21 I Het dorp Waddinxveer^ïffjf de Engelse troepen bij Calantsoog heden zodanig veranderd waren dat het niet meer nodig was om de paarden voor de boodschappers gereed te houden. De Franse en Bataafse troepen hadden bij Bergen en Castricum ten koste van duizenden doden aan beide zijden de Engelsen en Russen overwonnen zodat dezen gedwongen waren zich op 18 oktober terug te trekken. De bestuurders van de drie ambachten aarzelden geen moment om aan de Agent van oorlog te vra gen op welke wijze zij schadeloos gesteld zouden worden. De paarden hadden ten dienste van het land gereed gestaan en het kon toch niet zo zijn dat de municipaliteiten voor de kosten daarvan op draaiden. De brief werd spoedig beantwoord met de boodschap dat ze een gespecificeerde opgave van de kosten konden indienen. De totale kosten bedroegen 43 gulden en 16 stuivers waarvan het leeuwendeel bestond uit de kosten van stalling, namelijk 67 dagen a 6 stuivers per dag. Slechts een keer was door een boodschapper van de post gebruik gemaakt. Daarbij had hij voor 8 stuivers verteerd. De commissie uit de municipaliteiten had bij het kopen en verkopen van de paarden zich voor 2 gulden en 12 stuivers aan eten en drinken tegoed gedaan. Als je de kosten kunt verhalen let je ook op de kleintjes: voor de drie brieven die verstuurd waren, was 12 stuivers betaald. Omdat verdere correspondentie ontbreekt, mogen we ervan uitgaan dat de gemaakte onkosten door de Agent van oorlog der Bataafsche Republiek zijn vergoed. Eerder beschreven A.J. Glasbeek verhaalde al eerder in dit blad (jaargang 3, nummer 3, september 1995) over de gang van zaken bij de vrijwillige dienstneming in de gewapende burgerwacht, ook in 1 799. Het Departementaal bestuur van Delft droeg, in dit geval Zuid-Waddinxveen op om twee vrijwilligers te leveren. U raadt het al: die kwamen niet. Loting onder de geschikte mannen moest uitkomst bren gen maar ook dat was een moeizaam en met een gezonde tegenzin uitgevoerd proces. Het leverde uiteindelijk twee kandidaten op waarvan er een zich ook nog wist te onttrekken aan de dienst. Blom, J.C.H. en E. Lambers, Geschiedenis van de Nederlanden (Amsterdam, z.j.) 303-307 Verder onderzoek Het is interessant dat genoemde diensten werden gevraagd in de periode dat de 'Bataven' steeds verder van de politiek vervreemdden. Enkele jaren later was de samenleving zelfs tot op het bot gede politiseerd. De bestuurders van de municipaliteiten van Noord-Waddinxveen, Zuid-Waddinxveen en Bloemendaal waren in 1 799 nog bereid onmiddel lijk uitvoering aan de decreten te geven. De overige burgers evenwel gaven nul op het rekest toen van hen werd gevraagd zich daadwerkelijk voor de Bataafse Republiek in te zetten. Was er toen ook in deze drie municipaliteiten reeds sprake van een groeiende onverschilligheid ten opzichte van de Bataafse Republiek? Nader onderzoek in de archieven van Waddinxveen kan antwoord op deze vraag geven. Bronnen SAHM, AC 499 (Archief Ambacht/Municipali- teit van Noord-Waddinxveen, 1597-1811inventaris nummers 8 en 9 Nijs, Thimo de en Eelco Beukers, Geschiedenis van Holland (3 dln.; Hilversum, 2003), UIA, 14 Landing van

HDW | 2014 | | pagina 21