uit de Regio Een beter milieu begint bij jezelf Info-bulletin B. en W. Waddinxveen Let op dat uw linnen rijbewijs niet verloopt! Sportief bezig zijn Dans-stage bij TOOS FNV belastinghulp Politieberichten Hazerswoude-dorp/Benthuizen Ledenwerfactie "De Zonnebloem" in Benthuizen en Gelderswoude uü» 28 seniorenwoningen Voorofscheweg zorgden voor grote doorstroming Hart van Holland/12 februari 1992 pagina 15 Martin Stok is Milieu-Contact- Ambtenaar van de groep Rijneveld-Zoeterwoude MWü ■ui üh Verbranden kan niet meer Verbranden van afval Aanrijding Band lek gestoken Met drank op achter het stuur Snelheidscontrole Autogordels niet vast m lllllvlll JfllMNIM CMMpM Bm—wauw "Het milieu doet geen aangifte Rijneveld -"Iedereen die op luxe gesteld is zou zich eens af moeten vragen bij de aanschaf van bepaalde artikelen: 'heb ik dat apparaat eigenlijk wel echt no dig?'. Degenen die voor korte afstanden de auto nemen uit gemakzucht zouden ook eens bij zich zelf te rade kunnen gaan of ze niet beter de fiets kunnen nemen. Vooral dorpskernen zijn mak kelijker per fiets bereikbaar. Dat we wat aan het milieu moeten doen is inmid dels al voldoende bekend, maar menig een laat het nog aan de ander over. met elkaar maken mensen er een zootje van. Waarom het zo belangrijk is? Wel het maakt een toekomst mogelijk voor de kinderen van nu. We kunnen niet ongestraft doorgaan met zaken die le vensbedreigend zijn; die je eigen toe komst om zeep helpen. Heel veel din gen worden niet bewust gedaan, vaak is het meer uit gemak of uit onwetend heid, maar dankzij goede voorlichting en het bespreekbaar maken van de ei gen verantwoordelijkheid van ieder persoonlijk, kunnen mensen zich steeds mindere beroepen op onwe tendheid". Het is duidelijk dat alle zaken het mi lieu betreffend, milieu-contact-politie man Martin Stok ter harte gaan. Hij verduidelijkt zijn functie binnen het politie-apparaat van Rijneveld: "Elke politieman of vrouw heeft binnen zijn algemene taak een specialisatie. B.v. iemand is gewoon politieman maar behartigt de naleving van de Jachtwet. In feite een uitbouw van je persoonlijke interessen. Bij mij is dat 'het milieu'", zegt Martin Stok, van de rijkspolitie groep Rijneveld- Zoeterwoude. Zijn bureau, in het veel te kleine poli tiebureau, doet voor de tweede maal dienst als schrijftafel voor "Hart van Holland". Vorige week maakte hij plaats voor het gesprek met collega Bergman en thans schuift hij een 'praatstoel' bij. "We zijn niet alleen te klein, maar nog eens zwaar onderbezet ook", klinkt het. Martin Stok is al 13 jaar bij de politie werkzaam en woonachtig in de kern Hazerswoude-dorp. Voor zijn taak als 'milieu-contact-ambtenaar' bij de poli tie, heeft hij een specifieke opleiding gevolgd. De overige politiemensen krij gen binnenkort een 'basis- milieucur sus', zodat ze voor de surveillance klaargestoomd zijn en meer know how hebben in het constateren van over tredingen. "Dat is bijvoorbeeld op de naleving van de wet 'Afvalstoffenwet', Hinderwet', 'Verontreiniging opper vlakte water' inzake lozing op het riool, de Wet Bodembescherming; Luchtver ontreiniging, stankoverlast. Luchtverontreiniging krijgen we in de cursus weinig omdat het voor ons niet controleerbaar is. Bij het constateren van overtredingen hebben we ook de medewerking van de inwoners nodig. Het milieu doet geen aangifte". Milieu-man Stok constateert dat de controle op milieu-overtredingen beter wordt. De politie stelt een hoge priori teit aan het milieu. Politiemensen wor den voor deze complexe materie beter geschoold en er is een overlegstruc tuur met de gemeentelijke overheid ontwikkeld, zodat het een gezamenlijke aanpak wordt. "Ik denk dat de naleving van de milieu-eisen niet meer in de kinderschoenen staat. Die zijn we geza menlijk ontgroeid, maar de structuren zijn nog nieuw. Voorbeelden hiervan: de gemeente constateert een overtre ding en op het aandringen van de ge meente wordt slecht gereageerd. Dan wordt de politie op de hoogte gesteld en wordt een bepaalde zaak in de strafrechtelijke sfeer gebracht. Neem bijvoorbeeld 'Hinderwetzaken'. Deze werden vroeger lang niet zo ge controleerd als tegenwoordig met de milieu-eisen. Bedrijven worden aange schreven. Vaak worden nu situaties aangekaart die al jaren bestonden. Nu wordt er met een proces verbaal ge zwaaid als men weigert medewerking te verlenen bij de aanvraag van een Hinderwetvergunning. We vinden dat er wel een termijn aan verbonden moet zijn waarin betrokke ne dat alsnog kan doen en beoordelen zaken op z'n redelijkheid. Als er uit eindelijk op de aanschrijving van de gemeente niet wordt gereageerd, ko men wij als politie om de hoek en komt een dergelijke zaak in de strafrechte lijke sfeer". Bevestigend reageert de heer Stok op onze vraag of Rijneveld ook optreedt tegen kwekers die afval verbranden. "Als we dat niet deden zou het een rare zaak zijn. De strafbaarheidsstelling heeft in sommige gevallen ontbroken. We hebben nu een nieuwe APV waarin zaken duidelijker zijn omschreven, ook met betrekking tot het milieu. Vroeger mocht er niet verbrand worden als het gevaar op kon leveren voor de omge ving: als je maar ver weg van de be bouwing of de openbare weg verbrand de was het geen strafbaar feit. Nu wel! De gemeente is van plan om een cam pagne op te starten om aan dat ver branden aandacht te schenken. Als b.v. iemand plastic of schadelijk materiaal verbrandt, een boete op te leggen. Maar daar waar een klein beetje tuinaf val verbrand wordt, eerst een waar schuwing te geven en de kweker te sommeren een container aan te schaffen".De gemeente is voornemens om een voorlichtingscampagne over deze (verboden) verbrandingen te starten. Hij verduidelijkt dat, waar het voorlichting betreft over milieu-zaken, dit een taak van de gemeentelijke over heid is, maar zodra het een overtreding betreft, bijvoorbeeld een illegale olie lozing in een putje, de politie straf rechtelijk optreedt. "Het uitrijden van mest is ook een zaak die in beweging is. De 'meststoffenwet', gecontroleerd op naleving door de Al gemene Inspectiedienst van de rijks overheid, bepaalt de hoeveelheid mest die uitgereden mag worden. De wet bodembescherming bepaalt de tijden waarop uitgereden mag worden. Bij voorbeeld het laatste kwartaal van het jaar is het verboden om op grasland uit te rijden. Nu ruik je weer overal mest omdat de boeren dit nu wel mogen uitrijden. Waar wij op toezien is de naleving van de diverse verordeningen en het signaleren van overtredingen, zoals illegale lozingen, clandestien dumpen van afval. Aan de éne kant is het goed om overtredingen te signale ren, maar het mooiste is als je ook de onbekende dader achterhaalt, om de kosten te verhalen. Dat blijkt in de praktijk altijd erg moeilijk. Daarom zijn we waar het het milieu betreft, dank baar voor tips van mensen die iets waarnemen. Bij een fietsendiefstal ontdek je dat je fiets weg is en wordt er aangifte gedaan. Het milieu doet geen aangifte. Dankzij de gescheiden inza meling van huisvuil worden inwoners ook bewust gemaakt van 'het milieu', overigens wordt er in Rijneveld veel aandacht aan deze materie geschon ken. Hoewel klein tuinafval in de com- postcontainer kan worden gedepo neerd, zijn er mensen die meer hebben dan in de container past. Op afroep bestaat de mogelijkheid, tegen beta ling, die op te laten halen, maar men kan het ook zelf brengen naar de Gemeen- tewerf in Hazerswoude. Mensen die groot afval hebben, b.v. glas wat niet in de glasbak past, puin e.d., kunnen het daar brengen. Wat chemisch afval be treft: de chemokar blijft z'n ronde ma ken. We belandden weer bij de Hinderwet, de APV en de Nota die het beleid inzake het milieu bepaalt, een taak van wet houder Vorenkamp. "Dankzij de nieu we Algemene politie verordening zijn zaken beter geregeld, heb je handva ten. Dat is ook zo met de Hinderwet. De gemeente controleert, adviseert en sommeert. Daarna komt pas de politie. Het zou goed zijn als alle bedrijven eens bij zichzelf te rade gaan om te bezien of hun Hinderwetvergunning nog wel up to date is. Vaak dateren ze van meer dan 20 jaar geleden en heeft het bedrijf een andere functie gekregen of is ande re produkten gaan fabriceren. De ge meente gaat een inventarisatie maken van bedrijfstakken welke eventueel schade aan het milieu kunnen toebren gen. Van apothekers, tandartsen, foto grafen, wasserijen e.d. "De Hinderwet is de basis om dergelijke zaken te controleren. De gemeente doet dat ook en heeft hierin een voor lichtende taak naar de bedrijven. Als de Hinderwetvergunning nageleefd wordt of er komt een nieuwe aanvraag na sommering door de gemeente, dan ko men wij er niet aan te pas. We treden pas strafrechtelijk op als er overtre dingen worden geconstateerd". Stok spreekt de hoop uit dat er steeds minder overtredingen van de milieu wet, worden geconstateerd Op 1 oktober a.s. verliezen twee rijbe wijsmodellen hun geldigheid. Als u zo'n rijbewijs niet op tijd vernieuwt, moet u na 1 oktober a.s. opnieuw examen doen! Het gaat om de volgende rijbe wijsmodellen: Model 8A, rijbewijs oud groot model op linnen, afgegeven tot 1- 1-1986. De foto van de houder die op dit rijbewijs vast met ringnietogen. Men kanvoor inlichtingen uw gemeentehuis bellen. Zevenhuizen -Oud Verlaat -Conditie- training is voor inwoners van Oud Verlaat ook onder hun bereik. Elke donderdagavond kunnen mannen en vrouwen hun conditie opvijzelen in groepsverband van 19.45 tot 20.45 uur. Dit gebeurt in gebouw "De Vierkap" te Oud Verlaat. Inlichtingen tel. 010 -421 0818 Boskoop -De 28- inmiddels bewoonde - huurwoningen voor senioren aan de Voorofscheweg hebben in verhouding een groot aantal vrijkomende huurwo ningen opgeleverd. In hoofdzaak kwa men woningen in de wat oudere voor raad vrij. Zo kwamen er in totaal 11 goedkopere eengezinswoningen in de wijken Oranjekwartier en Goudse Rij- weggebied vrij, die opnieuw konden worden toegewezen aan woningzoe- Waddinxveen -Zondag 16 februari wordt er een dans-stage georganiseerd onder leiding van de gymanstiekvere- niging TOOS in de HAVOzaal. Een dans-stage is een dag waarbij de techniek en de presentatie van het dansen kunnen worden verbeterd. Deze is bedoeld voor de Waddinxveen- se en Reeuwijkse demonstratiegroe- pen Jazz, waardoor de dames kennis kunnen maken met andere dansstijlen. Er zijn twee dagdelen a.s. zondag: in het ochtendprogramma wordt aandacht geschonken aan 'moderne dans' en 's middags wordt de 'Afrikaanse dans' aangeleerd. Waddinxveen - In de vergaderingen van het college van burgemeester en wet houders van 21 en 28 januari 1992 zijn o.a. de navolgende zaken onderwerp van bespreking geweest. *Aan de heer J.H. Eling, is met ingang van 1 april a.s. eervol ontslag verleend uit zijn functie van chef afdeling Wel zijn, wegens benoeming elders. *Om diezelfde reden is ook aan de heer S.W. v.d. Wolf, beleidsmedewerker Brandweer -en Politiezaken op de af deling Algemene Zaken, met ingang van 1 maart a.s. eervol ontslag verleend. *Het college heeft in principe besloten in te stemmen met het voornemen om voor de gemeentelijke organisatie tot één, gezamenlijke, medezeggen schapscommissie te komen. Dit ter vervanging van de thans bestaande, afzonderlijke, medezeggenschapscom missies voor de secretarie en de dienst Openbare Werken en Bedrijven. Het voorstel zal thans aan deze beide medezeggenschapscommissies, de cie. voor Georganiseerd Overleg en de staven van de diverse gemeentelijke organisaties-onderdelen worden voor gelegd, waarna, met inachtneming van de inspraakresultaten, door de ge meenteraad een definitieve beslissing zal worden genomen. *Het college is akkoord gegaan met het verzoek van de heer S. van Houten, directeur Openbare Werken, zich, na de gunstig verlopen startfase, terug te trekken als secretaris van de commisie Zwembad. Als zijn opvolger is de heer A.R. Bakker, sportambtenaar op de afdeling Ruimte en Bouw, aangewezen. *Besloten is akkoord te gaan met het 'herstraatprogramma 1992'. naast een groot aantal ondergeschikte reparaties zullen o.a. de navolgende straten en gebieden worden herstraat of van een nieuwe asfaltlaag worden voorzien: Staringlaan, pr. Beatrixlaan, St. Victorwijk, (tevens inrichting als 30 km gebied) Zuidkade (gedeeltelijk) en het voetpad langs de Ringvaartdijk. *Aan de gemeenteraad zal worden voorgesteld aan de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, afdeling Wad dinxveen, een éénmalig subsidie te ver lenen voor de verspreiding van hee kleine promotiebrochure voor het openbaar onderwijs. Voor de andere (bijzondere) school besturen zal, als hiervoor belangstel ling bestaat, eveneens een éénmalig bijdrage beschikbaar worden gesteld. FNV-leden uit de regio-Gouda kunnen van de service van het FNV gebruikma ken en hulp krijgen voor het invullen van hun belastingformulier. Inlichtin gen tel. 01820 18566: op maandaga vond van 19.00 tot 20.30 uur. In Benthuizen werd op een terrein aan De Dijk een berg tuinafval met daarbij enige t.v.'s verbrand. Door de rijkspoli tie werd de veroorzaker aangesproken en hem mede gedeeld dat het verboden is om tuinafval etc. te verbranden zon der ontheffing van de gemeente. Tegen de man wordt proces-verbaal opge maakt. Op de hoek A. Schweitzerlaan en Dorpsstraat te Benthuizen vond een aanrijding plaats. Een 29-jarige inwo ner uit Rotterdam reed de Dorpsstraat op en zag een 24-jarige uit Zoeterwoude afkomstige bestuurder over het hoofd. Beide voertuigen liepen schade op. Op het parkeerterrein aan de Dorps straat werd ook een band lekgestoken van een personenwagen merk Volkswa gen, kleur rood. De eigenaresse had het voertuig daar geparkeerd om bood schappen te doen. Toen ze bij haar auto terugkwam stond de band leeg en bleek met een scherp voorwerp te zijn be handeld. Indien u iets heeft gezien, wilt u dan contact opnemen met de politie te Benthuizen tel. 079 -410 808. Op 9 februari werd een 31-jarige inwo ners van hazerswoude-dorp door de politie gecontroleerd, hij bleek iets te veel drank genuttigd te hebben. Dit kwam de man duur te staan. Tegen hem is procesverbaal opgemaakt en kon een schikking aangegaan worden van 400 gulden! Door de politie werd vrijdag 31 januari een snelheidscontrole gehouden op de provinciale wegen in Benthuizen en hazerswoude-dorp. Van de 2302 pas santen werden er 180 bekeurd voor te hard rijden. De snelste reed 136 km. per uur. Misschien is het aardig de tarieven te kennen. Tot 14 kilometer te hard kost het 50 gulden; tussen 15 en 20 km. kost 100 gulden; tussen 21 en 25 km. kost 150 gulden; tussen de 26 en 30 km. kost 200 gulden en boven de 30 km. te hard komt te staan op een verantwoording voor de rechter. Hard rijden kost te veel. Niet alleen ten koste van de veiligheid op de weg, maar ook in uw portemon nee! Voor alle duidelijkheid: Op Pro vinciale wegen mag u 80 km. per uur rijden. In de Dorpsstraat te Benthuizen hield de politie een controle op het dragen van de veiligheidsgordel. In 30 minuten werden er 20 bestuurders bekeurd voor het nietdragen van de gordel. Ook binnen de bebouwde kom is de gordel verplicht voor uw eigen veilig heid. het kan ui daarnaast ook 50 gul den kosten indien u gecontroleerd wordt en de gordel niet draagt. kenden en ook \Veer voor een verdere doorstroming zorgden. Er kwam even eens een aantal duplexwoningen, 3- en 4- kamerflats en maisonnettewoningen in de huursector beschikbaar. Al met al konden door de verhuizingen een eer ste, een tweede en zelfde een kleine derde doorstroming ontstaan. Met de 28 nieuwe huurwoningen konden door de bouw van deze woningen, 63 wonin gen in totaal worden toegewezen!!! De moderne dans wordt gedoceerd door Maartje van Steen, bevoegd do cente, afgestudeerd aan de Rotter damse Dansacademie. Christine Stö- ber doceert de Afrikaanse dans met assistentie van een Senegalese drum speler (percussionist). De organisatie is in handen van Ariënne Zwijnenburg en de jazzafdeling van TOOS welke deze dansstage voor eigen rekening op touw zette. Door de demonstratie- groep van Reeuwijk uit te nodigen zijn de kosten betrekkelijk laag gebleven. Publiek is welkom, mits men ervoor zorgdraagt dat er geen rumoer ont staat. Inl. tel. 01828-13839. Mllllll Benthuizen -De nationale vereniging "De Zonnebloem" houdt van 17 t/m 21 februari a.s. een grootscheepse leden werfactie in Benthuizen en Gelders woude. Alle inwoners krijgen eerst een brief in de bus waarin kort staat wat de Zonnebloem is en doet. Enkele dagen later worden alle niet-leden gebeld met de vraag of ze voor f 12,50 pr jaar on dersteunend lid willen worden. Mevrouw R, Doeswijk, voorzitter van de plaatselijke Zonnebloemafdeling Hazerswoude hoopt dat de actie aan slaat. "Ons streven is om na de actie tot de oprichting van een afdeling in Bent huizen en Gelderswoude te komen, ten minste als we daarvoor genoeg enthou siaste mensen kunnen vinden". De Zonnebloem zet zich, zoals be kend, in om het welzijn te bevorderen van langdurig zieken, lichamelijk ge handicapten en hulpbehoevende ouderen, ongeacht hun levensbe schouwing. Landelijk telt de vereniging ruim 400.000 ondersteunende leden; meer dan 30.000 vrijwilligers en 1300 plaat selijke afdelingen. Voor meer informatie kan men bellen mevrouw B. Kouwenhoven tel. 01728 - 8348 of mevrouw C. van Nierop tel. 01728 -7410.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 15