ons, we hebben er toch ons leven lang op gewerkt. Deze gedachte doet hen tcrugkeeren en ze be sluiten hun land te verdedigen. Deze spontane verdediging wordt funest voor de tegenpartij. Evenwel, de stad blijft omsingeld. Wegens dapperheid wordt de boerenzoon tot luitenant bevprderd en nn speelt zich een wereld van intrige en cor ruptie af omtrent het lot der havenstad. Zal ze verhongeren en zich dus aan de belegeraars moeten uitleveren of zal een voedselschip door de duikbootblokkade van de tegenpartij kunnen glippen. Op deze vraag geeft de rest van delfilm een spannend antwoord. Verder worden eenige voorfilmpjes vertoond, nl. Micky als goochelaar en stierenvechter, benevens eenig landelijk nieuws. voor het gemeentehuis bijeen. Een'de putatie had een bespreking met bur- meester W. J. van Golstein Brouwers, die toezegde verschillende instanties van de staking en het motief daarvan op de hoogte te stellen. Daarop werd het werk wéér hervat, behoudens in de T ricotfabriek. TWEEDE KAMER Voorzieningen op het gebied van den industrieelen eigendom De ministers van Handel en Nijver heid, van Justitie en van Overzeesche Gebiedsdeelen hebben bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, inhoudende: voorzieningen op het ge bied van den industrieelen eigendom met het oog op de buitengewone om standigheden, verband houdende met den oorldlg". In de memorie van toelichting wordt daaromtrent o.m. het volgende ge zegd: Evenals na den wereldoorlog 1914 1918 is het noodig op het gebied van den industrieelen eigendom orde te scheppen, waar de oorlog verwarring hefcft gesticht.-Het is niet onmogelijk, dat uiteindelijk een internationale re geling wordt getroffen, evenals dit in 1920 is geschied. In afwachting daar van heeft een aantal landen echter reeds voorzieningen getroffen of be reidt het die voor. Nederland kan hier in niet achterblijven, mede omdat daar van de behandeling van Nederland- sche belanghebbenden bij industrieele eigendomsrechten in het buitenland afhankelijk is. In sommige landen kent n.I. de wetgeving de aan eigen onderdanen verleende voordeelen aan buitenland- ders alleefi toe, voor zoover de bui tenlandsche wetgeving soortgelijke voordeelen aan die onderdanen ver leent. Dit standpunt staat met name een bij het congres der Vereenigde Staten van Noord-Amerikaaawhangig wetsontwerp. Voor een Tarnt. als Ne derland dat groote octrooibelangen in Amerika heeft, is het dus raadzaam zoodanige voorzieningen te treffen. Het onderhavige ontwerp vptfrziet hierin. Het stelt .d^n eisch van wederkee- rimgheid niet, en sluit daardoor beter aan bij het verdrag van 1883* tót be scherming v. d. industrieelen eigei^s dom, dat gelijke behandeling van eigen efr vreemde onderdanen voorschrijft. Het in het ontwerp belichamende systeem van verlenging van octrooi en m^rkenrechtelijke termijnen wijkt sterk af van dat, neergelegd in de wet van 30 Juli 1920 en in de inter nationale regeling van 1920. Het ontwerp kent voor de meeste termijnen slechts,» verlenging in inci- denteele geyallen, n.I. op verzoek van belanghebbenden en bij beslissing van den voorzitter van den octrooiraad. Waardelooze aanvragen worden hierdoor weggewerkt. Voor landen al het onze, waar aan de octrooiver- leening nog* een grondig vooronder- Proteststaking te Asten Donderdagmorgen is op de Tricot- fabriek Te Strake en Verkouteren te Asten een vrijwel algemeene staking uitgebroken, toen bekend werd, dat de vroegere firmaijt H. J. W. Verkoute ren door den ZmVeringsjaad voor het Bedrijfsleven, afd. rexfiel, was vrijge sproken. Het personeel slaagde er in ook op andere bedrijven sympathiesta kingen te doen uitbreken. Omstreeks 2 uur kwamen honderden stakers, waarbij zich tal van andere personen uit alle rangen en standen aansloten, Einde suiker-misere in zicht 1 De Directie der N.V. Centrale Suiker- maatschappij verzoekt ons, naar aanleiding van haar ter oore gekomen geruchten en om misverstanden te verkomen, het vol gende op te nemen: De staking aan de Wester Suikerraf finaderij is een sympathie-staking verband houdende met de staking in de havens te Amsterdam<#n Rotterdam. Dé stakings leiding in de havens, waar de ruwe suiker, de grondstof voor het bedrijf, thans door vrijwilligers en militairen wordt gelost, verklaarde deze suiker „besmet"» met het gevolg, dat het raffl- naderijpersoneel, bi) aankomst der suiker aan de raffinaderij, weigerde deze te lossen, waardoor de fabriek kwam stil ta staan. Er is dus geen sprake van een staking wegens loongeschillen, zooals door velen wordt gemeend. Intusschen duurt deze staking nq onge veer drie weken en zij begint zoo lang zamerhand ernstige consequenties voor de suikervoorziening der bevolking te krijgen. Wel heeft de minister van land bouw, visscberij en voedselvoorziening thans de bedoeling ruwe suiker te distri- bueeren en<wel draait de fabriek teDln- teloord thjéfs op volle kracht, doch op deze wijze kan op den duur niet op afdoende wijze in da behoeften worden voorzien. Wij hebben daarom de bedoeling, bij .voortduring van de staking, onze te Breda, die een capaciteit heeft welke nog boven die van Dlnteloord ligt, in te schakelen en zullen binnenkort een des betreffend voorstel aan den minister doen. Dan zal de snlkermisere spoedig tot het verleden behooren. zoek voorafgaat, is dit van groot be lang. Dat ook het herleven van vervallen octrooien van een daad van belang hebbenden wordt afhankelijk gesteld, brengt mede, dat de uitvindingen, be schermd door octrooien, waarvoor'be langhebbenden zich geen moeite of kosten meer wenschen te getröosten, spoedig voor algemeene toepassing vrij zullen komen. De ontworpen wet geldt, voor zoo veel het de daarin vervatte voorzie ningen op het gebied van het octrooi recht betreft, ook voor de overzeesche gebiedsdeelen. Opgemerkt wordt voorts nog dat volgens het genoemde Noord-Ameri- kaansche wetsontwerp octrooiaanvra gen ten aanzien waarvan men den z.g. prioriteitstermijn ten gevolge van de oorlogsomstandigheden ongebruikt heeft laten voorbijgaan, alsnog binnen zes maanden na het van kracht wor den van de wet moeten worden in gediend, wil een beroep op prioriteit mogelijk zijn. Daar bedoeld wetsont werp elk oogenblik tot wet kan wor den verheven, kan genoemde termijn ook elk oogenblik beginnen te loopen. Buiten gebruikstelling postzegels De luchtpostzegels van \2V2 cent (de z.g. Kraaienzegel) en 30 cent (de z.g. driehoekszegel) beide bestemd voor frankeering van poststukken, welke met bijzondere vluchten verzon den werden, zijn buiten gebruik ge steld en dus niet meer voor .frankee ring geldig. Drie S.S.-ers en één N.S.KJK.. mdn ter dood veroordeeld Niet minder dan vier maal eischte gisteren de advocaat fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam mr. A .H. van der Veen, de doodstraf tegen voor het Hof verschijnende ver dachten. De 26-jarige Jacob Rauws uit Zui len, de 40-jarige Leendert Cornelis Klootwijk uit Utreeht en de 45-jarige grondwerker L. de Bruin uit Zuilen die o.a. tegen de Geallieerden had gel vochten bij Arnhem, hadden allen tij dens de.bezetting vrijwillig dienst ge nomen bij de Waffen S.S., terwijl de 27-jarige H. C. W. Henskens uit Zeist vier jaar lang '„Om Nederland te be vrijden", zooals hij naar hij be weerde in dien tijd van meening was, onze vijanden zoo goed mogelijk geholpen had in hei^N.S.K.K. Een andere S.S.-er, A. M. van den Berg uit Hoenkoop kwam er met een eisch- van 15 jaar gevangenisstraf af. Allen maakten thans een meelijwek- kenden indruk, waartegen de advocaat fiscaal zich verzette met de woorden: .,We moeten nooit vergeten, dat indien Duitschland den oorlog zou hebben gewonnen, het juist dit soort men schen zou zijn geweest, op wie de nazi's zouden hebben kunnen bouwen bij de knechting van ons land." Dé vijf verdachten, tegen wie het Hof op 28 Juni a.s. uitspraak zal doen, waren allen lid of sympathiseerend lid van de N.S.B. geweest. Wanneer we het programma van de kampioenen bekijken dan zien we, dat dezen in 5 weken 10 wedstrijden moeten spelen. Door het spelen van wedstrijden op Woensdag, Zaterdag en Zondag is dit mogelijk geworden. In vele gevallen ontmoeten 2 clubs elkaar op twee achter eenvolgende dagen. Het spelpeil der kampioenen zal er door dit zware pro gramma wel niet beter op worden, het is echter de eenige methode om nog een beetje bijtijds de competitie te beëin digen. Het programma voor de kampioens competitie luidt: 16 Juni: Limburgia-NAC. v 22 Juni: Ajax-Heerenveen, NAC-Llm- burgia, NEC-Haariem. 23 Juni: HeerenveM-Ajax, Haarlem- NEC. 28 Juni; Heerpti^een Limburgia. 29 Juni: Haarlem-Ajax, NAC-NEC. 30 Juni: Ajax-Haarlem, NEC-NAC, Limburgia-Heeren veen 3 Juli: Ajax-Limburgia, NEGHeeren- veen, Haarlem-N AC. 7 Juli: Limburgia-Ajax, Heerenveen- NEC, NAC-Haarlem. 10 Juli: Heerenveen-NAC, Ajax-NEC, Haarlem-Limburgia. 14 Julit NAC-Heerenveen, NEC-Ajax, Llmburgia-Haarlem. 17 Julit Haarlem-Heerenveen. 20 Juli: Ajax-NAC, NEC-Limburgla. 21 Juli Heerenveen-Haarlem, NAG Ajax, Limburgia-NEC. Wij merken hierbij op, dat uit de Indeeling van Limburgia blijkt, dat het destijds door MVV ingediende protest is afgewezen, waardoor het kampioenschap vaa Limburgia in district 6 een feit is gewordea. De eerste strijd van de „grooten", vindt dus a.s. Zondag te Brunssum plaats, NAC achten w,e hier favoriet. 'tGool definitief op de onderste plaats? Een klein programma wordt heden en morgen nog afgewerkt. Van belang is alleen de wedstrijd Xerxes-'tGooi, als 'tGooi nog een kans wil hebben den dans te ontspringen zal ze minstens gelijk moeten speler,waardoor ze in punten- aantal met RFC gelijk komt. RFC heeft echter nog een wedstrijd tegen Xerxes in h^t verschiet. Hedenavond worden nog gespeeld HD VS-ADO wat wel een overwinning voor de Schiedammers op zal leveren. VSV krijgt bezoek van Ajax en zal de eer wel aan de gastheeren moeten laten. Haarlem-DWS zal wel een Haarlemsche overwinning opleveren, terwijl HBS op Houtrust wel 2 punten zal bemachtigen tegen haar plaatsgenoote VUC. Over Stormvogels-Sparta durven we ons na de laatste goede weken van Stormvogels niet uit te laten. Baronie-Eindhoven levert een overwinning op voor de Elndhove- naren. terwijl de Phllips-menschen van Sportclub Emma ntioeten kunnen winnen. Donk zal tegea NHS wel weer niet het zoet der overwinning proeven. 1 MP Fcijcnoord wint van Suriname met 8-1 Eergisterenavond vond in het Rif- Stadion te Willemstad de voetbalwed strijd Suriname-Feijenoord plaats, welke door de Rotterdammers met 8-1 werd gewonnen. Er werd gespeeld bij een zeer hooge temperatuur terwijl bovendien een sterke passaatwind woei. Na 23 minuten kwam uit een fraaien aanval van Suriname het eerste doelpunt. Rac kreeg den bal toegespeeld van de Klerk, passeerde listig de Feijenoord- verdedlging en gaf toen over aan den vrijmaanden Samson, die keurig inschoot. WeinïQe minuten later zouden de Surl- namers die nu een licht overwicht bezaten hun voorsprong hebben vergroot, indien de scheidsrechter niet voor vermeend buitenspel had gefloten. De tweede helft gaf een geheel ander beeld te zien. Bin- Het programma luidt: District I. HDVS-ADO, VSV-A|ix. Xerxes-'t Gooi. District II Haarlem-DWS, H«S-VUC, Stormvogels-Sparta. District IV. Baronie-Eindhoven. District VI. PSV-Sp.club Emma. District II, 4e kl, H. Florissant-Hillt» gersberg, DEH-Siod,OVV-VND, Donk- NHS. Promotie en Degradatie 2e Klasse. District I. AFC-TOG. District III. Labor-Doetiackem. District IV. TSGHelmondia, RB0- Goes. District V. LSC-Friesland. District VI. Sitt. Boys-Roermond. 3e Klasse. District II. Scheventngen-LFC. SVW- VOC, De Musschen-DCV. 4e Klasse. VVSB-Archlpel, Rijswijk-Terlaak, DDC- jjpwïsbwwmipumbP nen 15 minuten was de 1-0 achterstand gewijzigd in een 4-1 voorsprong, door doelpunten van Kilsdonk, van Hoek 2 en van Herweynen. die met een ver schot succes oogstte. Feijenoord domi neerde nu over alle linies en van Kilsdonk, van Munster, Vrouwdeunt, die een zeer goede partij speelde, eh van Hoek voer den de score regelmatig op. De Rotter- damsche doelman kreeg In deze helft slechts twee ballen te verwerken. De samenstelling der Feijenoord-ploefl was ongewijzigd, uitgezonderd de links- binnenplaats. waarop inplaats van de Corput, van Hóek werd ongesteld. Naar het ANP verneemt, zal deFeije- noord-ploeg op Zaterdag 22 Juni met het KLM-toestel van den dienst New York- Amsterdam van zijn trip naar W-Indté in Nederland terug keeren. Aankomst op Schiphol om 12,10 uur. ■W8SH851

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2