Ze hadden het er maar druk mee 19 I Het dorp Waddinxveer^jjhf C.J. van Veen Aquarel Papendrecht uit 1900. De rijdende artillerie en trein in 1808 komen stukken van de municipaliteit van Noord- Waddinxveen. Het dossier bestaat voor bijna hon derd procent uit missiven die verstuurd zijn vanuit het Departementaal Bestuur van de Delf, waarvan sommige in vriéndelijke woorden verpakte dictaten bevatten die de bestuurders maar hadden uit te voeren. Twee ervan uit 1 799 zullen we nader be kijken en wel omdat de erbij behorende uitgaande correspondentie er nog bij zit. Voerlieden en drijvers Het Uitvoerend Bewind der Bataafsche Republiek had op 19 juli van dat jaar besloten dat elk depar tement voor honderd personen moest zorgen die bekwaam waren om met paarden om te gaan en die bereid waren om ingezet te worden als voerlie den en drijvers van de artilleriepaarden bij de ver plaatsing van de legers. De vergoeding bestond uit tien stuivers per dag en uit de benodigde kleding. De dienst zou voor maximaal een jaar zijn. Ook het Departement van de Delf moest daaraan voldoen en stuurde dan ook op 20 juli een brief naar zijn municipaliteiten. De bestuurders van Noord-Waddinxveen onderna- De Bataafsche Republiek bestond van 1795 tot 1801 en was feitelijk een vazalstaat van Frank rijk. Zij maakte de overgang mogelijk van een decentrale republiek waarin de afzonderlijke provincies min of meer soeverein waren, naar een meer gecentraliseerde bestuursvorm met uniforme rechtspraak, munteenheid, maten en gewichten en belastingheffing. Daarvoor waren nog wel staatsgrepen nodig waarin de strijd tussen de fede ralisten en unitariërs werd uitgevochten. De laatste wonnen. Niet alleen de bestuursvorm veranderde, ook de bestuurlijke indeling ging op de schop. De pro vinciale indeling werd vervangen door een waarin de republiek werd verdeeld in departementen (zie afbeelding 1Waddinxveen viel onder het zesde Departement van de Delft. De Bataafse Republiek bracht niet alleen 'Gelijk heid, vrijheid en broederschap', maar vroeg ook om uitvoering van het 'nieuwe beleid' van de centrale overheid. Dat laatste ondervonden de bestuurders van de municipaliteiten - de Franse benaming voor ambachten - in toenemende mate. Goed is dat te zien bij de bewaard gebleven, inge- van Jan Hoynck van Het is van alle tijden: een lokale overheid die bereid is de 'opdrachten' van het hogere niveau uit te voe ren maar zich geconfronteerd ziet met onwillige burgers.

HDW | 2014 | | pagina 19