Nederlandse jeugd heeft oorlog gewonnen UIT DEN OfaTREK BINNENLAND Fonds Noodgébieden DE TABAKSTEELT IN NEDERLAND REEUWIJK Uitreiking, bonkaarten Uitgereikt zullen worden bonkaarten voor voedingsmiddelen en tabak*-, ver snaperingen - en gecombineerde kaarten. De uitreiking voor xelfverzorgers te Reen wijk heeft plaats in het gemeentehuis van 9-12.30 en van 2-3 uur. Op Donderdag 27 ]uni a.i. voor de letters A~t/m H, op Vrijdag 28 Juni voor de letters I t/m P en Maandag 1 Juli voor de letters Q t/m Z. Het is beslist noodzakelijk op de aan gegeven data te verschijnen en het zelf- verzorgingsmapje mee' te brengen. Voor tabaks-, versnaperingen- en ge combineerde kaarten wordt het publiek verzoent de tweede distributicstamkartt nan te bieden met alleen het nieuwe in legvel 605 en een papiertje, waarop ge schreven staat welke soort tabakskaart enz. men wenscht te ontvangen. De uitreiking van bonkaarten voor niet-zelfverzorgers vindt plaats van 9- 12.30 en van 2-4 mur eveneens in het gemeentehuis op Dinsdag 2 Juli a.s. voor de letters A </m M en op Woensdag 3 Juli voor de letters N t/m Z. Een ieder is verplicht zich stipt aan de bovengenoemde data's en uren te hou den en de bescheiden onmiddellijk na de inoatvangstname te controleeren. Na-uitreiking op het Kringkantoor te Boskoop zal slechts in zeer bijzondere gevallen kunnen plaats hebben. Bestrit ding coloradokever De Burgemeester beeft er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat, zoodrn de coloradokever in den tuin of op het land wordt aangetroffen, onmiddellijk daarvan ten gemeentehuize moet worden kennis gegeven. Ook kan men het annvgeen bij W M Stolwijk te Reeuwijk-dorp, Reeuwal D 79, die door de gemeente als spuiter .is aan gewezen. Distributie Het agentschap Reeuwijk heeft bekent gemaakt, dat vanaf 17 Juni a.s. jonge moeders-en zieken niet meer voor rant soenbonnen In aanmerking komen. Zi) behoeven dan niet eerder te. kooien, dan nadat zl) een oproep ontvangen hebben van het*Distributiekantoor. Werk gegund Het verrichten van grond-, straat-' en rloleeringswerken met bljbehoorende wer ken voor het bouwrijp maken van het uitbreidingsplan aan de Reeuwijkschebrug, waarvan de aanbesteding heeft plaats ge had, is na bekomen goedkeuring van het betreffende ministerie, gegund aan den laagsten Inschrijver voor f 62.536.00 aan den aannemer, de heer P. de Kwaasteniet te Gouderak. toegestaan. Hierover werd een breedvoe rige discussie gevoerd waaruit bleek, dat de afstand in de voorgestelde wijziging te groot werd geacht. Het voorstel werd in stemming gebracht en met 6 stemmen tegen en 3 voor verworpen. Het gevolg hiervan is dat nu maar enkelvoudige wo ningen mogen worden gebouwd met een tusschenruimte van 30 meter. De voorzitter deed mededeeling dat prijsopgave was gevraagd voor den bouw van een brug aan de Groene Reede, uit tevoeren in eiken hout, kosten ruim f 6000,—Ook hierover ontsponzlchi^, een levendige discussie. Het werd beter geacht een betonnen brug te bouwen, het welk zeker niet duurder zou uitkomen en toch van langeren levensduur. Deze aan gelegenheid werd verdaagd. Op het verzoek van de begrafenisver. „Rehoboth" om waterleiding op 't nieuwe kerkhof aan te doen leggen, was door B en W bereids gevolg gegeven. Op het verzoek om een oliedruk-apparaat tot neerlanat van de kist in het graf, kon nog geen aanschaffingsprijs worden verkregen, zoodat dit later ter sprake zal worden gebracht, Gemeentewerken van Gouda rappor teerde, dat naar aanleiding van een ver zoek van den schoolartsendienst het nood zakelijk werd geacht, dat aan de openbare school B in de afd. Sluipwijk handwasch- hakken en waterspoeling op de closets werden aangebracht. De gezamenlijke kos ten bedragen f 1600.00. Aangenomen on der goedkeuring van Ged. Staten. Het technisch toezicht op de gemeen telijke waterleiding werd voorloppig voor een Jaar aan de Goudsche waterleidings maatschappij opgedragen. Een rapport van de commissie van de waterleiding was ingekomen, behelzende onderzoek van het hoofdbuizennet. Hier was gebleken, dat maandelijks 5000 M3 water verloren ging, een bedrag van f 400.00 per maand uitmakende. Deze ge breken waren nu herstejd. De voorzitter bracht dank aaan de commissie voor haar initiatief. Bij de rondvraag vröeg de heer v. Roon of Jtt B en W bekend was, dat aan de zuidelijke kant van de nieuwe begraaf plaats in den Tempel, een verzakking van den grond plaats had. Niet bekend, maar hiernaar zal een onderzoek worden inge steld. Dan vroeg spr. of B en W het ook niet gewenseht achten om langs de paden een afscheiding te doen maken, ter voor koming dat over de graven geloopen wordt. Ook hiernaar zal een onderzoek worden ingesteld. De heer Schouten vroeg om ook een sportterrein bi) het uitbreidingsplan te maken. De voorzitter zal deze vraag aan Stad- en Landschap doorgeven. De voorz. deelde mede. dat hij eenige polderbestuursleden bi) zich had gehad, uit welk gesprek naar voren was gekomen om te komen tot overname door de ge meente van de polderwegen, den 's Gra- venbroekschenweg en Nieuwdorperweg. Behandeling later. Hierna sluiting. Kerseft eten Aan den heer J! Vermeulen iq de afd. Randenburg, is door den Burgemeester toegestaan om gedurende den kersentijd des Zondagsmiddags kersen te laten eten en 's Zaterdagsavonds een cabaret-avond te doen houden. Gemeenteraad Vrijdagavond kwam de noodgemeente- raad in vergadering bijeen. Aan den heer J. Heemskerk werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als opzichter van het ge meentelijk waterleidingsbedrijf wegens pen sioengerechtigden' leeftijd. Aangenomen werd het voorstel van B en W om te voldoen aan het verzoek van het R. K. Kerkbestuur tot beschikbaarstelling van een bedrag ingevolge art. 72 der Lager- Onderwijswet. Aan den heer H. Groenen- dijk werd eervol ontslag verleend als lid van de commissie tot wet ing van school verzuim, wegens geen kinderen meer op school. In diens plaats werd benoemd me). S. J. E. Verheem, onderwijzeres aan de R. K. School. Tot commissieleden tot na zien der rekeningen der gemeente werden benoemd de heeren T. van Vliet voorzit ter, J. van Roon, W. Schouten, en H. Vergouw. De subsidieregeling voor de be waarschoten, waarover in een vorige ver gadering de stemmen staakten, werd nu met 5 stemmen voor en 4 tegen aangeno men. De subsidie zal gelijkelijk over de verschillende bewaarscholen worden ver deelcf. Het verzoek van den heer J, van Houwelingen tot huur van piaswater in den Plas Elfhoeven en uitbreiding van het recreatieoord, hetwelk in een vorige ver gadering in principe werd goedgekeurd, iffinnr waarover de stemmen staakten, were nu met 5 stemmen voor en 4 tegenaan genomen. Vervolgens nam de raad een besluit tot wijziging van het uitbreidingsplan. Het bouwen aan den Platteweg mag al leen plaats hebben voor „vrijstaande wo- ninnen met zijtuinen van tenminste 15 m. Door wijzigingen van de Verordening zal hef bouwen van dubbele woningen wat grooterc zijtuinen-kunnen worden De distributie ven bananen De aangekondigde distributie van bananen voor kinderen geboren in 1942 of later heeft vertraging ondergaan, daar het schip met bananen, dat op 15 Juni in Rotterdam werd verwacht door machi nestoring zijn route heeft moeten wijzigen. Eind Juni wordt evenwel een tweede schip met bananen in de haven van Rotterdam verwacht. Een gedeelte van de lading zal dan zoo snel mogeltyk in distributie worden gebracht. Pension voor minder dan vijf dagen In de St.crt. van gisteren is opgenomen een bekendmaking van den voorzitter van Bedrijfshoreca, waarbij het aan leden van de ondervakgrocp pensions in be paalde streken en gemeenten van het land wordt toegestaan in de maanden Juni tot en met September voor korteren onafgebroken tudsduur dan vijf dagen logies te verstrekken. Geschenk van Nederland aan Trnman Met het Ss. „Delftdijk". dat vermoede lijk de volgende week naar New-York vertrekt, zal een fraai schilderij worden medegenomen, dat op een nader te bepalen datum door den voorzitter van het Nederland-Amerika instituut, den heer Herbert Cremer, die reeds in Amerika vertoeft, aan den President der V.S. zal worden aangeboden namens een groot aantal Nederlanders, uit dank voor het geen het Amerikaansche volk tijdens en na den oorlog voor Nederland heeft gedaan. PARTIJRAAD VAN DE PARTIJ VAN DEN ARBEID BIJEEN Samenwerking in parlementair kabinet met de katholieken? Met een onderbreking van een half uur heeft gisteren in „Bellevue" te Amsterdam de Partijraad en het Hoofd bestuur van de Partij van den Arbeid onder voorzitterschap van den heer K. Vorrink een geheime vergadering gehoudeq van 10 uur des morgens tot na vijven des middags; Na afloop werd het volgende com muniqué verstrekt: „De Partijraad van de Partij van den Arbeid heeft heden kennis geno men van het resultaat der besprekin gen die namens de Tweede Kamer fractie met den heer Beel zijn gevoerd over de vorming van een Parlemen tair Kabinet, steunende op de Partij van den Arbeid en de Katholieke Volkspartij. De Partijraad oordeelde, dat wat de grondslagen van een pro gram betreft, de voorwaarden voor een /vooruitstrevend bewind aanwezig izijn. Wanneer de samenstelling van het Kabinet hiervoor de noodige waar borgen biedt en wanneer dit program en dit Kabinet ook van de zijde der K.V.P. in progèssieve geest wordt ge steund, zoo meende de Partijraad, zal een constructieve welvaartspolitjek in Nederland mogelijk zijn. De Partijraad verzocht de fractie hierop niet alleen thans, maar ook tijdens Het optreden van het te vormen Kabinet, het oog gericht te houden". De heer Vorrink weigerde met groote beslistheid eenige aanvulling op diit communiqué te geven. Ook mini ster-president Schermerhorn wilde zich over de vergadering met geen enke' vioord uitlaten en volstond glimla chend. met het afwijzende antwoord: „mijn'naam is Haas". Zont aangeboord bij Enachede Bi) de boringen die de Bataa^sche Petroleum Maatschappij in h?t Luoterzand dablj Oldenzaal verricht, werd op groote, diepte eenig zout aangetroffen. Of v' hier exploitatiemogelijkheden aanwqéig zijn zal nader otfderzocht moeten wqrden. Ete boringen worden voortgezet. '«•ssfigE? De kolenprijsverhooging In verband met de op 1 Jnni j.l, toe gestane verhóoging van de prijzen van industriekolen, maakt de directeur-gene raal van dé prijzen bekend, dat de daaruit voor het bedrijfsleven voort vloeiende hoogere kosten door onderne mers niet zonder toestemming aan hun afnemers mogen worden doorberekend. Slechts in diegevallen kan toestemming tot prijsverhooging worden verleend, waarin kan worden aangetoond, dat de winstgevendheid van het bedrijf bij nor- male bezetting dreigt verloren te gaan, zulks met ~inathtnemtng van eventneele winsteq op export-orders. Verzoeken om pri|sverhooging van dezen aard kunnen alleen in behandeling worden genomen, indien zij vnn de ver- eischte bescheiden zijn vergezeld Alles rustig in kamp Duindorp Het Directoraat-Generaal van de Bijzondere Rechtspleging deelt over het kamp Duindorp het volgende m „Alles is rustig en iedereen is weer aan het werk. Maandagavond is ech ter nog een schot gelost, waardoor evenwel niemand getroffen is. Het werd door de buitenbewaking gench op een klapperend dakraampje. Het bewegen' van het raampje werd door deze bewaking aangé'zifen voor het ge ven van 'lichtsignalen. Verder is door de gedetineerden, louter uit zucht om sensatie te verwekken, nog een stroozak in brand gestoken. H.M. Kanonneerboot „Van Speyck" Gistermiddag is in Den Helder de kanonneerboot K 3 door het hijschen van vlag, geus en wimpel plechtig onder den naam „Van Speyck in dienst van de Koninklijke Marine ge steld. Daarmee is voldaan aan de wensch van Koning Willem I, die na dat in 1830 Van Speyck met zijn schip de lucht in was gevlogen, het verzoek uitte dat in de toekomst ter nagedachtenis aan dezen Nederland- schen held steeds één der schepen van de marine zijn naam zou dragen. Ir. L. F. J. M. van der Ven, Rijks- tuinbouwconsulent voor tabaksaan gelegenheden, heeft Maandagavond voor de radio gesprqjeen over de ta baksteelt in Nederland. Daarin zei spr. o.m. dat het tempo, waarin de ama- -teursteelt zal verdwijnen gelijken tred zal houden met het tempo, waarin de import van overzeesche tabakken zal geschieden, terwijl hierbij de prijs van die tabakken ook een rol zal spelen. Vermoedelijk kan de beroepstabaks teelt zich in ons" land een blijvende plaats veroveren," doch dan zal een allereerste eisch zijn, dat de planters een kwhliteitstabak op de markt bren gen. De beroepstabak, die de officieele instanties in de af geloopen jaren te zien hebben gekregen, behoorde wer kelijk niet tot het beste wat onze be roepsplanters vermochten aan te bie den, aldus spr. Als gevolg van de vastgestelde prijzen verdween de beste tabak in den z.g. „vrijen han del" en werd dadr niet alleen van wege de schaarschte met graagte afgenomen. Voorts gaf spreker als zijn meening te kennen, dat hij het mogelijk achtte, om voor de inland sche tabakken een loonende prijs te maken. Het is dan echter een gebie dende eisch, dat niet op kwantiteit doch op kwaliteit wordt geteeld. Ter stimuieering van deze teelt zou dan de overheid haar medewerking kunnen verleenen door de inlandsche tabakken geheel of gedeeltelijk van accijns vrij te stellen, zooals dit ook in andere, landen is geschied. Gok voor den export zag ir. Van der Ven mo gelijkheden, waarbij hij er op wees, dat er in Europa een vrij groote vraag naar tabak, vooral bladtabak, bestaat Er is hier- een mogelijkheid om té trachten een afzetgebied te winnen. Het verschil in kwaliteit tusschen Sigaretten van inlandsche tabakken en die van buitenlandsche tabakken vindt zijn oorzaak in het feit, dat de inland sche tabakken meer sigaren- en kerf- tabakken zijn. Verder speelt het me- langeeren een groote rol, evenals het sausen van de tabak. De lichte kleur van de Virginia-sigaretten -wordt ver oorzaakt door het speciale droog- en fermenteer-proces, het z.g. „Flue-Cu- red-proces". Er bestaat een mogelijk heid een dergelijke „Flue-Cured" tabak ook in Nederland te telen. Voor dit jaar zal de beroepsteelt on geveer 100 ha. bedragen, terwijl de amateursteelt, evenals in vorige jaren, een veelvoud hiervan is. Men is reeds druk bezig regelingen te treffen ^oor den amateursoogst 1946. Opnieuw een ei en meer vleesch Op 20 Juni zal een bon worden be kend gemaakt waarop personen, ge boren in 1925 of vroeger opnieuw een ei zullen kunnen koopen. Met ingang van 23 Juni zal het vleeschrantsoen voor de leeftijdsgroepen boven 4 jaar worden verhoogd yan 150 tot 200 gram per persoon per week. Tevens zal op 20 Juni voor verbruikers boven 4 jaar een extra-bon voor 100 gram vleesch worden bekend gemaakt; wel-/ ke van 23 Juni af 14 dagen geldig blijft. Zooals reeds eerder is aange kondigd tracht de Regeering de be- perkirigen, die het levensmiddelen pakket o.a. door de verlaging van het broodrantsoen heeft ondergaan aan tevullen met andere producten. Het ligt in het voornemen om, indien mo gelijk, regelmatig boven dit nieuwe rantsoen een extra bon voor vleesch aan te wijzen opdat het vleeschrant soen bejialve voor de kinderen van 0 tot 4 jaar in dat geval gemiddeld 250 gram per week zal bedragen. Nieuwe telegra&ftarieven Naar wij vernemen zulten binnenkort door de PTT nieuwe telegramtarieven voor het verkeer van Indië naar Neder land worden ingevoerd, die op een aan zienlijke vermindering van de tot duiver geldende tarieven neerkomen. Het nieuwe tarief wordt ala volgt; volbetaalde tele grammen 60 ct. per woord, uitgestelde telegrammen 30 ct. per woord en brtef- telegrammen 20 ct..per woord. Ook voor perstelegrammen zijn speciale tarieven vastgesteld. De beslissing inzake de invoering van het nieuwe tarief is bereikt tijdens gedachtenwissellngen, welke gedurende de laatste weken tusschen het hoofdbestuur van de PTT alhier en den directeur- generaal van de NdHerl. PTT, den heer L. Neber en enkele van zijn naaste medewerkers te Batavia hebben plaats gehad. De heer Neher is inmiddels weer naar Nederland teruggekeerd. Gedurende zijn kort verblijf te Batavia konden tal van belangrijke kwesties, het radio-telegrafisch verkeer met Nederland betreffende, be sproken worden. De heer Neher vertelde datjiij vol bewondering is voor hetgeen hier door de leiding en de ambtenaren van de PTT is gepresteerd. Wanneer men bedenkt welke enorme moeilijkheden au alle kanten moesten worden over wonnen, dan moet men diep respect hebben voor de wijze, waarop reeds zulk eea aanmerkelijke verbetering in dq,fadio- telegrafische verbindingen over gèheel Indië zoowel als met Nederland tot stand Is gebracht. Door het Ministerie van Financiën is toestemming verleend bedragen uit geblokkeerde rekeningen aan het Fonds Noodgebieden over te maken. Door bedrijven knanen deze- giften als onkosten worden geboekt. Het glronnmmer ten name van Volks herstel Fonds noodgebieden Den Haag is 405.000. Intelligentie op hoog nivean „De lichamelijke conditie van de Ned. jeugd is na vijf jaar bezetting weinig of niet achteruit gegaan. Nummeriek heeft de lichting 1945 op eemvolle sterkte van 79.000 man niet vee) geleden. Intelligentie tests hebben uitgewezen, dat de Nederl. soldaat in het algemeen wat de Intelligen tie betreft op een hoger niveau staat dan de Engelache Tommy. Onze jeugd luistert niet naar holle lenzen. Ze is realistisch, vaak materialistisch. Er heerst een goede geest onder de recruten. Er Is weinig neigiog tot lanterfanten en lijntrekken. De eetlust is door de zware oefening dermate groot dat het militaire rantsoen, dat toch reeds hoger ligt dan het burger- rantsoen, moest worden vergroot. Na 6 weken is onomstotelijk komen vast te staan, dat de Ned. recruten uit prima hout zijn gesneden." Dit waren enkele opmerkingen en conclusies, welke Lt.-Kolonel A H J L Fievez gisteravond voor de radio uitsprak ln een korte .causerie waarin hij vertelde van de ervaringen, opgedaan bi) de in deling van de lichting 1945. Zijn relaas kan in enkele woorden worden samen gevat: „De Nederlandse jeugd heeft" de oorlog gewonnen". Het was tot voor kort onbekend welke invloed de vijf oorlogsjaren op tic lichting 1945 hadden gehad door wegvoering in gevangenschap, tewerkstellingen enz. Het eerste werk betrof het registreren yan de nieuw onder de wapenen te roepen lich ting. De moeilijkheden, ontstaan doordat vale bevolkingsregisters overhoop lagen, werden in één slag overwonnen. De lichting werd geregistreerd op hét zelfde ogenblik dat de stamkaart-contröle aan de gang was. Canadees Systeem De nieuwe lichting bleek 79.000 man sterk, waaruit kwam vast te staan dat ze numeriek niet veel dóór de oorlog had geleden. Het volgende grote werk- object was deze lichting te keuren, niet op een wijze zoals dit vroeger gebeurde, waarbij het eindsaldo slechts „géschikten" of „ongtschikten" opleverde, doch volgw» hst Canadese systeem, waardoor dt huidige militaire keuring uitgebreider dan die voor een levensverzekering. W* te keuren persoon wordt doorgel'^L Hierdoor werden bi) de lichtingen 19® en 1946 talrijke gevallen van t.b.c. ont dekt. Ongeveer twee procent van de lichting 1945 had t.b.c.. waarvan onge veer de helft open longtuberculose. Grote aandacht wordt ook besteed aas de gebitszorg. Er is geen soldaat die^de dienst zal verlaten zonder in het bezit» zijn van een deugdelijk gebit. Men u druk doende den recruut de nodige mondhygiëne bij te brengen. Ons vol aldus luit.-kol. Fievez heeft nog te weinig gevoel voor hygiëne In net algemeen, hetgeen een gevaar beteken wanneer, zoals thaqs, het aantal besme - telijke ziekten tot ongekende hoogte gestegen. Behalve de medische keuring wend soldaat ook onderworpen aan een P«yct** sche keuring. De psychische gevoW* door de oorlog zijn groter dan de llcna- 'melijke. In. het algemeen geven de jongt mensen blijk ven een grotere onrust, dient hieraan onmiddellijk, toegevoeg dat de „gelovige" jongeman psycblscn minder is aangetast. Hachelijke onderneming Het resultaat van de keurleg was dat 77 pCt. geschikt werd verklaard, 21 P ongeschikt en 2 pCt. tijdelijk ongeschum Er waren 5000 principiële dienstweige raars. Van de gekeurden werd o s. pCt. afgekeurd wegens verminderde in Hgentie, 2'/s pCt. wegens long-t.bc. 1 VjpCt. wegens neurotische aandoening»- Vijfduizend personen kregen uitstel vow studieredenen. Aan duizend recruten w vrijstelling verleend wegens persoon onmisbaarheid- Tot slot maakte luit-kol. F leve3* melding van, dat er een goede fl heerst onder de recruten. „Men moe denken, dat we er reeds tij» me Nederlandse leger, maar wat met ge kige middelen werd bereikt, moet ieders bewondering afdwingen." f >*rr

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2