artikelen willen we u kennis laten maken met deze heren en jawel, ook vrouwen. Als eerste stellen wij u voor aan Margaretha van der Ma rek, ambachts vrouw van Vlaardingen, Nieuwkoop, Capelle, Nieuwerkerk, Naaldwijk, Honselersdijk, 's-Graven- zande, Monster, Zevenbergen, Waddinxveen en St. Hubertsgerecht Verkrijging Via huwelijk en vererving komen de Waddinx- veense ambachtsheerlijkheden in handen van het geslacht van der Marck-Arenberg. Dat geslacht bezat door huwelijk en verovering aanzienlijke gebieden in Duitsland: Kommern, Roggendorf, Ker- pen, Kasselburg en Fleringen. In 1544 sterft Robert III van der Marek en wordt zijn zus Margaretha de enig erfgename. Zij is dan 1 7 jaar oud. Margaretha wordt geboren in december 1527 te Reckheim in de Eiffel, Duitsland en brengt haar jeugd door op kasteel Reckheim. Haar vader sterft als zij acht jaar oud is. Door de dood van haar broer erft zij het familie bezit, met inbegrip van de titel van het geslacht Arenberg en veel bezittingen in de Noordelijke- en Zuidelijke Nederlanden, waaronder Noord- Waddinxveen en Nieuwkoop. Zo wordt zij een van de rijkste vrouwen in de Lage Landen. De familie bezat ook Lummen of Lumey en de watergeus Admiraal Lumey2, Willem van der Marck is een familielid van Margaretha. Het zwarte schaap, dat wel natuurlijk. Huwelijk In 1547 trouwt Margaretha met Jean de Ligne Barbangonne (geboren 1525, hoewel sommige bronnen 1524 en 1528 opgeven). Keizer Karel V bepaalt in het huwelijkscontract van 18 augustus 1547 dat hun kinderen de titel en het wapen van Arenberg mogen voeren3. Jean de Ligne is baron van Barbangon en afkom stig uit de Zuidelijke Nederlanden. Het kasteel van Beloeil is het familiedomein en men kan het nu nog steeds bewonderen in Hainault, België, tussen Tournai (Doornik) en Mons (Bergen). Tevens is Jean de Ligne Heer van Buissière, Noordeloos, Heems kerk, Polsbroek en Zevenbergen. Door zijn huwelijk mag hij zich ook nog Graaf van Arenberg noemen. Een jaar voor zijn huwelijk wordt hij in Utrecht 1 Lumey ligt in de Belgische provincie Limburg 2 De veroveraar van Den Briel 3 Jan van Ligne bevond zich in de intiemste kringen rond Karel V en later Filips II en behoorde tot de groep vertrouwelingen die werden geselecteerd voor belangrijke bestuursfuncties. Door die positie kende hij ook veel edelen uit de Lage Landen. Het dorp Waddinxveen I 12 De slag bij Heiligerlee, 23 mei 1568. Midden op het slagveld sneuvelt graaf Adolf van Nassau aan het hoofd van zijn cava lerie. Rechts van hem ligt de gesneuvelde graaf Arenberg. Ets van Frans Hogenberg, 1570. Bron: Rijksmuseum Amsterdam

HDW | 2014 | | pagina 12