Vluchtelingenwerk: de deur naar de samenleving Politieberichten Zevenhuiz- Moerkapelle Ongevallen thuis Foto's in het HART VAN HOLLAND mutaties gemeentelijke medewerkers Zendingsavond Moerkapelle Jeugdzaalvoetbaltoernooi v.v. Moerkapelle Open Cirkel Klaverjassen in HetZuidhonk Moerkapelle woningbouw Verkoop stroopwafels Bijbellezing Draaginsigne gewonden TO Hart van Holland/19 februari 1992 pagina 5 Steun Procedure Verkommeren En hoe zit het met Nederland? Specifiek Van waar al die drukte? Contact ^27 EA Aandacht voor Israël Gepubliceerde foto's in het Hart van Holland kunnen aan ons kantoor, Dorpsstraat 62a te Zevenhuizen, afgehaald worden a 5,-. Nabestellen kan ook: na betaling van 7,50 kan de foto een week later afgehaald worden. (foto's zijn af te halen vanaf donderdagmorgen na verschijning van het Hart van Holland). sgg* s» «sas» mm asssss wsaw «ass® mm asm* vmss sasss» asaa* saaras ssaaaaa taaaaaaf «aaaaa aaaaaaa aaaaaaa saaaas sasaa aaaaas aaaaaaa I Door Erik-Jan van Pelt Het Vluchtelingenwerk zou zichzelf overbodig willen maken. Dat zou kunnen als asielzoekers meteen zouden worden geïntegreerd in de samenleving met een goede opvang. Het spijt mevrouw H. Erath dat dit nog niet het geval is. Tot zolang zet zij zich als coördinatrice van de stichting Vluchtelingenwerk Waddinxveen e.o. in voor deze mensen. Ongeveer vijftien jaar geleden is het Vluchtelingen Werk gestart en nu lopen we negentig personen navertelt mevrouw Erath. Deze asielzoekers worden onder steund door 24 vrijwilligers die verdeeld zijn over Zevenhuizen, Moerkapelle, Boskoop en Waddinxveen. Sinds twee jaar heeft het Vluchtelingenwerk zich M gevestigd aan de Esdoornlaan 37. "Het was geen doen meer om dit vanuit de I huiskamer te coördineren aldus mevrouw Erath. Een klein bordje op de grijze deur I geeft aan dat hier de stichting is gezeteld. De gang in het gebouwtje doet meteen dienst I als een soort wachtkamertje. Een paar stoelen aan de ene kant, een paar planken met I tijdschriften aan de andere kant. De kamer waarin we zitten is sober, maar effectief I ingericht. Een groot bureau, een ijzeren kast met ordners, een archiefkast en een paar mstoelen tekenen het vertrek. Van hieruit worden contacten gelegd en onderhouden I met de vluchtelingen, de gemeente en andere VluchtenlingenWerk-groepen. Waddinxveen -"Het contact met de ge- I meente Waddinxveen loopt prima. Dat I is eigenlijk altijd al goed geweest. Het is I mede daardoor dat we deze vluchtelin- Igen in Waddinxveen kunnen opvan- I gen", vindt mevrouw Erath. I Veel van de vijftig vluchtelingen komen luit Eritrea, dat officieel Ethiopië is. I Daarnaast zijn er nog een aantal Turkse I Koerden en Iraniërs. "Op een gegeven I moment hadden we zo'n elf nationali- I teiten. Dat vonden we een beetje veel. We zijn er toen, in overleg met de ge- I meente en het ministerie van WVC, aan gaan werken om dat te verminderen. Nu de groep niet meer zo divers is, hebben de vluchtelingen veel meer steun aan elkaar. De andere kant is misschien wel dat ze veel meer in hun leigen taal spreken dan in de Neder- llandse". Ieder van deze asielzoekers is politiek vluchteling. En voordat ze in Waddinx veen en omstreken terecht komen, hebben ze al een heel traject afgelegd. "Ik zal je de oude situatie besparen, maar tegenwoordig gaat het zo". Ter ondersteuning heeft ze haar eigen schrijfblok erbij getrokken. Het blijkt een onafscheidelijk stel. Tijdens ieder tele foontje worden er driftig aantekeningen gemaakt en nu wordt het ter verduide lijking gebruikt. "Asielzoekers komen eerst in een op vangcentrum. Binnen een maand ho ren ze dan of ze kunnen doorgaan in de procedure. Is dat het geval, dan krijgen ze een tijdelijke vergunning tot verblijf, mits ze hun procedure intrekken, en worden ze opgenomen in een asiel zoekerscentrum. Daar al beginnen de vluchtelingen met het leren van de Nederlandse taal", aldus mevrouw Er ath. Zo kunnen ze dan terechtkomen bij de stichtingen Vluchtelingenwerk in ver schillende gemeenten. Die mogelijk heid bestaat pas vanaf 1988. Toen heeft de overheid een spreidingsbeleid in gevoerd. "De mensen werden vaak in grote steden ondergebracht en zaten daar te verkommeren. Ik vind dat deze regeling ten redelijk groot succes is geworden voor wat de huisvesting be treft". Een minder groot succes vindt zij wat ze noemt 'de muur van Europa'. Ter verduidelijking wordt m ij een karika tuur in de hand gedrukt. Het bewuste plaatje laat een enorme burcht zien met slechts één ingang. Voorde ingang staan een paar vluchtelingen afgebeeld die in het niet vallen bij het kolossale bouw werk. Het vluchtelingenbeleid van Euro- I pa zoals dat volgens mevrouw Erath ook waarschijnlijk gaat worden. De overheid vindt dat acht procent van de asielzoekers politiek vluchte ling is. Vluchtelingenwerk vindt echter dat vijftig procent politiek vluchteling is". Wel is ze van mening dat er nu ten aanzien van asielzoekers tenminste een beleid wordt gevoerd. Voor de politieke vluchtelingen in Waddinxveen en omstreken zet me vrouw Erath zich voor de volle hon derd procent in. Officieel heeft ze een werkweek van twintig uur, maar vaak komt daar nog een aantal uren bij. "Wij vangen de vluchtelingen op en begeleiden hen. Voor deze mensen wordt door de gemeente in samenwer king met de woningbouwverenigingen passende woonruimte gezocht. En als dat gevonden is - dat is vaak niet een voudig wordt de woning door ons ingericht. Daarnaast doen we het klein- onderhoud in de huizen ook zoveel mogelijk zelf". Wat de begeleiding van de vluchtelingen betreft, wordt er veel van het Vluchtelin gen Werk gevraagd. Op allerlei terreinen moet een vluchteling kunnen worden bijgestaan. Als voorbeeld noemt me vrouw Erath de rechtshulp. "Je moet kunnen zien of een advocaat misschien een steekje laat vallen. Doet hij dat, dan moet je proberen er wat aan te doen". De stichting heeft aan 'specialisten' geen gebrek doch tevens probeert deze zoveel mogelijk bestaande instanties te benutten. Er zijn mensen die zich speci fiek bezighouden met gezondheid, on derwijsbegeleiding, werkgelegenheid, recht. "En daarnaast is er nog een zeer belangrijke: de penningmeester", lacht mevrouw Erath, "want de financiën moeten goed geregeld zijn". Het contact met de vluchtelingen er vaart mevrouw Erath over het alge meen positief. "De contacten zijn vaak heel leuk, maar je moet de relaties wel gescheiden houden van je werk". Soms worden er dingen aan het Vluch telingenwerk gevraagd die de mensen zelf wel op kunnen lossen. "Daar gaan we dus niet op in. We proberen ze zo snel mogelijk zelfstandig te maken. Wij geven aan hoe iets moet, maar de rest moeten de vluchtelingen zelf doen. Je moet ze niet betuttelen. Maar natuur lijk kunnen ze wel altijd terecht als er iets is", aldus de coördinatrice. Soms botsen de verschillende culturen. Dat geeft wel eens (noodzakelijkepro blemen voor de vluchtelingen. Mevrouw Erath: "Nederlanders zijn heel direct. Andere culturen kennen dat vaak niet. Het is voor die mensen heel moeilijk om daarop te reageren. Ze komen uit een land waar ze zich nooit mochten verraden om politieke rede nen. En dan komen ze hier, waar ze worden uitgehoord tot op het bot". I Boskoop -Ais chef van de afdeling So- |CIa'e Zaken is in dienst getreden bij de I gemeente Boskoop, de heer H. Focke. I De heer Focke was laatstelij k werkzaam |als ambtenaar Sociale Zaken bij de ge- I meente Vlissingen. I Afscheid |De heer J.W.J. van Zijp, hoofd van de Isector Algemene Zaken, is benoemd tot I noofd van de afdeling Bestuurs-, Juri- l'iische- en Kabinetszaken van de ge- Imeente Katwijk. Hij zal omstreeks 15 I'ne' as. in dienst treden bij die ge- I meente. Aanrijding: Op de Bredeweg vond een kleine aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Op het moment dat de bestuurster van een Austin vanuit par keerstand achteruit de weg op wilde draaien had zij kennelijk niet goed om zich heen gekeken. De bestuurder van een Volkswagen welke over de Brede weg reed kon haar niet meer ontwijken. Materiële schade tot gevolg. Hond bijt schapen dood: Op een weide gelegen tussen de Zuidplasweg en de Ringvaart te Zevenhuizen heeft een tot nu toe onbekende hond een aantal schapen gebeten. Een schaap vond de dood en twee andere schapen raakten gewond. De hond is uiteindelijk ver dwenen in de richting van het recrea tiegebied. Emotionele aanrijding: Op de rijksweg A-12 vond een kleine aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Helaas was wederom 'ergernis en pesterij' tussen beide bestuurders de oorzaak van deze aanrijding. Na de aanrijding liepen de emotie's zo hoog op dat een van de betrokkenen de ander te lijf ging en enkele raken klappen uitdeelde. Beide partijen werden ontboden aan het politiebureau waarna tegen degene die de klappen had uitgedeeld proces verbaal werd opgemaakt. Ouders opgelet!!!!: Wederom is de po litie gevraagd een oogje in het zeil te houden bij de basisscholen te Zeven huizen en Moerkapelle. Ondanks alle structurele verkeersmaatregelen als parkeerverboden, verkeerslichten en voetgangeroversteekplaatsen zorgen regelmatig juist de ouders van de leer lingen voor levensgevaarlijke situaties. Het wegbrengen en ophalen van de kin deren zorgt regelmatig voor proble men daar een aantal ouders lukraak hun auto's zo dicht mogelijk bij de school trachten te parkeren of plots alle verkeersregels vergeten zodra de eigen kinderen in de auto zitten. De politie zal aan dit verzoek tot extra toezicht voldoen en zich op de bekende tijden nabij deze scholen ophouden. Afval verbranden mag niet!!!!: Ook deze week heeft de politie enkele malen opgetreden tegen het illegaal verbran den van afval. De 'stokers' zijn ge maand het vuur te doven en op de hoogte gebracht van de huidige richt lijnen. Inbraak: Aan de Akkerweg te Moerka pelle werd tussen woensdag en vrijdag ingebroken in een hoekwoning. De wo ning werd aan de achterzijde openge broken en vervolgens doorzocht. Diefstal: Op donderdagavond werd er vanaf het erf van een perceel aan de Dorpsstraat (thv brug) een damesfiets, kleur mint groen, gestolen. De fiets werd weggenomen tussen 18.00 en 21.00 uur. Op een parkeerplaats aan de Wethou der Kreftlaan, hoek Graskamp te Zeven huizen werd in de periode van vrijdag op zaterdag eer. personenauto, merk Renault gestolen. Deze auto is rood van kleur en voorzien van een zwart vinyl dak. Getuigen hebben gehoord dat ie mand de auto op vrijdagavond tussen 23.15 - 23.45 uur diverse malen heeft gestart. Mogelijk zijn er mensen die iemand op de parkeerplaats hebben gezien rond de genoemde tijdstippen. De politie is op zoek naar getuigen van deze diefstal en verzoekt getuigen contact op te nemen met het bureau. Auto in de sloot: Op de Nesseweg te Oud Verlaat werd een auto in de sloot aangetroffen. De auto was niet afgeslo ten. De auto was voorzien van een Bel gisch kenteken. Bij navraag bleek de auto enkele dagen eerder 'in Belgie te zijn gestolen. De auto is afgetakeld en is door de eigenaar weer opgehaald. Spektakel met schaap en geit: In Moerkapelle werd de bebouwde kom onveilig gemaakt door een loslopend schaap vergezeld van een geit. Kordaat optreden van bewoners van de Em- mastraat resulteerde in de vangst van beide. Daar niet bekend was waar de dieren vandaan kwamen heeft de poli tie een plaatselijke veehouder bereid gevonden de dieren tijdelijk te verzor gen. Naar de eigenaar wordt gezocht. Chaos op Bredeweg: Sneeuwval en op vriezing zorgden voor chaos op de Bredeweg. Over een lengte van 300 meter raakten bij drie eenzijdige aan rijdingen twee auto's in de sloot. Een derde auto raakte al slippend een aan tal borden. Hierbij liep de auto zware schade op. Wonder boven wonder raakte niemand gewond. GEVONDEN: Silcasleutel. Mazdasleutel met een VERLOREN: Zonnebril kleur blauw met wit koord. Moerkapelle -Op woensdag 26 februari wordt er een zendingsavond gehou den in gebouw 'De Rank" naast' de Hervormde kerk van Moerkapelle. Evangelist Chielen uit Cillaarshoek komt spreken over zijn werk als evan gelist te Rotterdam en zal het één en ander toelichten met dia's. Er zal gele genheid zijn tot het kopen van boeken, platen en CD's. De avond begint om 20.00 uur en wordt georganiseerd door de Zendingscommissie. Moerkapelle -Het jeugd-zaalvoetbaltoernooi in Moerkapelle is afgelopen. De jeugdvoorzitter, de heer C.F. Rutgrink deelde aan het eind van de laatste zater dagmorgen de prijzen uit. Eerst kwamen de D-tjes aan de beurt, waarna de wisseltrofee-winnaar bekendgemaakt werd. Deze ging dit keer naar de eigen club: v.v. Moerkapelle. Op de vierde plaats eindigde v.,v. Waddinxveen, op de derde plaats v.v. Groeneweg, op de tweede plaats v.v. Stolwijk. Na een paar jaar te zijn weggeweest, staat de bokaal nu weer in de prijzenkast van v.v. Moerkapelle. Alle teams hebben door hun inzet en prestaties een steentje bijgedragen aan het mooie resultaat van v.v. Moerkapelle. De jeugdcommissie feliciteert de F.E, D en C-jeugd van harte en constateert dat er teruggekeken kan worden op een sportief en geslaagd zaalvoetbaltoernooi. De heer Rutgrink bedankte na afloop alle leid sters, scheidsrechters, het barpersoneel en de overige medewerkers voor hun inzet. Waddinxveen -Twee achtereenvolgen de avonden van Open Cirkel zullen in het teken staan van Israël. Vanavond 19 februari is de eerste avond. Ds. Vree kamp, secretaris van de Raad stichting Kerk en Israël, komt vertellen over de verhouding tussen joden en christe nen. Aanvang 20.00 uur in "Het Anker" achter de Brugkerk. Waddinxveen -Op 20 februari a.s. wordt er om 10.00 uur weer een EHBO-och- tend gehouden in gebouw Het Zuid- honk, waarbij de toegang gratis is. Dit vanwege de belangstelling op 6 fe bruari, toen een medewerker van de Stichting Consument en Veiligheid de aanwezige ouders heeft gewezen op de gevaren - voor kinderen - in en om het huis.Iedereen probeert altijd ongeval len te voorkomen, maar als ze dan toch zijn gebeurd, wat dan? Wat moet je doen als je kind per ongeluk de strijk ijzer heeft beetgepakt? Óf als je kind van de trap is gevallen en bewusteloos blijkt, een diepe snee in de vinger heeft opgelopen. Wanneer moet je naar de dokter of misschien wei naar het ziekenhuis? Op veel van deze vragen krijgen be langstellenden antwoord op de koffie ochtend in het wijkgebouw Het Zuid- honk, in de Zuidplaswijk. De ochtend duurt tot ca. 11.30 uur en wordt georganiseerd door het Wijk- werk 'de Zuidpias' in samenwerking met de EHBO-afdeling Waddinxveen en het Sociaal Cultureel Werk. Waddinxveen -In wijkgebouw "Het Zuidhonk" naast sporthal De Duike laar) is er op vrijdagavond 21 februari weer 'vrij-klaverjassen'. Er wordt dus geen competitie gespeeld. Aanvang 20.00 uur. De entreeprijs bedraagt f 2,50 per persoon. Zevenhuizen-Moerkapelle -De gemeen teraad ging akkoord met het voorge stelde krediet voor het woonrijpmaken van het gebied in de Wilde Veenen, waar 7 woningwetwoningen, aan de Akkerweg, binnenkort gereed komen. Er moet hier riolering worden aange legd; een trottoir en parkeerstroken gesitueerd, er moeten achterpaden komen en er moet verlichting worden aangebracht. De totaalkosten worden geraamd op f 57.600,inclusief BTW. Moerkapelle -Het ligt in de bedoeling dat er binnenkort een aanvang gemaakt gaat worden met de uitbreiding/ver bouwing van de vergaderruimte van het kerkgebouw van de Geref. Ge meente te Moerkapelle. Mede naar aanleiding daarvan wordt er a.s. zater dag 22 februari een grootse stroopwa felactie in Moerkapelle gehouden door de kinderen van de jeugdclub "het An ker". De doelstelling van deze verkoop is dat de kinderen ook een financiële bijdrage willen leveren voor de uitbrei ding van de verenigingsruimte van het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Moerkapelle. De leiding en de kinderen van de club, hopen dat iedereen bij wie wordt aangebeld, één of meerdere pakjes stroopwafels koopt. Moerkapelle-Regio -In gebouw 'de Berghonk' te Bergschenhoek is er op 25 februari weer een Bijbellezing, aanvang 20.00 uur, door evangelist D. Steenhuis uit Nijverdal. Het onderwerp dat hij behandelt is n.a.v. Joh. 9, 10 en 11: "De Heere Jezus zien, of ziende blind". Inl: 01793- 2273. B.g.g. 01892 -16627. Waddinxveen -Op 17 februari reikte burgemeester C.M. van der linden aan de heren J.M. van der Vlis en A.J. de Reus, beiden wonende te Waddinxveen, het 'draaginsigne gewonden' uit. Het 'draaginsigne gewonden' is een onderscheiding voor (oud-) militairen en vaarplichtigen die bij de plichtsvervulling in oorlogs omstandigheden of in internationale vredesmissies lichamelijk en/of geestelijk letsel hebben opgelopen. Van der Vlis: De heer J.M. van der Vlis (geboren 1925) was in oktober 1946, als militair bij het garde-regiment Grenadiers, met het troepentransportschip "De Tegelberg" vertrokken naar Indië, waar hij gelegerd werd op West-Java. Tijdens de eerste politionele actie in de nacht van 7 op 8 augustus 1947, is de heer Van der Vlis tijdens de patrouillewacht gewond geraakt. Hij werd naar een militair hospitaal in Soekaboemi vervoerd en vervolgens naar een burgerziekenhuis in Batavia. Eind 1947 is de heer Van der Vlis afgekeurd voor de vervulling van zijn dienstplicht in Indië en in januari 1948 is hij teruggekeerd naar Nederland. De heer Van der Vlis is sinds 1953 lid en sinds 1989 secretaris van de Bond van Nederlandse Militaire oorlog en Dienstslachtoffers, afdeling Zuid-Holland-Noord. De Reus: De heer A.J. de Reus, in 1921 geboren, in dienst bij de Koninklijke Marine per mei 1938, werd in mei 1939 vervroegd uitgezonden naar Nederlands Oostindië om voor de periode van drie jaar een vervolgopleiding geschutmaker te volgen. Door het uitbreken van de oorlog in Europa werd hij geplaatst aan boord van de torpedobootjager hr. ms."Van Nes". Op 17 februari 1942 gingde torpedobootjager ten onder bij de slag in de Javazee. De heer De Reus raakte hierbij gewond. Hij heeft- tezamen met de overige overlevenden - vier dagen op een vlot rondgedre ven. Op 21 februari 1942 werd de heer De Reus naar een ziekenhuis op Batavia overgevlogen, waar hij op 8 maart 1942 door de Japanners krijgsgevangen geno men werd. Nadat Japan op 17 augustus 1945 capituleerde is de heer De Reus in november 1945 per schip naar Singapore vervoerd en vandaaruit via Engeland op 7 januari 1946 weer in Nederland aangekomen, in juni 1947 is de heer De Reus eervol ontslagen.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 5