‘■Ad Het dorp Waddinxveen I 20 de Bataafsche Republiek "Bekendmaking! Allen de geenen welke bekwaam om met Paarden om te gaan en geneegen zijn, om zig als voerlieden en Drijvers der Artillerie Paarden bij den Veldtrain te willen engageeren en laaten employeeren bij provisie voor den tijd van één jaar, teegen betaal- ing van Tien Stuivers daags en daarenboven de benoodigde kleeding, vervoegen zig op Vrijdag den 26 en Maandag den 29 Julij beiden aanstaande in het Rechthuis van N.W. des namiddags van 3 tot 8 uuren, alwaar de municip. Van Noordwaddings- veen voormeld, ten dien einde zal vaceeren en aan allen die den Lande op den bovengemelde voet hunnen dienst begeeren te leenen, goed bescheid zal worden gedaan. Kunnende intusschen allen en een iegelijk zig van nu af aan ten voorsz. Einde adresseeren ter secretarie van Noordwaddingsveen voormeld. Zeg het voort. men onmiddellijk actie, wat blijkt uit de brief die ze twee dagen later naar het departement verzonden. Zij hadden het bericht door hun dorpsomroeper laten omklinken en om zeer overtuigend over te komen stuurden zij de tekst van het omroepbericht mee: De boodschap zal bij de burgers van Noord- Waddinxveen wel overgekomen zijn ondanks het feit dat de taal van het bericht ver afgestaan moet hebben van hun dagelijkse taalgebruik. Niemand uit Noord-Waddinxveen meldde zich aan en daarin stonden zij niet alleen. Op 6 augustus kwam opnieuw een schrijven van het departement met een herhaald verzoek. Het aantal aanmeldingen in het departement was echter onvoldoende en de zaak moest nogmaals onder de aandacht van de burgers worden ge bracht. Voor 14 augustus verwachtte men opgave van het getal van de mensen die bereid waren dienst te nemen. 'Helaas' meldde wederom niemand zich aan. Het bestuur van de municipaliteit deelde op 14 augus tus aan het departement mee dat "niet teegen- staande alle door ons aangewende en herhaalde middelen" niemand voerman of drijver van de artilleriepaarden bij de 'veldtrain' wilde zijn. En daarmee was deze zaak afgehandeld. Estafette post De volgende zaak diende zich spoedig aan. Op 30 augustus ontving de 'Municipaliteit van Wad- dinxveen' een brief van de Agent van oorlog der Bataafse Republiek die waarschijnlijk voor beide ambachten van Waddinxveen en het ambacht Bloemendaal was bestemd. Daarin werd mee gedeeld dat de omstandigheden waarin het land verkeerde zodanig waren dat "onverwijlde bespoe diging der te gevene ordres" noodzakelijk was en dat elke vertraging daarvan noodlottige gevolgen zou hebben. Wat was er aan de hand? De bewoners van Holland benoorden het IJ waren eind augus tus opgeschrikt door de landing van Engelse en Russische troepen die dreigden naar Amsterdam op te trekken in de hoop een opstand onder de Nederlandse bevolking te ontketenen. Een van de maatregelen die de Agent van oorlog trof, was het in leven roepen van een estafettedienst. Bood schappers brachten te paard de orders naar de plaatsen van bestemming. Omdat er soms grote afstanden overbrugd moesten worden, dienden zij op de route op vaste plaatsen te kunnen beschik ken over verse paarden met achterlating van de paarden waarmee ze gekomen waren. Waddinx veen was een van de plaatsen die op de route lag en vandaar het verzoek van de Agent van oorlog aan de municipaliteit om twee 'relaispaarden' vierentwintig uur per dag voor deze estafettedienst beschikbaar te houden. De municipaliteiten van de drie ambachten volde den onmiddellijk aan het verzoek. Of ze dat deden uit "Zucht voor de zaak der Vrijheid en des Vader lands" zoals de Agent van oorlog veronderstelde, mag betwijfeld worden. Zij kochten twee paarden en stalden deze bij kastelein Willem van Wiggen aan de Rijweg (nu Brugweg) bij de Waddinxveense brug. Het was van korte duur, want op 5 november berichtte de Agent van oorlog dat de omstandig- De departementale indeling van in 1799 Baiaafs-e Republiek iii 1798

HDW | 2014 | | pagina 20