Nieuws uit de regio Stand Energiesector NTV1992 Gratis kleintje Plaatsen??? vul de bon in op pagina 4! Energie- en Watervoorziening Rijn land neemt Milieubus in gebruik Gezicht op de Krimpenerwaard Dromen zijn bedrog Afrika: 10 miljoen weeskinderen in 2000 - ouders sterven aan AIDS Familieleden thuiswonende dementerenden Cursus 'omgaan met kinderen in een stiefgezin' Cuisine Christien Jong en Vrij bij koffiebar "More" Leids Bic start inloopochtend voor vrouwen met borstkanker Milieu Nieuwe ontwikkelingen VEG-Gasinstituut Bloemschikwedstrijd agrarische scholen Warmte/Kracht aktie voor opvang weeskinderen, waarvan de ouders zijn gestorven aan AIDS Zakelijk bekekenJ Hart van Holland/5 februari 1992 pagina 11 Regio - Op dinsdag 11 februari zal N.V. Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) de nieuwe Milieubus officieel in gebruik nemen. Met de EWR-Milieubus zullen de plaatsen in het district Rijnstreek bezocht gaan worden. Het betreft een experiment in het kader van het Bedrijfs Milieu Aktie Plan. dat het energie- en water bedrijf heeft opgesteld. Het plan, dat tot doelstelling heeft het energieverbruik te verminderen heeft een looptijd van 10 jaar. Vooral het voorkomen van verspilling en het verlagen van de uitstoot van kooldi- oxyde en stikstofoxyden is nodig. Hierdoor worden gunstige effecten bereikt bij het terugdringen van het broeikaseffect en de verzuring. De EWR-Milieubus brengt informatie en voorlichting dichter bij de klant. Door de uitgestrektheid van het dis trict Rijnstreek van EWR is het voor klanten niet gemakkelijk het dis trictskantoor in Alphen ad Rijn te bezoeken. De EWR-Milieubus be zoekt een aantal plaatsen eenmaal in de maand gedurende een paar uren. Hierdoor worden de klanten in de gelegenheid gesteld het energiebe drijf toch dicht in de buurt te bezoe ken. Vragen staat vrij! In de EWR-Milieu bus kunnen de klanten met alle vra gen op energie- en watergebied te recht. Vragen over: energiezuinige cv-ketels; energiezuinige warmwa tertoestellen; energiezuinige elek trische apparaten; energiezuinig gedrag; isolatie; waterbesparing; spaarlampen; subsidies voor CV- ketels en isolatie. Maar ook vragen over de jaarnota en de EWR-tarieven kunnen in de EWR- Milieubus worden gesteld. Naast - uitgebreide - persoonlijke voorlich ting kan men tevens gebruik maken van de aanwezige gratis voorlich tingsfolders over diverse onderwer pen. De bus zal in de tweede en vierde week van iedere maand een aantal plaatsen* bezoeken. In de loop van februari zal het gehele routeschema huis-aan-huis worden verspreid. Deze plaatsen zijn: Leimuiden, Lan- geraar, Nieuwveen, Zwammerdam, Aarlanderveen, Ter Aar, Boskoop, Hazerswoude-Rijndijk, Benthuizen, Hazerswoude-dorp, Zevenhoven, Noorden, Nieuwkoop, Moerkapelle, Zevenhuizen, Koudekerk, Wou- brugge, Roelofarendsveen, Rijpwete- ring en Hoogmade. De Krimpenerwaard ligt in de drie hoek Krimpen a.d. IJssel, Gouda, Schoonhoven en heeft een opper vlakte van 15.000 hectare. Het is één van de; mooiste groengebieden van ons land en de cineast Piet Eijer heeft dat op film vastgelegd. Hij is met de camera door de polders getrokken en heeft unieke opnamen gemaakt. Opmerkelijk zijn de filmbeelden in het Loetbos. Ook Bergambacht en omgeving bieden een prachtig beeld; een lusthof van rust en historie. De Hervormde kerk - al enige eeuwen oud - met daaromheen smalle straatjes en houten bruggetjes. Langs de Hollandse IJssel ziet men fragmenten van de volgende plaat sen: Gouderak. Ouderkerk, Krimpen. Ook de Lek met Schoonhoven biedt een bekoorlijk aanzicht. Aan de wa terkant de oude veerpont. Vervol gens ziet men de St. Bartholemeus- kerk en aan de stadsgracht het raad huis met z'n spitse toren. Berkenwoude ligt als dorp met z'n typische lintbebouwing heel fraai in het polderlandschap met de vele knotwilgen. De Ned. Hervormde kerk is dominerend voor het dorp. Konin ginnedag en volksfeesten maken deel uit van de activiteiten in deze plaats. Toegangspoorten tot de Krimpener waard zijn: Krimpen a.d. IJssel, Gou da, Haastrecht en Schoonhoven. N.B.: Bijzonderheden over het Loet- bos: Het recreatiegebied "Het Loet- bos" is genoemd naar het riviertje "De Loet ".dat hier door loopt. Aanleg en inrichting van dit gebied zijn in 1979 voltooid. Men kan er nu heerlijk fietsen, wandelen en vissen, maar bo venal genieten van de natuur en het landschap. Inl. Cineast Piet Eijer. tel. 075 -210 299. (zie advertentie elders in deze krant) Plat op het ijs in de Ringvaart lig ik met blote armen uitgestrekt bij een wak waar een schaatsenrijder is in gereden. Razendsnel slinger ik mijn handen door het ijskoude water, maar wat ik vastgrijp ontschiet me. Zo word ik wakker. Huiverig trek ik mijn armen terug onder mijn dekbed, terwijl ik naril van die gruwelijke trance. Het is tijd om op te staan, wat ik ook meteen doe omdat ik niet weet waar ik het zoeken moet, al was het maar een droom. Met een koude natte was hand was ik even het angstzweet van mijn gezicht en zo gaat voor mij de nieuwe dag van start. Hoe kom ik aan zo n enge droom? Buiten is alles in dichte mist gehuld met een zicht van minder dan vijftig meter. De vaart ligt in een windstille, door rijp versierde omgeving te wachten op de eerste liefhebbers die hun baantjes zullen gaan trekken. Het ijs is echter nog niet overal be trouwbaar, zéker niet bij mij in de krommingen van de vaart. Het kan wel...het kan niet. Daar gaat een waaghals. Dik ingepakt, tas aan een band schuin over de schouder, schiet hij met forse slagen over het gladde oppervlak, om na luttele se conden in het niets te verdwijnen; het is dus te doen. Ik denk terug aan mijn nare droom en blijf turen i n de richting waarin de sportieve figuur is opgeslokt door het onzichtbare. Even later zie ik (opgelucht) dat het wereldje om me heen groter, ruimer wordt. Ik zoek met mijn ogen de plek waar ik die nacht had liggen ploete ren, maar zie geen wak, gelukkig. Prachtig is om dat moment de natuur met haar sprookjesachtige ijscon- structies, zo ver het oog reikt. De zon staat op doorbreken, mijn droomge dachten vervagen en ik sta te wach ten op het meest stralende, zilver witte schilderij van de wereld. Corrie van Nierop Regio -Bleiswijk -tijdens de neder- landse Tuinbouw Vakbeurs, die van 4 tot en met 8 februari a.s. in de groen teveiling in Bleiswijk gehouden wordt, zullen zich zes Zuidhollandse energiebedrijven in één stand pre senteren. Op standnummer 615 a zijn vertegen woordigd: Nutsbedrijf Westland, Energiebedrijf Delfland. Energiebe drijf Midden- Holland, Energie- en Watervoorziening Rijnland, Energie bedrijf Rijswijk/Leidschendam en Gemeente Energiebedrijf Rotterdam. Als hoofdthema hebben de deelne mers aan deze gezamenlijke stand gekozen voor 'milieu'. Verstandig omgaan met energie heeft, ook in de (glas) tuinbouw, gunstige conse quenties voor het milieu. De energiebedrijven zijn bij uitstek de bedrijven die kennis en kunde op het gebied van verstandig omgaan met energie in huis hebben. OpdeNTV 1992wordt dezekennis en kunde aan de (glas) tuinbouw aan geboden. In de energiestand zijn de laatste ont wikkelingen té vernemen op het ge bied van schoorstenen, C02- bemes ting, drain- waterontsmetting, gas branders, assimilatiebelichting, mi lieukeuring en wat nog meer over energie en water voor de tuinbouw interessant is. Gok op het gebied van warmte kracht-installaties zijn de energiebe drijven actief. Het energiebedrijf waarvan men af nemer is, is bereid na te gaan of deze vorm van warmte- en elect riciteitsle- vering. naast de levering van gas, voor het betrokken bedrijf voordelen heeft. Niet alleen interessant voor het mi- )ieu, maar ook een verlaging van de inkoopkosten voor warmte behoort tot de mogelijkheden. Rond de 'energiestand' (nr.615) zal het tijdens de NTV bruisen van activi teiten. De adjunct-directeur van het VEG- Gasinstituut, de heer F. Mutter, zal op woensdag 5 februari aan de firma Van Dijk Heating het Gaskeur toekennen voor hun drainwaterontharder. Daarnaast zal hij aan de firma's Priva, Thermo Heating en Inveka het certifi caat Gaskeur Schonere Verbranding uitreiken voor hun hetelucht-kanon- nen. Met deze nieuw ontwikkelde toestellen kan de uitstoot van milieu verontreinigende stoffen beperkt worden. De agrarische scholen in Zuid-Hol land (LBO en MBO) zijn uitgenodigd mee te doen aan een bloemschikwed strijd. Voor de mooiste inzending van zowel LBO- scholen als voor MBO- scholen is een geldprijs be schikbaar. Op donderdag 6 februari om 14.00 uur zal de voorzitter van de drie Hollandse Landbouworganisa ties, de heer C. Zuidgeest, de prijs winnaars bekendmaken en de prijzen uitreiken. Gedurende de NTV zullen alle inzendingen op de stand te be wonderen zijn. Het toepassen van Warmte/kracht in de (glas) tuinbouw kan zeer gunstige consequenties voor de bedrijfsvoe ring en het milieu hebben. Om dit onder de aandacht te brengen organiseert het projectbureau Warmte/Kracht op woensdag(vandaag), donderdag en vrijdag a.s.in de personeelskantine van de groenteveiling, drie korte pre sentaties, van elk ca. 10 minuten. *3 O (V co c Ctó Sr weeskinderen in Malawi, meisje met jonger broertje; de ouders zijn gestorven; oorzaak: AIDS. De presentaties beginnen om 15.00 uur en zullen om 15.30 uur afgelopen zijn. Vandaag zullen drie facetten van het energiebesparingsbeleid in de glas tuinbouw en de bijdrage van Warm te/Kracht hierin aan de orde komen. Op donderdag 6 februari zullen drie nieuwe ontwikkelingen op Warmte/ krachtgebied voor het voetlicht ge bracht worden. Op vrijdag 7 februari tenslotte, zullen adviezen voor het gebruik van Warm te/krachtinstallaties, C02 dosering en de ervaringen van een kweker met Warmte/Kracht gepresenteerd wor den. Regio -Het Riagg Midden-Holland start op 30 maart in Nieuwerkerk a.d. IJssel met een nieuwe cursus voor familieleden van thuiswonende de menterenden. Deze is bestemd voor inwoners van omliggende gemeenten. De cursus is bedoeld voor ieder fa milielid, die de verzorging op zich genomen heeft van iemand die gees telijk achteruit gaat. Wel moet de dementerende nog thuis of in een verzorgingshuis wo nen. Zo kan de echtgenoot of echt genote meedoen, maar ook een zoon of dochter. Voorrang bij inschrijving wordt ge geven wanneer de dementerende of het verzorgende familielid woont binnen de gemeentes Nieuwerkerk a.d. IJssel, Moordrecht, Zevenhuizen of Moerkapelle. Deelname is gratis. Inl. en aanmel den: tel. 01820- 16422 De voorspellingen van de Wereldge zondheidsorganisatie zijn somber. Zo'n 10 miljoen AIDS-gevallen in het jaar 2000. De helft daarvan bezuiden de Sahara. Nog eens miljoenen men sen zijn drager van het HIV-virus; de zogenoemde seropositieven. Op dit ogenblik is in een land als Uganda met een bevolking van 17 miljoen zielen bijna 5% besmet met het virus. AIDS is daar de meest voorkomende doodsoorzaak. De slachtoffers vallen vooral in de leeftijdsgroep van 25 tot 35 jaar. Dat zijn juist de mensen met jonge kin deren, Traditioneel houdt de vrouw in Afrika het gezin bijeen. Veel man nen werken elders en komen een paar keer per jaar thuis. Nu AIDS toeslaat en zowel mannen als vrou wen het slachtoffer worden, is in sommige gebieden al 20% van de kinderen ouderloos. Zo'n 10 jaar ge leden werden weeskinderen niet aan hun lot overgelaten. Ooms en tantes vingen hen op. Maar die lijden nu ook aan AIDS en kunnen hun neefjes en nichtjes er niet bij hebben. Boven dien worden de weeskinderen vaak niet geaccepteerd door het bijgeloof dat ze ongeluk brengen. Of ze nu wel niet met AIDS zijn besmet. Geheel ten onrechte, maar wel de tragische werkelijkheid in Afrika. Voor deze ontheemde kinderen voert MEMISA in februari aktie. Artsen en ver pleegkundigen van MEMISA zijn da gelijks betrokken bij behandeling en begeleiding van AIDS-patiënten. Ze leiden plaatselijke gezondheidswer kers op die ook hun omstandigheden kennen. Ze weten met welke ge woonten ze bij de opvang van de kinderen rekening moeten houden. Om AIDS op den duurte beteugelen is voorlichting over het voorkomen van besmetting nodig. MEMISA-me- dewerkers besteden daar veel aan dacht aan. Ze doen dat in ziekenhui zen en klinieken, maar gaan ook per mobiele kliniek naar de dorpen. Als het mogelijk is, worden de AIDS-pa tiënten thuis verpleegd. Artsen en lokale gezondheidswerkers organi seren opvang en begeleiding van de weeskinderen. Belangrijk is dat ver dere besmetting wordt voorkomen. MEMISA bevoorraadt klinieken met operatiehandschoenen, steriele in jectienaalden en apparatuur om bloed te testen. Op dit ogenblik komt AIDS meer in Afrika voor dan in Azië en Latijns Amerika. Maar ook in die werelddelen dreigt de ziekte schrik barende vormen aan te nemen. ME MISA helpt ook daar met voorlichting aan de bevolking. De organisatie be staat al meer dan 65 jaar en heeft momenteel zo'n 200 artsen en ver pleegkundigen in de Derde Wereld werken. Deze houden zich vooral bezig met gezondheidszorg voor de armen, ongeacht ras, religie of poli tieke overtuiging. Als u de aktie voor de weeskinderen in Afrika, waarvan de ouders zijn ge storven aan AIDS, wilt steunen kunt u geld storten op gironummer 5657 van MEMISA Rotterdam, onder ver melding van 'AlDS-wezen'. Regio -Het Riagg Midden-Holland or ganiseert binnenkort een cursus "Omgaan met kinderen in een stief gezin". Deze cursus is bestemd voor volwassenen die een nieuwe relatie aangaan waarbij ook kinderen zijn betrokken. Op donderdag 12 maart wordt een informatieavond gegeven over deze cursus in het gebouw van de Riagg Midden-Holland in Gouda. Geïnteresseerden kunnen daarna beslissen of ze zich willen opgeven. Inlichtingen (niet op vrijdag) Frans Huber tel. 01820-16422. Moordrecht -Per 1 februari is in Moordrecht een nieuwe culinaire mogelijkheid door de vestiging van "Cuisine Christien". De doelstelling van "Cuisine Christien" is het ver zorgen van buffetten en feestelijke etentjes, het buffet kan zowel warm als koud geleverd worden. Ook als iemand een diner heeft kan "Cuisine Christien" daar voor zorgen of on derdelen daarvan. Dus alleen soep, vlees, dessert of een combinatie daarvan. Er worden ook ontbijten en pick-nicks georganiseerd door "Cui sine Christien". Ze vertelt:"Ik maak alles zelf, zoals jam, chutney en der gelijke. Ik rook zelf vis en vlees met gebruik van kruiden uit eigen tuin. De versheid van de produkten vind ik van het hoogste belang". Moordrecht -Bij koffiebar "More" komt op zaterdag 15 februari de Stichting "Jong en Vrij" op bezoek. Deze avond wordt door deze organi satie d.m.v. mime, zang en dans, een volledig programma gebracht. De avond begint om 20.00 uur in het IJsclubgebouw te Moordrecht. Regio - Het Leids Borstprothese In formatie Centrum (BIC) houdt met ingang van heden iedere 2e maandag van de maand tussen 9.30-11.30 uur een inloopochtend voor vrouwen met borstkanker in het gebouw van het Integraal Kankercentrum West, Schipholweg 5a te Leiden. Naast in formatie over borstprothesen, die iedere le en 3e donderdag op af spraak gegeven wordt, hebben veel vrouwen met borstkanker behoefte om vrijblijvend en op informele wijze hun ervaringen uit te wisselen met anderen die hetzelfde hebben mee gemaakt. De vrijwilligsters van het Borstprothese Informatiecentrum (BIC), die zelf ook voor borstkanker zijn behandeld, willen vrouwen daar toe de gelegenheid geven d.m.v. in loopochtenden. Op deze ochtenden kunnen belangstellenden tussen 9.30 en 11.30 uur vrijblijvend binnenlo pen. Voor informatie over inloopoch tenden of over het BIC kan men op werkdagen tussen 9-13 uur contact opnemen met de sector Voorlichting Psychosociale Zorg van het Inte graal Kankercentrum West, tel. 071- 259759

Hart van Holland | 1992 | | pagina 11