■MM Directeur Groene Zijdeneemt afscheid Kerosine- transport over Gouwe Edo Bonsai Show Boskoop iff! V. "Naast het groene aspect komt men ook tot het bewustzijn dat er op onze school kwaliteit geleverd wordt" 55 +regeling Terugblik Vrijwel gelijkwaardig aan de MAVO Beroepsonderwijs In de lift? Van de schei dende naar de nieuwe direc teur... Wie is Verhulst? Ook een gratis kleintje plaatsen? vul de bon in! j Levensgevaarlijk! Expositie Burgemeestersechtpaar door het lint! Hart van Holland/5 februari 1992 pagina 13 Boskoop-Op 7 februari as. zal er officieel afscheid genomen worden van de heer N. van Naarden, die tot 1 januari 1992 directeur van de christelijke agrarische school "De Groene Zijdewas. Receptie van 17.00 tot 18.30 uur in de school. De heer Van Naarden is bijna 30 jaar aan de school verbonden geweest, waarvan 12 jaar als directeur. Als nieuwe lokatiedirecteur is per 1 januari jl. aangesteld de heer M l Verhulst, reeds 15 jaar docent op "De Groene Zijde"De Groene Zijde maakt met zes andere agrarische scholen uit Rijnsburg, Boskoop, Alphen a d. Rijn, Gouda en Ottoland, deel uit van het Agrarisch Opleidingscentrum "Groen College". In het gebouw aan de Zijde 105 in Boskoop is tevens gehuisvest de Vakschool voor Boomteelt, waar leerlingen volgens het leerlingstelsel, één dag in de week de lessen volgen en er naast vier dagen een baan in de boomsier teelt hebben. "Bij m'n besluit om de school te verlaten was het 'nu of pas over een jaar of acht' en zolang was ik niet van plan om aan de school verbonden te blijven als directeur. Alhoewel ik het voornemen had om over een jaar of drie, vier, als ik 59 of 60 jaar was, m'n functie neer te leggen en gebruik te maken van de VUT-regeling, waren de berichten van overheidswege over het verdwijnen van deze regeling, dermate overtuigend dat ik eigenlijk een beetje overhaast reeds nu de mogelijkheid heb benut om uit m'n functie te stappen. Ik maak gebruik van de zgn. '55+ regeling'. Deze is alleen van kracht onder bepaalde voorwaarden, bijvoorbeeld als er spra ke is van boventalligheid. Dat wil zeggen dat je op een bepaald aantal leerlingen een bepaald aantal leerkrach ten mag hebben, welke gesalarieerd worden door de rijksoverheid. Op onze school was hier sprake van, dus mocht de vakature niet opgevuld worden. Op m'n 55- ste maakte ik dus, vorig jaar zomer, de keuze om met m'n werkzaamheden als directeur te stoppen. Dat bete- Het gaat hen aan het hart dat de term 'lager onderwijs' bij deze opleidings vorm gebezigd wordt en bij MAVO van 'middelbaar onderwijs' gespro ken wordt. Persoonlijk vindt hij: "Het MAVO-di- ploma is niet eerder compleet dan wanneer het op D-niveau afgelegd is. Eigenlijk is het voorbereidend be roepsonderwijs, wat vroeger dan la gere tuinbouwschool heette, mis kend. Het is echt een voorbereidende opleiding voor tal van beroepen. Wij hebben D, C, B en A-niveau. Er is kent overigens niet dat ik niet betrokken blijf. Thans maak ik deel uit van het 'lokatiebestuur'". Met andere woorden: de heer N. van Naarden heeft nu een andere pet op. Hij verruilde die van leidinggevende voor een bestuurlijke! Omdat de beslissing om uit het on derwijs te stappen wat onverwachts kwam, was ook de periode van voorbereiding voor de nieuwe di recteur maar kort. Adjunct-directeur K. v.d. Kaaden, had, gebruikmakend van de VUT-re- geling in combinatie met de DOP (doorstroming overheidspersoneel red.) na een 30-jarig dienstverband voor de zomervakantie de school verlaten, zodat die in ieder geval hem niet zou opvolgen. Om een eerlijke sollicitatieprocedu re af te wikkelen - er mocht geen nieuwe leerkracht aangesteld wor den - kregen alle docenten die het directeurschap ambieerden, de gele genheid om te solliciteren. Dat de keus op de 39-jarige heer M.l. Verhulst viel, was misschien voor sommigen een teleurstelling, maar anderzijds was er zeker sprake van loyaliteit binnen het team. "We hadden van tevoren afgespro ken dat, wie ook de nieuwe directeur zou worden, we hier positief tegen over zouden staan". De heer Van Naarden benadrukt dat het bestuur het volste vertrouwen heeft in zijn opvolger. In 35 jaar kan er veel veranderen in het onderwijs. Toen de heer Van Naarden na 5 jaar onderwijskracht in het basisonderwijs te Apeldoorn ge weest te zijn, besloot te solliciteren naar een functie aan de Lagere Tuin- meer bij de school De gaande man: de heerN. van Naarden en zijn opvolger de heer MI. Verhulst bouwschool in Boskoop, deed hij dat om meerdere redenen. Hij had bijna z'n akte Duits en kon hiermee, omdat aktes toen nog extra beloond wer den, meer verdienen. Daarnaast was er begin zestiger jaren nog steeds sprake van woningnood en het be stuur van de Boskoopse school wilde wel een woning voor hem en zijn vrouw kopen. Omdat Van Naarden van nature nog al technisch is ingesteld, ging hij, na in een sneltempo de aktes Frans en Engels behaald te hebben, lessen volgen in Wageningen aan de Centra le School voor Tuinbouwtechniek. Dat dit ten koste ging van z'n vrije tijd, was geen probleem, net zo min als het lesgeven aan het Gouwe Colle ge een tiental jaren, gedurende twee avonden per week. De heer Van Naarden toonde zich een bekwaam leider, nadat hij in 1980 de functie van de heer Kruit overnam. De school, aanvankelijk een twee-ja rige opleiding, was al vierjarig gewor den en moest met een aantal lokalen worden uitgebreid vanwege het toe nemend aantal leerlingen. Was dat aantal in de zestiger jaren gestaag zo'n 120, in de beginjaren tachtig was er sprake van een piektijd en liep het aantal leerlingen zo rond 1984, op tot 300! Thans is het aantal weer stabiel: zo'n 130. Beide heren benadrukken dat de op leiding die "De Groene Zijde" biedt, vrijwel gelijkwaardig kan zijn aan de MAVO. de keus van een moeilijk tot een mak kelijk pakket. Leerlingen die partieel niet zo goed uit de verf komen, doen op A-niveau examen. Leerlingen die bij ons op B, C of D-niveau examen doen, vinden een goede aansluiting bij de MTS, de MEAO, de MDGO- sec tor. Er zijn er zelfs die de lerarenop leiding zijn gaan volgen". (We vragen om voorbeelden) "Jan van Driel, onze conciërge is ook le raar geworden. Ron van Horzen en René Groenendijk eveneens, terwijl Jeroen v.d. Berg de lerarenopleiding Biologie gevolgd heeft. Lachend klinkt het :"0 en één van onze oud leerlingen zit momenteel op de Theo logische school te Kampen, Patricia Hortensius". "De Groene Zijde" is een echte school voor voorbereidend beroepsonder wijs, dat blijkt uit de gegevens van de schoolverlaters in '91. Wat betreft het MBO: 15 van hen gingen naar het Middelbaar Agrarisch Onderwijs; 1 naar het MEAO, 2 naar het KMBO, 2 naar het MDGO. Naar het BBO (4 dagen werken en 1 dag leerlingwezen) 9 naar leerling- stelstel boomteelt; 2 groenvoorzie ning; 1 tuincentra; 1 bloemschikken, en 7 naar diverse andere leerlingen- stelstels. Van vijf van hen is niet bekend wat ze thans doen. Van Naarden erkent dat het L.B.O. mogelijkerwijs in de lift kan komen, vanwege de gevoerde campagne, waardoor er in het maatschappelijke een stukje bewustwording komt. Hij vindt echter, dat het nog lang niet genoeg is doorgedrongen, tot ouders van leerlingen waarvoor een keuze gemaakt moet worden voor het ver volgonderwijs. Niet alleen gaan er kinderen van boomkwekers op "De Groene Zijde". Ook vanuit een andere invalshoek komen er leerlingen. Kinderen die belangstelling hebben voor 'groen', of een brede interesse voor alles wat groeit en bloeit, maar tevens tech nisch zijn. De leerlingen- vroeger overwegend jongens, thans een evenwicht tussen jon gens en meisjes - ko men zelfs tot uit de verre omtrek b.v. Zoetermeer, naar Boskoop en krijgen zo een brede basis voor een beroeps keus die praktisch, theoretisch, tech nisch of agrarisch kan zijn.... "Naast het groene aspect van onze school komt men ook tot het bewustzijn dat .-er bij ons kwaliteit ge leverd wordt". Als er van uiterlijke tegenstellingen ge sproken kan worden dan is dat hier het geval. De heer Van Naarden straalt gezag uit en kan, voor wie voor het eerst met hem kennismaakt, net zo goed een zakenman als arts zijn. Hij is wat af standelijk, maar dat kan een gevolg zijn van de uitoefening van zijn func tie.... De heer Verhulst heeft iets ontwape- nends over zich; zou zakenman kun nen zijn, maar ook presentator.... hij heeft een bekende stem... Leuk is het intermezzo tijdens ons gesprek van een zgn. bellende moeder (met een bijzonder jonge stem) die informeert naar de mogelijkheid tot plaatsing van haar kind in klas drie, waarbij Van Naarden direct constateert dat het een grap is en Verhulst eerst nog wat aarzelt De nieuwe directeur is een Zeeuw van geboorte en afkomstig uit de plaats Nieuwen St. Joosland. Hij volg de na de lagere tuinbouwschool de middelbare en kwam tenslotte op de Hogere Agrarische School in Dord recht. Hoewel de lerarenopleiding tegenwoordig vele jaren telt. was de STOASopleiding 20 jaar geleden, nog een éénjarige, welke de heer Verhulst met goed gevolg doorliep. Na militaire dienst kwam de heer Verhulst op 1 augustus 1976 naar Boskoop en werd leraar Natuur-, Schei- en Bodemkunde alsmede Be mestingsleer. Vanwege de noodzaak van een Tuin- bouwakte behaalde hij deze in 1980. Omdat er een Economieleraar moest- komen die het vak Handelskennis zou moeten doceren, werd aan hem gevraagd deze taak op zich te nemen Dus ging hij de opleiding volgen en behaalde in 1983 de akte Handelsken nis. "En elke akte leverde toen nog een hoger salaris op", lacht hij en verdui delijkt dat hij vervolgens meer de economische richting uitging. "Gedurende dir schooljaar geef ik nog Scheikunde en Economie-lessen in de examenklassen. De overige lessen zijn doorgescho ven naar collega's". Maakte Van Naarden al een giganti sche ontwikkeling in het onderwijs systeem mee, voor de nieuwe direc teur zullen er de komende jaren ook tal van vernieuwingen aan de orde komen. Neem bijvoorbeeld de Basisvorming in 1993, de Kwalificatiestructuur 1992, het Formatie Budgetsysteem enz. De heer M.I. Verhulst ziet de toe komst met vertrouwen tegemoet. Hij is een doorkneed onderwijsman en heeft leidinggevende capacitei ten. In het management wordt hij ondersteund door een staf docenten met wie alle zaken doorgesproken worden. Overigens is er niet alleen aandacht voor onderwijsontwikke lingen, maar veeleer staat de leerling centraal in de school. Op "De Groene Zijde" blijkt er een docentencorps dat 'hart' heeft voor de leerlingen, waarbij sociale pro blemen, die z'n weerslag kunnen hebben op een bepaald kind, bij sig nalering, de nodige aandacht krijgen....Verhulst, als directeur, hoeft ze dan wel niet te signaleren, maar dat iets dergelijks besproken moet worden, is buiten kijf.... En dan zijn er nog vele ander za ken Net als Van Naarden voor hem niet hoefde te doen, zal hij geen rooster op hoeven te stellen, maar doen an deren dat voor hem. "Toch kost het altijd wel hoofdbre kens om een noodrooster op te stel len wanneer er zieke docenten zijn". Van Naarden knikt. "Ik prees mij gelukkig altijd naast me een roostergroep te hebben aan wie ik het kon overlaten. En m'n adjunct, de heer V.d. Kaaden zorgde voor de roosterwijzigingen". Als 'informatica-man' ziet hij het niet zitten om met programmatuur een lesrooster op te stellen. "Ik heb weieens een Engels lespro gramma geschreven voor het ge bruik van de onregelmatige werk woorden wat nog gebruikt wordt. Voor het management maak ik ook wel programmatuur. Ik mag graag achter m'n computer zitten", lacht Van Naarden. Hij denkt niet zich ooit te gaan vervelen. "M'n vrouw heeft nu nog een baan, maar is ook aan het afbouwen. We hopen nogal eens op vakantie te gaan. Ik mag graag tui nieren en hou van technische klusjes in en om ons huis. En we hebben inmiddels twee kleinkinderen die ik vaak hoop te zien en verder zijn er misschien zaken hier op school waarbij ik af en toe m'n diensten nog eens kan bewijzen" SlAsS cultuur, wat meer wil weten hier over, of de Suiseki, die nieuw is voor Europa, alsmede het nieuwe onder deel de Koi karpers, moet zeker de zer dagen de expositie bezoeken. Een gelegenheid die slechts eenmaal per jaar geboden wordt. De show is tot en met vrijdag 7 fe bruari, dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur te bezichtigen op het Internatio naal Trade Center Boskoop, aan de Hoogeveenseweg. Steun Concordia in hun nieuwbouwplannen door uw gift te stoirten op nr. 309814480 nieuwe hoge en lage bloemtafeltjes te koop 25.- en 15.- Mendelweg 30, Boskoop Jimmy uit Boskoop heeft diverse hobby's Weet u het nog? Harmonie Concordia ook een lening is welkom! t.k. racefiets 10 versnellingen groen 375,- heel weinig op gereden: 01727-14558 rasasa «sas» «saw «awss wwat «saw www: waws sawa mm mm mm mm mm mm mm mm mm s# Boskoop -Boskoop is vorige week voor een ramp bewaard gebleven, toen een tanker met vliegtuigbrand stof tegen de hefbrug botste. De aan varing liep gelukkig goed af. Het brug dek werd wat omhoog gewipt en wat pijpen op het dek van de tanker kre gen een deuk. Hieruit blijkt dat kerosine-transpor- ten niet zonder gevaar zijn. Tankers met de explosieve vliegtuigbrand stof kerosine, verdwijnen in 1993 van de Gouwe. Hopelijk gebeurt er voor die tijd niet echt een groot ongeluk door b.v. een aanvaring. Het ligt in de bedoeling om kerosine via een pijp leiding, met toestemming van de De fensie Pijpleiding Organisatie, de ke rosine naar Schiphol te transporte ren. Deze leiding is echter nog niet gereed en is bedoeld als militair NAVO-pijpleidingnet. Tijdens de openingsspeech stroom den de bezoekers naar het ITC-ter- rein om daar bij de Edo Bonsai show binnen te stappen. Wie genieten wil van deze Bonsai- haw met chauffeur Edo de Groot 'door het lint gegaan' wat de toegang tot het in-en export -en expositieter rein versperde. De burgemeester liet zich lovend uit over de organisatie van de expositie die voor de 13e keer plaatsvindt. Hij wees erop dat het niet bij Bonsai alleen is gebleven, maar dat de Sui seki en de Koi karpers ook trendset ters beloven te worden. "U levert kwaliteit in Bonsai, maar daarnaast biedt u ook faciliteiten door uw zie kenboeg voor bonsaibomen en de mogelijkheid tijdens vakantie bonsai bij u onderdak te geven". De heer Spros ging vervolgens in op de aantrekkelijkheid van de minia tuurvorm van Bonsai waar het Oos terse aspect in gezien wordt en de verzorging die afwijkt van de tradi tionele bomen en planten. Hij com plimenteerde de wijze waarop de expositie opgezet is: geheel in Oos terse sfeer. Boskoop -"Kopen van een bonsai is je dens de opening van de Edo Bonsai verdiepen in de achtergrond, waar Show. deze vandaan komt", zei burge- Even tevoren was hij samen met zijn meester Spros zaterdagmorgen tij- vrouw, in een gemotoriseerde riks-

Hart van Holland | 1992 | | pagina 13