Rij neveld Interview Wethouder Gé Hoogendoorn Oskam ril J'FA.J.VD.JflGT&Zn. ilr lÉr ilf lÉf W autobekleding meubelen caravan kussens |f komplete interieurs Een jaar na de herindeling Brede belangstelling Een jaar na de herindeling Puzzelwerk Accomodaties Benthuizen Peuterspeelzalen Hazerswoude-dorp Culturele Raad Dorpshuis Hazerswoude- dorp s Inventarisatie verenigingen Diverse zalen Muziekonderwijs Oproep leden beheersstichting Michaël Ook de Stek heeft de aandacht Spijkers met koppen Heeft iemand een idee? Kom er dan 'schriftelijk' mee... Zaken per woonkern: Voor het vakkundig stofferen van pagina 18 Hart van Holland/19 februari 1992 Hart van Holland sprak met de wethouder over: accomodaties in Benthuizen en het nieuwe 'dorpshuis' in Hazerswoude-dorppeuterspeelzalen, renovatie voetbalvelden Benthuizen, de subsidieverordening en andere zaken. Rijneveld -Hazerswoude/Benthuizen -Mevrouw G. Hoogendoorn -Oskam (47) CDA, is een jaar wethouder van de nieuwe heringedeelde gemeente Rijneveld. Ze heeft in het college van Burgemeester en Wethouders, per 1 januari 1991 de portefeuilles Welzijnszaken en Sociale Zaken toebedeeld gekregen. Inmiddels heeft ze haar taak een jaar vervuld en - blijkens hetgeen er in één jaar in Rijneveld gerealiseerd is -net als de andere (dagelijkse) bestuurders, keihard gewerkt. Hoewel ze eerder, als raadslid en fractievoorzitter van het CDA van Hazers- woude gedurende haar eerste periode 'Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting' behartigde en in de tweede periode "Algemene Zaken en Financiën", hadden ook "Welzijn en Sociale Zaken" haar belangstelling. "Ik verkeer in het voordeel een aantal jaren lid van het protestants christe lijke schoolbestuur te zijn geweest en uit de gezondheidssector afkom stig te zijn. Tevens heb ik affiniteit met het sportgebeuren omdat ik er zelf in geïnteresseerd ben, al ont breekt het mij weieens aan tijd om zelf sport te beoefenen. Eén uur per week kan ik tennissen. Verder loop en fiets ik graag en eenmaal per jaar genieten we een skivakantie. Buiten zijn is heerlijk", knikt ze. ....Dat ze ook buiten woont, in Ha- zerswoude-dorp, met een fraai uit zicht op de Hogevenen, is dan ook zeker niet verwonderlijk Zowel zij als haar man zijn afkomstig uit de agrarische sector en op het land, aan de overzijde van de vaart, lopen de tastbare bewijzen ervan, in de vorm van een kudde schapen, want het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Met mevrouw de wethouder Hoogen doorn, kijken we terug naar hetgeen in het herindelingsjaar op de rails is gezet en wat er gerealiseerd gaat worden in dit nieuwe jaar. In deze eerste aflevering gaat het over 'welzijn Voor de inwoners van Hazerswoude- dorp is er na de herindeling niet veel veranderd, dit in tegenstelling tot b.v. de woonkern Benthuizen. "De inwoners van Hazerswoude- dorp waren toch al georiënteerd op de Rijndijk, omdat daar het gemeen tehuis was. Zelf vind ik het een voordeel al veel van Hazerswoude af te weten. Voor portefeuillehouders die in Ha zerswoude wonen (ook wethouder P.A. Th. van der Werf) betekende dit dat we heel erg goed op moesten letten op de gevolgen van genomen besluiten voor de éne kern die in andere kern vragen op konden roe pen. Dus dienden ze voor gelijke voorzieningen te zorgen. In feite had Hazerswoude het met twee woon kernen al het 'meerkernenbeleid'. In die zin moet ik zelf zeggen snel gewend zijn. Omdat we in het week einde vaak fietsen, waren Benthuizen en Koudekerk a.d. Rijn, geen onbe kende gebieden. 'Hoe zitten de ker nen in elkaar?!', was geen vraag, maar een weet...." Benthuizen heeft een beetje het ge voel er bij te hangen? Wie verdedigt daar de belangen van de inwoners: uit deze woon kern werd geen wethouder geko zen. "Ik kan me voorstellen dat u dat zo zegt. Het wordt niet als zodanig door ons ervaren. Het is wel zo dat we alert zijn of we uit die kern voldoende infor matie hebben. En dat is zeker het geval. In de gemeenteraad is Bent huizen goed vertegenwoordigd (ook in de fractievertegenwoordiging) en het contact is heel goed. Feitelijk kunnen we niet zeggen dat er gebrek aan informatie uit Benthuizen is. De medewerkers uit de voormalige ge meente Benthuizen zijn erg positief. U heeft een gesprek met de heer Ba zen gehad en ik heb goede contacten met mevrouw Blonk en andere me dewerkers van het voormalige Bent huizen... Deze zijn positief en bij hen beiden kan ik terecht voor inlichtin gen. Mevrouw Blonk is lid van Evene mentencommissie geweest en op de hoogte wat daar gaande is. Ik heb zelf gevoel voor wat er in een dorp leeft omdat ik ook uit een dorp afkomstig ben. In het buitengebied opgegroeid kun je het verschil tussen dorp en stad aanvoelen. Niemand hoeft bang te zijn dat hun belangen niet goed afgewogen worden". We concluderen dat er veel gerea liseerd is in een jaar. Mevrouw Hoogendoorn knikt. "De 'Subsidie-verordening' is door de raad aanvaard. Het juridische hand vat voor subsidie-toekenning aan verenigingen is er. De uitwerking vindt plaats in samenwerking met verenigingen. We zullen zoveel mo gelijk respecteren wat er in de kernen speelt". Zijn er verenigingen op achteruit gegaan? "Neen, niet direct. We hebben wel gezegd 'als jullie het geld niet nodig hebben zeg ons dat dan'. We leven immers niet meer in een subsidie- land met onbegrensde mogelijkhe den. Besturen van verenigingen moeten elk jaar voor 1 april hun begroting indienen, vergezeld van de jaarreke ning van het voorgaande jaar". Mevrouw Hoogendoorn beaamt dat er aan het opstellen van de 'Subsi dieverordening' heel wat puzzelwerk aan voorafgegaan is. "Hoewel wel goedgekeurd is deze nog niet klaar. Er zijn grote verschil len in kosten, grote verschillen in eigendom van accomodaties. We zijn die nu aan het uitzoeken. We kunnen nu nog niet voorkomen dat de ene vereniging iets anders wordt gesub sidieerd dan de andere. Toch moeten we eenzelfde lijn gaan trekken, zoals vragen dezelfde con tributie te heffen in alle woonkernen door bijvoorbeeld de voetbalvereni gingen b.v. de voetbalverenigingen. De subsidie wordt aangevraagd op basis van de kosten die de activitei ten met zich meebrengen". van de voetbalclubs gevoerd. Ik denk dat we met elkaar, met de afdeling VROM en werkers op de velden en de betrokken aannemers, erin slagen een goed niveau van velden te hou den. Uiteraard verwachten we ook een stuk zelfwerkzaamheid van de vereniging. "Als een vereniging een leuk jeugd beleid voert is het stimulerend". (Benthuizen en Hazerswoude heb ben beide een 'zaterdagvoetbalclub', red.) De accomodaties in Benthuizen zijn aardig geregeld. Er zijn twee goede accomodaties: De Tas en De Hil. Mevrouw Hoogendoorn wijst erop dat in gebouw "De Tas" de peuter speelzaal "De Grobbebollen" een prachtige ruimte heeft en deelt mede dat er binnenkort met alle peuter speelzalen van de gemeente Rijne veld -elke woonkern heeft er één - nader overleg gepleegd wordt. "Alle besturen hebben reeds een ge detailleerd kosten- en batenplaatje gemaakt, zodat we een goede lei draad hebben voor ons gesprek. We willen deze speelzalen over de drie woonkernen, ook qua opzet en subsi diebeleid, gelijkwaardig benaderen." "Hazerswoude-dorp krijgt een nieu we peuterspeelzaal-accomodatie. De voormalige raad van Hazerswoude heeft hierover al een principe-uit spraak gedaan en er is een "erfenis" met een daarvoor bestemd bedrag. De peuterspeelzaal is nu gehuisvest in de voormalige kleuterschool "Het Hazebos" welk gebouw in slechte staat is. In hetzelfde gebouw heeft de stichting 'open huis'onderdak. Deze stichting verzorgt allerlei activitei ten voor thuiszitters variërend van een cursus aquarelleren tot andere creativiteits-uitingen voor elk wat wils". Ze vertelt dat de gemeente Hazers woude een Culturele Raad had, die tot 1 augustus in functie blijft. Dat was een commissie die conform ar tikel 61 van de Gemeentewet werkte: met participatie van de overheid door inzet van gemeente-ambtena ren in die raad. Omdat het niet altijd nodig is dat er een instantie staat tussen burger en gemeente willen we de inwoners uitnodigen tot het op richten van een Stichting Kunst en Cultuur voor geheel Rijneveld. We hopen dat de ervaring van de leden van de Culturele Raad ook binnen die nieuwe Stichting een extra stimulans zal zijn" "Nu zijn we randvoorwaarden aan het opstellen,ten behoeve van een stichting 'Kunst en Cultuur' voor de gehele gemeente. We hopen dat er iets nieuws kan ontstaan waarin alle kernen verte genwoordigd zijn, misschien wel ge koppeld aan de multifunctionele ac comodaties die er zijn. Deze nieuwe organisatie stelt een programma op, mede afhankelijk van het door de gemeenteraad beschikbare budget. Op deze wijze kun je initiatieven op dat gebied stimuleren. We hebben gemeend opnieuw te moeten begin nen omdat anders de kernen Bent huizen en Koudekerk a.d. Rijn zou den kunnen denken dat ze er maar 'aangehangen' worden". We suggereren: "Dus de Evenementencommissie Benthuizen kan opgaan in een nieuw te vormen stichting "O nee. Deze mensen organiseren zoveel binnen de kern Benthuizen, o.a. voor de jeugd. Prima dat dat gebeurt".Maar mensen kunnen op persoonlijke titel wel deelnemen, echter men bedenke dat de culturele en kunstvormen, exposities en voor bereiding van concerten nogal spe cialistisch is, dus je moet je daar persoonlijk heel betrokken bij voe len". van Benthuizen naar Hazerswou- S de-dorp: Enkele weken geleden werd het hoogste punt bereikt van het nieuwe 'dorpshuis' van Hazers- S woude-dorp. Een schitterende accomodatie waarin naast een K grote vergaderzaal, alias congres- y feestzaal op de begane grond, (de )j voormalige gymzaal) op de eerste etage de openbare bibliotheek en v op de 2e etage een jongerenruimte, gerealiseerd worden. Mevrouw Hoogendoorn:" Het is een bestaand gebouw, de voormalige Rooms-katholieke school naast de R.K.-kerk. Omdat dit gebouw bouw kundig nog zo goed in elkaar zat en monumentaal als voorbeeld van z'n tijd het waard is om gerestaureerd te worden, nam de gemeenteraad het besluit om te verbouwen en aan te bouwen. Er wordt hard gewerkt, de tijd begint te dringen er wordt gewerkt aan een beheersvoorstel. De gedachten gaan er naar uit om burgers met specifieke belangstelling deel te laten nemen in een stichting ten einde het beheer en de exploitatie te runnen. Ik denk niet dat je er als stichting aan ontkomt om een beheerder aan te stellen. Het moet professioneel aan gepakt worden. Naast een grote zaal, komen er ook kleine vergaderzaaltjes en er is een lift. Wat de naam betreft: Er staat een heel mooi beeld van de aartsengel Michael op de voorgevel en met ge glazuurde tegels R.K. St. Michaël- school. Wij hechten er erg aan dat te handhaven, dus wordt de naam van het multifunctionele gebouw "Mi- chaël"." Ze vertelt dat aan de verbouwing een grondig onderzoek vooraf is gegaan, o.a. een inventarisatie van wensen van verenigingen. Alle besturen van verenigingen die een andere acco modatie hebben zijn in het huis vestingsplaatje ondergebracht. Daardoor is het gebouw heel func tioneel ingedeeld. Die grote voormalige gymzaal (er is een eigen sporthal: de Landvliethal waar schoolgym en verenigingssport wordt bedreven)wordt een fraaie feestzaal: het is echt een schitte rende ruimte op de begane grond. Op de 2e etage, bevindt zich de eigen ruimte voor "De Schutse" een jonge renorganisatie. Beneden valt het ge luid van boven niet waar te nemen. Beide zalen liggen een eind van el kaar en zijn gescheiden door de trappenhal. Tussen de vergaderzaal/ feestzaal en de bieb is de bar. Het geheel is heel doordacht opgezet en werkelijk multifunctioneel. Er komen een grote en kleine keuken in. Voor bijvoorbeeld een 25-jarig huwelijks feest in de feestzaal, kan de keuken door een cateringbedrijf ingehuurd worden en daar gerechten warm- houden en serveren. Het is dus geen echte kookkeuken, maar gericht op catering". Verder heeft ook het muziekonder wijs, onderdeel van de streekmu- ziekschool, een plaats in het nieuwe gebouw gekregen". Mevrouw Hoogendoorn vertelt dat er binnenkort in de krant een oproep geplaatst wordt voor bestuursleden voor de beheersstichting van het nieuwe multifunctionele gebouw. Daarna wordt de inrichting ter hand genomen en het terrein buiten wordt door de gemeente Rijneveld aange kleed. "Tevens staat gebouw "De Stek" in de gemeentelijke belangstelling. Naast het nieuwe/ vernieuwde "Michaël"- gebouw staat dit jongerencentrum. Het huurcontract loopt dit jaar ten einde, het gebouw is in slechte staat en samen met het 'Stekbestuur' wordt dit jaar aan nieuwe huisves ting gewerkt. Hoe en op welke wijze is nog in studie, maar het past in het plan dorpsvernieuwing dat in Ha zerswoude-dorp wordt uitgevoerd". Hart van Holland concludeert dat er door de nieuwe gemeente Rijneveld dus al veel spijkers met koppen ge slagen zijn in de korte periode na de samenvoeging... "ikvind het weieens jammer dat er door het vele verga deren weinig tijd overblijft voor het bijwonen van avonden van vereni gingen en de kerk waarvan ik lid ben. Er is al veel gebeurd, maar er moet nog zoveel gebeuren. Ik was als frac tievoorzitter al veel weg, soms meer dan drie avonden per week en nu zou dat bijna iedere avond kunnen zijn. Je wilt in korte tijd een heleboel, want er is veel wat gedaan moet worden. Neem bijvoorbeeld de plaatselijke afdeling van de Plattelandsvrouwen. Ik ben lid, maar heb meestal andere verplichtingen op de ledenavond. De bijeenkomsten zijn gezellig en regel matig zijn er interessante lezingen. Het is heel jammer, want om contact te houden met de kern waarin je woont, is zoiets heel belangrijk. Uit eindelijk vertegenwoordig je ook hen. Als wethouder, kun je signalen van algemene aard ook meenemen als je ergens komt". "Het is echter niet zo dat mensen met problemen of vragen rechtstreeks naar mij toe moeten komen. Het is het handigste dat ze de moeite ne men om pen en papier te pakken. Een eenvoudig briefje schrijven. Dat wordt behandeld als 'ingekomen stuk' en er wordt nota van genomen. Van telefoontjes minder, want het zijn geen 'ingekomen stukken'. Dus: als mensen vinden, in welke kern dan ook, dat iets onder de aandacht ge bracht moet worden: men schrijve naar het gemeentehuis. We doen zoveel wat mogelijk is. Het moet niet zo zijn dat mensen alleen maar schrijven als ze bezwaar maken tegen iets. Fijn is het ook als er ideeën doorgegeven worden. Uitein delijk zijn het de dorpen die samen Rijneveld vormen". Mevrouw Hoogendoorn is altijd bij zonder geïnteresseerd hoe het in andere gemeenten toegaat. Met name de zaken die onder haar portefeuille vallen, zoals bijvoor beeld op cultureel, welzijn of sociaal gebied, maar ook of de stoepen schoon zijn en b.v. een bibliotheek functioneert e.a. "Het is bijna zieke lijk", lacht ze. (Een volgende keer gaan we op het Ouderenbeleid in en op het sociale beleid van Rijneveld...) Zo komen we bij het functioneren van Burgemeester en Wethouders. Elk heeft een portefeuille. Benthuizen: de voetbalver eniging. "We hopen binnen een paar maanden met voorstellen te komen voor de grote on derhoudsbeurten van de velden. De plannen worden momenteel ambtelijk uitge werkt en natuurlijk bespre ken we ze met de vereni gingen. Hoewel deze zaak hoog op het prioriteitenlijstje stond gaan we een 'onder houdsplan' in gang zetten voor alle voetbalverenigin gen door jaarlijks een vast bedrag voor onderhoud van de voetbalvelden in de begroting op te nemen. De onderhoudsbeurt in Bent huizen, was al een principe uitspraak die gedaan werd door de voormalige ge meenteraad van Benthui zen. We hebben gesprekken met alle vertegenwoordigers Bermweg22 Zevenhuizen Tel. 01803-12806 1

Hart van Holland | 1992 | | pagina 18