Onze parken en plantéoenen Tegenvoorstellen overhandigd H.K.H. Prinses Juliana heeft gister avond over beide zenders een korte radiorede uitgesproken, waarin Zij sprak over den nood in de bezette gebieden. „Volk ip Nood!" Dit i^ het schrij nende beeld, dat bij mij achter is ge bleven, na de verschillende bezoeken, die ik heb gebracht aan onze geteis terde steden en dorpen. De indrukken, die ik nog pas veertien dagen geleden kreeg in de noodgebieden van Bra bant, hebben deze benauwende her inneringen niet verzacht. De actie, die in de komende veertien dagen zal worden gevoerd voor het door Nederlands Volksherstel in het leven geroepen Fonds Noodgebieden, geeft mij een welkome aanleiding om uiting te geven aan de gevoelens, die gewekt zijn door de kennismaking met die deelen van ons volk, die het zwaarste door den oorlog getroffen zijn- L v Hier is met de' meest primitieve mid delen, met een onbegrensd vermogen om uit niets iets te maken en met ware volharding door de bevolking iets groots verricht. Dit alles is voor ons geheele land van enorm, belang en verdient meer aandacht en waardee ring, dan er tot nu toe vaak aan ge geven is. Het spreekt vanzelf, dat dit niet mogelijk zou zijn geweest zonder de zeer krachtige regeeringsmaatregelen, terwijl ook de vrijwillige hulp uit bin nen- en buitenland van niet te onder schatten belang is geweest. Ik wil hier echter slechts wijzen op de geestr kracht en het uithoudingsvermogen, die de bewoners in de noodgebieden hebben getoond. Evenals alle Nederlanders, hadden zij in de eerste vier oorlogsjaren te lijden gehad van terreur, gebrek en koude; daarna werden zij van huis en hof verjaagd, zoodat zij de ontberin gen van den laatsten oorlogswinter als ballingen in eigen land moesten ondergaan. Zij hadden nog slechts één wensch: zoo spoedig mógelijk weer thuis tte zijn. En deze thuiskomst bleek tenslotte meestal het terugvinden van een puinhoop of van een leeggeplun derd huis en vaa verwoeste akkers. Het is bijzonder leerzaam, om eens een kijkje te nemen, in de kippenhok ken, schuurtjes en bunkers, waarin ook nu nog duizenden van onze land- genooten leven zonder veel lucht of daglicht, zonder electriciteit, waterlei ding of gas, zonder comfort en des ondanks (of misschien juist daar door?) tevredener dan menig beter bedeelde. Deze menschen, die zooveel verloren hebben zijn ook niet veel- eischend meer en nemen het leven eenvoudiger dan anderen. De materiaalproblemen voor de wo ningvoorziening kunnen slechts lang zamerhand worden opgelost door de regeering, die doet wat in haar ver mogen ligt. 't Particulier initiatief heeft niet de taak en ook niet de mogelijkheid, om de bewoners van bunkers, kippenhok ken en noodwuningen weer een nor male huisvesting te geven. Maar het kan er wel zeer veel toe bijdragen, om hun moeilijke levensomstandig heden te verzachten. Ik denk hierbij bijvoorbeeld aan de gezinszorg, de kraamverplèging, de kleuterzorg, va- cantie, zorg voor huismoeders en kin deruitzending, die door vrijwillige organisaties worden behartigd en in de noodgebieden tot de groptst moge lijke activiteit moeten worden ge bracht. Daarnaast is het van het allergroot ste belang, dat het eigen verenigings leven ter plaatse weer tot volle ont plooiing komt en afwisseling en fleur brengt in het grauwe bestaan. Hier voor is veel geld noodig, dat door de berooide bevolking in de 'noodgebie den niet kan worden opgebracht, maar door de rest van Nederland moet worden verschaftWij Nederlanders mogen deze plicht ten opzichte van onze getroffen landgenooten niet af schuiven op het buitenlahd. Ons volk kan en moet helpen en mag niet op de hulp van buitenaf ^blijven rekenen. BINNENLAND Stopzetting verkoop van maatjesharing dreigt .Gistermiddag had te 's-Gravenhage een vergadering plaats van vertegen woordigers van J)ij den haringverkoop betrokkenen. Ter vergadering werd vastgesteld, dat het onmogelijk is, maatjesharing de slechts licht gezouten haring voor den prijs van 8 cent te verkoo- pen, waarbij ten hoogste, volgens de jongste ministerieele bepaling, voor 't schoonmaken van de haring 1 cent per stuk mag worden berekend. Een geroutineerde kracht kan on geveer 50 maximaal 60 haringen ner uur schoonmaken. De verdiensten uit dien hoofde van 0.50 tot 0.60 per uur, worden veel te laag geacht. Wel is de inkoopsprijs voor den detail handel 5 cent per haring, maar de verkpopsmarge van 3 cent kan ten hoogste de algemeene onkosten dek ken. Het publiek wenscht uitsluitend schoongemaakte haring. Aangezien de haringverkoopers niet met een marge van 1 cent per haring voor 't schoon maken kunnen rondkomen, dreigt voortaan uitsluitend verkoop van „haring uit het vat" de sterk gezou ten steurharing. De haringverkoopers zijn bereid, de haringen uit het vat tegen 8 cent tè verkoopen. Het pu bliek moet ze evenwel dan zelf schoon v maken. Gezien de ervaringen het vorige jaar bij de flink gezouten bok kingen opgedaan, is men van deskun dige zijde bevreesd, dat vooral bij de jeugdige landgenooten, die thans voor het eerst haring eten, een sterke anti pathie zal ontstaan tegen de consump tie van de haring uit het vat, die eerst nog moet worden geweekt -*» waarbij een groot deel van het vetgehalte /verloren gaat alvorens deze kan 'worden genuttigd. Besloten werd aan den minister het voorstel te doen, voor het schoon maken 4 cent te mogen berekenen, waarbij dan de verkoopsprijs voor schoongemaakte haring op 12 cent per stuk zou komen. De nieuwe verkoopprijzen voor haring Naar van de zijde van het dir.-gen. voor de prijzen werd medegedeeld, de controle op de nieuwe prijzen or maatjesharing met ingang van I Juni a.s. worden uitgeoefend. De ramp van de „Meerkerk" Naar de Vereenigde Scheepvaart Maatschappijen, Waaraan de „Meer kerk" toebehoort heden mededeelden bestond de bemanning van het schip inclusief de kapitein uit 91 koppen, waarvan 74 Laskaren. De overige leden waren Nederlandsche officieren. De 14 Nederlandsche passagiers bestonden uit 12 volwassenen en 2 kinderen. De namen der vermisten zijn nog niet bekend. Calculatiebeschikking Schoenen 1946 In de Staatscourant is opgenomen 'it calculatiebeschikking schoenen '46. Wijziging regeling loonen en andere arbeidsvoorwaarden in Banketbakkersbedrijf In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van het college van rijksbemiddelaars betreffende een wij ziging van de regeling van loonèn en andere arbeidsvoorwaarden in het banketbakkersbedrijf. In deze beschikking is o.a. ten aan zien van de vacantie bepaald dat iede re werknemer, die op 1 Mei gedurende ten minste een jaar onafgebroken bij denzelfden werkgever werkzaam is ge weest, recht heeft op 12 vacantie- dagen met behoud van loon. Van deze vacantiedagen zullen zooveel mogelijk 6 dagen aaneengesloten worden ge geven tusschen 1 Mei en 1 October. De overige vacantiedagen zullen als z.g.n. snipperdagen door den werkge ver worden vastgesteld in overleg met den werknemer. De werknemer, die op 1 Mei niet gedurende een vol jaar bij denzelfden werkgever werkzaam is geweest, heeft recht op een vacantiedag met behoud van loon voor elke maand, gedurende welke zijn arbeidsverhouding voor 1 Mei heeft geduurd. EVC contra min* Drees en den Staat der Nederlanden Gistermorgen heeft de Arrondissements rechtbank te 's Gravenhage uitspraak ge daan in het kort geding EVC coatra minister Drees en den Staat der Neder landen De rechtbank verklaarde den eisch van de EVC niet ontvankelijk en ver oordeelde de EVC in de kosten van het proces, zijnde f 130.-. De rechtbank heeft hierbij overwogen, dat de EVC geen rechtspersoonlijkheid bezit en derhalve niet tegenover derden kan optreden. De EVC mist de bevoegd heid de leden in rechte te vertegenwoor digen en ook het bestuur is daartoe door de leden niet gemachtigd, daar de EVC geen eigen vermogen bezit kan zij geen aanspraak maken op schadevergoeding. Voorts was de regeering van oordeel, dat de regeering in dezen abnormalen tijd van groote schaarschte niet neutraal mag zijn bij arbeidsgeschillen, de toevoer van overzee mag in geen geval stagneeren. De rechtbank kent de regeering de be voegdheid toe niet alle middelen op te komen voor het algemeen belang.' De Indonesische tegenvoorstellen zijn gistermiddag 16.00 uur plaatselijke tijd van Batavia door een der Britscheauto riteiten aan dr. Van Mook overhandigd. Staking op Schiphol ten einde Gistermorgen vergaderden de bij de staking op Schiphol betrokken leden van de bedrijfsgroep bouwvak der E.V.C., in theater Cultura. Van de zijde der E.V'.C. adviseerde de voor zitter het'voorstel vón den wnd. bur gemeester van Amsterdam, den heer B. C. Franke, te aanvaarden en het werk te hervatten. Na ampele discussie werd het voor stel in stemming gebracht, met als resultaat dat van de ruim 400 aanwe zigen slechts 7 tegenstemden. Hier mede behoort de staking op Schiphol officieel tot het verleden. Dinsdagoch tend werden de werkzaamheden her vat. In den loop van deze week zal met de aannemers-werkgevers op Schip hol verder overleg gepleegd worden over de nog hangende geschilpunten. De ongeregeldheden in Duindotp De Kampleiding van het gedeti neerden kamp Duindorp is doende met een uitgebreid onderzoek naar de be weegredenen, welke geleid hebben tot de jongste ongeregeldheden. Geen der ondervraagde gedetineerden bleek be zwaren te hebben tegen de behandeling door het bewakend personeel. Zij zei. den echter ten einde raad te zijn, door het lange uitblijven van hun berech ting. Zij zeiden alles liever, zelfs dood, dan in deze onzekerheid te moeten leven - ook staken In een druk bezochte vergadering van vischverkoopers te Scheveningen is gisteravond besloten geen haring van de binnengekomen of binnen te komen schepen af te nemen alvorens een wijziging is gebracht in den prijs van de maatjes-haring, die op 8 cent per stuk is vastgesteld. Ook het vast gestelde tarief voor het schoonmaken van de haring, 1 cent per stuk, werd algemeen onvoldoende geacht. Politieke recherche contra „De Ochtendpost" Vijf leden van den politieken op sporingsdienst te' Velzen, de heeren A. Kunstkes, J. C. Baart, A. P. Maas, C. N. van der Voort en K. Haak, stonden heden in kort geding voor den pres. der arrondissementsrechtbank te Amsterdam, als eischers tegenover den hoofdredacteur van ,,De Ochtend post»', den heer L. A. Rodrigues LBpes, en diens uitgevers, de firma John Kappee. Als raadsleden traden op mr. A. C. G. Proosdy voor de eischers en mr. H. J. Boelen voor de gedaagden. In „De Ochtendpost" heeft een serie artikelen gestaan, die zeer belastend zijn voor verscheidene r.echercheurs van den toenmaligen P.O.D. te Velsen. In verband hiermede heeft de hoofd- red. van „De Ochtendpost" beschul digingen bij den off. v. just, te A'dam ingediend. Inmiddels hebben de aan gevallen rechercheurs, wien onder an dere door „De Ochtendpost" ten laste gelegd wordt, dat huft houding tijdens de bezetting niet zuiver geweest is, „De Ochtendpost" in kort geding ge dagvaard. Bij de opening van de zitting deelde de president van de rechtbank, mr. C. W. Töhne mede, dat de zaak met ge sloten deuren behandeld zou worden. Het verzoek van de pers, die zich be riep op de openbaarheid van de zit ting, om toegelaten te worden, werd afgewezen. Naar wij vernemen, eischen de vijf rechercheurs van de gedaagden, dat zij onmiddellijk de publicaties inzake Men durfde Hitler op D-day niet te wekken1 Het Zwitsersche blad Bundheeft een passage uit het „Offiziere ge gen Hitiergepubliceerd waarin het vol gende voorkomt: „Toen op 6 Juni de invasie begon, wqs men van Duitsche zijde verrast. Rommel was toen, on danks het door Hitler uitgevaardigde verbod tot het nemen van verlof, naar Ulp' gevlogen om den vemardag van stijn vrouw te vieren. Zijn stafchef moest hem telefonisch trachten te be reiken om hem van het gebeurde op de hoogte te stellen. Tegelijkertijd werd het bericht aan het oppercom mando van de weermacht medege deeld. Men waagde het niet, met het oog op het vroege, morgenuur, gene raal Jodl te wekken, zoodat deze pas om 9 uur 's morgens het bericht van de invasie vernam, jodl, op zijn wachtte nog een uur, alvorens Keitel op de hoogte te stellen. Zoowel Jodl als Keitel hielden zich aan het bevel, den slapendcn Hitier niet te wekken. Eerst des middags vernam ook Hitier, dat de invasie begonnen wös. Achter den Atlantikwall stond een tankkorps opgesteld, welks taak het was de landingstroepen te vernietigen. Het inzetten van dit korps moest.tfoor Hitier zetf geschieden. Noch Rommel, noch Rundstedt mochten het bevel tot aanvallen aan dit corps geven. Toen Hitier eindelijk bevel gaf tot den aan val, was het reeds 2 uur 's middags. Inmiddels had de Amerikaansche luchtmacht de spits van dit korps voor het grootste deel uitgeschakeld, zoo dat de tegenaanval te laat en zonder élan werd uitgevoerd. de Velsensche aangelegenheid moeten staken, bij gebreke waarvan zij e^n dwangsom van 20.000 gulden zullen hebben te betalen. Uitspraak in deze zaak op 24 Juni. CurasaoFeijenoord 40 Cara?ao heeft een verdiende over winning behaald op Feyenoord met 4—0. Vooral in de eerste helft was Curasao in de meerderheid en werden vele corners op het Feyenoorddoel on dernomen. Het eerste doelpunt kwjjm echter toch nog onverwacht. Van der Heiden struikelde en kreeg den bal tegen zijn arm, waarvoor de scheids rechter Curagao een penalty toewees, welke feilloos werd benut. Na 24 min. ■spelen vergrootte Curacao haar voor sprong tot 20. Weliswaar kwam Feijnoord er in de tweede helft wat beter in, doch zij kon haar goede vorm uit de vorige wedstrijden niet terug vinden. Eenige hoekschoppen op het Cura- yaodoel oogstten geen succes. Na een snelle aanval van Curacao wefd uit een scrimmage voor het doel derde doelpunt geboren. Nog gaf FJyenoord zich niet gewonnen en Linssen, Vrauwdeunt en v. Munster losten eenige keurige schoten, welke de doel man evenwel wist te verwerken. Ten slotte werd doelman Visser voor de 4e maal gepasseerd, met welken 40 stand het einde kwam en de jubilee- Vocr gerepatrieerden Het Comité Gouda van de Stichting „Nederland helpt Indië" organiseert t een cabaret-avpnd voor allen in Goti- da e,o. wonende gprepartieerden uit" Nd. Oost-Indtë. De avond wordt ge houden op Vrijdag 1 a.s. des avonds te acht ure in de zaal „Kunstmin" van de Sociëteit „Ons Genoegen", terwijl het programma verzorgd wordt dóór" het gezelschap de Kouwe Patatoes pn de buurtvëreeniging Krugerlaan. Hét ensemble van den heer Caspar Re&j, been zorgt voor de muziek. Aan de' gerepatrieerden en hun huisgenoo- ten zal één'dezer dagen een uitnoodi- ging verzonden worden. UIT PEN OMTREK W ADDINXV EEN Damsport Zaterdag, was de wereldkampioendan- mei weer dè gast in enze gemeente. H( speelde een spannende partij tegen den heer Kinnegin, kampioen van Z-Holland. De heer K wist de partij met remise te beelndigae. wat een schitterende presta tie is. As. Dinsdagavond speelt de heer Chestern eea simultaanwedstrijd met de damvereen. „Exelslor". Serenade Zaterdagavond bracht de arb. muziek- vereen. „Voorwaarts" een serenade ter gelegenheid van de 25-jarige echtvereen. van den'heer Boon en echtgen. Een en ander trok veel belangstellenden nsar de Kleikade. v W'veen-Gouderak 1-1 Deze vriendschappelijke wedstrijd begint met felle aanvallen van W. De kansen worden echter alle om zeep gebracht. We noteeren een fel schot van Rubke, maar het gaat juist naast. Kant speelt verdienstelijk maar zijn mooie voorzetten worden vooral door den invaller-midvoor slecht verwerkt. Biesheuvel probeert het ook eens, maar zijn schot gaat juist over. Corner op corner wordt gp het Goude- rakdoel genomen, maar een doelpunt valt aan de andere zijde, ais de rechtsbuiten vporzet, wordt onvoldoende weggewerkt en de linksbuiten doelpunt 0-1. Na de rust is het spel meer verdeeld, maar beide verdedigingen houden stand. De G.-llnksbuiten trekt er weer snel tusschenuit. maar inplaats van zelf te schieten zet hij voor en den bal wordt weggewerkt. Dan trekt W. er tusschenuit. Kant zet goed voor en Hofwegen doel punt onhoudbaar 1-1. W. doet er nog een schepte op, maar het wil niet lukken. Als de haer de Haan, die goed leidde, voor de laatste maal fluit, hebben de ploegen de winst gedeeld ea Gouderak kreeg meer dan haar toekwam. rendg voetbalvereeniging beslag legde op den eersten prijs. De stand in dit tournooi werd uiteindelijk: 1. Curacao 8 punten,2. 'Feyenoord 6 p., 3. Aruba, 4. Columbia, 5. Suriname. We hebben in onze vorige stukjes meer malen over de boomen en struiken in onze parken en plantsoenen het een en ander verteldvnn sommige van deze zelfs iets over hun herkomst, bloei en groeiwijze enz. Thans willen we de beplanting van het Van Bergen IJzendoornpark eens meer in x'n geheel bekijken en dan in de eerste plaats .iets mededeelen over de mooie „doorzichten of doorkijkjes", die we in dit park kunnen aanschouwen. Deze doorzichten zijn uiteraard 4n ons maar ruim 2 Hectare groote park, waar de afstanden das ïb werkelijkheid niet groot zijn, nu nie> bepaald „grootsch of ruim" te noemen. Maar toch zijn ze heel mooi en de rustige, van de natuur ge nietende wandelaar zal ze meestal zelf wel ontdekken, er even halt houden of op een bank een oogenblikje van het mooie uit zicht genieten. i Het spreekt van zelf, dat deze „door zichten", welke door de zichtbare lijnen der beplanting worden gevormd, in ons park bijna alle samenvloeien met de aan wezige waterpartijen en dan daarmede een harmonisch geheel vormen. Bij villa „Vijverzicht" b.v., hebben we een prachtige doorkijk over de vijver, welke in de verte als het ware door de mooie bruine beuk wordt afgesloten. Voor het huis van den heer Bol, zien we links in de verte over het water het rustieke bruggetje met smaakvolle groene omlijstingmeer naar rechts Lebben we hier een prachtige kijk over de vijver naar de overzijde. Aan het zgn. binnenpad kannen we op meerdere plaatsen mooie doorzichten waae- n$men, soms heel mooi in de richtipg van villa „Vijverzicht", terwijl we aan W pad bij de Van Beverninghlaan, over de vijver verschillende mooie boomgroepen o.a. de Moeras-cypressen bekeken kunne» worden. Wanneer we maar een weinig gevoel voor al dit moois hebben, zullen we tel kens even sttlktaan om de smaakvolle samenstelling van de verschillende beplsn- tingsgroepen te bewonderen. J Nog even willen we de aandacht ves tigen op het plantsoen aan het eind van de Fluweelensingel bij de zgn. wielrijders- bank. Dit ts wel één van de mooiste plekjes, die we in onze plantsoenen heb ben. Wat een prachtig gezicht daar op die aaneengesloten budere boomengröep, bestaande uit Eiken, bruine Beuken,Treur- beuk, Plataan, Kastanje, bonte Eschdporn en Larix. Tusschen de kruinen van deze boomen door ziet men links een gedeelte van de molen „'t Slot" met de wieken te voorschijn komen, terwijl men rechts ge deeltelijk de St. Jan kan zien. Op de® voorgrond hiervan zien we de lagere be planting, met bruggetje en bloembakken en een gedeelte van de tot vijverkom vervormde singelgracht. Het is wel een zeer groot verschil mer wat hier voor ongeveer 10 jaar geleden te zien was. Destijds is hier wel 'n ko»r baar werk in werkverruiming ten uitvoe^ gebracht, maar er is een belangrijke ver betering en verfraaiing, met tevens ee^ mooie toegang tot de stad, tot stand ge komen. F. Barmentloo helpt elkaar! Vischverkoopers gaan O

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2