17 I Het dorp Waddinxveer Rijwielhandel 'Hef Draaiende Wiel' met links Leen en rechts Frans Versluis. Bron: Familiearchief Leen heeft de zaak nog mogen openen. Hij stierf in december 1971 Destijds was dat de grootste rijwielzaak van Mid- den-Holland en het adviesorgaan van het MKB had zo zijn bedenkingen over de haalbaarheid van zo'n grote tweewielerzaak in een dorp als Waddinxveen. Het trok in ieder geval wel de aandacht. Want de zaak vormde het decor voor een uitzending van Te- leac waarin Turkse werknemers vertrouwd werden gemaakt met het fenomeen fiets. Vervolg Frans heeft samen met de onmisbare hulp van zijn vrouw Cora tot 1 oktober 1987 met grote inzet de zaak succesvol verder uitgebouwd. Vanaf die datum zijn zij een vennootschap onder firma (vof) aangegaan met hun zoon Ron (geboren 1963). Die kwam direct na afronding van zijn opleiding het fa miliebedrijf versterken. Deze situatie is ongewijzigd gebleven tot 1 januari 2000 toen Frans en Cora uittraden als vennoten, maar nog wel werkzaam bleven in loondienst van hun zoon. Ron heeft vier jaar voor eigen rekening de zaak geleid, maar op 1 januari 2004 is Arjan van der Vlugt, die al enige jaren in loondienst werkzaam was in het bedrijf, vennoot geworden. Dit is zo gebleven tot 1 januari 2012 toen Ron uittrad als vennoot en Arjan de zaak overnam. Hij besloot wel om door te gaan onder de naam 'Versluis Tweewielers'. Frans vond toen het moment gekomen zijn werk zaamheden in het bedrijf te beëindigen. Daarmee kwam een einde aan een periode van bijna zestig jaren onafgebroken arbeid in de tweewielerzaak! 1940) had de lagere school inmiddels doorlopen en deed niets liever dan sleutelen aan de gemoto riseerde tweewielers die inmiddels in zwang waren geraakt. De ziekte van zijn vader maakte dat Frans vanaf die tijd noodgedwongen moest optreden als kostwinner voor de familie door de zaak draaiende te houden. Naast Frans telde het gezin nog twee meisjes. Het schoolhoofd vond dit maar niets. Die had graag gezien had dat Frans een hogere ver volgopleiding zou beginnen "...daar hij op school goede prestaties liet zien en derhalve wat in z'n mars had". Helaas liet de situatie waarin het gezin verkeerde, dat niet toe en twee jaar later moest Frans de zaak op 15-jarige leeftijd al leiden. Dit ging echter niet zo maar. Er moest een speciale 'handlichting' van de Kamer van Koophandel aan te pas komen om Frans op deze, voor de wet te jonge leeftijd handelingsbekwaam te kunnen laten functione ren. Vanaf 1955 runde Frans met rechterhand Dik Smith de zaak. Uit die tijd stamt nog een aardige anekdote over de verkoop van een bromfiets met twee versnellingen. Klantgericht als hij was, legde Frans omstandig uit hoe alles werkte. Zo moest bij ongeveer 15 tot 18 kilometer worden overgescha keld naar de tweede versnelling. Oh zei de klant, als ik naar Rotterdam ga moet ik dus bij Nieuwer- kerk naar z'n twee. Uitbreiding De zaken gingen crescendo en alras werd de werkplaats vergroot. Ook kwam er een showroom boven de werkplaats. Na enige jaren bleek het pand toch te klein voor de uitdijende zaak. De oplossing kwam uit onver wachte hoek. De gemeente Waddinxveen onteigen de alle panden aan de Petteplas, waardoor Frans gedwongen werd om naar een andere locatie uit te kijken. In eerste instantie werd hem een plek aangeboden in het winkelcentrum 'de Luifelbaan', maar Frans vond die minder geschikt. Vervolgens bood men hem winkelruimte aan op 'de Groensvoorde'. Maar toen tijdens een onderhoud met burgemees ter Van der Hooft bleek dat er geen toestemming zou komen voor de exploitatie van een werkplaats op deze locatie, liep Frans pardoes weg. Een boze brief van de gemeente was het gevolg, maar een goed gesprek met de burgemeester deed wonde ren en uiteindelijk resulteerde dat in de mogelijk heid om een kavel aan te kopen op de Beethoven laan. Hier had Frans wel oren naar omdat hier de exploitatie van een groot pand mogelijk was en omdat locatie de mogelijkheid bood de klanten kring substantieel te vergroten richting Boskoop. Aldus geschiedde en in mei 1971 kon het nieuwe woon-Avinkelpand worden betrokken. 'Versluis Tweewielers' kwam er op de gevel te staan. Vader In de tijd van ‘Het draaiende wiel’ waren in Waddinxveen veel meer ondernemers actief in defietsenbranche. Daaronder waren Klaas Glasbeek aan de Oranjelaan, Niek Vis, Van Hee- zik en Struik aan de Kerkweg (vlak bij het oude dorp), De Vries aan de Noordkade (de Kampioen), Hermanns van den Bor (sinds 1946) aan de Zuid- kade, Wielaard (sinds 1937) eerst aan de Kerkweg tegen woordig aan de Dorpstraat en Kraaijensteijn aan de Brugweg. Daarvan zijn binnenkort alleen Versluis en Wielaard nog over.

HDW | 2014 | | pagina 17