Praise-Avond in Hervormde dorpskerk Zevenhuizen m Een halve eeuw samen Kerkdiensten Zevenhuizen- Moerkapelle Jeugddienst Jeugddienst Hart van Holland/29 januari 1992 pagina 11 Zevenhuizen - De bekende regio-go spelgroep "His Revelation" en de Praise-band "Exalt", uit Alphen a.d. Rijn, zorgen vrijdagavond voor de invulling van een Praise-avond in de Hervormde dorpskerk van Zevenhui zen, aanvang 20.00 uur. Samen beleven "Ieder jaar aan het einde van het sei zoen organiseert de Koffiebar samen "Wie van Praise- en Opwekkingsliederen houdt vrijdagavond hartelijk welkom!" gospelconcert in de Hervormde kerk. Nu wilden we een dergelijke avond midden in de winter houden", zegt Elza van Vliet "en met een bredere opzet, zodat ook andere groepen mee kunnen doen". Zij vertegenwoordigt in het voorbe reidingscomité de Jeugddienstcommis- sie. Jan Matthijs Smo- renburg de Zanggroep "Zevenhuizen" en Son- ja Hoogendoorn, kof fiebar "'t Praathuis". "Ike Zintel hoort er ook nog bij, van de Sing-in-commissie", verduidelijkt Jan Mat thijs, die erop wijst dat het plan voor de Praise-avond van a.s. vrijdagavond, afkom stig is van Elza en al rond de september- braderie, is geboren. Sonja heeft het druk gehad met het redige ren en rondzenden van de pers-promotie artikelen, terwijl Jan Matthijs een affiche ontwierp en ervoor zorgde dat de tiental len kopieën ervan in tal van gebouwen in Zevenhuizen en omge ving, aangeplakt wer den. Elza stuurde uitnodi gingen naar tal van verenigingen en ver gat hierbij de catechi santen niet. Het drietal benadrukt dat het bij de organisa tie van een dergelijke Praise-avond duide- is met de Jeugddienstcommissie een uj^ gaat 0m het samen-beleven van het geloof, het 'samen gemeente zijn', waarbij kerkmuren wegvallen. "Alle gelovigen moeten ervaren dat ze samen geloven. Het is God eren door middel van samen zingen en samen luisteren zodat je voelt dat je niet alleen bent als gelovige, hetgeen soms in je dagelijks werk wel lijkt", stelt Elza. Zij wijst erop dat Nederland een land is waar vrijheid van geloofsbeleving is en er de gelegenheid is om naar de kerk te gaan en je kunt doen en laten waar je zin in hebt. Jan Matthijs: "Gezelligheid en sfeer zijn ook belangrijk. Kijk maar eens naar de EO-Praise-avonden. Net voor de Kerst werd er nog één in Gouda gehouden. Wat komen daar niet een mensen. Dat is een geweldige bele venis". Elza: "Daar ben ik nog nooit geweest", waarop Jan Matthijs reageert dat ze dan wat gemist heeft. Sonja: "Ik vind het fijn dat we nu zo'n Praise-avond in Zevenhuizen kunnen houden. De vrijdagavond is onze koffiebar avond. We zouden eigenlijk een 'Sing-in'- avond houden, waarbij de één op de piano speelt en een ander op gitaar begeleidt, maar het idee voor deze Praise-avond, in samenwerking met de andere groepen binnen onze ge meente, vonden we veel beter". Exalt en His Revelation Aanvankelijk was de organisatie van plan om alleen de groep "Exalt" uit te nodigen. Dit is een (kleine) muziekgroep die ooit ontstaan is uit "His Revelation". De groep heeft echter geen avond vullend programma. "His Revelation is een koor van 30 zangers en ca. drie technici, waarbij tevens instrumentale begeleiding ge geven wordt op drums, synthesizer, basgitaar, gitaar en dwarsfluit. Het koor treedt nogal eens op in jeugd diensten en twee jaar geleden ver zorgde het koor het afsluitingscon cert van het koffiebar-seizoen. Om- een overheadprojector worden de te zingen liederen geprojecteerd en kan iedereen meezingen. We verwachten veel mensen. Er zijn ca. 300 zitplaat sen. Normaal zijn dat er zeker 500, maar omdat het koor niet achter het koorhek, maar ervoor staat opge steld, scheelt dat in zitplaatsen". Dit is het enthousiaste jongerenkoor "His Revelation" uit Alphen a.d. Rijn en regio. Een koor dat in Zevenhuizen al grote bekendheid geniet: vrijdagavond te beluisteren in dorpskerk Zevenhuizen. dat "His Revelation" ook uit Alphen afkomstig is was het eigenlijk van zelfsprekend dat het afwisselend met "Exalt" op zou treden", stelt Jan Matthijs. Sonja:"Het is een kleurrijk, heel pro fessioneel gezelschap wat vrijdaga vond in de Hervormde dorpskerk optreedt, en er is natuurlijk ook gele genheid tot samenzang". Elza: "We hopen samen mooie op wekkingsliederen te zingen. Dankzij Jan Matthijs: "Jong en oud zijn heel hartelijk welkom. De kerk is al om half acht open, dus wie verzekerd wil zijn van een plaats, moet op tijd komen". Sonja: "En als zo'n avond midden in het seizoen al zo goed aanslaat, dan moet onze winterseizoen-slotavond in juni, zeker net zoveel belangstel ling krijgen". (Vrijdagavond 31 januari aanvang 20.00 uur Zevenhuizen: dorpskerk) Gouden bruidspaar Van Wensem - den Butter Zevenhuizen -"We zijn dankbaar dat we voor elkaar gespaard gebleven zijn en het goed hebben samenzegt de 79-jarige Cornelis, ofwel Kees van Wensem van het Begoniaplein. Er is ontroering in zijn stem als hij vertelt van het moment dat hij, na een hartaanval, enkele jaren geleden, heel dichtbij de dood was. Zijn vrouw: de 70-jarige Cornelia van Wensem- den Butter, Corry genoemd, beaamt het knikkend. "We hebben een welverzorgde oude dag, hebben een fijne woning, rijden nog auto en zijn rijk met onze zes kinderen en aangetrouwde kinderen en de elf kleinkinderen Met hen beiden heeft "Hart van Holland" een gesprek, vanwege hun op handen zijnde 50-jarige huwelijksdag, op 4 februari. Die dag wordt een herdenkings feestdag en gevierd in "La Baraque", met familie, en vrienden. Hij en zij "We hebben elkaar in de Hervormde kerk van Gouderak voor het eerst ontmoet", vertelt de bruid. Ze was toen nog een jong meisje van 16 jaar en hij een jongeman van midden twintig. Geen van beiden werd in Gouderak geboren. Cornelis van Wensem is in Klundert geboren. Zijn moeder en zijn zusje van 9 jaar stierven op dezelfde dag aandeSpaanse griep in 1918, toen hij 6 jaar was. De baby in de wieg, bleef, ondanks de goede zorgen van oma, nog een half jaar in leven. Zo bleef vader met drie kinderen achter. Dat deze na twee jaar hertrouwde met een vrouw met twee kinderen en er nog negen bij kreeg, maakte het wel gezellig ten huize van de Van Wensem's. Tot z'n 24 ste jaar woonde Kees van Wensem thuis. Hij verdien de de kost bij dezelfde akkerbouwer als z'n vader. Om z'n vleugels wat verder uit te slaan stond een baan bij een veehouder in Gouderak hem wel aan. Daar leerde hij melken. Corry den Butter werd in Streefkerk geboren en groeide op in een gezin van 8 kinderen en woonde vanaf haar derde jaar in Gouderak. Het was een jonge vrouw die van aanpakken hield en vanaf haar 14e en in de vele jaren die volgden, zo'n 50 jaar lang, haar handen uit de mouwen stak en ande ren hielp in huishouding of in het bedrijf. Ze kon van alles, van koeien melken tot kaasmaken. De jongelui trouwden tijdens een koudegolf op 4 februari 1942: midden in de Tweede Wereldoorlog. (Op 27 januari 1942 werd de laagste temperatuur van deze eeuw gemeten -27°C! red.) De reden dat ze wilden gaan trouwen was de werkverschaffing in Duits land. Corry's vader zou namelijk in een grote melkstal in Duitsland gaan werken en omdat zij zo goed kon melken moest ze mee. Omdat ze daar niet voor voelde en niet van haar verloofde gescheiden wilde zijn, be sloten ze te trouwen en zouden in de ouderlijke woning hun intrek nemen. Hoewel de tewerkstelling in Duits land van vader Den Butter niet door ging, trouwden ze wel want er was woonruimte in Callantsoog gevon den. In Den Helder woonde namelijk vader Van Wensem (met zijn vrouw en kinderen) die een baan wist voor zoon Kees. Vanwege de strenge vorst en de sneeuw, bleef het bruidspaar na hun huwelijk tot 3 maart in Gou derak om op die datum met de trein, met meubels en goederen, naar hun gereedstaande arbeiderswoning te mer toog deze naar Zevenhuizen, naar de respectievelijke boeren Piet van der Eijk en Aad de Groot. Kees van Wensem kon op de boerderij van Van der Eijk aan de Onderweg komen werken en met zijn gezin in de arbei derswoning trekken. Zo gebeurde het en kwamen ze naar Zevenhuizen, op de grens met Nieuwerkerk. Wel ver weg uit de bewoonde wereld, maar toch in Zuid-Holland, wat me vrouw Van Wensem prefereerde bo ven het kale, winderige Noord-Hol land. School en kerk Voor de schoolgaande zoons werd Nieuwerkerk het beste bereikbaar geacht, want bij slecht weer kon van de bus gebruik gemaakt worden. Kerkelijk was het aanvankelijk Nieu werkerk en later Zevenhuizen. Verhuizen verhuizen. Deze woning behoorde bij de nieuwe betrekking die de bruide gom kreeg. In Callantsoog, woonkern 't Zand, werden die volgende jaren drie zoons geboren. Tussen de be drijven door werkte hun moeder op de boerderij terwijl de boerin op de kinderen paste. Zonder honger kwam het gezin de oorlog door. Koeien met gouden horens Na 4 jaar kwam het aanbod van een andere boer die een boerderij aan bood als Van Wensem bij hem kwam werken. "Deze beloofde me koeien met gouden horens, (o.a. een stuk grond) maar kwam bepaalde belof ten niet na, zodat we het na een jaar wel bekeken hadden", vertelt de brui degom, waarna het verhaal volgt van hun vestiging in Zevenhuizen. Moeder Den Butter, allang verhuisd naar Nieuwerkerk a.d. IJssel had in "De Boerderij" twee advertenties ge lezen van Zevenhuizense boeren die om een knecht vroegen. Dus maakte zij haar schoonzoon hierop attent. Samen met een bevriende werkne- Van 1947 tot 1958 woonde het gezin aan de Onderweg totdat Van Wensem z'n betrekking opzegde, daar hij liever 'los' ging werken in witlof- en spruitenteelt. Inmiddels lid van de pas opgerichte christelijke woningbouwvereniging "Ons Begin" meldde hij zich aan bij de heer Hoogendoorn voor een wo ning daar hij de huidige, wegens beëindiging van zijn dienstverband, moest verlaten. Het gezin was inmiddels met drie kin deren uitgebreid. En zo verhuisde het gezin naar de Rozenstraat 61 en woonde daar tot 1976. "Het was heerlijk om zo dicht bij het dorp te komen wonen dat we alles lopend konden doen", glundert de bruid. Vroeger moest je overal zover voor fietsen". Ziektes In 1963 belandde de bruidegom in het ziekenhuis voor een hernia-operatie en was een half jaar uit de roulatie. Zo goed en zo kwaad als het ging zorg den de zoons ervoor dat de 2 ha. spruiten geplukt werden en hadden omkijken naar de 2 ha. witlofwortels die verzorgd moesten worden. Toen de bruidegom 63 jaar werd, on derging hij een eerste heupoperatie die hem niet die verlichting bracht waarop hij gehoopt had en waardoor hij zich niet meer voorover kan bui gen. De tweede heup moest ook on der het mes, maar dat pas na een aantal jaren. Gelukkig reed het echt paar toen al enige tijd een aangepaste auto. Z'n rijbewijs behaalde Van Wensem bij zoon Leen, die, na z'n vader jaren terzijde gestaan te heb ben, midden zestiger jaren, met een Autorijschool was begonnen. (Dat rijlessen nemen gebeurde nog in zijn arbeidzame periode.) Omdat Van Wensem na de hernia-operatie maar voor 50% mocht werken werd hij als het ware op middelbare leeftijd nog omgeschoold. Hij is o.a. nog betrokken geweest bij de huizenbouw aan de Leliestraat en werkte een periode in Rotterdam om tenslotte nog een vijftal jaren bij meu belfabriek De Koning, toen allang weer voor 100% geschikt verklaard, actief te zijn. Na de angstige weken in 1988, toen een hartoperatie niet mogelijk was vanwege het zwakke hart van de brui degom, maar het dotteren 'geslaagd' was en de kransslagader weer open, brak er een tijd aan waarin beiden hun zegeningen nog meer gingen tel len. Hobby's "We hebben onze kinderen vlakbij. Ze zijn ontzettend zorgzaam voor ons, maar we willen hen niet tot last zijn. Daarom is het goed dat we aller lei hobby's hebben", lacht de bruid. Ze somt op wat ze samen doen: zin gen in het Hervormde kerkkoor; be jaardenmiddagen van de Hervormde kerk, de Soos-middag op woensdag, de Bingo- in het bejaardentehuis op de maandag eenmaal per twee we ken, de gezellige spelletjes Rummy- cup wekelijks met een bevriend echt paar, kaarten met weer een ander echtpaar; de bejaardengymnastiek en af en toe een paar dagen of een week naar familie in Den Helder. Daarnaast zwemt mevrouw Van Wensem wekelijks op donderdag in "De Koornmolen" tijdens het uurtje voor ouderen en mag ze graag orgel spelen. Ze heeft 'absoluut gehoor' hetgeen betekent dat, als ze een wijs hoort, deze na kan spelen, hetgeen ze graag doet op het electronische orgel in de woonkamer. "We wonen hier goed zo op de hoek van de Rozenstraat. De woning had wel drie slaapkamers. Eén is er doorgebroken zodat we een grote woonkamer hebben. Dat moet ook wel want het gebeurt nogal eens dat we met ons hele gezin samen zijn, met kinderen en klein kinderen in totaal 26. Dan voelen we ons rijk en gezegend", lacht de bruid. De bruidegom knikt instemmend. Zondag 2 februari Zevenhuizen Hervormde kerk 10.00 uur ds. F.J. Veldman Houten 19.00 uur ds. H. Gaasbeek jeugd dienst Oud Verlaat 10.00 uur ds. H. Gaasbeek, jeugd dienst Gereformeerde kerk 9.30 uur ds. W. Davidse 18.30 uur mw. drs. P.H. Couvée Nieuwerkerk a.d. IJssel Ver. voor Vrijz. Hervormden 19.00 uur ds. A.J. Wtenweerde R.K. Gemeenschap dorpshuis Eucharistievering 10.15 uur Moerkapelle Hervormde kerk 9.30 en 18.30 uur drs. J.W. van Estrik Geref.Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. D. Rietdijk Oud Verlaat -Zevenhuizen -Zon dag 2 februari om 10.00 uur wordt er weer een jeugddienst gehouden in de Hervormde kapel te Oud Verlaat. Het thema is "Wandelen met God". Voorganger is de plaatselijke Her vormde predikant ds. H. Gaas beek. Muzikale medewerking wordt verleend door de New Life Singers. Zevenhuizen - Op zondagavond 2 februari is er weer een jeugddienst in de Her vormde kerk van Zevenhuizen. Het thema van de dienst, die om 19.00 uur begint, luidt: "Wandelen met God". De voorganger is ds,. H. Gaasbeek uit Zevenhuizen. De muzikale medewerking wordt verleend door 'Meeting' uit Wad- dinxveen en organist Adr. Verhoef uit Zevenhuizen.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 11