F* s 9 V v 5 3 jSj2» 4. Cwfr i f f d- TOi CA. s-wj l5^ -.5? r'AV- 3< I.W'. U,- I 14 Onderste detail van Glas nummer 6 3TJ Bronnen Joh. Van Vloten, Nederland tijdens den volks opstand tegen Spanje, 1872, H.A.M. Roelants, Schiedam, C. Neven, Omme t woord Gods, 1978, Alphen aan den Rijn Josef Scheppe, Heimatjahrbuch des Kreises Ahrweiler, 1966 L. Jansen, C. Verlooij, Booswichten in Nieuwkoop, 1996, Bert Post, Noorden W. Verboom, Waddinxveen 750 jaar, 1983, Europese Bibliotheek, Zaltbommel Eenmaal dronken, wordt hij met zijn eigen zwaard door Judith onthoofd. Goudse Glazen Als u nieuwsgierig bent hoe Jan de Ligne en Mar- garetha er uit zagen, dan is een bezoekje aan de St. Janskerk in Gouda een aanrader. Jan de Ligne en zijn vrouw betaalden samen raam nummer 6. We zien Margaretha knielend met de familiewa pens en de heilige Catharina met rad achter haar. Rechts knielt Jan de Ligne met Johannes de Doper achter zich. Let op de keten met de orde van het Gulden Vlies om zijn nek. Het glas is in 1571 gemaakt door Dirck Crabeth en stelt de onthoofding van Holofernes voor. De stad Bethulië in Israël is belegerd door het Assyrische leger. Judith komt in het vijandelijk kamp en wordt in zijn tent onthaald door bevelhebber Holofernes. Het dorp Waddinxveen Een jaar na het overlijden van Jan de Ligne koopt Margaretha de Heerlijkheid St. Hubertsgerecht van Dirck Cobels van der Loo. Omdat Margaretha tot het Spaanse kamp behoort, kan zij niet lijfelijk in Waddinxveen aanwezig zijn. Zij verblijft daarom meestal in Zevenbergen of in Brussel. Huijbert Jansz. van Eijck heeft het schoutambt van het Noord- en Zuideinde van Waddinxveen gepacht van het huis Arenberg en hij is baljuw van St. Huijbertsgerecht. Bij de afwezigheid van de Vrouwe heeft hij het min of meer voor het zeg gen. De zaken worden voor Margeretha behartigd door een rentmeester, Willem van Hooff. Officieel is hij superintendent en ontfanger-generael van de goederen behoorende den huijse van Arenberg. Die inkomsten zijn allerlei belastingen: tienden, imposten, verponding etc. En Waddinxveen? In Waddinxveen en St. Hubertsgerecht loopt het allemaal niet zo soepel, "...ten tijde van Jan Huijbertsz. van Eijck en Joris Adriaen zijn niets als troebles en oneenigheden onder d' ingesetenen", schrijft een anonieme 18e eeuwse geschiedschrij ver. De schouten Van Eijck en zijn opvolger, de licht ontvlambare Joris Adriaensz. Donder, hebben een zelfstandige positie. Dus is het nemen van belangrijke beslissingen eenvoudig. Je schrijft gewoon 'bij absentie van Vrouw Marguerite van de Markt en Arenberg' of 'alsoo de heer, de grave van Arenberge diende aen des coninx zijde' onderaan en alles is geregeld. Zij kunnen er ook niets aan doen dat ze er niet zijn. Margaretha, Gravin van Arenberg overlijdt in 1597 en haar zoon Karei ofwel Charles de Ligne erft alles. In 1609 wordt het twaalfjarig bestand afgekondigd en de bezittingen komen weer onder direct toezicht van de Graaf. Charles de Ligne ziet nu de kans schoon om zijn bezittingen in de Staatse Nederlanden te gelde te maken. In maar 1613 verkoopt hij alles aan Dideric Beijeren van Schagen. Zo heeft Waddinxveen weer een echte heer die ook zelf ter plekke kan zijn. Dat is echter niet naar de zin van Jan Huijbertsz. van Eijck en hij bedankt voor het schoutambt. Zwa ger Joris Donder volgt hem op, maar hij staat niet op goede voet met Heer Dideric. Maar dat is weer een verhaal voor een andere keer. .VsYT'm'i MEf ïï1 rï Sri

HDW | 2014 | | pagina 14