I De zorg voor het kind is er weer! De strijd der matadoren ontbrandt BINNENLAND BUITENLAND if De kamploens-competttle begint dit weekend op volle toeren te draaien. A|ax en Heerenveen ontmoeten elkaar Zaterdag in Amsterdam en Zondag in Heerenveen. De Westerlingen zullen wel favoriet zijn in beide wedstrijden. Haarlem en NEC ontmdeten elkaar a.s. Zaterdag in Nijme gen. Zondag gaan ze tesamen naar Haarlem. Ofschoon we Haarlem de meeste kans geven op punten, gelooven wij toch, dat NEC wel een punt in de wacht zal slepen. In Breda ontmoet N AC de andere Zuidelijke kampioen. Het eerste treffen was een vrij tamme vertooniag. De wedstrijd van Zaterdag zal waarschijnlijk een beter spel beeld te zien geven, het vreemde is er nu wat af, terwijl de zenuwen de spelers ook wel niet zulke groote parten meer zullen spelen. In afd. I wordt nog gespeeld de van geen belang zijnde wedstrijd RFC-Xerxes. De 't Gooi-keeper vd Heide, die zich vorige week tegen Xerxes zoo kranig geweerd heeft, kan Zondag weer toon en wat hij waard is in den eersten van de wedstrijden die over het eerste klasse schap van 'tGooi moeten'beslissen. Evenals voor 'tGooi begint ook voor VUC Zondag de degradatie-competitie en wel tegen Excelsior, We zien de Hagenaars nog wel een overwinning toehalen. Het „programma voor Zaterdag en Zondag luidt: Kampioenschap van Nederland. Zaterdag 22 Juni: Ajax-Heerenveen, NAC-Limburgia, NEC-Haarlem. Zondag 23 JuniHeerenveen-Ajax, Haarlem-NEC. Promotie 2e klasse. District I. 't Gooi-AFC. District II. VUC-Excelsior. District III. PEC-Rlgtersbleek, Vitesse- Labor. f. District IV. Helmondla-RBC, TSC- Goes. District V. Emmen-LSC. Promotie 3e klasse. LFC-VDL, VOC-De Musschen (Zater dag 22 Juni, 7 uur, terrein Sparta), DCV-SVW. Promotie de klasse. Archipel-Hillegom, Merwesteijn-HOV (terrein DFC), Terlaak-Lekkerkerk (ter rein Laakkwartier), PechvogelS-VND (terrein DHZ). District I. Ie kl. RFC-Xerxes. District V. Ie kl. Frlsia-Velocitas, Sneek-HSC, Be Quick-Veendam. de klasse H. SiOD-Hellevoet sluis GVRAJO-OVV. V Het programma van de afd. Gouda luidt: Kampiornschap 2e klasse. Nieuwerkerk 2-Nieuwkoop 1. 2e klasse A. Olympia d-Donk 3. 3e klasse A. Amm. SV 3-Schoonhoven 3 Stolwijk 3-Unlo 2, Lekkerkerk d-Gr Ammers 2, Bergambacht 3-Schoonhoven d, Nieuwerkerk ^-Haastrecht 3, 12 uur. 3e klasse B. Waddinxveen d-Moerca- pellc 2, Moordrecht 3-Donk d, Boskoop 2-Zwervers 3, Boskoop d-GDS 2,12 u., Ona 6-Unio 3, 12 uur, Doak 5-VEP d, 12.30 uur. 3e klasse C. VEP 3-EST02,12.30u., GSV 5-GDS 3, 12 uur, Boskoop 3 GDS d, d uur. Alle wedstrijden, voor zoover niet anders vermeld, vangen te 2 uur aan. Programma Juniorencompetitie, Zaterdag 22 Juni. Afdeeling A. Groep 1. Olympia a-Ona a, d uur. Groep 2. Waddinxveen a-Bodegraven Vt d uur. DE ZEELIEDEN- EN HAVENSTAKINGEN Motie aan de Regeering Aan de* Regeering is de volgende motie toegezonden: „De vergadering van 20 Juni 1946, in de Apollohal te Amsterdam belegd door de E.V.C. voor de bevolking van Amsterdam, gehoord de tot haar gerichte toespra ken van G. J. van Heuven Goedhart, H. M. van Randwijk, A. J. Koejema'ns en F. Kuiper, dringt er bij de Regee ring met den meesten klem op aan haar medewerking te verleenen aan een bevredigende oplossing van de stakingen der zeelieden en in de ha venbedrijven van Amsterdam en Rot terdam, opdat na de beëindiging van het conflict het recht der zeelieden om dpor tusschenkomst van door henzelt verkozen vakorganisaties medezeg gingschap te verkrijgen bij de toe komstige herzieningen en aanvullingen van hun arbeidscontract gewaarborgd zijn. Zesde Eeuwfeest Sacrement van het Mirakel Op Sacramentsdag is het zesde eeuwfeest van het Sacrament van Mi rakel te Amsterdam, ter gelegenheid waarvap een Eucharistisch Congres wordt gehouden, alleen kerkelijk gevierd. Hooge geestelijken, onder wie de Pauselijke Internuntius Mgr. P. Giobbe en Mgr. J. P. Huiberts, Bis schop van Haarlem droegen in ver schillende kerken te Amsterdam pon tificale H. Missen op. Des middags trok de jaarlijksche processie rondom SiP jtet Bagijnhof, nochtans in geheel af wijkenden vorm en met afwijkende liturgie. De processie bestond ditmaal vrijwel geheel uit geestelijken, terwijl de vele bruidjes langs de route ston den geschaard. WE GAAN -VOORUIT Nu de loonsverhooging voor de veenarbeiders onlangs is goedgekeurd, zullen ook de turfprijzen omhoog moe ten gaan. Aldus deelt men ons van de "de van het departement van handel nijverheid mede. De overheid heeft er echter naar gestreefd deze verhoo ging zoo gering mogelijk te doen zijn, waartoe zij heeft beRaald, dat de las ten van de loonsverhooging zoowel door de producenten als de verbrui kers gedragen zullen worden. Tege lijkertijd is uitvoering gegeven aan t reeds bestaande voornemen tot een verlaging der handelsmarges te ge- i-n De prijs voor een eenheid juAKgerturf (600 stuks) komt daardoor van 7 05 op 7.50 en dié van een eenheid pèrsturf (400 stuks) van f 6.60 op f 6.90. De Turfprijzen - De Spoorbrug Dordrecht—-Zwijn- drecht is hersteld, zoodat waarschijn lijk 15 Juli weer de eerste personen trein zal rollen tiisschen deze gemeen ten. Vliegtuigen voor de Marine Voor dienst bij de Nederlandsche Marine Luchtvaart is opnieuw een aantal Firefly MK.l. verkenningsvlieg tuigen aan de Kon. Marine afgeleverd. Er is een aanzienlijke order voor de nieuwe Firefly MK.4. geplaatst bij de Fairy Aviation Company door het Nederlandsche Ministerie van Marine, Nederlandsch-Italiaaasche handelsbesprekingen Heden is een Nederl. delegatie naar Itali' vertrokken onder leiding van den heer D. J. Spierenburg, directeur bij het directoraat-generaal voor de buitenland- sche economische betrekkingen van het Ministerie van Handel en Nijverheid, voor,het voeren van besprekingen over het hervatten van meer normale handels betrekkingen tusschen beide landen Het AFP meldt nog uit Rome. dat van Italiaansche zijde de besprekingen gevoerd zullen worden onder leiding v/m den heer Di Nola, directeur-generaal voor handels zaken van het Ministerie van Buiten- landsche Zaken. Min. Van Royen nafcr Londen Naar wij uit betrouwbaren bron ver nemen zal Minister Van Royen zich dezer dagen naar Londen begeven, ten einde aldaar de heer Van Kleffens, Mig. zonder portefeuille, te ontmoeten. Bq deze ontmoeting zullen de loopende zaken ter sprake worden gebracht. HERSTEL VAN SPOORWAGENS Om een rond getal te nemen: de Spoorwegen hebben zoo'n dertigdui zend spoorwagens te herstelen. En hoe te herstellen? Wie de uitgebrande lo comotieven en rijtuigen ziet, welke op sommige stations staan opgesteld, kan zich met voorstellen dat daaruit nog eens een bruikbaar voertuig kan wor den gemaakt. Maar de technici staan voor niets en niet alleen in de groote fabrieken en werkplaatsen worden spoorwagens hersteld, ook in de klei nere depóts doet men wat men kan. Zoo heeft gisteren de 4000ste herstel de spoorwagen van het hoofddepót Rietlanden te Amsterdam proefgere- den, een locomotief wel niet van het grootste soort maar die toch een snel heid van 120 km per uur met wat goe den wil kan halen. In een maand tijds hadden de arbeiders van het hoofd depót het met kogelgaten doorzeefde, totaal geruïneerde vehikel weer in een bruikbaren locomotief omgetooverd. Men combineert de onderdeelen van geheel en al onbruikbare, gesloopte lo comotieven' met nog in goeden Staat zijndemachines en de Spoorwegen kunnen weer een trein meer latgn loo- pen. Dat moet echter met zeer een voudige middelen gebeuren, want de werkplaats, waarover het hoofddepót beschikt, is maar zeer simpel van om vang. Werkelijk groote ■werktuigen, zooals die in een fabriek voorkomen, ontbreken. En het herstel moet ge schieden tusschen het eigen werk, als de revisie van de tot het hoofddepót behoorende locomotieven en wagens, door. De herstelde locomotief dateert van 1900, maar kan nog best mee, zooals de proefrit op het baanvak AmsterdamAmersfoort bewees. Er waren geen bloemen en geen toespra ken om het heugelijke feit van de 4000ste te vieren. De 400 arbeiders, die er werkzaam zijn, waren al weer aan het volgend exemplaar begonnen. De werkplaatsen en de magazijnen zijn na de bevrijding weer geheel ge- investeend moeten worden, want, zoo als overal elders, hadden de Duit- schers er alles uit gestolen en ver nield. En bovendien nog verdedigden zij zich er hardnekkig zoodat de Ca- nadeezen er aan te pas moesten ko men om ze er uit te jagen. Men be hoeft dus over weinig phantasie te beschikken om zich voor te kunnen stellen hoe het er uit zag. Maar des ondanks toog men weer aan het werk en nu draait het bedrijf weer op volle toeren. Het is zoo veel uitgebreider geworden, omdat er aan de locomotie ven en de wagens zooveel meer her steld moet worden. Zoo langzamer hand komen de spoorwegen weer in materiaal te zitten. Hadden ze voor de spoorwegstaking 866 locomotieven, thans hebben ze 782, waarvan er 333 nog of weer bruikbaar zijn, 284 in de werkplaatsen worden hersteld, 124 ge sloopt worden en ten slotte worden er nog 59 „vermist". 405 door de Duitschers gestolen locomotieven zijn alweer teruggekeerd, waarvan er 161 hersteld zijn. Bovendien beschikken de Spoorwegen over 25 Zwitsersche, 38 Zweedsche, 27 bruikbare Duitsche en 106 onbruikbare Duitsche, 305 bruik bare Engelsche en 34 onbruikbare Engelsche. Een allegaartje dus van lqcomotieven en de chef van 't hoofd depót verklaarde desgevraagd zonder chauvinisme, dat de Hollandsche nog altijd de beste blijken te zijn. Met personenwagens is het minder goed gesteld. De Spoorwegen hebben er 654 bruikbare, waarvan 267 bui- tenandsche. 704 zijn defect en 583 worden nog „vermist". Iptusschen zijn er 364 uit Duitschland teruggezonden. Ook veel materiaal voor werkplaatsen en magazijnen is daar teruggevonden, maar het is nog lang niet zoover, dat de Spoorwegen kunnen zeggen, dat ze al het gestolenè weer terug hebben gekregen. De beambten wachten ech ter daar niet op en werken verder en zooals we gisteren hebben kunnen constateeren met goede resultaten. Rust in kamp „Duindorp" teruggekeerd In't gedetineerdenkamp „Duindorp" is de. normale toestand hersteld. Bij het middagappel is gisteren een kamp order van den commandant voorge lezen, waarbij'werd bekend gemaakt, dat de uitzonderingstoestand, de z.g. „staat van beleg" na dit appel is op geheven. De commandant vertrouwt op de volledige medewerking en de handhaving van de rust van de kamp bewoners ter voorkoming van een her haling van de getroffen maatregelen. De werkzaamheden en de uitoefening van den dienst zijn hervat. Autopark „Deelen" trekt ongewenschte belangsteling Öezer dagen werd kort bij het vlieg veld Deelen een Apeldoorner betrapt, die bezig was een drietons truck met autobanden en mótoren uit het Auto park te Deelen weg te voeren. De man liet bij de nadering der politie zijn buit in den steek, maar kon dienzelf- dag toch nog gearresteerd worden. Spoedig kwam aan het licht, dat men een goeden greep had gedaan. De politie ontdekte drie afzonderlijke diefstal-complotten. De vijf hoofdda ders zijn gearresteerd en aan de Bur gerlijke justitieele autoriteiten overge leverd, terwijl 15 soldaten door hun commandant in arrest zijn gesteld. Het onderzoek door de Arnhemsche recherche en de militaire politie is in vollen gang. Er kunnen nog meer ar restaties verwacht worden. HET POLITIEKE DELICT Gedachten van Prof. Mr Dainstee, ontleend oen „Je Maintietidrai". „Wif vergeten wel eens, dat iedere rehtsnorm, die te hoog grijpt, en^e fel aantast, tyranniek is, niet slechts indien die rechtsnorm in dienst staat van het kwaad, doch ook indien zij in dienst staat van het goed. Het is sociale moord, als men een te groot volksdeel wil gaan zuiveren, wil gaan opsluiten, berechten, bestraffen en -...uitsluiten." „Door een waarlijk sociaal, d.i. de reëele zelfordening bepaald recht zouden de' kopstukken, de aanbren gers en provocateurs, de ergste profi- teurs zonder twijfel zeer streng wor den bestraft, doch zou er voor bestraffing van de tallooze kleine lieden geen plaats zijn." Na jaren van scheerellende komt Gillette ons bevrijden! Gillette Standard lOct. p. mes je. Onze Kopenhaagsche correspon dente schrijft: Deze is goed in Denemarken en begint reeds voor de geboorte. Eén der nieuwste wetten op het gebied der gezondheidszorg waarborgt iedere toekomstige moeder a gratis toezicht gedurende de zwangerschap. Er wordt haar een kaart uitgereikt door den teert en hierop worden de bizonder- teert en hierop worden de zizonder- heden genoteerd, die .van belang zijn voor een normaal verlopende ge boorte. Tevens ontvangt de vrouw een kleine handleiding, waarin zij practische raad kan vinden. De kaart waarborgt drie keer fjen onderzoek door een dokter, zeven keer door een vroedvrouw. Er is dus ruimschoots gelegenheid eventuele afwijkingen te constateren. Voor ongeveer een jaar geleden werd b.v. iedere vrouw, die een kind verwachtte, verplicht zich te laten onderzoeken voor syphilis, daar helaas geslachtsziekten onrustbarend toegenomen zijn gedurende de oor logsjaren. Na de geboorte, die óf thuis óf op een kliniek plaats vindt en waarvan het vroedvrouwhonorarium door het ziekenfonds betaald wordt, komt een kinderverpleegster om toezicht te hou den op de nieuwe Staatsburger. Met haar worden voedingsproblemen enz, besproken en als er afwijkingen zijn, wordt de moeder naar een consultatie bureau voor zuigelingen verwezen, waar kinderartsen gratis te consulte ren zijn. Na een jaar houdt dit toe zicht op, maar er ,is nu ook gelegen heid de kleuters te laten onderzoeken van tijd tot tijd. Een groot deel van deze kleuters komt echter onder me disch toezicht, als zij een kleuter school of kinderbewaarplaats bezoe ken, waar maandelijks, soms ook we kelijks, een arts de kleintjes onder zoekt. Toevallig kreeg ik gelegenheid ken nis te nemen van de manier, waarop enige fabrieken voor de kinderen van hun arbeiders en ander personeel zor gen. Hier was sprake van drie fa brieken, die gezamenlijk een crèche, een kleuterschool voor de kleinste en voor grotere kleuters hadden opge richt, benevens een clubhuis voor de schoolgaande kinderen. Hier kon het personeel der fabrieken hun kinderen aan de goede zorgen van kinderver zorgsters toevertrouwen. De kleintjes moesten er 8 uur 's morgens gebracht worden, daar zij allemaal een bad kre gen. voor het ontbijt. De maaltijden en „middagslaapjes werden geheel door deze instelling geregeld, de kin deren kregen kleren aan van de kleu- terbewaarplaajs en eerst na de middag werden ze verkleed, voor zij door één der ouders werden gehaald. De kos ten waren niet bizonder hoog en als er plaats was, konden kinderen uit de omliggende straten worden opgeno men. Dit was geen instelling voor de kinderèn van werkende vrouwen, maar voor het gehele personeel. Er zijn een 5 of 6 van deze instellingen in Kopenhagen. Komen de kinderen op school, dan begint het toezicht vgn den school arts en tandarts. Daar is iets wat op de scholen in Nederland teveel ont breekt en dat is het verplichte school- bad. Zelfs gedurende de oorlog kre gen de kinderen hun wekelijkse, war me --bad op school-. Op vele scholen is, ook de z.g. Oslo-maaltijd ingevoerd en krijgen de kinderen een '4 1- melk, 4 sneetjes roggebrood met kaas, ge raspte wortel, tomaat of ei, een halve appel en een lepel vitaminol of lever traan. Kuqnen de ouders de onkosten betalen, dan doen zij dat, anders be taalt de school. Een volgende keer iets over de ge zondheidszorg voor volwassenen. (nieuwe spelling) Informeele bijeenkomst der ministers te Parijs Op voorstel van den Britschen min. van buitenlandsche zaken, Bevin, heb ben de vier ministers besloten de gistermiddag gehouden informeele bij eenkomst over de netelige kwestie der Italiaansche koloniën geheel voor pers en publiek geheim te houden. Tijdens de „Strict informeele" bij eenkomst der ministers van gistermid dag werd hun een Amerikaansch voor stel voorgelegd, om de kwestie van de soevereiniteit van Italië's voor malige Afrikaansche koloniën een jaar uit te stellen. Aan het eind van dit ]aar zouden de koloniën onder het be- leerschap der Ver. Naties komen, in- Tmüio ^1,»PwSters nog geen oplossing zouden hebben gevonden. De minis ters benoemden een speciale commis sie om dit voorstel in overweging te nemen, dat tevens de invoeging in het orttwerp vredesverdrag met Italië zou bevatten van een clausule, waarin het afstand doen van de koloniën door Italië Wordt aangegeven. De ministers bereikten geen overeenstemming, maar zij waren het ,er over eens, dat uitstel te verkiezen is boven in het geheel geen oplossing. De commissie zal be staan uit Benjamin Cohen (V.S.), Gladwyn Jebb (Eng.), Wisjinski (U.S.S.R.). en Co'uvé de Murville (Frankrijk). De ministers zullen heden *om vier uur weer in informeele zitting bijeen komen. Het is nog niet bekend,^jyelke onderwerpen zullen worden bespro ken, da&r informeele besprekingen geen vastgestelde agenda hebben. In een memorandum heeft de Gnek- sche regeering gisteren haar eischen voor schadevergoeding dooi; Itahe kenbaar .gemaakt. Hierin worden 200.000 pond sterling voor materieele schade, 55.750.000 pnd/ st. voor de kosten der bezetting en 463.750.000 pnd. st. voor budget-uitgaven geëischt. Fred Rose krijgt 6 jaar Het Canadeesche Gerechtshof heeft Fred Rose, lid van het Canadeesche Parlement, tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij medewerking heeft verleend aan het geven van ver boden inlichtingen aan de Sowjet- Russische regeering. De voedselpositie in Engeland Op een bijeenkomst van den land bouwraad, heeft de Engelsche minister van landbouw, Tom Williams, gespro ken over de ernstige vermindering van de productie van vleesch en eieren, tengevolge van de inkrimping der rantsoenen ten behoeve van den vee stapel ïn zijn geheel genomen zal de toestand niet zoo goed worden als hij was in de ergste oorlogsdagen. Voor wat de eieren betreft, kan verwacht worden, dat de vermeerdering van de opbrengst van J varkensvleesch zal, naar verwacht wordt, op zijn minst terugloopen tot het laagste niveau der oorlogsjaren. Melk moet naast brooa de tweede plaats linnemen, aldus de minister. Ten aanzaen hiervan hoopte hij, dat er geen sprake zou zijn van een werkelijk belangrijke verminde ring in de opbrengst. y: J-mr'--"* 4* .- o kZ

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2