JlemHdcukUeH uit tnyelahd «SsE&Sttg Asr sraS INDIE örsswsgS sgnrsvi SM Uw VULPEN a F. B. A. VERZIJL vdioprogramma BUITENLAND :rs- !- en: )es f- -3. er- -1. cht lef. cht :er- 30, 06. 09, id- gf- 6a. he- ini, 48. 5. lb. en- an- icht an- ant iar- VOOR MAANDAG HILVERSUM I 301 m. \raRA- 18.00 Nieuws. 18.15 Pianoduo. J8 so Progr. voor ;de Ned. Strijd machten 19.00 Amsterdamsch Strijk kwartet 19.30 Het Ziekenfondswezen ;n Nederland. RNIO: Rubriek ten be- inpve v. d. landbouw. 20.00 Nieuws, 2005 Weeroverzicht. VARA: 20.08 Italiaansch Opera-conc. 20.40 Hoor- ei 21.00 Vervolg Opera-conc. 21.40 the" Ramblers. 22.25 Orgelspel door inhan long. 22.45 Geestelijk leven. 23 (X) Nieuws. 23.15 Gr.pl. 24.00 Slui ting. HILVERSUM 11 415 m. NCRV: 18.10 Gr.pl. 18.25 Rhapsodia- sextet 18.45 Sportpraatje. 19.00 Nieuws 19.20 Met band en plaat voor U paraat. 19.40 Onder de NCRV- ifWamo. 20.60 Nieuws. 20.05 Volks zang 21.10 Causerie. 21.30 Stichtsch Kamerorkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Het actueel geluid! 22.30 Moeilijke teksten uit het Oude Testament. 22.50 Piano-recital. 23.20 Avondconcert. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. VOOR DINSDAG HILVERSUM I 301 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15' Ochtend gymnastiek. 7.30 Een rhytmisch ont bijt 8.00 Nieuws. 8.15 Gr.pl. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Een vroolijk pro gramma. 10.30 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 10.36 Piano-recital. 1100 Sprookjes van overal. 11.15 Lyra-trio. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Ensemble Bandi Balogh. 12.30 Ons Platteland. 12.40 Pierre Palla, orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-orkest. 14.00 Met naald en schaar. 14.20 Het Radio-strijktrio. 15.00 Wat vinden vrouwen van de politiek? 15.15 De zomer is op komst. 15.35 De Kwintetspelers. 16.30 Kinder tijd. 16.45 Gr.pl. 17.00 Dat kun jij-ook. 17.30 De Skymasters. 17.45 Het Rijk Overzee. HILVERSUM 11 415 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Morgengebed. 7.45 Het Scala Orkest van Milaan. 8.00 Nieuws. 8.20 Gr.pl. 9.00 Vrouwenspiegel. 9.05 B Opgewekte melodieën. 9.30 Water standen. 9.50 Gr.pl. 10.30 De luie klui zenaar. 10.45 Gr.pl: 11.00 Piano-reci tal. 11.25 Herhaling van een speech van Mgr. Mutsaerts. 12.00 Angelus. 12.05 Arnhemsch Blaaskwartet. 12.30 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.45 Vormen van Gra fische Kunst. 14.00 „Le Quatuor en „D" Majeur". 14.50 Gr.pl. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zangrecital. 16.00 Nachtvorstverwachting. 16.02 De Zon nebloem, radio-ziekenbezoek. 16.30 Muzikale beschouwingen. 17.00 Strijk kwartetten van Mozart. 17.30 De ont wikkeling van het lied. waarnemer, die in de gelegenheid is geweest zich van de heerschende op vattingen te Moskou op de hoogte te stellen, heeft gevoerd, bleek, dat zorg vuldige analyse aan Byrnes en Be- vin's laatste redevoeringen waar schijnlijk somige Sovjetrussen tot de veronderstelling hebben gebracht, dat de Engelsche minister van Buiten- landsche Zaken op de conferentie te Parijs er op voorbereid is niet nood zakelijkerwijs als Molotof's uiterste tegenstander op te treden, maar .eer der, indien hij daar de kans toe krijgt, als de „eerlijke makelaar" tus- schen Molotof en Byrnes. Verder gaf deze diplomatieke waar nemer te verstaan, dat de Russen het voorstel tot het overdragen van de regeling van het vredesverdrag met Duitschland aan de otganisatie der V.N. zou beschouwen als een inbreuk op artikel 2 van het verdrag van '42, volgens hetwelk Engeland en de Sow- jet-Unie op zich hebben genomen „niet dan met wederzijdsche instem ming eenig wapenstilstands- of vre desverdrag te sluiten met Duitsch land of eenig ander land, dat bij agressie in Europa met Duitschland is verbonden geweest". Dat dit voor stel oorspronkelijk van Amerikaan- sche zijde kwam, is een schok ge weest voor de Sowjet-regeering. Haar politiek was gebaseerd op de ver onderstelling, dat zij een betere sa menwerking met de V.S. dan met En geland kon verwachte'n. Daarom was de Sowjet-Unie in het Verre Oosten verzoeningsgezinder dan in Europa. Zij nam genoegen met een practische uitsluitend Amerikaansche controle over Japan en stemde toe in het terug trekken der Sowjet-troepen uit Mands joerije: Toch kan men verwachten, al dus deze diplomatieke waarnemer, dat de4^ Rqssen eventueel zullen toestem men ih de oprichting van een export- importbureau voor Duitschland en hun zone deel zullen laten nemen aan hei financieren van voedselimport in Duitschland. Fred Rose door de jury schuldig bevonden In het proces tegen Fred Rose, he eenige communistische lid van het Ca_ nadeesche parlement, die beschuldigc wordt van medeplichtigheid inzake Canadeesche spionnageaffaire, hee" de jury hem schuldig bevonden. De directrice van dé Leeszaal» die terug is vaneen reis naar Engeland van enkele weken, vertelt hiervan Meyer Schwenke gearresteerd A. Meyer Schwenke, tot 1944 di recteur van de „Vereenigde Pers- bureaux", is gearresteerd. Door pu blicatie van zijn antecedenten in de pers, werd Meyer Schwenke, die zich vrij bewoog, den grond blijkbaar te heet\onder de mvoeten, hij dook on der. De heer H. P. Huysman, chef van de recherche te 's-Gravenhage slaagde er na ijverig speuren in Meyer Schwenke op te sporen. Meyer Schwenke had inmiddels een dok tersattest weten te krijgen, dat hij zenuwziek zou zijn, waardoor hij weer boven water kon komen. Na de arrestatie van dr. Goedewaagen in Duitschland, dook Meyer Schwenke weer onder. De opsporing werd her vat. Er kwam vast te staan, dat Meyer Schwenke zich in de buurt van Gors- sel, tusschen Zutphen en De^entgr be vond. N N Vrijdagavond ging de heer Huys man met eenige politiemannen tot ar restatie over. (Slot). „The Help Holland Council" Uit het bovenstaande kunt U al wel opmaken wat het doel van deze orga nisatie is. Op verschillend terrein werd lulp verleend, zoo werd verleden jaar o.m. een collectie van duizenden Engelsche boeken aan Holland ge schonken. Teneinde versnippering te voorkomen werd toen besloten de )oeken over zes -groote Openbare „eeszalen te verdeelen. Hoewel er na tuurlijk wel iets goeds in deze regeling stak, wekte ze groote teleurstelling op bij alle andere O.L.B.'s, overal ver- angde men immers naar nieuwe En gelsche boeken. Sommige klaagden en protesteerden luid en kregen toen nog iets. Gouda hoorde daar niet bij en kreeg dan niets. Toen ik in Londen was, zocht en kreeg ik de gelegenheid om een bezoek te brengen aan „The Help Holland Council". Ik vernam daar, dat weer een nieuw boekge schenk voor ons land wordt samen gesteld. Een boekinkooper is bezig door het geheele land boeken op te koopen. Het is heusch niet eenvoudig om eenige duizenden boeken op aller- ei gebied en vooral nieuwe uitgaven bij elkaar te krijgen. Wanneer dit ge schenk in den loop van den zomer verzonden zal worden, is heLwerk van „The Help Holland Council", dat uiteraard een tijdelijk karakter droeg, beëindigd. Laten - we hopen, dat de teleurgestelde O.L.B.'s van deze vol gende collectie ook haar deel zullen krijgen. U.N.E.S.C.O. De~,Observer" over de buiten- landsche politiek der Sowjet-Unie Het" Zondagsblad van de „Obser ver" heeft een rapport van zijn cor respondent te Moskou gepubliceerd, die er den nadruk op legt, dat Molotot naar Parijs is gegaan met het vaste voornemen de grondbeginselen van de overeenkomst te Potsdam te verdedi gen en dit verdrag door de Westelijke geallieerden bevestigd te krijgen. De r correspondent zet uiteen, dat Molotot I het waarschijnlijk niet eens zal zijn met de voorstellen voor een spoedige ontruiming van Oostenrijk. In een vraaggesprek, dat de Moskousche •correspondent met een diplomatieken Het Engelsche broodrantsoen Men verwacht,' dat de Engelsche minister voor de voedselvoorziening, John Strachey, alvorens morgen naar Canada te vertrekken een kabinets zitting zal bijwonen, waarin het brood rantsoen zal worden vastgesteld. Aangenom'en wordt, dat dit zal vast gesteld zal worden op 8 oz. per dag en «p 10 oz. per dag voor de op groeiende jeugd en a.s. moeders. Het rantsoen vbor zwaren arbeid zal, naar verwacht wordt van 12 op 14 oz. per dag worden gebracht. Duitsche Christen-Democraten voor Federaal Duitschland? Jacob Kaiser, de leider van de chris- telijk-democratische Unie in Duitsch land, heeft in een redeteBerlijnver- klaard, een federaal Duitschland te verkiezen boven een indeelmg van Duitschland in aparte staten. Dit was de eerste maal, dat een leider van éen der groote Duitsche anti-fascistische partijen zich voor een federatie uit- SPJoseph Miller, de leider van de Beier sche christelijk-sociale Unie verklaar- de, dat het eenige geschilpunt tus schen zijn partij en de christelijk-de- mocratische Unie de kwestie van een federalen staat was geweest. Nu Kaï ser de gedachte van een ^deralen staat had aanvaard, waren de tw partijen het eens. De Gaulle houdt een rede De vroeere Fransche leider generaal Charles de Gaulle heeft een rede ge houden op het Marktplein van het stadje Bayeux, het eerste plaatsje, da door de Britsche tro^pe^a ^lan- ding van D-dag bezet we j schuwde voor het gevaar- van dicta turn waartoe de felle partijstrijd naar hebben om boven de politieke par j teruggetrokken om buiten den partij strijd te blijven maar ook om te ^bettekTTef'Xvènde werk zouden schaden. Lezer, U denkt of zegt natuurlijk: „Wat beteekenen deze letters nu weer?'.' Zoo ging het mij ook, toen iemand op een officeele samenkomst onverwachts vroeg, of ik al iets wist van het werk van U.N.E.S.C.O. Het was wel even pijnlijk te moeten be kennen, dat ik er nog niets van ge hoord had, temeer, daar de vrager tevens de voorzitter was van de U.N.E.S.C.O., een organisatie, die ook werkt ten behoeve van de bevrijde ge bieden. Ik kreeg een uitnoodiging om op het Min. van Onderwijs te komen om meer over deze organisatie te hoo- ren. Denkt U vooral niet dat het Min. vaq Onderwijs een mooi gebouw was. Zelden zag ik een me^r vervallen, ver veloos gebouw. Ik zal U eerst de oplossing van de letters geven: U(nited) N(ations) E(ducational) S(ocial) C(ultural) O(rganisation). Deze instantie die pas kort geleden geïnstalleerd is houdt zich met allerlei zaken bezig op op voedkundig en cultureel terrein en o.a. ook met boeken. Wat dit laatste be treft zullen de bevrijde gebieden en dus ook ons land, bij de werkzaam heden betrokken worden. Bij mijn bezoek aan verschillende leeszalen had ik al gehoord over de boekinzamelingen op groote schaal door het geheele land gedurende de oorlogsjaren. Het was toen de bedoe ling de daarvan geschikte boeken naar de strijdkrachten te zenden en de waardelooze te vernietigen zoodat er weer grondstoffen voor nieuw papier vrij kwamen. De stroom die binnen kwam was-zoo overweldigend, dat de Leeszalen die met de sorteering belast waren, handen te kort' kwamen. Heele bibliotheken van particulieren, die evacueerden of i.d., kwamen binnen. Bij het te snelle werken, dikwijls ook door ondeskundigen, dreigden waar devolle boeken naar de vernietigingsr afdeeling te gaan. Om djt te voor komen werd een centraal depót ge maakt. Dit werd te Londen gevestigd in een leegstaand gebouw van een van de groote kranten in Fleetstreet, een gebouw met stevige vloeren en zol ders, Een staf werd aangesteld, stel lingen werden gemaakt en de boeken die binnenkwamen werden er grof ge sorteerd naar de rubrieken, gerang schikt. Ik kreeg de gelegenheid om dit werk van nabij te bekijken. Lang zamerhand zijn daar nu ruim 1 '/2 millioen boeken verzameld en *og steeds komen zendingen uit alle'hoe ken van Engeland binnen. Het is een representatief beeld van de Engelsche literatuur over eeuwen. Van de be kendste schrijvers vindt men dikwijls wel 20 ex. van eenzelfde boek. Het is eenigszins overweldigend. Ruim 80 km boekplank is al bezet. De bedoe ling van dit depót is nu om de ge troffen Britsche bibliotheken zoo spoe dig mogelijk te laten uitzoeken. Daar na komen de bevrijde gebieden aan de beurt. Zeker zal er dan nog wel een belangrijke verzameling over blijven. Maar deze afwikkeling zal nog wel eenigen tijd kosten. Tulpen en andere dingen U begrijpt wel dat ik ter afwisseling ook nog heel wat andere plaatsen heb bezocht en dingen heb' bekeken. De National Gallery was pas sinds betrekkelijk korten tijd weer open; ge durende de oorlogsjaren was maar één zaaltje met afwisselend een paar schilderijen toegankelijk. De tentoonstelling van de Royal Academy, waar de leden iederen1 zo mer hun nieuwe schilderijen exposee- ren, stond in het midden van de be langstelling, ofschoon er volgens de kritiek weinig verrassend nieuws ten toongesteld was. Juist één van-, die dagen hadden enkele moderne kunste naars in deze eenigszins plechtige terl- toonstellingszaleij een „relletje" ge maakt door in spreekkoor te prote steeren tegen het conventioneele van deze tentoonstelling. De rustverstoor- ders werden natuurlijk oogenblikkelijk verwijderd. Ik bezocht ook een boeiende ten toonstelling van moderne woning inrichting. Alle nieuwste snufjes om het huishouden voor de „vrouw zon der hulp" te vergemakkelijken, waren te bewonderen. Huishoudelijk perso neel is er in Engeland net zoo min ais hier. De Engelsche huisvrouwen benijden ons nog wel dat brood, melk, groenten, kruidenierswaren weer wor den thuisgebracht. Je ziet in de och tenduren de huisvrouwen altijd sjou wen met alle mogelijke artikelen. Natuurlijk zag men op die tentoon stelling het nieuwste op het gebied van „plastics": zoowel alle mogelijke voorwerpen als wel stoffen van „plas tic" materiaal, voor gordijnen, vdor keuken en badkamer en voor tafel kleedjes (ons tafelzeiltje zeer ver edeld); en zelfs ook wel stof voor het vervaardigen van regenjassen. Be halve de nieuwste dingen op woning- inrichtinggebied waren er ook com pleet j|£erichte modellen van „prefa bricate houses". Deze standaard- huizen™die makkelijk in elkaar te zet ten zijn en die ook al met duizenden naar ons land zijn uitgevoerd, ziet men overal. Ze zijn natuurlijk prac- tisch en goedkoop, maar ze verhoogen niet het schoon van stad en landschap! Tooneel, concert en film was er na tuurlijk te kust en te keur. Stukken die ook hier al vertaald zijn van Noel Coward, Thornton Wilder en du Mau- rier trokken de belangstelling. Typisch is het dat de schouwburgen om half 7 beginnen en vóór negen al weer uit zijn. Dit is nog een nawerking van de oorlogsjaren, toen iedereen door de „black out" (verduistering) vroeg naar huis wilde. Bij de muziekliefheb bers hoorde men nog enthousiaste ver halen over het optreden van het Con certgebouworkest. Vergelijkingen met Engelsche orkesten vielen altijd ten vóordeele van het Concertgebouw orkest uit. Tot slot nog iets over tulpen. Tul pen waren er overal: in de winkels, in de huizen, in de tuinen, in de par- MiÉHiBria Gar- ken en niet te vergeten in Kew dens. Deze tulpenweelde en overvloed in Kew Gardens, zónder tulpen al zoo'n prachtig terrein waar men ge niet van de natuur na het gero^s van Londen, was het groote Nederlandsche geschenk. Croydon b.v. had een stadspark vol met de mooiste tulpen, een geschenk van Arnhem, dat door Croydon ge adopteerd was. Het scheen dat Neder land en de Nederlandres al hun dank overal in tulpen hadden uitgedrukt. Maar het was steeds en overal toch weer even mooi en fleurig en met een zeker genoegen heb ik er een ontel baar aantal vriendelijke woorden over aangehoórd. Prinses van Braganca gestorven De 36-jarige prinses Nadejda de Braganca, een kleindochter van Aarts hertog Franz Jozef van Oostenrijk, vïel uit het raam van de derde verdie ping van een Londensch ziekenhuis, hetgeen haar het leven kostte. Zij is een lid van de vroegere Por- tugeesche koninklijke familie. Haar vader was prins Miguel van Braganza, die in 1909, na afstand gedaan te heb ben van de troonopvolging in Portu gal, met miss Anita Stewart huwde, de dochter van een bankier uit New York, die een fortuin van 3.00U.UUU "Prinses Nadejda huwde in 1942 met den Franschman, luit. Philippe Millet een vlieger, die uit Duitschland had weten te ontvluchten. Britsch ultimatum aan de Indonesiërs bij Soerabaja Britsche vliegtuigen hebben rondom het gebied van Soerabaja pamfletten met het volgende ultimatum urtge- W°,Indonesische strijdkrachten wor den thans.in de nabijheid van Soera baja geconcentreerd. Dit is m strijd met de door uw leiders gegeven ver zekering, dat alles zou worden ge daan om een gewapend conflict tus schen geallieerden en Indonesiërs tij- de fijn PangkonLamotigqn Modjo- kerto, de rivier de Porong en de kust onmiddellijk worden gestaakt, zullen de concentraties binnen 24 uur en zonder verdere waarschuwing uit de lucht worden aangevallen". Legevoorlichtingsdienst K.N.I.L. en de gebeurtenissen te Tangerang Naar aanleiding van het door radio en in de dagbladpers in Nederland verspreide "bericht, volgens hetwelk in een officieel legercommuniqué zou zijn medegedeeld, dat de T.R.I. aan sprakelijk is, voor de gebeurtenissen te Tangerang, wordt door de m die berichten geciteerde instantie uitdruk kelijk verklaard, dat een dergelijk communiqué nimmer is uitgegeven. De voorloopige rëgeering van Voor-Indië De onderkoning van Britsch-Indië, Lord Wavell, heeft een aantal voor aanstaande Indiërs uitgenoodigd zit ting te nemen in een voorloopig In disch kabinet, dat zich zal bezig hou den met het ontwerpen van een grond wet in overeenstemming met de ver klaring van de Britsche regeenngs- missie. Tot de uitnoodigingen behoo- ren Pandit Djawaharlal Nehroe en Mohammed Ali Dzjinnah. De officieele verklaring, uitgegeven door den onderkoning en de Britsche regeeringsmissie, zegt, dat de voor loopige regeering uit veertien leden zal bestaan. Daar de onderhandelin gen tusschen congrespartij en Moslems over een coalitiekabinet mislukt zijn of althans weinig voortgang vertoo- nen, zien de onderkoning en de Bn- sche regeeringsmissie alleen heil in een krachtig voorloopig bewind. Be halve Nehroe en Dzjinnah zijn o.m. uitgenoodigd: de voorzitter van de Liga der Paria's" („Depressed Clas.^ ses"), de congresleider Tsjakravarti. Radzjagolapatsjariar en het be- roemde congrespartijlid Sardar Val- labhai Patel, voorts de grootindustri eel dr. John Maththai uit Bombay. De portefeuilles zullen in overleg met de leiders van de twee groote par tijen verdeeld worden. 'Als men het eens kan worden, zoo gaat de verkla ring verder, hoopt de onderkoning tegen 26 Juni a.s. de voorloopige re geering te installeeren. In een brief aan- de voorzitters van het Indische Nationale congres en van de all-Indi- sche Mohammedaansche Liga zegt Wavell voorts o.m., dat de voorloo pige regeering zal bestaan uit vijf le den der congrespartij, vijf leden van de Mohammedaansche Liga, een In disch christen, een Sikh, een Paria en een Parsi. binnen 2 x 24 uur gerepareerd Valpenhais" K. Tlendeweg 1 - Tel. 2176 ist- indien de onderdeelen voorradig

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3