Etfectenkoersen. Bears ran Amsterdam Feuilleton Hel geheim van den Ingesneeuwden f 'fe slaapwagen. hoprogramma VOOR VRIJDAG ,JRSUM 1—301 m VAtfA: 18.00 Nieuws. 18.15 Program ma voor de Nederl. Strijdkrachten. 1900 Pianoduo. 19.15 Denk om de bocht. VPRO: 19.30 4e lezing over Grondgedachte!} van Christelijk Ge loof" 20.00 Nieuws. 20.05 Weerover- licht.' 20.08 Cantate no. 39, 20.30 lezing door Dr. S. J. Bouman. 21.00 Op de Brug. VARA: 21.15 Piano muziek. 21.30 Men vraagten wij draaien! 22.00 Buitenlandsch Week overzicht. 22.15 Metropoleork. VPRO: J22.40 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.35 Dans- muzie. 24.00 Sluiting. HILVERSUM 11 415 m. NCRV: 18.00 Celesta Ensemble. 19.00 Nieuws. 19.15 Vraaggesprek. 19.30 Met band en plaat voor U paraat. 19.40 Interessante ontmoetingen in Amerika. 20.00 Nieuws. 20.05 Mari nierskapel o.l.v. Gijsb. Nieuwland. 21.00 Op de Brug. 21.15 Gr.pl. 21.30 Vrij en blij. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws2230 Concert. 23.10 Gr.pl. 23,50 Schriftlezing. 24.00 Slui ting. VOOR ZATERDAG HILVERSUM 1 301 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Muziek bij het ont bijt. 8.00 Nieuws. 8.20 Gr.pl. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Zang en piano. 10.35 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Bert Ambrose en zijn orkest. 12.30 Kalender. 12.35 Jan Vogel en zijn Ac cordeonorkest. 13.00 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten. 13.30 Novelty Serenaders. 14.00 Sport. 14.15 Be oefening der huismuziek. 14.45 yan boek tot boek. 15.00 Radio-Philhar- monisch Orkest. 16.00 Voordracht. 16.15 Men vraagtwij draaien! 16.45 Jo Hekkert-^® /sden, zang. 17.00 Om en nab:^^^.rintig. 17.30 Filmland. 18.00 HlLVERSUfj KRO: 7.C nastiek.^ ter es Vm 5 m. '15 Ochtendgym- ebed. 7.45 Maria 8.20 Gr.pl. 9.00 een baby. 9.05 9.30 Water- 10.00 Tenor en fidere uren. 10.45 r.pl. 11.00 Radio Ziekenbezoek. 11.45 Pianorecital. 12.00 Angelus. 12.05 Gr.pl. 12.15 Vervolg piano-recital. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.20 Vervolg Lunchconcert. 13.45 De Tooneelkijker. 14.00 De band van de week. 14.15 Engelsche les voor gevor derden. 14.45 Gr.pl. 15.00. Hand in hand door kinderland. 16.00 Nacht- vorstverw. 16.02 Stichtsch Pianokwar tet. 16.30 De schoonheid van ons Gre- Spriaansch. 17.00 KRO-kiosk. 17.15 ^saltn 112. 17.45 Sportpraatje. Benesj herkozen Dr. Eduard Benesj is met alge- meene stemmen tot president van Tsjecho-Slowakije herkozen. 298 der 300 leden van het nieuwe Tsjecho-Slowaaksche Parlement wa ren aanwezig bij de herkiezing van Benesj als president van de Tsjecho- Slowaaksche Republiek, Dr. Benesj is 62 jaar oud. Hij is 17 jaar lang minister van buitenland- sche zaken van zijn land geweest en is thans elf jaar president van de repu bliek. Gedurende het verblijf van de Tsjecho-Slowaaksche regeering in Londen was Benesj regeeringshoofd. De Belgische Tol-Unie Aan de bekende douaneovereen komst met België zijn 3 raden voorzien die resp. de tarieven, de algemeene economische politiek en de handels politiek tegenover derde landen moe ten coördineeren. Deze raden zijn in den afgeloopen tijd reeds met hun werkzaamheden begonnen. Dezer da gen heeft te Brussel een bijeenkoms' plaats gehad van de voorzitters dezer drie raden. Daarbij is het besluit ge nomen om een gemeenschappelijk se cretariaat-generaal in te stellen, voor de zaken betreffende de uitvoerng van de douaneovereenkomst, die tusschen Nederland en België is gesloten. Dit secretariaat-generaal zal niet alleen het bureau vormen van-de drie bo- genoemde Nederlandsch-Belgische ra den, maar tevens van de commissie die in den loop van den tijd zullen moeten worden ingesteld om de raden over bepaalde onderwerpen voor te lichten. Voorts zal het scretariaat-gene- raal in het algemeen voorbereidend werk verrichten voor de beoogde economische aansluiting daartoe strek kend documentatie-materiaal verza melen en bewerken en in beide landen tot de hoodige voorlichting bijdragen. Tot secretaris-generaal is benoemd de Nederlander Mr. Dr. E. J. E. M. H Jaspar, aan wien een Belgisch adjunct secretaris zal worden toegevoegd. Het secretariaat-generaal zal te Brussel worden gevestigd. SPEER WILDE HITLER VERMOORDEN Speer heeft hedenmiddag verklaard, dat hij 2 maanden vóór het einde van den oorlog het plan had opgevat, Hitler in zijn ondergrondschen schuil kelder te Berlijn met een nieuw soort gifgas om het leven te brengen. Hij zeide: „Mijn eerste pogingen -faalden, om dat het moeilijk was gas in den kelder te laten, zonder door de SS-wachten onderzocht te worden. Na deze mis lukking probeerde-ik mijn kennis als architect van den schuilkelder en zijn luchtververschingsinstallatie aan te wenden. Ik wist, dat, indien het gifgas in deze installatie werd gebracht, het spoedig over den geheelen kelder ver spreid zou worden. Een vakkundige wees mij er op, dat het gas door een explosie op hooge temperatuur ge bracht moest worden, teneinde het be- weegelijk te maken. Ik onderzocht den inlaat van het apparaat en bevond, dat het van een ijzeren plaat gemaakt was, die te dun was om een explosie te verdragen. Toen heb ik met een beambte van de Kanselarij de moge lijkheid van het aanbrengen van een filter in de luchtververschinginstallatie besproken. Hij stemde zonder vragen hierin toe en wij liepen door de tuinen om de installatie te onderzoeken. Daar de schoorsteen meer dan twaalf voet hoog was, mislukte ook dit plan. De feiten kunnen bevestigd worden door een onderzoek in den tuin van de Kan selarij," aldus Speer. Toen Speer zijn plannen tot het vermoorden van Hitier bekend maak te, zaten Goering en de andere be klaagden met uitdrukkingslooze ge zichten te kijken. Congres van de Pemoeda Indonesia De Indonesische radio te Djogja- karta bericht dat het 2e congres van de Pemoeda Indonesia .beëindigd is. Er werdbesloten aan alle Indonesi sche Pemoeda's te gelasten: a. de discipline te handhaven en zich militair te oefenen. b. egoisme ter zijde te stellen en de eenheid te versterken. c. alle hinderpalen in den strijd op te ruitnen. d. gereed té staan om de orders van de belangrijke diensten uit te voeren. e. de regeering hoort de nationale, revolutie te leiden. De taak 'van de Pemoeda's is niet geëindigd door deze besluiten te nemen, doch op de uit voering komt het aan. Het beteeken': niet dat alle Pemoeda's dienst moeten nemen in het leger, doch dat zij naast hun dagelij ksch werk zich militair moeten oefenen om voorbereid te zijn indien het noodig is. Er zal een tijc komen dat Sjahrir tot dr. van Mook zegt: „tot hier, verder kunnen wi niet". Grofot-Brittannië en de V.S. voorzien Spanje van oorlogsuitrusting Dr.'Giral, het hoofd van de Spaan sche regeering in ballingschap, heeft op een persconferentie beschuldigingen geuit ten aanzien van Engelahd en de Vereenigde Staten. Een Britsche firma, zoo zei hij, levert o.a. zwaar ge schut, pantserplaten en apparaten om het vuur van slagschepen te richten aan de regeering Franco. De Ameri- kaansche hulp bestond vooral in de levering van petroleum. DE CONFERENTIE TE PARIJS De conferentie van ministers van Buitenlandsche Zaken der groote mo gendheden heeft gistermorgen over eenstemming bereikt ten aanzien van de volgende punten: 1. De geallieerden zullen hun troe pen uit Italië terugtrekken, 90 dagen na het teekenen van het vredesver drag met Italië, mits de Britsche troe pen de beschikking krijgen over een verbindingsweg tusschen Engeland en Oostenrijk via de Amerikaansche be zettingszóne van Duitschland, en mits de Sowjet-Unie uitvoering geeft aan haar belofté, het vorig jaar te Londen gegeven, dat zij haar troepen binnen een gelijke "termijn terug zal trekken uit Bulgarije. Byrnes verzekerde Bevin, dat de Engelschen de beschikking zouden krijgen over een verbindingsweg door de Amerikaansche zóne van Duitsch land. Ook een Russisch voorstel alle on gebruikte en gevorderde geldswaarde en goederen binnen diezelfde termijn aan de Italiaansche regeering terug te geven, werd aanvaard. 2. De geallieerde commissie voor iet uitvoeren van het vredesverdrag zal bestaan uit degpmbassadeurs te ^ome van Engeland^merika, Rusland en Frankrijk. De commissie zal gedu rende 12 maanden in stand blijven. De regeling van de Fransch-Italiaan- sche grensproblemen zal wórden uit gesteld tot Molotof het rapport der leskundigen over Tendabriga heeft lestudeerd. Bij de discussie over het terugtrek ken van geallieerde troepen uit Italië merkte Molotof op, dat de berichten, die hij gehoord had over het vergroo- ten van Italiaansche vliegvelden door Engeland en Amerika de ongunstige indruk gewekt hebben, dat beide lan den een langdurige bezetting in den zin hebben. Byrnes antwoordde hem, dat hij ge hoord had dat de Russische troepen in Hongarije, Roemenië en Bulgarije een actiyiteit ontwikkelen, die er op wees, dat zij aan een langdurig ver blijf dachten, maar hij had reeds lang geleden geleerd, niet alles te gelooven wat hij hoorde, en bij beval deze po litiek aan zijn collega aan. Van de conferentie te Parijs De vier ministers zijn het er over eens geworden, dat de Britsche en Amerikaansche troepen negentig da gen na onderteekening van het vre desverdrag Italië verlaten zullen heb ben, terwijl na een zelfde periode de Sowjet-strijdkrachten uit Bulgarije te ruggetrokken zullen zijn. Joodsche zaken in Palestina verboden voor Britsche troepen De militaire autoriteiten alhier heb ben restaurants, bars, bioscopen en hotels, voor de Britsche troepen ver boden, totdat de Britsche officie ren, die gisteren te Tel Aviv ontvoerd zijn, weer terecht zijn. Spaak spreekt in den Senaat De Belgische minister van Buiten landsche Zaken, Spaak, heeft gisteren in den Senaat tijdens het debat over de begrooting vóór Buitenlandsche Zaken verklaard, dat, hoewel hij niet aandrong op een Westersch blok, hij niet in2ag, waarom in het Westen niet zou mogen wat in Oost-Europa wel mag, waar de Sowjet-Unie verdragen met Polen en Tsjecho-Slowakije heeft gesloten, welke een uitgesproken po litieke, militaire en economische sa menwerking beteekenen. „Indien de Sowjet-Unie dit heeft gedaan; waarom zouden wij dan niet hetzelfde kunnen doen?", aldus Spaak. Over de Belgische eischen in Duitschland zeide hij, dat België hier over in contact is gebleven met de Nederlandsche regeering en dat. de beide regeeringen een vereenigd front in deze kwestie zullen vormen. Hirohito spreekt een minuut Keizer Hirohito van Japan heefteden Rijksdag geopend en heeft daarbij ge durende een minuut gesproken. Hij zei, dat in Japan de menschelijke grondrechten geëerbiedigd behoorden te worden eri dat Japan den oorlog moest afzweren ten einde zich aan de zaak van den duurzamen vrede te wijden. De vijf communistische leden van den Rijksdag ontbraken, daar zij niet al buigende voor den Keizer gezien wenschten te worden. Rede van Shawcross over het recht van Veto Sir Hartley Shawcross, de Britsche procureur-generaal, heeft te Parijs een rede gehouden, waain hij de stelling verdedigde, dat het Veto-recht, waar over de groote leden van den Veilig heidsraad der V.N. beschikken, geens zins fataal is voor den gang van zaken. Groot-Brittannië zou zich, zoo zei hij, naar de meerderheid schikken, ook als het zelf een afwijkende mee ning was toegedaan. Shawcross is een tegenstander van blokvorming. Indien men zich voor blokvorming hoedt, kunnen de V.N. een machtige organisatie worden. Men zou zeer bepaald afstand moeten doen van die „bekrompen denkbeelden over staatssouvereiniteit en nationaal pres tige, welke ons in het verleden parten hebben gespeeld". Voor een Europeesche federatie van staten was naar sprekers meening de tijd nog niet rijp. Hij hoopte, dat nie mand werelddictatum zou aanbevelen als de beste methode om den vrede te waarborgen. Schaken De ultalagen van den eersten speeldag van den radlomatahwedstrijd schaken En- geland-Sowjet Rusland, luiden: Winter (E)-Bronstein (USSR) 1-0, Aitken(E)- Bondarevsky 0-1, mrs. Bruce(E)- mej. Rudenko(USSR) 0-1, Konlg (E) -smyslov (USSR) 0-1, Alexander (E) - Botwinnlk (USSR) 0-1, Wood(E) - Lillenthal (USSR) 0-1, stand 5-1 voar Rusland. Nog geen Indonesisch commen taar. op het Nederlandsche communiqué inzake de tegenvoorstellen Indonesische kringen hebben, toen hun gevraagd werd commentaar te leveren op het communiqué, dat door de regeeringsvoorlichtingsdienst te Den Haag inzake de laatste Indonesi sche voorstellen is uitgegeven, ver klaard dat zij niet bereid zijn hierover iets te zeggen. Zij geven er op dit oogenblik de voorkeur aan om te wachten,-totdat zij officieele inlichtin gen over de Nederlandsche reactie op de voorstellen hebben ontvangen. 19/6 20/6 Tape Fondsen Staatsleeningcn 4 Ned. '41 101'/.J 1015/, 3'/jNed. '41 101 101 3 Ned.'37 100», s 100s/. 3-3'/s Ned.'38 101'/i# 101'/n 2'/i Sp.cert, lOO'/sI 100V,9 3 Ned. In.'37 A 98'/a 98'/, Bank en Cred. Inst. Kolon. Bank 87 87 N In Ha ba. - 83'/» Ned. Han. mi). 118'/, 1238/. 1nduatr Aku van Berkel Calvé >ver Bros Philips Ondern. 158'/s§ 162 115$ 118 165 166 280 285 301'/, 310 'etroleuas Ond. Kon Olie 425 434'/, Scheepvaart Mij. rtolI.AmL. 147'/. 1491/, 19/6 Jap. lijn Kon. Boot 162 Ned.Scheepv. Unie 146 Rubber Mij.(en) A'dam Rub. 178 Bandar 127 Deli Bat.,, 127 Serbadjadi 78 WICO 108 Suiker Ondern. H.V.A. 255'/, Java Cult. 114 Nisu 117 Tabaks Ondern. DeliBat. mij. 136 Deli mij. 144 Senembah 142 20/6 169 150 184 129 129 b 80'/, 106 255'/, 114'/, 120 142 145 145 Prov. en Gem. Lg. 3'/tA'dam '37 101"/,, 1015/, 3'/,R'dam'37 100»/4| 100>/4 19/6 20/6 Hypotheekbanken 3'/,FriGr.H.b. 100'/, 3'/,Alg.H.b. lOO3/. 3'/,Wl.H.b. 100'/,$ Aandèelen Bank en Crediet Inst. A.bank 131 l/a 134 R.bank 140* 139 Tw. Bank 141 144 Indnatr. Ond. v.d. Bergh 256 257 6%Pr.Lev.Br. 138*/.* HO 112 112'/, 268 134 130 v. Gelder Ned. GUt Ned. Kabel 271 Blectr. Mij. Aniem.N.Bez. 134 N.Ind.Gas 126 Handel Ml). Borsumij. 90* 90 Carac. H.mij. 218'/, 221 3'/, L. S. mijn 101'/,$ 101'/. 3'/, Bat. Olie 102*/» 102'/, gedaan b bieden. 1 laten. gedaan en bieden, én laten. Koersen medegedeeld door M. J. Ogier 6 Co. No. 25 ..Arbuthnot en ik dachten nog uit te stappen in hoe heet het ook weer Vinkovci, om onze beenen een beetje te strekken. Maar het was bitter koud, een sneeuwstorm. We «open er gauw weer in." „Door welke deur ging u uit den trein?" „Door die het dichtst bij oneen ~-»upé." „Naast den restauratie-wagen?" ^/Weet u nog of die gegrendeld icQueen dacht na. ik geloof van wel. Tenminste, een soort staaf, die door het ging. Bedoelt u dat?" Toen u weer in den trein ging, hebt u toen de staaf er weer vóór ge daan?" Welneen, ik geloof het niet. Ik 'ging er het laatst in. Neen, ik her inner me niet, dat ik dat gedaan heb. Hij voegde er plotseling bij: „Is dat een belangrijk punt?" „Het kan zijn. Nu neem ik aan, monsieur, dat, terwijl u en kolonel Arbuthnot zaten te praten, de deur van uw coupé naar de gang open was?" Hector MacQueen knikte. „Nu zou ik willen, dat u me ver telde, als u kunt of er iemand door de gang ging; nadat de trein Vinkovci verfe" tot het tijdstip dat u van den kolonel afscheid nam. MacQueen fronste zijn wenkbrau- Wpn lit geloof, dat de conducteur eens voorbij is gekomen," zei hij, van den kant van den restauratiewa gen. Een een dame ging den anderen kant op er naar toe. .'.Ru heT u niet kunnen zeggen. Ik merkte het met echt op. Zet u, ik discussieerde juist met Arbuthnot. Ik meen me alleen een glimp te her inneren van een rood satijnen geval, dat de deur passeerde. Ik keek niet en in ieder geval zou ik het gezicht van die persoon niet gezien hebben. Zooals u weet, ligt mijn coupé naar den kant van den restauratiewagen, zoodat iemand die de gang door ging ïn die richting, zijn rug naar me toe zou keeren, zoodra hij voorbij was. Poirot knikte. „Ze ging naar het toilet, zeker?" „Dat denk ik." En zag u haar terugkomen?" |,Wel, nu u het zegt, neen. Ik heb het niet opgemerkt, maar ze zal het wel gedaan hebben." „Nog een vraag. Rookt u een pijp, mijnheer MacQueen?" „Neen, mijnheer." Ik geloof, dat d£ alles is op het oogenblik. Ik zou nu den knecht van Ratchett ~wiïïëïT=Spreken. Tusschen twee haakjes reisde» u en hij altijd tweede klas?" Hij wel. Maar ik ging gewoonlijk eerste zoo mogelijk in den coupé naast dien van Ratchett. Dan had hij het meerendeel van zijn bagage in mijn coupé en kon mij ell zijn Jsoel makkelijk bereiken, wanneer hij ver koos. Maar bij deze gelegenheid wa ren alle eerste-klas coupé's besproken, behalve die, welke hij kreeg. „Ik begrijp het. Dank u, mijnheer MacQueen." HOOFDSTUK XI. De Amerikaan werd opgevolgd door den bleeken Engelschman met het ge zicht zonder uitdrukking, dien Poirot reeds den vorigen dag had gezien. Hij stond geheel correct te wachten. Poi rot wenkte hem, te gaan zitten. „U is meen ik, de kamerdienaar van mijnheer Ratchett." „Ja, mijnheer." „Uw naam?" „Edward Henry Masterman." „Leeftijd." „Negen en dertig." „En uw adres?" „Friar Street, Clerkenwell." „U hebt gehoord dat uw meester vermoord is?" „Ja, mijnheer. Een ontzettende ge beurtenis." „Wilt u me astublieft vertellen, hoe Iaat u den heer Ratchett het laatst ge zien hebt?" De bediende dacht na. „Het moet zpowat negen uur zijn geweest, gisteravond, mijnheer. Of iets later." „Vertel me in uw eigen woorden prcies wat er gebeurd is." „Ik ging naar mijnheer Ratchett als gewoonlijk, mijnheer, en deed er mijn werk." „Wat waren uw plichten precies?" „Zijn kleeren op te vouwen of op te hangen, mijnheer. Zijn gebit in het water te zetten en te zorgen, dat hij alles had, wat hij noodig had voor" den nacht." „Gedroeg hij zich net als anders?" De knecht dacht even. „Wel, mijnheer, ik geloof dat hij van streek was." „Hoe van streek?" (Wordt vervolgd)* i

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3