jongedame Zeilen JONGEN Z).l Mirktbabouwings - viroidiRing WONINGRUIL eerste verkoopster GROOT GOUDA Woninginrichting H. ter Meulen MEISJE BOVEN DE 18 JAAR BUITENLAND ABONNEERT U OP WIJZIGING Ladders ophalen Naar de Reeuwijksche Plassen Wie helpt Wie thans het militaire vliegveld „Valkenburg" bij Leiden betreedt, wordt getroffen door ,een tweetal kleine gesloten voertuigen, op het dak waarvan een cylindervormig voorwerp onafgebroken heen en weer draait. Op eenigen afstand hiervan staan twee zoeklichten, waaraan eenzelfde voor werp gemonteerd is, terwijl een twee ts constant draaiende motoren en een drietal trucks het vreemdsoortige schouwspel completeeren. Dit alles vormt de modernste Radarinstallatie van het Britsche rijk en de manschap pen, die deze installatie bedienen be- hooren tot nr. 1 Radar Demonstration Detouchment, hetwelk is samengesteld uit 43 officieren en soldaten, die allen experts zijn op het gebied van Radar en die hun kunnen tijdens den oorlog bewezen hebben. „Het „Radar Demonstration De touchment", dat optrad onder den codenaam „Snowflake", heeft reeds 'n aantal Europeesche landen bezocht om hiér deze nieuwste Engelsche vinding aan diverse leerautoriteiten te toonen. Zoo bracht het „Detouchmeijt", dat onder leiding staat van Major Denis, Ewart-Evans, achtereenvolgens een bezoek aan Zwitserland, Frankrijk, Zweden, Noorwegen en Denemarken, om alvorens naar Albiort terug te kee- ren nog een demonstratie te geven voor de Nederlandsche militaire- en civiele autoriteiten. Woensdagmiddag waren enkele journalisten de gasten van het „Detouchmenf, terwijl de volgende dagen de officieele demon straties voor de autoriteiten zullen plaats hebben. Hierbij staan ook een tweetal avonddemonstraties speciaal voor de met Radar uitgeruste zoek lichten op het programma. "Het bijzon dere aan de nieuwe Radar-installatie is, dat zij geheel automatisch werkt en dat zij is ondergebracht in een be trekkelijk klein voertuig, dat een ge wicht heeft van slechts 5 ton. De in stallatie wordt gebruikt in samenwer king met het luchtdoelgeschut, dat ge heel ingeschakèld hierop, automatisch de aanvallende vijandelijke machine onder vuur neemt. Elke wagen heeft een capaciteit van 30 mijl, waarbin nen vliegtuigen difect kunnen worden waargenomen. Door middel van deze nieuwe toepassing van de Radar, zal het naderen van een stad voor de vijandelijke vliegers vrijwel gelijkstaan met zelfmoord. De opzet is een groot aantal van deze Radarvoertuigen bij een stad op te stellen, terwijl een aan tal apparaten met een grootere sprei ding voor het eerste contact met de aanvallers zorgen. Zoodra een van deze posten constateert, dat de vijand in aantocht is, wordt dit per telefoon doorgegeven aan een centraal punt, de zoogenaamde „Guns-operation Room", die hier eveneens per telefoon van het naderen van den vijand mel ding maakt aan iedere batterij. Elke batterij bestaat uit een Radar-instal latie van het hierboven beschreven type en een aantal luchtafweerkanon- nen. Direct nadat de diverse batterijen de aanvallers hebben waargenomen, maakt zij hiervan weer melding aan de Guns-operation Room, die tenslotte het bevel tot vuren geeft. Door middel van kabels maken de kanonnen iedere beweging van den Radarzoeker mede zoodat op het oogenblik, dat het bevel tot vuren gegeven wordt, de loopen nauwkeurig op het doelwit gericht zijn, terwijl de instelling zoo is, dat de projectielen meteen doel treffen. Aangezien iedere batterij practisch 'n ander toestel uit het aanvliegende es kader waarneemt, ligt het voor de hand, dat op deze wijze een ware ver nietiging onder de aanvallers wordt aangericht. De straal, die ieder appa raat uitzendt, is betrekkelijk smal, waardoor een grootere selectiviteit verkregen wordt en ieder apparaat slechts een toestel waarneemt. Dit brengt als voordeel mee, dat het moei lijk is de ontvangst door middel van Staniol-strookjes te storen. Na dit voordeel zijn er nog eenige andere, zooals o.m. het feit, dat de installatie geheel automatisch is, waardoor slechts een beperkt aantal bedienings manschappen noodig is, terwijl het lichte gewicht de installaties gemak kelijk verplaatsbaar maakt. Tijdens de demonstratie van dien middag bleek het mogelijk de installatie in twee min. 28 sec. startklaar te maken, terwijl voor het opstellen en het „onder schot" nemen van het vliegtuig twee minuten en 35 seconden noodig ble ken. Ook de uitrusting van de zoek lichten met Radar biedt nieuwe per spectieven. Hierdoor is het mogelijk bij het ontsteken van het licht meteen het desbetreffende vliegtuig in de lichtbundel te vangen, zonder eenige mogelijkheid voor het slachtoffer om weer uit de straal te komen, omdat ook hier de werking volautomatisch is en het zoeklicht iedere wending en duik van de vliegtuigen meemaakt. Door éen installatie in de eigen „Nightfighters" is het mogelijk vriend van vijand te onderscheiden. Het „Demonstration Detachment" is voorts zeer modern uitgerust en be schikt in totaal over veertien wagéns en zeven trailers voor het. vervoer van manschappen en materialen. Een der trucks is ingericht als een rijdende werkplaats, terwijl twee andere dienst doen resp. als magazijn van onderdee- len en testlokaal voor de instrumenten. Door deze demonstratie-groep is op duidelijke wijze getoond, hoever de Engelschen reeds met de ontwikkeling van Radar gekomen zijn, alhoewel men mag aannemen, dat de mogelijk heden nog niet hun grootsten-graad van perfectie hebben bereikt. Niet alleen in oorlogstijd, maar ook in vre destijd, is voor Radar een groote toe komst weggelegd, daar zij kan bijdra gen tot het veilig binnenloodsen van schepen en vliegtuigen bij slecht weer of mist. Gen. Kruis en vele andere militaire en burgerlijke autoriteiten en technici hebben de demonstraties bijgewoond. Veiligheidsraad vergadert over Spaansche kwestie De Veiligheidsraad is gistermiddag twintig minuten voor vier (Ned. tijd) bijeengekomen. „Dr. Evatt (Australië) bracht een compromis-resolutie, ter tafel. Deze houdt in, dat aan de origineele aan beveling „een oproep van de ajge- meene vergadering om de diptöma- tieke betrekkingen met SpAnje te verbreken", het alternatief wondt toe gevoegd, dat „naar het inzichj/van de agemeene vergadering e^nL|e andere actie kan worden ondernomen, welke onder de vigeerende tijdsomstandig heden juist en nuttig lijkt". Drie der vijf afgevaardigden, die tot nog toe het woord hebben gevoerd, w.o. Mr. v. Kleffens, hebben zich ten gunste van de gewijzigde resolutie uitgesproken. Vier andere afgevaar digden, die leden waren van de sub commissie (Frankrijk, China, Polen en Brazilië), zullen ook ten gunste van de resolutie stemmen. De Raad werd tot Maartdag a.s. 7.30 namiddag verdaagd.^ De prijscontrole in de Vereenigde Staten De Senaat nam gisteren een amen dement aan op de prijscontroléwet, volgens hetwelk de Office Price Ad ministration aan fabrikanten 'n winst marge zal kunnen toestaan, die over eenkomt met de winsten, gemaakt gedurende de basisperiode van 1 Oct. tot 15 October 1941. Verder nam de Senaat een amende ment aan op de prijsc'ontrolewet, waarbij de O.P.A. opgedragen wordt de prijscontrole op nietlandbouwkun- dige producten te beeindigeh, wanneer er ongeveer een evenwicht bestaat tus- schen vraag en aanbod. De Senaat moet verder nog stemmen over een voorstel, waarbij de O.P.A. de con trole zóu moeten opheffen over, alle artikelen met uitzondering van de hu ren en bouwmaterialen. De monetaire situatie in België Volgens den Belgischen min. van Financiën, wiens parool is „geen in flatie en geen deflatie", beteekent de opgaande lijn $an de bankbiljetten- circulatie in België geen inflatiebedrei ging. Het vertrouwen wordt onder mijnd door paniekachtige geruchten betreffende een dreigende devaluatie. De Belgische minister zei verder, dat de vermeerdering van de circulatie (die in October 1944 verlaagd was van 100.000 millioen tot 30.000 ntillioen door de geldsaneering, terwijl thans uitstaan 72.000 millioen) in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan de oorlogsomstandigheden. De Belgische minister raamde, dat het deficit voor 1946.11.064 millioen zal zijn, hetgeen 20% is van het algemeen budget. Het Belgische deficit vertegenwoordigde 15% van het vooroorlogsche nationale inkomen, terwijl de uitgaven van het loopende budget 56% van het natio nale inkomen uitmaakt. De Japansche regeering heeft een beroep gedaan op alle partijen, een Nationaal Voedselfront te vormen ter bestrijding van de voedselcrisis, welke zoo zegt de regeering, haar ergste phase bereikt zou hebben'. De Wereldsuikerproductie De Amerikaansche suikerfirma B. W. Dyer and Co., heeft in het Journal of Commerce, een raming gepubli ceerd van de weraldsuikerproductie van 19451946, welke uitkomt op 26 mil. short ton. Het suikertekort wordt geraamd op 12 mil. ton. Verwacht wordt, dat de V.S, op rond van de toewijzingen van den Combined Food Board in den loop van dit jaar in totaal waarschijnlijk ongeveer 5,4 mil. short ton zullen ont vangen. Een herstel van het evenwicht tusschen vraag en aanbod op de we reldsuikermarkt ivordt eerst verwacht nadat een volledig herstel «zal zijn be reikt in de gedurende den oorlog ver woeste suikerproductie-gebieden. Het hertsel van de suikerproductie in Europa kan snel geschieden. In Euro pa wordt dan ook dit' jaar een aan zienlijke uitbreiding van de productie verwacht. De beperkte hoeveelheid kunstmest en de algemeene onzeker heid na den oorlog zullen er echter ongetwijfeld toe leiden, dat in vele landen dti jaar nog niet het vooroor logsche productieniveau* zal worden bereikt, terwijl 't evenmin in de eerst komende jaren het geval zgd zijn. Op Java en de Philippijnen staan boven dien politieke en andere factoren een hervatting van de normale activiteit in den weg. Aangezien het ongeveer 18 maanden duurt voordat het suiker riet kan worden geoogst kan geen aanzienlijke stijging der productie dan voor 1948 worden verwacht. Het zal vermoedelijk wel tot 1948 of 1949 du ren voordat van Java en de Philippij nen een noemenswaardig suiker ex- portsurplus kan worden verwacht. Ten slotte raamt genoemde firma de wereldsuikerproductie voor 1946'47 op 31 mil. short ton, doch het even wicht tusschen vraag en aanbod in de V.S. en Europa zal niet voor 1947 of 1948 kunnen worden bereikt. Luchtlijn New YorkBfussel PraagWeenen ingewijd Het vliegtuig „Constellation" die de nieuwe lijn New York-Brussel-Praag- Weenen inwijdt is Zondagmorgen op het vliegveld van Meisbroek in België geland. Mevr. Gutt en de heer Goffin, Belgisch Ambassaderaad te Washing ton, stegen uit het vliegtuig, dat ook nog Masarijk en de géwezen Tsjecho- slowaaksche Ambassadeur te Was hington aan boord had, evenals de heeren Triipp,» voorzitter, Ingalss, ondervoorzitter, en Cummings, direc teur van de Amerikaansche maat schappij die de lijn exploiteert. Te 11.40 steeg het toestel op met bestemming naar 't Ruczyne-viiegveld bij Praag. Internationale zwemwedstrijden te Parijs Te Parijs heeft gisteren een inter nationale zwemréunie plaats gevon den, waaraan behalve Franschen ook Nederlanders en Denen deelnamen. Een belangrijke wedstrijd was de tweekamp tusschen den Europgeschen recordhouder Alex Jany en den Euro* peeschen kampioen Kees Hoving. Op fraaie wijze won de.Franschman dezen strijd en noteerde een tijd van 58 sec. Hoving's tijd bedroeg 1 min. 2,2 sec. Op de 100 meter borstcrawl nam de Deensche zwemster Fritzi Nathansen De Agenda van de conferentie der ministers van Buitenlandsche Zaken Zaterdag is de conferentie van mi nisters van Buitenlandsche Zaken tot overeenstemming gekomen over een agenda van 4 punten, te weten: 1. De 5 vredesverdragen mét Ik. Roemenië, Bulgarije, Hongarije en 2. Duitschland. 3. De lOostenrijksche kwestie waarbij teven zal worden behandel het Amerikaansche ontwerp-verdray tijdens de vorige bijeenkomst vow gelegd. 4. De politieke ontwikkeling m Italië op voorstel van Molotov. De volgende bijeenkomst zal plaats hebben op Maandag a.s. 16 m tot welk tijdstip leder der vier mmf! sters het rapport van de plaatsvervan gers en het ontwerp-verdrag voor Ita lië zal bestudeeren. Molotov wilde het vierde punt od de agenda geplaatst zien, omdat, naar hij zeide, de Italiaansche monarch!», ten niet bereid zijn rich neer te leg. gen bij het oordeel van het volk. Ik monarchisten werden door hem pro. '"1' en' hij meende, le declaratie van wapenstilstands- k voorwaarden voor Italië hebben ge-1 teekend, verantwoordelijk zijn voor het aanmoedigen van de democratische regeering in Italië. Bevin had tegen het vierde punt geen bezwaar, doch wilde eerst de Oostenrijksdie kwestie behandelen. Byrnes had evenmin bezwaren, doch zeide dat vólgens de Amerikaansche inlichtingendienst de Italiaansche re geering den toestand meester was, zoodat de besprekingen over den po- litieken tóestand in Italië konden wor den uitgesteldtot na de behandeling der agenda. Molotov ging hiermee accoord, doch' behield zich het recht voor om de zaak opnieuw aanhangig te maken, zoodra dit door de ontwikkeling ge rechtvaardigd mocht worden. revanche voor haar in Denemarken geleden nederlaag tegën Hannie Ter- meulen.Zij won ditmaal in den tijd van 1 min. 7,8 sec., de tijd van onze land- genoote was 1 min. 9,5 sec. Op het nummer 100 meter rugslag' won Iet van Feggelen in den tijd van 1 min. 19,3 sec. Mill. Berlieux. werd derde in dep tijd van 1 min. 21 "sec. Een wat'erpolowedstrijd tusschen het Meeuwenzevental en een combina tie van twee Fransche teams eindigde in een 43 overwinning voor de Meeuwen. Loconlotïeven bestemd voor België Een aanzienlijke partij in Canada gebouwde locomotieven wordt thans gelost uit de „Dagmar Salen", welke in de haven van Antwerpen ligt. Deze locomotieven zijn bestemd voor de wederuitrusting der Belgische spoorwegen. Eenige algem. kennisgeving Heden is overleden tot onze diepe droefheid, onze geliefde Vader, Behuwd-en Grootvader de Heer ARIE DE MOOIJ, in den ouderdom van 76 jaar. G. de Wit-de Mooij J. dc Wit A. de Mooi) G. de Mooij v. d. Klein P. de Mooij P. de Mootj-v. Hoorn S. v, d. Water-de Mooij W- v. d. Water C. IJsselstei)n-de Mooi) I. IJsselstein C- de Mooi) J. E-C.de Mooij- v. Hekelenborg en kleinkinderen Gouda, 16 Juni 1946 Verzoeke geen bloemen Leeraar zoekt een ruime zonnige zit- of slaapkamer* met volledig pension, bij prettige menschcn. B.b.h.h. Br. odder no. 8166 bur, v. d. bi. De Burgemeester van GOUDA, brengt ter voldoening aan de ar-' tikelen 43, juncto 37, lid 4, der Woningwet ter algemeene kennis, dat de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij besluit van 29 Mei 1946, no. 281, de bij besluit van den Gemeenteraad van 4 Februari 1946 vastgestelde ver ordening tot wijziging der Markt- bebouwlngs-verordening, bebben goedgekeurd. De goedgekeurde wijzigingsver ordening ligt tergemeente- secretarie, afdeeling Algemeene en Sociale Zaken, voor een ieder ter inzage. GOUDA, 14 Juni 1946 De Burgemeester voornoemd, JAMES Aangeb. te' Rotterdam le etage op gezellige stand, groote voorkamer, groote tusschenkamer, achterkamer met waranda op het Zuiden, keu ken, flinke zolderkamer, telefoon aanwezig voor woning-te Gouda m. 2 kamers beneden, keuken en tuintje (zonnig) boven 3 kamers en bergruimte, liefst met telefoon. Br. onder no. 3396 Adv. Bureau Houtman, Burg. Martensstraat 6 vraagt voor spoedige indiensttreding voor afdeeling vitrage en gordijnstoffen Persoonlijke of schriftelijke aanmeldingen vóór 12 uur Gevraagd voor de zomermaanden aan de plassen een Lief voor kinderen. Om op baby te passen van on geveer een jaar. Loon f 10.— p. week. Volle kost. Brieven onder no. 8162 bur. v. d. blad In 1 dag klaar VAN BUREN, Markt (hoek Groenendaal) Uw oude das als nieuw repareer en en keeren. Ook maken wij van uw das een knoopdas. VAN BUREN, Markt (hoek Groenendaal). MQTORDIENST RONDVAART (voorheen V.V.V.) Des Woensdags t Vertr. van Gouda (Bleekerssingfel, bij de Kleiweg- brug) 3 uur n.m. H Des ZondagsVertrek van Gouda (Karnemelksloot bij de Stein- kade) 10 uur, 2 uur en 4 uur n.m. Voor lichte kantoorwerk- zaamheden wordt gezocht per 1 Aug. of eerder Br. onder no. 8161, bur. v. d. bl gAkpatrieëerd echtpaar uit indië, mëY zoon van 16 jaar, aan gemeubileerde kamers? 6r. aan Woningbureau „Succes" Korte Tiendeweg 26 Tèl. 3316 Zeiljachten e.d. te huur per da9p week of langer, aan de Gem. Haven te War mono Ini: Tel. 335715 - 39370$ Voor direct gevraagd voor expeditiewerk, ongev. 16 a 17 jaar. N. G. ROEST, Burgem. Martensstraat TE KOOP AANGEBODEN TER RUILING: Radar-demsnstratie op Valkenburg Weduwnaar van H. de Ruijter. Huize „Juliana" Condulatia-adresGouwe 209 De teraardebeitelling zul D.V. plaats hebben op Woensdag 19 Juni a.e. te 2 uur vanaf Huize „Juliana", te 2.<5 uur op de Alg. Begraafplaat» te Gouda met de Duur van den tocht circ» 2 uur (Wijziging der dienstregeling voorbehouden) OOK TE HUUR VOOR CLUBS EN VEREENIÓINGEK De Ondernemer, J. HILGERS, Corn. Ketelstr. 33, Tel. 3195, Goofr divan en 2 lampen Gr. Jacobastraat 3 een wandelwagentje Gr. Jacnbaitrnat 3 2 stroomat rassen, teven» te ruil een jongensregenjas (H j) en damesjapon voor 2 lakens Weth. Ve.teweg nieuwe damesmantel voor slank oiocl .j Kon. Wllhetmlnaweg 37 voor 2 paar zgna dnmeaachoenen ■nat 38 of jongeaajaa 8 Jaar Wette V

Groot Gouda | 1946 | | pagina 4