Petit Galerie 't Vijfde Wiel voor kunstenaars uit de regio Het lijk is zoek Kerkdiensten Kerkdiensten Wc Jazz in café Sport Hart van Holland/19 februari 1992 9 pagina 19 Boskoop zondag 23 februari Maskerade viert eerste lustrum Wanted -one body Moeilijke keuze Lustrum Volwassen vereniging Enthousiaste leden Op de bres voor zaalruimte Stichting Toenemende belangstelling Waddinxveen zondag 23 februari Beloofd maar... Toneelzaal Anne Frank afgebroken??? Permanente exposanten Tijdelijke exposanten Herv. kerk 9.30 uur dr. J. van Eek Ede; 18.30 uur ds. G.H. Abma Gou da De Stek: 9.30 uur ds. J.C.W. van 't Hoff Volle Evangelie Gemeente Bethel 9.30 uur samenkomst br. C. v.d. Heuvel uit Ede Chr: Geref.kerk: 9.30 ds. M.J. Oos- ting 17.00 ds. B. Witzier Utrecht 22 februari: R.K.Gem: De Stek 17.30 uur Kerk A.P. van Neslaan 19.00 uur 23 februari 10.30 uur R.K. kerk. Weekeinddienst zie Benthuizen Dit is "Maskerade", de lustrumvierende toneelvereniging uit Waddinxveen addinxveen -Stormachtig is de nacht... Er klinkt gerommel van onweer en huilende honden.Spookachtig, griezelig en luguber, zo zijn de geluiden die klinken als achtergrond tijdens de toneeluitvoering van "Maskerade ".....Je krijgt er een beetje kippevelvan... brrr....Eneris iemand gestorven... Watzegje, ergaat nog iemand dood en nog iemandZouden het moorden zijn en wie is de dader? Waar is het lijk? En wat is de doodsoorzaak van Faith, dat hebzuchtige mens? En wat een grappige mannetjes zijn die twee notarissen. De ene ernstig en de ander buitengewoon komisch. Die begrafenisondernemer wil nog meer klanten... Hij strooit folders uit. Die man maakt wat mee. Net vader van een tweeling en dan naar een spookachtig huis, onder woeste weersomstandigheden overeen ophaalbrug die door de wateroverlast bijna bezwijkt. Het water stijgt en stijgt en de stemming in het landhuis met twee overleden mensen, waarvan het stoffelijk overschot van de éne op wonderbaarlijke wijze is verdwenen, lijkt naar een absoluut dieptepunt te gaan. Zeker nu blijkt dat er een verkeerd testament is voorgelezen. De rode draad in het geheel wordt gevormd door de laatste wilsbeschikking van de overleden meneer Barraclough en humor onstaat er door de verwikkelingen rondom het notarissenduo Blundell en zijn onhandige assistent Mickleby. Zij proberen de oplossing te vinden voor de mysterieuze dood en verdwijning van de overleden Barraclough. Hierdoor ontstaan allerlei doldwaze situaties, die zelfs de sympathieke, maar uiterst merkwaardige dokter Brown soms te veel worden. Spanning en mystiek zijn het gevolg van de ontstane situatie, waarin niemand meer zeker kan zijn van zijn leven. Wat is de rol hierin van de immer in 'hogere sferen verkerende Hope Barraclough? Wie is er verantwoordelijk voor het misdrijf? Is er eigenlijk wel een misdrijf gepleegd? Dat het genieten wordt vrijdag 21 en zaterdag 22 februari in de toneelzaal van het Anne Frankcentrum, (Jan van Bijnenpad 1, Waddinxveen) staat als een paal boven water. "Het lijk is zoek", een komische thriller, door de lus trumvierende toeneelgroep "Maskera de" op twee avonden voor het voetlicht gebracht. Bijwonen van één van de voorstellingen betekent een avondlang genieten van grappige verwikkelingen. De redactie van "Hart van Holland" woonde een groot deel van een repeti tieavond bij, volgde de verwikkelingen en ontdekte dat alle spelers en speel sters: variërend in leeftijd van 22 tot ruim 50 jaar, hun rollen (een week voor de voorstelling!) praktisch al uit hun hoofd kenden "Bij ons is het een vereiste dat de spe lers hun rol uit hun hoofd spelen. Het is een uitzondering dat er gesouffleerd wordt", zegt de voorzitter Adrie Nieu- werf, na een constatering onzerzijds dat dit nauwelijks gebeurde. Er is even pauze....De temperatuur in de repetitieruimte, is hoog opgelopen. Albert van Riet, de regisseur, deelt de spelers mee dat er nog iets te lang gespeeld is. De timing van het eerste bedrijf moet een kwartier korter. Dat betekent voor de spelers, sneller rea geren. Nu, met nog een extra repetitie en de generale volgende week, moet dat lukken. "We hebben er wel lang over gedaan dit keer voor we een passend stuk von den", deelt Nieuwerf desgevraagd mee. "We waren eigenlijk al begonnen met repeteren vorig jaar april, toen we af gehaakt hebben omdat we het stuk wat we wilden gaan spelen toch niet aan trekkelijk vonden". Theo van Dijk, achter de bar: "Er moet ontzettend veel gelezen worden van tevoren, we heb ben een aparte leescommissie. Soms worden er wel 20 stukken doorgelezen. Een juiste keus maken is erg moeilijk". De spelers en speelsters denken met de keuze van dit blijspel "Wanted -one body!" (Het lijk is zoek) een schot in de roos te hebben gedaan. Het is een En gels stuk, geschreven door Charles Raymond Dyer, het ging in Londen in première en werd in tal van andere landen in de wereld gespeeld, het werd ook door de B.B.C.-televisie uitgezon den. "We hebben een schitterend de cor, gekocht van het Goudse Christelijk Lyceum. Werkelijk je kunt er alle ver dwijntrucs op toepassen. Het is heel belangrijk dat je een mooi decor hebt. Dit is gemaakt door een professioneel iemand die voor de opera gewerkt heeft. Straks, is het weer van ons te koop: welke toneelvereniging heeft het nodig?", lacht Semeijn. Tijdens de jaarlijkse toneeluitvoerin gen wordt ook het eerste lustrum ge vierd van de Waddinxveense toneelve reniging "Maskerade". Adri Nieuwerf verduidelijkt dat de toneelgroep op zich zeker al zo'n 25 jaar bestaat. "We zijn voortgekomen uit de Katholieke Vrouwen-organisatie. Ooit was het een vrouwentoneelgroep. Als er mannen bij nodig waren dan werden er echtge noten ingezet en van lieverlede was het al een toneelgroep geworden die los van de Vrouwenorganisatie draaide. Toch was het beter om helemaal los te komen, mede in verband met de subsi dietoekenning". En zo ontstond "Maskerade", een naam die voor zichzelf spreekt en zomaar spontaan gekozen werd. Een volwas sen vereniging die de mogelijkheden heeft om van de opvoering van een toneelstuk, iets geweldigs te maken, met licht en geluidseffecten. Van het laatste zijn we al getuige tijdens de repetitie. De lichteffecten zullen blijken op de uitvoering. Ongetwijfeld zullen de toeschouwers zich zo inleven in het stuk, dat het net lijkt of zij het zijn die op het toneel staan... Zo levensecht! Jaap Semeijn: "We hebben eigen licht en geluidsinstallatie. Ons eigen stan daard-decor is gemaakt met behulp van een subsidie van het Anjerfonds. De toneelvereniging telt 18 leden en bestaat uit enthousiaste mensen die het heerlijk vinden om één avond per week in de huid van een ander te krui pen. Er zijn al diverse 'klapstukken' voor het voetlicht gebracht, laatstelijk vorig jaar was dat "Wie kust de mum mie?" Nu dus "Het lijk is zoek". "Naast dit stuk spelen we dit jaar nog een kinderstuk, en treden nog voor personeelsvereniging van Boonstop pel en Standaardmontage met een Sin terklaasstuk op", verduidelijkt Nieu werf. De groep in z'n geheel, betreurt het dat er in Waddinxveen geen repetitieruim- oskoop -Op een schilderachtige lokatie aan de Gouwe, aan de Barendstraat in Boskoop, is petit-galerie '"tVijfde Wiel" gevestigd in een pand dat hiervoor bij uitstek geschikt is. Het exterieur doet veronderstellen dat het interieur hierop afgestemd isVermoedens worden bevestigd bij het betreden van deze stijlvolle, met smaak ingerichte galerie, waar mevrouw S. Lamoree, de scepter zwaait. Zij wordt in haar activiteiten bijgestaan door mevrouw A. van der Loo. In '"t Vijfde Wiel" heeft menigeen reeds gevonden wat gezocht werd om het interieur te decoreren. Bijvoor beeld een fraai schilderij, een ets, een aquarel, kaarsen, een beeldhouwwerk of een keramische creatie. Opvallend zijn bijvoorbeeld de beschilderde houten dienbla den... Deze petit-galerie is bij uitstek een gelegenheid waarvan gesteld kan worden dat het mes aan twee kanten snijdt. Er is een aanbod van kunst gecreëerd door kunstenaars uit de Boskoopse regio en er zijn liefhebbers die alleen van de aanblik van al dat gecreëerde intens kunnen genieten. Daarbij biedt '"t Vijfde Wiel" een permanente expositiemogelijkheid. "We hebben een stichting gevormd om jonge kunstenaars bekendheid te ge ven. Deze kunstenaars exposeren in onze galerie. Het is tevens een verkoop expositie.De mogelijkheid bestaat ook om werk op bestelling te leveren. Onze stichting bemiddelt en verkoopt in consignatie. In de nabije toekomst is de opbrengst bestemd voor een goed doel, misschien wel Foster Parents. Maar nu willen we even bijkomen van de aanloopkosten". Mevrouw Lamoree is in Boskoop geen onbekend persoon, ze was immer met haar man, eigenaar van hotel Neuf, wat slechts door een parkeerterrein van '"t Vijfde Wiel" is gescheiden. Omdat ze na de overname nog niet echt van plan was om op haar lauweren te gaan rusten, besloot ze in het pand waarin thans "'t Vijfde Wiel" is geves tigd en vroeger een dependance van hotel Neuf was, iets creatiefs te begin nen. "Van lieverlede kwam ik op het idee om het pand te gaan gebruiken voor ex posities, vanwege contacten met jonge kunstenaars die vroegen om expositie ruimte. En zo ging anderhalf jaar gele den onze galerie van start", lacht ze. Ze benadrukt dat er aan de kunstenaars de voorwaarde gesteld wordt dat deze, om in "'t Vijfde Wiel" te mogen expo seren, kwalitatief goed werk moeten leveren. dinxveens kunstenares Anke Mensink heeft ook de weg naar '"t Vijfde Wiel" gevonden, getuige haar inzending van een fraaie bloemencompositie. Zij heeft diverse technieken en werkt ook abstract en is bijzonder artistiek, het geen tot uiting komt in haar bijzondere portretschilderijen. Lies Hardijzer is een Boskoopse. Zij is acrylschilderes, heeft mooie abstracte pastels ingezonden, van een kleuren- compositie die afgestemd is op het ei gentijdse interieur. Dick van Vorst uit Bilthoven maakt objecten van golfkarton en heeft ook abstracte 'produkten' ingezonden. Corrie Korver uit Waddinxveen, is beeldhouwster en vervaardigt o.a. leu ke beeldengroepjes. Ze werkt zowel kleinschalig als met groot materiaal en is tevens bedreven in het 'gietwerk'. Trudy Wijsman uit Stolwijk heeft ar tistieke aspiraties, getuige de fraaie keramische 'vondsten' van hangpop- pen, stoeltjes, eenden, minuscule pop petjes en dergelijke. John ter Horst een geboren Boskoper exposeert in de plaatselijke Rabobank en maakt vooral Oosterse schilder werken op olieverf. Ook in "'t Vijfde Wiel" zijn zijn kunstuitingen te bekij ken, die duidelijk afwijken van de ove rige inzendingen. Anneke van Dam uit Boskoop kan prachtige dienbladen beschilderen. Ze doet dat ook op bestelling: met prach tige bloemen- en plantenslingers door fijne penseelstreekjes neer te zetten met een fraai resultaat. Een al in wijde omgeving bekend Wad- Waddinxveen -Op zondag 23 februari is er voor de laatste maal in dit seizoen een jazz-manifestatie in café Sport aan de Kerkstraat 11. Op deze namiddag, die om 16.00 uur begint en tot ca. 20.00 uur duurt, treden op: het kwartet Koos van der Sluis met zangeres Daisy Oosterhuis. Gastvrouw en gastheer zijn deze mid dag Dik en Loes Roos. Herv. Immanuelkerk 10.00 en 17.00 uur ds. A.A. v. Houwelingen Geref.Vrijgem. Kruiskerk Passage 8.30 en 14.45 uur ds. L.S.K. Hoogen- doorn te aanwezig is. De tongen komen los.... Er klinken op- en aanmerkingen... zoals: -Dat er eerst plaats om te repeteren was in gebouw "De Bonkelaar", nu niet meer en naar deze ruimte van een particulier moest worden uitgeweken. -Dat Toi Toi, de andere toneelgroep, in een ketelhuis moet repeteren... Siemon Top: "Als dit gebouwtje straks moet verdwijnen dan kunnen we bij Theo van Dijk in de schuur terecht, evenals de andere toneelvereniging, maar het is toch een noodsituatie dat Waddinxveen niet eens een gebouw heeft waar je kunt repeteren". Voorzitter Nieuwerf: "We hadden de belofte gekregen dat er in Kreater ruimte gemaakt werd voor ons. Maar ho maar. Muziek en ballet dat kan wel, maar toneel.... De gemeente is in ons blijkbaar niet geïnteresseerd. Ook komt er nooit een afvaardiging naar één van onze voorstellingen, ondanks dat we én de burgemeester, de wethouder en de heer Eling uitnodigen...." "En straks, waar moeten we met onze toneeluitvoeringen naar toe als de to neelzaal van het Anne Frankcentrum wordt afgebroken? Jaap Semeijn heeft net in een interview in een regionaal dagblad zijn bezwaren hier tegen geuit". Deze knikt. Zegt het heel erg te vinden. Nieuwerf: "Het is begonnen toen de toenmalige wethouder Kraaijsteijn de subsidiekraan op de toneelzaal van het Anne Frank dichtdraaide. En nu moet deze helemaal verdwijnen. En dat ter wijl er in Waddinxveen nergens een vergelijkbare zaal te vinden is. Ja mis schien willen ze ons wel naar Kreater loodsen, maar daar kunnen niet meer dan 75 mensen in. Dan moeten we een hele week optreden. Nu kunnen we volstaan met twee avonden van ca. 200 a 250 bezoekers" "Op dit moment zijn we nog druk bezig met de voorbereiding van de voorstel lingen en moeten we die achter de rug hebben. Maar dat we met anderen mee gaan doen om actie te voeren voor het behoud van de toneelzaal van het Anne Frankcentrum, staat als een paal boven water". Wie één van de voorstellingen bij wil wonen kan kaarten bestellen bij J. Semeijn tel. 01828 -16503 en A. Nieu werf tel. 01828-14020. Wie het werk van keramiste Gees van Vliet uit Waddinxveen kent, zal beamen dat zij kwalitatief goed werk levert met een duidelijk eigen stempel en kunst zinnig van aard is. Doorgaans in fraaie pasteltinten. Een glazen vitrinekast met keramiek van haar is een blikvan ger in de woonkamer... De Moordrechtse Gerda Euwals heeft ook bijzonder fraai keramiek in een kleur blauw tussen staalblauw en ko ningsblauw in, met een parelmoer glans. Haar keramiek is goed betaal baar. Ongetwijfeld zal haar blauwe 'fruit' goed staan op de bekende ronde bijzettafel. Map Kroos is een kunstenares met textiel. Op de foto zien we een bos met een verliefd paartje, vervaardigd van allerhande kleine lapjes en zo kunstig gerangschikt dat het net een olieverf schilderij lijktmaar dan toch even anders.. En wat te denken van het textiel schil derij waarin duidelijk herkenbaar een gitaar, een muziekboek met noten en een fluit... Schitterend aan de muur van een kamer van een gezin waarin ge musiceerd wordt... Jan Groenewegen maakt prachtige etsen. Fraaie lijntjes worden soms mi nuscuul op papier gezet en het resul taat zijn fraaie vergezichten, stillevens en portretten. Daarnaast weet hij met vaste hand olieverf op doek te schil deren, met fraaie resultaten.... Zijn vrouw Coby Hensen is aquarelliste en exposeert ook in restaurant Bibelot. Ze heeft een eigen, herkenbare stijl waarnaar je genietend kunt kijken. Ze is in staat de schoonheid van een bloem met 'waterverf' aquarellerend vast te leggen, maar ook een stilleven te ver eeuwigen of een vergezicht. Janny van Essen uit Schoonhoven is een tijdelijk exposante. Zij exposeert tot eind februari in "'t Vijfde Wiel". Zij is een textielschilderes en exposeert met name de 'ronde vormen'. Map Kroos, eveneens uit diezelfde plaats, exposeert eveneens tot eind fe bruari met textielschilderijen. Hun beider werken zijn eveneens te koop. Wie Galerie "'t Vijfde Wiel" eens wil bezoeken, kan dat tijdens de ope ningsuren doen. Donderdag van 14.00 tot 17.00uur; vrijdagvan 14.00tot21.00 uur (van 18.00 tot 19.00 uur gesloten) en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Inlichtingen tel. (privé) 01727 -17239.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 19