Bas SS*® *5 F jirim J h’ i li* W I Het dorp Waddinxveertfjrf 13 benoemd tot Ridder van het Gulden Vlies (Cheva lier de la Toison d'Or). Een gezelschap van hoge edelen, waaronder de graaf van Egmond die later onthoofd zou worden, was getuige van deze gebeurtenis. De orde van het Gulden Vlies wordt in 1430 opge richt door Filips de Goede en bestaat uit 50 ridders en 4 officieren. Het is een select gezelschap van mannen met veel macht. Het teken van de orde is een ram, verwijzend naar de Griekse legende van Jason en de Argonauten. In 1548, hij is amper 23 jaar, wordt Jean door Kei zer Karel V benoemd tot stadhouder van Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel en Lingen. In 1561 verwerft hij het Huis te Wedde in Groningen, nu eigendom van de gemeente Bellingwedde. ruiters op het Spaanse leger. Jan van Ligne wacht niet op versterking maar laat zich verleiden tot de achtervolging. Zijn troepen komen in het drassige gedeelte terecht en worden daar een gemakkelijke prooi voor de Waalse schutters. Het verhaal gaat dat het paard van Adolf van Nassau op hol slaat en midden tussen de Spaanse troepen komt. Het zou Jan de Ligne zelf zijn die Adolf en twee ruiters die hem proberen te helpen, ombrengt. De verliezen aan Staatse kant komen op 50 man, de Spanjaarden verliezen 1500 tot 2500 manschappen. Glas nummer 6 van de St. Janskerk in Gouda. Bron: Wikipedia Opstand Karel V en na hem Filips II streefde naar centralisa tie van bestuur en absolute macht, ten koste van de invloed van de Hoge Adel in de Nederlanden. In diezelfde Nederlanden worden de calvinisti sche denkbeelden populair. Filips II zet echter een strenge vervolging in met als gevolg dat onrust en verzet ontstaan. Op 10 augustus 1566 breken er ernstige onlusten uit en de bevolking in de Ne derlanden vernielt beelden, inventaris en kunst in kerken en kloosters. Er komt direct een reactie van Filips II: hij stuurt de hertog van Alva met een leger van 10.000 man om de rust af te dwingen. Er breekt echter een opstand uit tegen de machthebber Filips II. Willem van Oranje en zijn broer Lodewijk van Nassau lei den de strijd op het land met een huurlingenleger en op zee vechten de Geuzen onder leiding van Blois van Treslong en, jawel, Lumey, Willem II van der Ma rek. Heiligerlee Jan van Ligne behoort tot de Nederlandse edelen die niet deelnemen aan de opstand. Hij blijft trouw aan de Spaanse koning. In 1568, Jan de Ligne is niet thuis, nemen Adolf van Nassau en zijn broer Lodewijk met de Staatse huurlingen Huis te Wedde in. Alva geeft Jan de Ligne opdracht op te trekken tegen de opstandelin gen. Aan het hoofd van tien vendels rijdt de Heer van Waddinxveen naar het noorden. Op 23 mei verkeert het Staatse leger in erbarme lijke conditie door gebrek aan voedsel en achter stallige soldi (betaling. Op het moment dat Lodewijk van Nassau verneemt dat de vijand in aantocht is, weet hij zijn troepen toch te motiveren. Ze stellen zich op bij het klooster van Heiligerlee. Er zijn daar drie heuvels waarachter de troepen zich verschan sen. Tussen de heuvels zijn door turfwinning ontsta ne kuilen. Ook daarin stelt zich infanterie op. Het is drassig land, nu nog bekend als het Tranendal. Lodewijk van Nassau onderneemt een aanval met Dood de Ligne Maar ook Jan de Ligne verliest bij Heiligerlee het leven. Een boek uitgegeven in 1872 vermeldt daar over het volgende. 'De Graaf van Aremberg, in volle wapenuitrusting op een schimmel zittende, waagt een poging om te paard over een hek te springen. De zwaarte echter van de uitrusting en de verwonding van het strijdros belette hem dat; het paard stiet met de borst tegen het hek, en struikelde. Een Amsterdam mer, Maarten de Pasmaker, vrijwilliger in Lodewijks leger, schoot nu den graaf met zijn roer in de hals. En hoewel deze daarop zijn naam aangaf, en riep dat men hem gevangen zoude nemen, maar zijn leven sparen; sloeg hem de ander, roepende dat hij hem juist hebben moest, met zijn geweer op de helm, waardoor hij van het paard en de helm van het hoofd viel. De woeste Amsterdammer gaf hem toen nog een kolfslag, dat hem het bloed uit neus en mond liep, en hieuw hem, toen men hem daarop zijn uitrusting had uitgetrokken, met zijn rapier over de dij, zodat hij het bestierf. Met zulk een onrid derlijke dood stierf de ridderlijke Heer Jan de Ligne, door zijn huwelijk Graaf van Arenberg'. Maarten de Pasmaker denkt niet anders dan dat hij een aanvoerder van de Spanjaarden heeft gedood en samen met zijn krijgsmakkers brengt hij het lijk naar Graaf Lodewijk. Deze laatste herkent de edelman onmiddellijk. Zo sterft de Heer van Waddinxveen, roemloos tegen een boerenhek. Hij wordt begraven in de Sint Catharinakerk van Zevenbergen, waar Margaretha een rijk grafmonument laat bouwen. Margaretha Na het overlijden van haar man, wordt Margaretha de Vrouwe van het Noord- en Zuideinde van Wad dinxveen. Ze is zeker geen doetje en doet veel om de economische belangen van het erfgoed Aren berg te versterken. Vooral de winning van ijzererts was belangrijk. Volgens Josef Scheppe in het Heimatsjahrbuch 1966 is Margaretha één van de knapste en edelste vrouwenfiguren van die eeuw. Daarnaast is zij diep gelovig en neemt krachtig stelling tegen het volks geloof over hekserij. 17

HDW | 2014 | | pagina 13