Rij ii o void "Dat was even schrikken!" Floriade: van 10 april t/m 11 oktober Kerkdiensten Voorlichting op de Openbare basisschool "Arnoldus van Os" Stichting Voedselhulp Simultaan schaken en dammen Stroopwafelactie Benthuizen Zelfhulp in de 'verslavingszorg' Cursus Ziekenverzorging thuis Waarheen na de basisschool? Dia-avond Benthuizen zondag 2 februari medische diensten Voor iedereen Praktische vaardigheden Drie gewonden tijdens uitreiking EHBO-dipioma's Deskundige leiding H.M. Koningin Beatrix verricht officiële opening een dag eerder: 9 april. Uitkijktoren Aart Worm Bollen en bloemen 93 voetbalvelden Kijken en doen Allerlei T entoonstellingskalender Hart van Holland/29 januari 1992 pagina 7 Benthuizen - Ook dit jaar vond er een bijzondere Ouderavond plaats op de openbare basisschool "Arnoldus van Os" te Benthuizen. Het betrof hier een tweejaarlijkse voorlichtings avond over de mogelijkheden en keu zes van het voortgezet onderwijs in de regio Zoetermeer e.o. voor de ouders van de groepen 7 en 8. het eerste gedeelte van de avond bestond uit algemene voorlichting over het V.B.O. (Voorbereidend Be roepsonderwijs), het MAVO en het HAVO/VWO.. Ook kwam de in te voeren 'basisvor ming' ter sprake. Na de koffiepauze werden de ouders in staat gesteld om in drie rondes van ieder een half uur, nader kennis te maken met de verte genwoordigers van de diverse vor men (en richtingen) van voortgezet onderwijs. Negen scholen uit Zoetermeer, Bleiswijk en Rijneveld, gaven acte de présence. De meer dan 80 belangstel lende ouders, waren zeer tevreden over de organisatie en het gebodene, omdat men zich op deze wijze in zeer korte tijd en in wat kleiner verband, op de hoogte kon stellen van de mo gelijkheden, doelstellingen en uit gangspunten van het voortgezet on derwijs in deze regio. Hierdoor kan men met de opgedane kennis een bewustere keus maken uit de diverse voorlichtingsavonden en/of open dagen in de komende maand(en). Voor veel ouders is het immers een moeilijke en belangrijke keuze, voor al als het hier het eerste kind betreft dat naar het voortgezet onderwijs gaat. (verslag van meester Marinus) Rijneveld -Op dinsdag 4 februari is er een dia-avond van de stichting Voedselhulp Varna-Bulgerije. Nade re aankondiging volgt. In de vorige krant is het artikel geplaatst van het verslag van het onlangs gehouden transport. Helaas was er een ver keerd telefoonnummer bij het artikel geplaatst. Het telefoonnummer van het contactadres is: Theo Wesse- lingh, tel. 01714 12917. Benthuizen -De Evenementencom missie Benthuizen organiseert op 15 februari a.s. van 14.00 tot 18.00 uur in gebouw 'De Tas" simultaan schaken en dammen. Mevrouw H. van Arkel - de Greef uit Benthuizen neemt het op tegen 20 schakende Benthuizenaren en de heer Henk Blok uit Den Haag tegen ongeveer evenveel dammers. Wie 16 jaar of ouder is en voor deze schaak- of damsimultaan belangstel ling heeft, kan zich net nog aanmel den. Dit moet mondeling met beta lingvan deelnamegeld, bij Nico Krol, De Gang 2, op 23 januari gedaan worden. Hervormde kerk: 9.30 uur ds. A. van Eijk Gouda; 18.00 uur ds. J. Boer SOW De Hoeksteen: 10.00 uur ds. D. van Arkel Geref.Gemeente: 9.30 en 18.00 uur ds. G.J. van Aalst 1 en 2 februari dokter R.J.M.P. van Wiechen Voorofscheweg 182 Boskoop tel. 01727 -14450. Benthuizen -De jaarlijkse stroopwa felactie wordt op zaterdag 1 februari a.s. gehouden. Vanaf 9.30 uur tot 12.30 uur kan men kinderen van de jeugdclub "jeugd bouwt" aan de deur verwachten. De actie wordt gehou den ten bate van het jeugdwerk van de Hervormde kerk van Benthuizen. Naverkoop- zolang de voorraad strekt tot ca. 15.00 uur aan het Beelaertspark 24. Zojuist is er met medewerking van de Werkgroep 2000 en van het ministe rie van WVC een gids "Zelfhulp in de verslavingszorg" verschenen. In deze gids vermelden tien landelijke zelfhulporganisaties wat ze nastre ven en te bieden hebben en waar ze te bereiken zijn. De zelfhulp, ook bij verslaving, is in opkomst. Maar er zijn veel mensen die deze organisaties niet kennen en omgekeerd hebben de zelfhulporga nisaties veel moeite om mogelijk geïnteresseerden te bereiken. Betere bereikbaarheid is het sleutelbegrip bij de publicatie van deze gids. In deze gids (zelfhulp)adressen van: Anonieme alcoholisten; Al- Anon fa miliegroep; Al- Ateen Nederland; Werkgroep Buitenveldert; Landelij ke Stichting Ouders van Drugsver slaafden; Stichting Anorexia Nervo sa; Stichting Anonieme Overeters; Anonieme Gokkers en Omgeving Gokkers Nederland (AGOG); Stich ting Vrouwen en Medicijngebruik; Stichting Phoenix. Wie een gratis gids toegezonden wil hebben kan schrijven naar: Postbus 1594, 1000 BN Amsterdam, onder vermelding van 'zelfhulp in de verslavingszorg'. Regio -Kruiswerk Midden -Holland, organiseert in Nieuwerkerk a.d. IJs- sel een cursus Ziekenverzorging Thuis. De cursus wordt vanaf 11 fe bruari 1992 gegeven in zes bijeen komsten van 13.30 tot 15.30 uur. Iedereen die wat meer wil weten en leren over het verzorgen van zieken thuis kan zich aanmelden. De cursus begint op 11 februari 1992 en wordt gegeven in het wijkgebouw te Nieu werkerk a.d. IJssel, Raadhuisplein 35. men dient zich voor 5 februari aan te melden op werkdagen van 9.00 tot 16.30 uur bij het secretariaat van dis trict Gouwe- IJssel, tel. 01803 -14144. Aan de cursus zijn kosten verbon den. Voor het verzorgen van een grieppa- tiënt of het helpen van iemand met een gebroken arm hebben de meeste Benthuizen -Vorige week maandaga vond ontstond enige consternatie tij dens de EHBO-diploma-uitreiking, toen plotsklaps, net voor de pauze, enkele gewonden de gemeenschaps ruimte van de Arnoldus van Os school binnenstrompelden. Deze kinderen waren buiten aan het spe len en vielen door een ruit. Aangezien er genoeg EHBO-ers aanwezig waren konden de gewonden gerustgesteld worden en hun kwetsuren verbon den. Hoewel het 'net echt' leek, werd één en ander in scène gezet, met ge bruikmaking van een echt LOTUS- slachtoffer. Dat is iemand die gewend is om een dergelijke rol te spelen bij oefeningen. In september 1991 ging voor de tien de keer de EHBO-A-cursus van start op de openbare basisschool Arnol dus van Os in Benthuizen. Vanwege het tweede lustrum was er een extra feestelijk tintje aan het exa men en de diploma-uitreiking ver bonden. Dat merkten de leerlingen van groep 8 's-morgens, tijdens het afleggen van het EHBO-examen. Ter wijl door mevrouw Graper het exa men werd afgenomen, kwamen An neke van der Kamp en Marijke Westveer - de dames die de EHBO- lessen verzorgen- met een feesttaart in de vorm van een 10 én een lus trummuts voor meester Rob Mari nus, de klas binnen. Onder veel hila riteit werden de tien kaarsjes uitge blazen en werd de taart aangesne den. Het examen heeft hier niet on der geleden, want net als de vorige negen keer, slaagden ook nu alle kinderen. 's Avonds werden de diploma's door Els van Mourik uitgereikt. Zij is jeugd- consulente van het Jeugd Rode Kruis afdeling Zuid-Holland. Nadat Els ie dereen d.m.v. een videofilm kennis had laten maken met het werk van het Rode Kruis, feliciteerde zij de kinderen met het behaalde diploma. Ook de heer Mai, voorzitter van de plaatselijke EHBO-vereniging, had lovende woorden voor de kinderen, hij benadrukte nog het belang van het hebben van de basiskennis van de EHBO. Dit zeker ook voor kinde ren, want onder kinderen vallen ie der jaar toch teveel slachtoffers. De EHBO-cursus wordt ieder jaar georganiseerd door de plaatselijke afdelingen van het Jeugd Rode Kruis en de EHBO-vereniging. Namens deze vereniging zijn Marijke West- veer en Annie Brouwer ook dit jaar voor de tiende keer bij de cursus aanwezig geweest, waarvoor door belanghebbenden waardering en dank werd uitgesproken. Voor meer informatie omtrent deze cursus kan men bellen naar: Marijke Westveer (Jeugd Rode kruis) 079 -41 01 68 of Tonneke van Dorp (EHBO-vereniging) 079 -41 30 86. mensen geen cursus nodig. Maar voor de verzorging van een huisge noot of buur die volledige bedrust moet houden komt er wel wat meer kijken. In de cursus Ziekenverzorging Thuis komen de nodige praktische vaardig heden aan de orde. Zoals bijvoor beeld tillen van een patiënt zonder zelf rugklachten te krijgen, wondver zorging, hulpmiddelen die bij de verzorging van een bedpatiënt ge bruikt kunnen worden. Verder wordt aandacht besteed aan medicijngebruik en voeding. Een gedwongen verblijf op bed kan een stuk aangenamer verlopen als huisgenoten en andere helpers we ten hoe zij de patiënt het beste kun nen verzorgen. Dat wordt geleerd in de cursussen Ziekenverzorging Thuis, die onder leiding staan van ervaren mensen van het kruiswerk. Regio -Zoetermeer -"Ook zo'n zin in de Floriade?". Menigeen kijkt verlan gend uit naar deze grootste tuin- en sierteelt wereldtentoonstelling die in Zoetermeer gehouden gaat worden. Eenmaal in de tien jaar wordt een dergelijke 'wereld-tuinbouwtentoon stelling' in Nederland gehouden. De tentoonstelling wordt aangekleed met talrijke speelse attracties, waar aan momenteel de laatste hand wordt gelegd. Jong en oud zullen geïnteresseerd zijn in hetgeen hier waar te nemen, te bewonderen en te bezichtigen zal zijn. Er zijn zeven the ma- gebieden op de tentoonstelling waaronder b.v. 'Milieu' en 'Wereld'. Naast veel natuurlijk schoon in bloem, heester en plant kan men ook technisch vernuft bewonderen. Neem bijvoorbeeld de metershoge computergestuurde aardworm en de moderne uitkijktoren van 76 meter en een monorail. De uitkijktoren is al in werking. Groepen welke belangen hebben in de Floriade, zoals onlangs b.v. genodigden van de drie hoog heemraadschappen die een schitte rende inzending hebben, mochten al even van het werkelijk riante uitzicht om Zoetermeer genieten. Die inzen ding is overigens zeer leerzaam. Deze wordt "Holland-onder-waterland' ge noemd. Visueel wordt duidelijk ge maakt dat wij 4,5 meter onder de waterspiegel leven, maar deson danks toch droog blijven, dankzij het dijkenstelsel en de wijze waarop de waterschappen een taak hierin heb ben. Voor kinderen van ca. tien jaar is er een ontdekkingstocht te maken die begint in een huiskamer en die via grotten en gangen, uiteindelijk ein digt boven op een duintop. Onder weg komen de kinderen vanzelf sprekend één en ander tegen (zoals een vuilnisbelt met pratende vuilnis zakken). In het Aart's paradijs loopt 'onder de grond' een computerge stuurde aardworm (Aart Worm ge naamd) van twee meter groot, maar ook gifvaten en heipalen komen er de grond in. Op deze manier wordt uit eindelijk duidelijk gemaakt wat de overheid allemaal doet op het gebied van landschappelijke zorg. Eén en ander is kenmerkend voor de Floria de: op een speelse manier worden allerlei wetenswaardigheden voor geschoteld. De Floriade is in feite een 'reuze-ex positie' onderverdeeld in allerlei thema's, waarbij alles draait om bol len, bloemen, planten, bomen, groenten en fruit. De tuinbouw wordt op de Floriade van A tot Z uit de doeken gedaan. Het terrein is 68 ha. groot en daarbij komt nog eens 25 ha. staatsbos. Dus in totaal is het Floriade-terrein in Zoetermeer 93 'voetbalvelden' groot en doen er ongeveer 20 landen mee. Zo is b.v. Japan prominent aanwezig met een Japanse tuin met daarin veel rotsen, mossen, typisch Japanse struiken, een grote vijver met stro mend water, een theehuis, stenen lantaarns etc. Bij veel attracties staan 'kijken' en 'doen' centraal. Zo is in het zgn. 'Ecodrome' te zien, te horen en te voelen welke centrale rol 'water' heeft gespeeld vanaf het begin van leven op aarde tot aan onze moderne tijd. Op de Floriade zijn de contras ten groot, hetgeen heel bewust door de organisatie is nagestreefd. Alle tuinen die maar denkbaar zijn komen er voor. Op de éne plaats wordt de Duitse wijncultuur uitgelegd en iets verderop zijn Thaise paalwoningen te bekijken. Eten en drinken kan men er uiteraard ook. Er zijn diverse horeca-gelegen- heden. Tevens worden er kookde monstraties gegeven in het zgn. 'culi nair theater'. De bezoeker kan er proeven en de kunst afkijken. Omdat er zoveel te bekijken en te bezichti gen valt op de Floriade komt men nooit in één dag rond. Iedereen die houdt van alles wat bloeit en groeit zal telkens weer naar de Floriade willen, omdat planten wisselen e.d. Er bestaat de mogelijkheid om een 'passe-partout' te kopen bij de hoofdsponsor van de Floriade, de Rabobank. Met deze kaart heeft men onbeperkt toegang tot de Floriade en in de voorverkoop is deze aanmer kelijk goedkoper. 10-26 april: Bloembol- en bolbloem- gewassen, Alstroenmeria, Azalea, orchidee; 30 april-10 mei: Boomkwekerij ge wassen en perkplanten; 15-24 mei: Potplanten groen, Brome- lia en Orchidee; 27 mei-8 juni: Bloemisterijproduk- ten w.o. chrysanten; 13-21 juni: Voorzomerbloeiers w.o. anjer, Gerbera en Bouvardia; 25 juni t/m 5 juli: Potplanten ge mengd; 10-19 juli: Rozen, Anthurium en La thyrus; 24 juli-2 augustus: Zomerbloemen w.o. Gladiolen; 7-23 augustus: Tuinen en tuinbeno- digdheden; vaste planten; 5-13 september: Nazomerbloemen, droogbloemen; 18-27 september Lelies en herfst bloemen w.o. chrysanten; 2-11 oktober Slottentoonstelling, bloemen, bollen, bomen en planten, groenten en fruit. ("Hart van Holland" is voornemens regel matig één van de zeven themagebieden van de Floriade onder de loep te nemen. Wordt vervolgd dus!)

Hart van Holland | 1992 | | pagina 7