f~ Zevenhiiizen Moerkapelle Uitvoering "Zanglust" met Zevenhuizens kinderkoor Brand in Moerkapelle Kerstbomenfik Moerkapelle Burgemeester en Wethouders beantwoordden de algemene beschouwingen op de gemeentebegroting 1992 (raadsvergadering 17 december) Wethouder J. Brouwer Wethouder M. Zijderhand Wethouder Van Yperen Hart van Holland/8 januari 1992 pagina 17 Het oude jaar uit en het nieuwe in Zevenhuizen/Moerkapelle -Burge meester A.W. Lips beloofde de raad een zuinig beleid te zullen voeren gezien de beperkingen die de ge meente financieel zijn opgelegd. De heer Lips ging in op vragen ge steld in de algemene beschouwing yan de raadsfracties, met betrekking tot de portefeuilleverdeling waarbij «Jezelfde lijn voortgezet wordt vanuit den collegiaal beleid en bestuur, waarbij de portefeuillehouders als woordvoerder fungeren om dit be leid, dit bestuur, naar buiten te brengen. fpreker zei dat er vorig jaar op 2 januari duidelijk afspraken gemaakt zijn over de huidige zittingsperiode fan de raad en een derde wethouder. Ipreker ging in op opmerkingen ge maakt door SGP/RPF over de status fan de commissies en het 'op de persoon spelen' van de PvdA. Hij wees erop dat 'door omstandig heden' de voorzitterstaak nu in zijn landen was van de 'werkgroep doorgaand verkeer Zevenhuizen'. De constatering van de fractie van de SGP/RPF dat iedere efficiency en ef fectiviteit binnen de afdelingen in het gemeentehuis, ontbreekt, vindt bur gemeester Lips onterecht en wees op de weloverwogen organisatiestruc tuur met gebruikmaking van een 'fuuctieboek' door O.D.R.P. Inspelend op efficiency stelde de eerste burger van Zevenhuizen/ Moerkapelle dat het college een cen trale huisvesting van alle gemeente lijke administratieve diensten. Aan het ruimteprobleem in het ge meentehuis en het ontbreken van sommige voorzieningen, moet een oplossing komen maar op welke wij ze is nog niet zeker. Het verzoek om ter inzage legging van de notulen van de collegeverga dering is niet gehonoreerd. B. en W. besluiten komen zodoende niet on der de ogen van de raadsleden. Wat de automatisering betreft stelde de heer Lips dat deze op grote schaal iagevoerd is voor de gemeentelijke administratie. Inspelend op de opmerking van G.B. deelde de raadsvoorzitter mede dat er een concept-basis-rampenplan in de maak is, waarbij duidelijkheid ver schaft wordt over de wijze van func tionering van beide brandweercorp sen. Wat het standplaatsenbeleid aan gaat: er wordt in januari een proef gemaakt met de verplaatsing van de markt in de kern Zevenhuizen. In het kader van vernieuwing van de APV zal tevens bezien worden welke mogelijkheden er zijn voor uitgifte van een standplaats(en) op zaterdag aan idealistische instellingen. Verder klonk er een antwoord op uitgifte van bedrijfsgrond: aan plaat selijke bedrijven en startende onder nemers. Kinderopvang d.m.v. het Gastou derbureau, met een budgettair-neu- traal uitgangspunt, kwam ook nog ifven onder de aandacht m.b.t. op- rtierkingen van SGP/RPF en het CDA. Instemmend werd gereageerd op de te maken goede afspraken met het bedrijfsleven, dat bij daadwerkelijke deelname van bedrijven door het gastouderbureau met die bedrijven een overeenkomst wordt afgesloten eii te bewerkstelligen dat de desbe treffende bedrijven ook werkelijk (ten aantal) kindplaatsen afnemen. B en W. kunnen zich niet verenigen met de door de SGP/RPF gewenste ffbouw van het peuterspeelzaal- éerk. ■Je peuterspeelzalen zijn zich door de jaren heen steeds minder gaan richten op rpQgders die opvang van kinderen zochten en juist meer op het belang van het kind, te weten de sociale, creatieve en educatieve ontplooiing en motorische ontwik keling van het jonge kind, door om gang met leeftijdsgenootjes. Eén en ander in nauw overleg met ouders en Opvoeders". Het laatste vinden B. en W. van der- usitegroot belang, dat zij een afbouw jan het peuterspeelzaalwerk niet wenselijk achten. Hat het ouderenwerk de aandacht heeft van B. en W. bleek duidelijk uit de beantwoording van de heer Lips en het flankerend beleid. B. en W. staan positief tegenover plaatsing op de gemeentelijke mo numentenlijst van het kerkgebouw aan de Dorpsstraat te Zevenhuizen van de Vrijzinnig Hervormde Ge meente. De heer Brouwer ging in op de sub sidieverordening waarbij ook een welzijnsplan nodig zal zijn. "Waar het gaat om een bevriezing van subsidies hebben wij op dit mo ment geen uitzondering willen ma ken voor de openbare bibliotheek. De kostenverhoging van de bibliot- railer in Moerkapelle is aanleiding voor nader beraad. Aan de provin ciale bibliotheekcentrale is verzocht het aantal sta-uren aan te passen aan het subsidie-niveau van 1991. b. en W. willen zoveel mogelijk de contributievrijdom handhaven en evt. in overleg, bezien of de leef tijdsgrens voor een gratis abonne ment van 18 jaar naar 15 jaar terug gebracht kan worden. "Sprekend over een eventuele over gang van de bibliotheek naar het voormalige gemeentehuis in Moerka pelle, zoals de SGP/RPF fractie doet. of een eventuele andere Iokatie, zijn wij van mening dat daartoe geen aanleiding bestaat. Destijds is be wust gekozen voor de bouw van een met het gemeentehuis geïntegreerde bibliotheek". Maatschappelijke dienstverlening, heeft te maken met een forse huur kostenstijging waarbij de gemeente in principe de vrijheid heeft om op het subsidie van de stichting maat schappelijke dienstverlening Zuid- plas inzake het maatschappelijk werk een korting toe te passen. Dat basiseducatie ook in Zevenhui zen en Moerkapelle niet onbekend is, blijkt uit het aantal deelnemers van 14 uit Zevenhuizen en twee uit Moerkapelle. Wat ruimtelijke ordening betreft kwam de VINEX problematiek aan de orde en het L.S.P.-plan en het kader plan voor de Molens. Het college staat beperkte uitbrei ding van het bedrijfsterrein voor. B. en W. zijn voorstander van een actief milieubeleid, waarbij de hin derwet nauwgezet dient te worden toegepast op die plaatsen waar be drijven zich legaal vestigen of heb ben gevestigd. De vraag of de ondernemer die be langstelling heeft voor de vestiging van een benzinestation aan de Swanlaweg, is bekend met de inten ties van de gemeente om een omlei- dingsweg te realiseren en een evt., afsluiting van de B.K.-weg voor het vrachtverkeer. Tenslotte zegde de heer Brouwer G.B. toe dat in 1992 het bestem mingsplan Zevenhuizerplas in 1992 moet kunnen worden vastgesteld. Wethouder Zijderhand ging in op de reacties door de fracties gedaan op het bezuinigingsbeleid voorgesteld in de gemeentebegroting inzake het boventalligenbeleid en gaf een dui delijk explicé over de wijze waarop o.a. het vakonderwijs wordt gege ven.. Wat het leerlingenvervoer zei hij dat de plannen tot verlegging van de km. grens tot 6 km, alvorens vergoeding gegeven wordt, dit jaar nog even de ijskast ingaan, maar zeker volgend jaar wéér op tafel komen. Wat het Studiefonds van de ge meente betreft hoeft men niet bang te zijn dat hier een grote aanslag op gepleegd wordt. Wel stelde de wet houder voor dit fonds over te heve len naar het Sociaal Fonds. Op welke wijze het schoolzwemmen gecontinueerd moet worden, zal na der worden bekeken (met een in ventarisatie van het aantal kinderen dat in groep 3 al een zwemdiploma heeft). Het streven is erop gericht om per 1 januari 1993 het gemeentelijk wo ningbedrijf aan de woningbouwver eniging "Beter Wonen" over te dra gen. De heer Zijderhand gaf voorts een uiteenzetting over de financiële po sitie van de gemeente, de kosten van afvalverwerkingen investeringen die gedaan moeten worden. Uitgebreid ging hij in op het dek kingsplan en wees erop dat de stij ging van de tarieven rioolrecht ge leidelijk geschieden. Spreker gaf een cijfermatig explicé over de wijze waarop dit moet gebeuren: vanaf 1993 met 5% per jaar, maar wordt nog nader bestudeerd. Verder kwam de hondenbelastinge ter sprake en het aangeven van een hond waarvoor men hondenbelas tingplichtig is. De Burgemeester Klinkhamerweg leverde voor wethouder B. van Ype ren de nodige stof tot beantwoor ding. Het opheffen van het parkeerverbod zal z.i. de filevorming op de weg eer der bevorderen dan afzwakken. "Immers, men wil de filevorming buiten het dorp en daartoe de stop lichten op elkaar afstemmen. De moeilijkheid is dat de v.r.i's niet met elkaar zijn verbonden en dus afzon derlijk zo moeten worden afgesteld dat het beoogde resultaat wordt be reikt." Eén en ander, bij-en afstelling wordt bezien door de verkeersafde- ling van de Heidemij. Spreker zei dat er regelmatig snel heidscontroles worden gehouden op de B.K. weg, ging in op het plaatsen van paaltjes. Dat er gewerkt wordt aan een oplos sing voor het probleem van de ver keersoverlast op de Burg. Klinkha merweg, maakte spreker duidelijk en deelde mede dat er pas na het jaar 2000 een verbindingsweg tussen de A 12 en de A 20 komt. Het provinciaal ingenieursbureau komt op 15 januari met een ver- keersremmende maatregel op de TW 67 ter hoogte van de gemeentegrens met Nieuwerkerk a.d. IJssel. Spreker ging verder in op de ver keerssituatie op de Wollefoppenweg, met politiecontrole en het voorne men van het hoogheemraadschap om parkeerplaatsen in de bermen aan te leggen. Wat de sneldienst van Westneder land betreft zei de wethouder dat het college geenszins de intentie heeft om verbetering van het openbaar vervoer tegen te gaan. "Maatregelen die daartoe genomen moeten wor den, mogen echter geen extra knel punten in het verkeer binnen onze gemeente veroorzaken. Als bestuur zijn wij altijd bereid met Westneder land te praten". De heer Van Yperen ging in op vragen over straten en verlichting van ach terpaden en afsluiting van parkeer terreinen voor vrachtwagens, het geen niet mogelijk blijkt. Zodra de weegbrug verhuist bekijkt de gemeente of er ter hoogte van Hotel Vos een abri en fietsenrek ge plaatst kan worden. Spreker ging in op vragen over kof fiedrinken van het buitenpersoneel van de gemeente, zegde toe dat het gebruik van onkruidbestrijdingsmid delen tot het minimum beperkt wordt, beloofde een inventarisatie van de speelvoorzieningen en zegde toe een artikeltje op te nemen in de algemene politieverordening tegen het uitlaten van honden op speel plaatsen in de bebouwde komen (hondepoep). Bezien zal worden of er momenteel nieuwe mogelijkheden zijn tot het plaatsen van papierbakken. Dit zal gelijktijdig plaatsvinden met de eva luatie van de subsidiëring voor het ophalen van oud papier. Tevens is er door Gemeentewerken een onderzoek verricht naar de mo gelijkheden tot verbetering van het inzamelsysteem waarbij de chemo- car met chemoboxen in beeld ge bracht wordt, of het een veilige me thode is wordt betwijfeld, maar dit verdient nadere uitwerking alsmede een kostenonderzoek. Geconcludeerd werd dat de riolering van de Bierhoogtweg om financiële redenen op zal schuiven. Wat de woningbouw betreft, heeft de grootste aandacht van B. en W. de bouw van 20 aanleunwoningen naast het bejaardentehuis "De Zevenster". Er worden gesprekken gevoerd met het bestuur van de stichting bejaar denhuisvesting Zevenhuizen, de wo ningbouwvereniging S.S.W. en een architectenbureau. Zevenhuizen -Zaterdag 11 januari a.s. organiseert de gemengde zangver eniging "Zanglust" een zanguitvoe ring in het dorpshuis "Swanla". Voor deze avond is het pas opgerichte kinderkoor uit Zevenhuizen uitgeno digd. Een twintigtal kinderen zal o.l.v. Margré van Gestel zowel voor als na de pauze een aantal liedjes ten ge hore brengen en tot slot zelfs één lied gezamenlijk met "Zanglust" zingen. Het koor zelf zal o.l.v. mevrouw A. de Vlieger en met pianobegeleiding van mevrouw T. Becqué niet alleen een aantal Hollandse liederen, maar ook wat modernere stukken uitvoeren, zoals "Stay with me" van Tom Parker, "You'll never walk alone" van Ri chard Rodgers en een gedeelte uit "lm Weissen Rössl". In verband met het kinderkoor zal de aanvang van de avond iets vroeger dan normaal zijn, nl. 19.45 uur. In de pauze wordt er een verloting gehouden en na afloop is er bal na m.m.v. "Double R". De zaal is om 1915 uur open. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. Moerkapelle -Maandagmiddag 23 de cember om 14.00 uur werd de hulp ingeroepen van de Moerkapelse brandweer. Bewoners van de Julia- nastraat hadden gebeld over loszit tende beplating aan de voormalige veevoederfabriek van de firma Bac. Door de opstekende wind waren deze platen gaan klapperen en som mige delen waren losgeraakt. Een be woner van de Nassaustraat maakte en passant nog melding van een ge vaarlijk heen en weer gaande pijp op het dak. Na een klim van een twintig tal meter werd alles op het dak weer vastgezet. Nadat de brandweerlie den nog even van het uitzicht geno ten hadden, wachtte hen alweer een nieuwe klus. Rondvliegende platen, uitgewaaide dakramen en vallende dakpannen in de Joh. Van der Wei straat en omgeving. Nadat ook hier alles was vastgezet en weggehaald keerden de brandweerlieden terug naar de brandweergarage. Hier in de kantine wachtte hen koffie met ge bak, een traktatie van jarige collega Piet Huurman. De materiële schade bleef deze middag beperkt tot enkele dakramen en dakpannen. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Zevenhuizen/Moerkapelle - Nadat er vrijdagavond reeds een dergelijke happening in Zevenhuizen had plaatsgevonden, was het drie avon den later de beurt aan de Moerka pelse kerstbomen. Honderden kerst bomen werden door de vrijwillige brandweer maandagavond in brand gestoken onder toeziend oog van velen. Zeker zo'n 150 kinderen, al dan niet vergezeld van ouders, genoten van het 'vuurrijke' schouwspel dat echter snel in as overging. Knallen gaven extra dimensie aan de feestelij ke happening. Hoewel sommige om standers tot elkaar zeiden dat het weieens de laatste keer zou kunnen zijn. werd dit door brandweerlieden niet bevestigd. "Juist een gezamen lijke kerstboomverbranding voor komt verspreide brandjes. Stel je voor dat iedereen z'n eigen kerst boom gaat verbranden. En dit voor het milieu laten? Zo'n fik die in tien minuten uitgebrand is? Zonde toch om de Moerkapelse jeugd dit te ont houden. Wat ik - en velen met mij- veel en veel erger vindt is de grote brand op het kruispunt rond de jaarwisseling. Daar blijkt geen polb- tie-optreden tegen te helpen. Dan gaan autobanden in de brand die een smerig vieze damp verspreiden en niet eenvoudig te blussen zijn. Vele malen erger dan deze simpele kerst boomverbranding. Maar ja. als de burgemeester anders beslist dan kan ik er ook niks aan doen dat er geen kerstboomverbranding meer komt.. Van mij mag het elk jaar zo hoor!"

Hart van Holland | 1992 | | pagina 17