Een jaar na de herindeling Nieuws uit de Regio Nieuw tuinbouwgebied Zevenhuizen WÊÊL*v Schrikbarende onkunde nieuwe verkeersregels Postzegelbeurs Ophalen oud papier Open Dagen Middelbare scholen Hart van Holland met het nieuws uit de resio Water in De Terp Van gemeentehuis Benthuizen naar gemeentehuis Hazerswoude- Rijndijk: Een gesprek met de heer A.J.W. Bazen, afdelingshoofd Bureau V.R.O.M. üfe 1 Zevenhuizen - Aan de Bredeweg wordt op dit moment een nieuw tuin bouwgebied ontwikkeld. 14 ha. grond is door de ge broeders Van Bergen vorig jaar reeds verkocht aan vijf kwekers, waarvan drie van de Bredeweg. Thans worden grond- en rio leringswerkzaamheden ver richt om het gebied, waar door een verharde weg loopt, gebruiksklaar te ma ken. Hart van Holland/29 januari 1992 pagina 13 Rijneveld - Veel Benthuizenaren mis- sen het 'eigen' gemeentehuis, zo dichtbij huis; waar je nauwelijks voor op de fiets hoefde te stappen en 'be kenden' tegenkwam. Eén zo'n bekende Benthuizenaar is de heer A.J.W. Bazen. Deze had als gemeente-ambtenaar in Benthuizen een beduidend andere taak dan thans in de her-ingedeelde gemeente Rijneveld In Benthuizen was hij hoofd 'algeme ne zaken' en in Rijneveld is hij nu hoofd 'Bureau VROM'. Snel 'ingeburgerd' De heer A.J.W. Bazen trad in 1980 in dienst van de gemeente Benthuizen. In de zes jaren die volgden doorliep hij als ambtenaar vrijwel alle afdelin gen en raakte goed op de hoogte met het reilen en zeilen van een gemeen tehuishouding. Na het vertrek van de heer Bogerd in 1986, werd hij be noemd tot chef 'algemene zaken'. Hoewel niemand om de herindeling gevraagd had, stonden de ambtena ren per 1 januari 1991 voor een vol dongen feit en kregen de meesten die meegingen naar de centrale werk plek van de nieuwe gemeente Rijne veld: het gemeentehuis in Hazers- woude-Rijndijk, een andere functie. Zo ook de heer Bazen, die belast werd met de leiding van Bureau VROM. Sector Ruimtelijke Zaken "Bureau VROM valt onder de sector 'Ruimtelijke Zaken', waarover mr. P.C. Bakker de supervisie heeft. De sector is onderverdeeld in drie afde lingen, of bureaus, naast VROM is dat 'Bureau Bouw- en Woningtoezicht' onder leiding van de heer P.C. We- ijers en Bureau Civiel -en Cultuur techniek en buitendienst waar de heer A. Goemaat het hoofd van is", verduidelijkt de heer Bazen. "Daar naast is er nog een financieel stafbu reau, de financiële poot onder de sec tor die ook onder de heer Bakker valt". Spreker verduidelijkt dat er onder VROM, zaken van uiteenlopende aard vallen. Op Bureau VROM worden onder meer behandeld: •Ruimtelijke ordeningszaken, waar onder bestemmings- en structuur plannen, volkshuisvesting, zaken zoals uitvoering van de Woningwet, premieregelingen voor nieuw- en verbouw, gemeentegaranties, wo ningbouwcontigentering, woonwa genzaken. Monumentenzorg, de meerjaren planning en budgetreservering ten behoeve hiervan. •Economische zaken, bedrijven en middenstandsverenigingen, ten dele uitvoering van de Winkelsluitings wet. •Verkeers- en vervoersbeleid, afgifte invalidenparkeerkaarten. •Milieu, uitvoering Hinderwet, Wet geluidhinder, Wet chemische afval stoffen, Afvalstoffenwet, gescheiden inzameling van afvalstoffen, lozings verordening en ten dele riolerings zaken. •Privaatrechtelijke aangelegenhe den met betrekking tot gemeente-ei gendommen (huur, verhuur, aan-en verkoop etc.) Inwerken Voor de heer Bazen brak vorig jaar, als leidinggevend aan een team van acht medewerkers/sters (thans ne gen), een periode van oriëntatie en inventarisatie aan. "Het was best een moeilijke periode. Niet zozeer vanuit vakinhoudelijk oogpunt, maar m'n positie in een dergelijk grote organisatie was totaal ander en was een hele omschakeling. Ten eerste de grootschaligheid. In Benthuizen kende ik alle hoekjes en wist je van alle zaken die er speel den. Van de woonkernen Hazerswou de en Koudekerk a.d. Rijn die bij de herindeling met Benthuizen samen gevoegd werden, wist ik niet zo veel. Juist de omschakeling is de grootste moeilijkheid geweest en was een groeiproces. Nu kan ik rustig stellen dat het niet eenvoudig was, maar dat we er door gekomen zijn. Dan spreek ik niet alleen over onze afdeling, maar ook over alle andere. Iedereen moest acclimatiseren. Alle afdelin gen kregen er ambtenaren bij uit an dere woonkernen. Ons bureau bijvoorbeeld telde twee medewerkers uit Benthuizen, waar onder mijn persoontje en vijf uit Ha zerswoude en een uit Koudekerk. We moesten allemaal opnieuw be ginnen, maar er was al geschiedenis. Die kon je lezen in ambtelijke (archiefstukken of door het uitwis selen van kennis met collega's uit de diverse woonkernen. Je moest dus, om in te spelen op lopende zaken, je op de hoogte stellen of je laten stel len. Intussen moest je er al tegenaan gaan". Vond u het een uitdaging? "Jazeker. Iedereen heeft het zo erva ren". Wat is uw conclusie na een jaar? "Heel positief. Ik denk dat we alle maal erg veel gedaan hebben en dat de onderlinge verhoudingen uiter mate goed zijn, iets waar we in het begin wat angstig over waren. We hebben er allemaal erg tegenop ge zien om zomaar bij elkaar uit alle woonkernen- c.q. gemeente's, samen te gaan werken, maar over het alge meen zijn de reacties positief. Per soonlijk is het me 100% meegevallen. Je gezichtsveld is verbreed en je leert andere mensen kennen dan degenen uit je eigen woonplaats. Er is hier een hele actieve personeelsvereniging die het één en ander organiseert en waardoor je elkaar beter leert ken nen. Ook van de zijde van het ge meentebestuur is al het mogelijke gedaan om een goede integratie tot stand te brengen. Er is hier zeker geen afstand tussen het gemeente bestuur en het ambtelijk apparaat en we hebben veel waardering voor alle bestuurders. Bestuurlijk en ambtelijk zijn er heel veel zaken op de rails gezet, maar er moeten nog de nodige zaken opge start worden". Nota handhaving "Op het gebied van het milieu, heb ben we onder meer te maken met het Kaderplan van aanpak voortvloeien de uit het 'Nationaal Beleidsplan- plus' (N.M.B.) Als onderdeel hiervan is de "Nota Handhaving" opgesteld speciaal info-nummer voor vragen geopend is, waarvan veelvuldig ge bruik gemaakt wordt. Dit nummer is 01714 -16229. Volkshuisvesting en woningbouw Komen er nog nieuwe woningen in Benthuizen of Hazerswoude? Onze Nota is toegespitst op Rijneveld en omvat het beleid op welke wijze de milieuwetgeving gehandhaafd kan worden. De "Nota van handhaving" is reeds in de commissies behandeld, maar nog niet door de gemeenteraad worden vastgesteld. De verwachting is dat dit binnenkort zal gebeuren. De nota is een globale omschrijving hoe wij het milieu- beleid willen handhaven, op welke wijze er gehan deld moet worden als zaken in gebre ke blijven inzake naleving van o.m. de Hinderwet". GFT-project Een tweede project is de invoering van de minicontainers voor de ker nen Hazerswoude en Koudekerk, als mede de gescheiden inzameling van huisvuil en groente, fruit en tuin-af- val. In Benthuizen was de minicontai- ner al enige jaren ingevoerd, maar was er nog geen gescheiden inzame ling. Hier is dus het GFT-project, al van start gegaan. In Hazerswoude-dorp worden de containers in de week van 3 februari uitgereikt en de eerste maal dat deze geleegd worden is in week 8. In Hazerswoude-Rijndijk worden in week 11 de containers uitgereikt en in week 13 voor de eerste maal opge haald. In Koudekerk is dat respectievelijk in week 14 en week 16". Wat betreft de voorlichting aan de inwoners, die is door Bureau media Support verricht, terwijl er tevens "In Benthuizen worden er bijna geen woningbouwcontingen toegewezen. Er is nog een plan voor acht woning wetwoningen op het terrein bij De Gang/Roode Kruisstraat. Daarover hopen we in dit voorjaar uitsluitsel te krijgen. Er loopt namelijk nog een Kroonprocedure van omwonenden die bezwaar aantekenden tegen het bestemmingsplan". (Als er woningbouw gerealiseerd wordt verdwijnt het speelterrein red.) Spreker verduidelijkt dat Benthui zen, Hazerswoude-dorp en Koude kerk tot de zgn. 'D-kernen' behoren die in het kader van het Streekplan geen taakstelling 'woningbouw' an ders dan voor de opvang van eigen inwoners hebben. Volgens de heer Bazen zijn er nog wel wat mogelijkheden voor woning bouw aan de Rijndijk. "Deze kern heeft de C-status. In feite zijn hier in de taakstelling iets meer mogelijkhe den, zij het ook beperkt". Bedrijfsverplaatsing Hazerswoude- dorp In Hazerswoude wordt een plan 'dorpsvernieuwing' uitgevoerd. Het plan met de status van een bestem mingsplan, is nog in de ontwerpfase en moet nog worden vastgesteld. Thans is er een inspraakprocedure in gang gebracht. "Er vloeit hier namelijk nogal wat uit voort. Er moeten bedrijven uit de dorpskern verplaatst worden naar het ITC-terrein, wat tegen Boskoop aan ligt". (Industrial Trade Center, ofwel gewoon 'industrieterrein' red.) De heer Bazen haast zich te zeggen dat hij voor wat betreft 'het dorpver nieuwingsplan' geen specialist is. Die eer komt toe aan de heren Brugman en Van Toorn die al vanuit de Ha- zerswoudse periode bij de ontwikke ling van het plan waren betrokken. Wel wil hij nog wel kwijt dat er met twee bedrijven overeenstemming is bereikt, namelijk de firma's Voets en Kooter. "Daardoor komen er lokaties vrij voor woningbouw. Het voordeel van uitplaatsen is de ontlasting van de dorpskern van zwaar verkeer. Dit is echter nog maar een eerste aanzet. Er moet nog veel gedaan worden". HSL Iets wat de gemoederen nogal bezig gehouden heeft is de aanleg van de Hoge Snelheidslijn. "Op dit moment is het stil, omdat de inspraakprocedure is afgerond en de minister straks moet besluiten op grond van de adviezen van de Raad voor de Ruimtelijke ordening en de Raad voor de Waterstaat". De heer Bazen wijst erop dat Rijne veld deel uitmaakt van de groep van zes gemeenten die deelnemen in de LER: De lokale effect-rapportage, met Leiderdorp, Alkemade, Jacobswou- de, Zoeterwoude en Leiden. De laatste gemeente neemt een uit zonderingspositie in. "We hebben als gezamenlijk stand punt dat de HSL voor het traject ten noorden van Rotterdam, gebruik zal moeten maken van de bestaande spoorlijnen. Voorlopig gaan we ervan uit dat de HSL hier niet komt omdat de aanleg van een dergelijke spoorlijn, zowel de A als de B-variant haaks staat op de belangen van "Het Groene Hart" en de door het Rijk uitgebrachte Vierde Nota Ruimtelijke ordening extra (VINEX). Bestemmingsplannen "Verder hebben we dit jaar veel tijd gestoken in de ontwikkeling van nieuw bestemmingsplannen. Na een jaar integreren en inventari seren, is het ook de bedoeling om met een Structuurschets voor de hele gemeente Rijneveld te komen waarop aangegeven staan waar de accenten en de potentie van de ge meente Rijneveld liggen. Ten eerste is dat o.a. het behoud van het Groene hart en ten tweede een eventuele recreatieve ontwikkeling. Dus moet je duidelijk het agrarische gebied omlijnen en verder het sier- teeltgebied en de bedrijfszönes, als mede woningbouw. De gemeente Rijneveld, ingeklemd tussen Leiden, Alphen en Zoeter- meer, heeft een bufferfunctie. We zullen voor de toekomst alert moe ten zijn op de ontwikkelingen in die steden die mogelijkerwijs een aan slag kunnen plegen op het Groene Hart. Het gemeentebestuur, met onder steuning van het ambtelijk apparaat, zal alle ontwikkelingen kritisch blij ven volgen". 4L y Onthulling onderzoek AutoWeek. Nederland heeft een nieuw Regle ment Verkeersregels en Verkeerste kens: 80% van de automobilisten is daarvan op de hoogte. Maar wat er precies veranderd is... daar weten de meesten nog maar zeer weinig van, zo blijkt uit een onderzoek dat het bureau Research marketing heeft uitgevoerd in opdracht van het tijd schrift AutoWeek. Regio -"De Verzamelaar" houdt op 2 februari een grote postzegelbeurs in "De Doelen" in Rotterdam, ingang kleine zaal van 10.00 tot 16.00 uur. Verzamelaars kunnen hun ruilmate riaal meenemen. smmw» komwm JU %.v.. txmk "j§H gg touum Rijneveld - Ook in 1992 haal t de Benthuizer Vogelvereniging (BW) uw oude kranten/papier weer op en wel op de 3e zaterdag van de maand. De oude kranten/papier graag voor 10.00 uur 's morgens buiten zetten (aan de kant van de weg). Op de volgende data's wordt er op gehaald: 15 februari, 21 maart, 18 april, 16 mei, 20 juni, 15 augustus, 19 september, 17 oktober, 21 novem ber, 19 december. In de maand Juli wordt er niet opgehaald!!! Bewaar dit lijstje, want er worden dit jaar geen strooibriefjes meer in de bus gedaan. Regio -Middelbare scholen uit de re gio houden op de navolgende dagen/ avonden 'open huis'. De Kon. Wilhelminaschool voor chr. MAVO, Van Beethovenlaan 33 te Nieuwerkerk a.d. IJssel op vrijdaga vond 31 januari van 19.00 tot 21.30 uur; De prins Bernhard MAVO aan de Kamerlingh Onnesstraat 4 te Nieu werkerk a.d. IJssel op donderdaga vond 30 januari aanvang 19.30 uur; Het Oranje Nassau College, chr. Scholengemeenschap voor Athene um, HAVO en MAVO, Parkdreef 282 te Zoetermeer op woensdag 5 en don derdag 6 februari, aanvang 20.00 uur voorlichtingsavonden. Open Huis op zaterdag 8 februari van 10.00 tot 12.30 uur; De Samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum te Waddinxveen aan de Sniepweg 61 houdt ook op zaterdag 8 februari van 10.30 tot 14.00 uur 'open huis'. De Segwaert MAVO en VBO De Brug houdt vanaf woensdag 29 januari tot en met zaterdag 1 februari een 'in formatiemarkt' in de openbare scholengemeenschap. Nieuwerkerk a.d. IJssel - In de Jena- plan-school "De Terp" is er op zon dag 2 februari een concert onder het motto 'water'. Van jong tot oud, van klein tot groot zal zich muzikaal met dit thema be zighouden. Er kan geluisterd worden naar piano, saxofoon, dwarsfluit en viool, terwijl ook de leden van het bamboefluit ensemble en het ouderkoor zich la ten horen, o.l.v. Corry Klepper. Het 'water-concert' in de Jenaplan school in de Dorpsstraat begint om 11.00 uur.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 13