u* VULPEN F. B. A. VERZIJL Feuilleton Het geheim wan den tagesneeuwden slaapwagen. programma BUITENLAND JE MAINTIENDRAI VOOR DINSDAG I 7 VERSUM 1 301 m. aVRO' 18-15 De Skymasters. 18.30 olarnnma voor de Ned. Strijdkrach- 2*19 00 En nu naar bed! 19.05 np'waarheid over Java. 19.20 Zang- «dtal 19.-45 Departementen spreken. ï)00 Nieuws. 20.05 Weeroverzicht. Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 Hoorspel. 22.00 Contact. 22.15 Bui- üülandsch overzicht. 22.30 Contact. 5 Nieuws. 23.15 Gr.pl. 24.00 Slui ting. HILVERSUM 11 415 m.- KRO: 18.00 Dinermuziek. 18.50 Des avonds als ik- slapen ga19.00 Nieuws. 19.15 Causerie. 19.30 Gr.pl. 10 4^ Voor de arbeidersjeugd. 20.00 L-ieuws 20.05 Te Deum. 20.35 Röntgen Kwartet. 21.00 Filmkwar tier 21.15 Klaas van Beeck en 'ziin orkest. 21.40 Wat doe ik met Jjn vacantie? 22.00 Nieuws. 22.15 Avondgebed. 22.30 Ensemble Nina Dolce. 22.45 Het gevaarlijke terrein. 23.00 Ensemble Nina Dolce. 23.15 Ons slotaccoord. 24.00 Sluiting. VOOR WOENSDAG HILVERSUM 1 —301 m. •VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend- -Wmnastiek. 7.30 Muziek bij het ont bijt. 8.00 Nieuws. 8.20 Gramofoon- muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Grpl. 9.30 Kwartet. VPRO: 10.00 Morgenwding. VARA: Voor de vrouw. 10.55 Uitzending voor de arbeiders in de Continu-bedrijven. 11.45 Familie berichten uit Indië. 12.00 Ensemble George Frank. 12.30 Kalender. 12.35 The Ramblers. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Cello en piano. 14.45 Gr.pl. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Eddy Walis speelt. 17.3Q Nederlands Volksherstel. HILVERSUM 11 415 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Het NCRV-koor. 7.45 Een woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.20 Morgenconcert. 9.15 Ochtendbezoek. 9,30 Waterstanden. 9.50 Concert voor cello en orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluit-reci tal. 11.45 Dameskoor. 12.00 Stafmu ziekcorps. 13.00 Nieuws. 13.20 Popu laire orgelbespeling. 13.45 Espressivo. 14.30 Vlijtig Liesje en de geranium^ 14.50 Symphonie orkest. 15.00 Deux Improvisations. 15.30 Hedendaagsche Nederlandsche. Kamermuziek. 16.00 Nachtvorstverwachting. 16.02 Het NCRV-orkest. 16.15 Kinderkoor. 16.45 Voor jongens en meisjes. 17.30 Piano recital. 17.45 Het Rijk Overzee. Nieuwe Britsche nota aan Roemenië Na de BritSche nota van Mei, aan de Roemeensche regeering, waarin ge protesteerd werd tegen hét in gebreke blijven van Roemenië voorbereidin gen tot algemeene verkiezingen te treffen, is Zaterdag een tweede over handigd, waarin wordt gezegd, dat het antwoord van Roemenië op de eerste nota niet alleen onjuistheden bevat, maar een „totaal onvoldoend en verdraaid beeld" geeft van den toestand en dientengevolge als „vol komen onbevredigend" wordt be schouwd. In de npta wordt de hoop uitgesproken, dat Roemenië onmiddel lijk stappen zou ondernemen de vroe ger gedane beloften na te komen. Geen Fransche Socialistische Premier Vierentwintig uur nadat de commu nisten een resolutie hadden aangeno- men, waarbij zij zich voorstanders verklaarden van een drie-partijregee- ring met een socialist'-als premier, heeft de secretaris-generaal van de Fransche Socialistische Partij, Deniel Meyer, verklaard, dat zijn partij bij haar besluit bleef: onder deze om standigheden de leiding der regeering niet op zich te zullen nemen. Honderdste vliegtuig uit Batavia terug Gisteravond op den vastgestelden tijd (19.10 u.) landde op Schiphol het 100ste retourvliegtuig uit Batavia. In de repatrieeringsloods werden de in zittenden, alle repatrieerende land- landgenooten, begroet. I Namens de (directie van de K.L.M. bood (je heer Thomas den passagiers Iter herinnering het boek „Wings Across Continents" aan, welk boek reeds bij het vertrek van het 100ste toestel naar Batavia was aangéboden. Spanje id den Veiligheidsraad De Veiligheidsraad had gisteravond voor zich de gewijzigde resolutie van dr. Evatt, den Australischen afgevaar digde en voorzitter van de sub-com missie v. Spanje. Zooals men zich zal herinneren stelt deze resolutie voor, dat de algemeene vergadering, welke in September a.s. bijeen zal komen, de Vereenigde Naties aan te bevelen de diplomatieke betrekkingen met het Spanje vpp Franco te verbreken, of een dergelijke andere actie te onder nemen als de Algemeene Vergade ring geschikt en doelmatig acht. De Britsche afgevaardigde sprak als eer ste erj zeide: „Mijn regeering betwij felt in hooge mate de justitieele rech ten van den Veiligheidsraad óm zich te mengen in de binnenlandsche aan gelegenheden van een land, tenzij er een klaarblijkelijke bedreiging van het behoud van de internationale vrede en veiligheid is." Sir Alexander stelde 'n amendement voor volgens hetwelk de Spaansche kwestie naar de algemeene vergadering zou worden verwezen, waarhij echter geen bepaalde aanbe velingen zouden worden gedaan. zijn gisteren in beginsel tot overeen stemming gekomen over <Je vergoe ding van oorlogsschade aan geallieer de eigendommen in Italië. Afstand van Italië van eischen ten aanzien der Ver. Naties. Algemeene economische bepa lingen in verband met den handel. Vandaag wordt behandeld: Herstel betalingen, het teruggeven van eigen dommen der Ver. Naties. Italiaansch eigendom in Afgestane gebieden. Byrnes verklaarde, da"t de Ver. Sta ten bereid waren afstand te doen van alle eischen op Italië, met inbegrip van herstelbetalingen om Italië te hel pen. Bevin en Bidault verzetten zich hiertegen, terwijl Molotoff zich naar geen van beide zijden wilde binden. Valsche 50 Dollarbiljetten Ih Amsterdam bleek een zeeman in het bezit te zijn van valsche 50 dol larbiljetten. Toen hij bemerkte, dat deze biljetten valsch waren, heeft hij de politie hiervan in kennis gesteld. Deze biljetten maken deel uit van een ■partij, welke in Duitschen bezettings tijd vermoedelijk in het buitenland vervaardigd is, en waarvan talrijke exemplaren ïn Nederland in beslag genomen zijn. De persoon, die deze valsche bil jetten in handen van den zeeman ge speeld had, is aangehouden en inge sloten. No. 24 Hector MacQueen boog zich ge ïnteresseerd naar voren. „Werkelijk?" vroeg hij. „Ratchett zooals u al dacht, was waar een schuilnaam. Ratchett was. Cassetti, de man die aan het hoofd stond van die bekende ontvoeringen, de beruchte zaak van de kleine Daisy Armstrong." Een uitdrukking van uiterste verba- zing verscheen op MacQueen's gezicht, toen betrok het. „Die schoft!" riep hij. „Had u hier eenig idee van, mijnheer MacQueen?" „Neen, mijnheer," zei' de jong® Amerikaan beslist. „Als ik dat gehad had, zou ik liever mijn rechterhand Fransch-Siameesche geschil voor den Veiligheidsraad Het Siameesche Parlement heeft de Regeering gemachtigd het Fransch Siameesche geschil over de grens-in- cidenten aan den Veiligheidsraad voor te leggen. De Siameesche delegatie zou binnenkort naar Washington ver I trekkén. Het verkeer tijdens de Victory-week De Victory-week te Lo'nden is één der drukste weken geweest in de geschiedenis van London Transport, de groofe onderneming, die met haar ondergrondsche, met haar bussen, trams en trolleybussen het vervoer in Londen behartigt. Ongeveer 90 mililoen personen zijn in die week door de verschillende diensten dezer maatschappij vervoerd. De Ministerconferentie behandelt Italië De1 Conferentie van de Ministers van Buitenlandsche Zaken is naar Reuter thans meldt ten aanzien van vier van de zeven punten van het economische gedeelte van het ont- werp-verdrag met Italië tot overeen stemming gekomen. De Groote Vier hebben afgehakt, vóór dat ik 't baan tje had aangenomen." „U drukt zich nogal sterk uit, mijn heer MacQueen." Daar heb ik een bijzondere reden voor. Mijn vader was de Officier van justitie die de zaak behandelde, mijn heer Poirot. Ik heb mrs. Armstrong meer dan eens ontmoet. Ze 'was een goede vrouw. Zoo zacht en wan- h°Zifn gezicht versomberde. „Als ooit een man verdiend heeft wat hn kreeg, dan is dat Ratchett of Casseth. „U voelt het haast alsof n de daad zelf wel had willen doen?" ia ik Hij zweeg, kleurde toen eemgszins schuldig. „Hetf lijkt wel of ik mezelf verdacht maak. Ik zou meer geneigd zijn u te ver denken mijnheer MacQueen, wanneer ?&sporig verdriet had getoond, om het overlijden van uw patroon. Ik geloof, dat ik dat niet zon kon- J, afwas'het „m mezelf, te redden van den electrischen stoel, zei Mac Queen grimmig. Toen voegde hij er bij. Als het niet ongepast nieuwsgierig Half Augustus nog geen Rijksconferentie? Gezaghebbende Nederlandsche krin gen in Batavia zijn van meening, dat het onmogelijk zal zijn om de Rijks conferentie medio Augustus bijeen te roepen, zooals door regeeringskringen in Nederlaftd was verklaad. De politieke besprekingen te Bata via, gedurende welke o.a. de verte genwoordigers voor de Rijksconferen tie zullen worden gekozen, zullen eerst in de tweede helft van Juli een aan vang nemen. Men acht het onwaar schijnlijk, dat deze besprekingen voor medio Augustus zullen zijn beëindigd en dat de afgevaardigden voor dien datum naar Nederland zullen kunnen vertrekken. Zwitsersche activa in de V.S. vrijgegeven Volgens de overeenkomst, die tot I stand gekomen is tusschen Zwitser sche economen en vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten, Engeland en Frankrijk, zal de regeering van de Ver. Staten onverwijld de beperkende bepalingen ten aanzien van de Zwit- isersche activa in de Ver. Staten ter waarde van 1.500.000.000 dollars opheffen. De geall. regeeringen zullen de „zwarte lijsten" van Zwit- sersche organisaties Nen personen in-< trekken. De Britsche communisten na de beslissing te Bournemouth De Britsche Communistische Partij heeft gisteren een wijziging van haar politiek aangekondigd. In een verkla ring van het bestuur wordt geklaagd over de „weergalooze lastercampagne tegen de communisten in binnen- en buitenland. Deze verklaring dat nu het verzoek tot aansluiting Van de communisten bij de Labourpartij óp de conferentie te Bournemouth met overweldigende meerderheid is verworepn,, maakt het duidelijk, de communisten de binnen landsche politiek van de Britsche so cialistische regeering zullen aanvallen, gecombineerd met scherpe cntiek op de buitenlandse^ politiek. Tot nu toe hebben de communisten, hoewel zij is hoe hebt u dit uitgevischt? Casset tes identiteit, bedoel ik." „Door een stukje van een brief, ge vonden in den coupé." „Maar danik bedoeldat was nogal nonchalant van den ouden hans?" „Dat hangt er van af," zei Poirot. De jonge man scheen deze opmer king nogal mysterieus te. vinden. Hij staarde Poirot aan alsof hij trachtte hem te doorgronden. .Mijn taak," zei Poiröt, is me te vergewissen van de gedragingen van alle personen in den trem. Niemand heeft het kwalijk te nemen, begrijpt u. Het is maar een kwestie van formali- „Zeker. Dat begrijp ik Begintu maar en laat ik mijn onschuld bewij zen ais ik kan." Ik hoef u niet het nummer van uw coupé te vragen," zei Poirot ghm- lachend „daar ik hem een nacht met h gedeeld heb. Het is de tweede-klas coupé nos. 6 en 7, en na mijn vertrek had u hem alleen." Dat is zoo." ,"Nu, mijnheer MacQueen, verlang Bevin's buitenlandsche politiek criti- seerden, voorwaardelijk de binnen landsche politiek van Labour ge steund. De communistische verklaring zegt: „de vijandige gezindheid tegenover de communisten en de afhankelijkheid van het Amerikaansche kapitalisme, in plaats van vriendschap met de Sow-* jet-Unie en de democratische landen van Europa kan slechts leiden tot verraad aan het socialistisch program waarop het land bij de algemeene ver kiezingen heeft gestemd. Reeds is tengevolge van de buitenlandsche po litiek van de regeering een volle in eenstorting van de geallieerde eenheid tot de mogelijkheden gaan behooren en wordt het gevaar van een nieuwen oorlog aan ieder duidelijk. De com munistische partij neemt op zich, het volk er toe te brengen de huidige bui tenlandsche politiek van de regeering te wijzigen voor het te laat is. De com munistische partij zal vechten voor een heid tusschen de Groote Drie: vriend schap tusschen Engeland, de Sowjet- Unie en hét democratische Europa; de politiek om Engeland achter de wa gen van het,. Amerikaansche kapita lisme te spannen zal worden bestre den". De verklaring besluit aldus: „De strijd voor eenheid in Engeland of internationale eenheid is niet geëin digd en wij doen een beroep op alle arbeiders zich bij ons aan te sluiten om het kapitalisme te bestrijden en het socialisme te winpen". Waarnemers, die goed op de hoogte zijn van de communistische politiek zien de verklaring als een aanwijzing, dat de communisten voorloopig nog niet zullen trachten door middel van de vakvereenigingen een actie tegen de regeering te ondernemen, doch zich zullen toeleggen op het bevesti gen van hun positie in de vakvereeni gingen door middel van propaganda. Eerbied alleen is niet genoeg! Het symbool der vrijheid Het was reeds Willem de Zwij ger, de Vader des Vaderlands, die deze spreuk van het huis van Oranje in zijn wapen voerde. Je maintiendrai-ik zal handhaven En zietdoor alle eeuwen heen bleef dit devies gehandhaafd. Er waren vaak donkere tijden voor ons vaderland, "tijden waarin-het scheen of land en volk ten onder zouden gaan. Maar telkens kwam er redding en uitkomst. Ook nu. Vijf jaar lang was Nederland onder vreemde dwingelandij. Maar de oude wapenspreuk bleef bewaard onder ons volk. Ik zal handhaven... wij zullen handhaven in ons verzet, in onze td'aie Nederlandsche on buigzaamheid. De ketenen zijn verbroken. Wij vieren het feest der bevrijding. Je maintiendrai. De traditie blijft bewaard. Nu en in de toekomst. De Nederlandsche onderne mingsgeest bleef gelukkig ook bewaard. Meer dan een eeuw was het streven van De Gruyter: het beste te leveren tegen voor- deelige prijzen. En De Gruyter blijft handhaven het devies: bé tere waar én 10 procent. Ook deze traditie is gelukkig bewaard gebleveJ: (Ingezonden mededetiivg) POSTGIRO 194015. Ganzevles ter dood veroordeeld Over Q. J. N. Ganzevles uit Hilver sum, die in 1942 en 1943 aan den S.D. inlichtingen verschafte over de verplaatsing van ondergedoken Joden naar andere adressen of naar het bui tenland, tengevolge waarvan 38 Joden gearresteerd en weggevoerd werden, werd gistermorgen door het bijzonder gerechtshof te Amsterdam het dood vonnis uitgesproken, zonder recht van beroep in cassatie. binnen 2 x 24 uur gerepareerd ik een beschrijving van uw doen en laten gisterennacht, van het oogenblik af dat u den restauratie-wagen hebt verlaten." „Dat is heel makkelijk. Ik ging. te rug naar mijn coupé, las een beetje ging in Belgrado op het perron, vond dat het te koud was en ging weer naar binnen. Ik praatte een poosje met een Engelsche jongedame, die den coupé op één na naast de mijne heeft. Toen kwam ik ip gesprek met dien Engelschman, kolonel Arbuthnot; inderdaad geloof ik dat u ons pas seerde, terwijl we stonden te praten. Toen ging ik naar Ratchett en, zooals ik u zei, nam ik een paar brieven op, die hij geschreven wou hebben. Ik wenschte hem goedennacht en verliet hem. „Kolonel Arbuthnot stond nog in de gang. Zijn coupé was al klaar ge maakt voor den nacht, dus stelde ik voor, dat hij mee zou gaan naar den mijn. Ik bestelde een paar whisky s en we zetten een boom op. We bespra ken de wereldpolitiek en de regeering van Indië, de opheffing van het drank verbod en de Wall Street-crisis. Ik bemoei me gewoonlijk niet met Engel- schen, stijve lui, maar dezen mocht ik wel." „Weet u hoe laat het was, toen hij u verliet?" „Tamelijk laat. Tegen tweeën, denk ik." „Merkte u dat de trein stil stond?" „O ja. We schrokken even, keken uit en zagen de sneeuw heel dik lig gen, maar we dachten niet dat het ernstig was." „Wat gebeurde er, toen kolonel Arbuthnot u tenslotte verliet?" „Hij ging naar zijn coupé en ik riep den conducteur om mijn bed op te maken." „Waar was u terwijl hij het op maakte?" „Ik stond voor de deur in de gang, een cigaret te rooken." „En toen?" „En toen ging ik naar bed en sliep tot den morgen." „Bent u gedurende den avond nog den trein uit geweest?" (Wordt vervolgd). feiten Stad of dorp: overal zijn de gedenkteekens voor de ge vallenen. Voor de velen, die tijdens de bezetting bet kostbaarste gaven... voor onsl Maar zijn hun nabe- staa'nden geholpen, wan neer wij niet wat meer doen, dan in 't voorbijgaan enzen hoed afnemen Er moet materieel gesteund worden. 2^ij gaven alles geeft U maandelijks iets 11 Heeft U het woord op den achterkant van Uw bon kaart ter harte genomen? I. X indien de onderdeelen voorradig Valpenhaia" K. Tlendeweg 1 Tel. 2176

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3