Hart-van-Holland-allerlei Een jaar na de herindeling Zondagmiddag concert "100 jaar: Kerk in perspectief' Over vi|£ weken is het weer zo ver.... Ouder- en peu- tergym bij Toos Dan vliegen de post duiven weer Per 1 januari 1993 "Rijnwoude" Een druk jaar De nieuwe gemeentenaam T"8B De brandweercorpsen na de herindeling Rampenplan Rijkspolitie Dorpsvernieuwing Hazerswoude-dorp Doorsneden door weg Ambtswoning Hart van Holland heeft voor nieuws! Als je hobby je lief is Acrogym Reacties Koppelen en kweken Ga ook duiven houden Broeden en voeden Vo'.r.f Ji\bnK'iöfi nr.v .hsH Hart van Holland/4 maart 1992 At rnrn pagina 17 Een gesprek met burgemeester M.J.J.M. Boelen (Z) ijneveld -Ruim een jaar na de herinde ling loopt het, zo lijkt het, in Rijneveld 'op rolletjes'. Veel zaken zijn op de rails ezet. Echter, pas over een jaar of drie an er een echte beoordeling plaats inden of het resultaat van herindeling 'nderdaad zo positief is. Burgemeester J.J.M. Boelen heeft daar, zo bleek ook it zijn Nieuwjaarstoespraak, z'n be- enkingen over. Een herindeling kan voor-en nadelen hebben. Het is nog te vroeg om te -onstateren of we er alleen beter van orden. en gegeven bij onze herindeling is dat e samenwerking van het ambtelijk pparaat, uitstekend is. Sterker nog, we enen dat de verschillende culturen -én zijn in een enthousiaste samen- erking. Alles marcheert goed. Pro blemen zijn er om op te lossen. Aan de éne zijde is er, bij een herindeling, sprake van iets nieuws. Daarnaast is er de rijdende trein. Veel zaken zijn al in gang. Ik denk dat de basis die we geza menlijk gelegd hebben een goed ver trekpunt vormen voor de toekomst.... maar of de herindeling voordelen heeft????" We constateren dat er in een jaar veel ebeurd is in Rijneveld. "Er zijn het afgelopen jaar de nodige onderwerpen aan de orde geweest. Di verse bestemmingsplannen moesten orden vastgesteld, er was de discus- de rond Rijksweg 11, een station en halteplaats voor de trein aan de Rijn- ijk, de HSL, de discussie over een nieuw gemeentehuis, de nieuwe Alge- ene Politieverordening, Subsidiever lening en ga zo maar door at er nog meer gebeurd is, is de ver- ndering van de gemeentenaam -een werknaam-"Rijneveld" in "Rijnwoude". Dit dankzij een gehouden referendum in alle kernen van Rijneveld. Er was een keus uit drie namen: Rijn en Veen, ïjfambachten en Rijnwoude. Omdat denaam "Rijnwoude" veruit de meeste oorkeur had, heeft de raad besloten de naam van de gemeente te verande ren in Rijnwoude en daarvan medede ling gedaan aan de Minister van Bin nenlandse Zaken. Dit gebeurde op een tijdstop dat het eerste jaar "Rijneveld" al grotendeels verstreken was. Omdat de naam pas een jaar na het besluit tot naamswijziging ingevoerd mag wor den, betekent het dat pas per 1 januari 1993 de naam "Rijnwoude" officieel in gaat. Zo zullen er in alle kernen nieuwe plaatsnaamborden geplaatst worden. Ook zal alle te voeren correspondentie op'Rijnwoude"-papier gedaan moeten worden Burgemeester Boelen: "Hoe wel we onze correspondentie met be drukt papier verrichten, ontbreekt daar het Gemeentewapen op. Dat zal straks wel op alle briefpapier staan". neheer W. Vis uitHazerswoude heeftop verzoek van het gemeentebestyuur een aantal ontwerpen gemaakt voor een nieuw gemeentewapen. De gemeente noest één van deze ontwerpen kiezen ~n dat ontwerp ter goedkeuring voorle zen aan HM. de Koningin. De Hoge aad van Adel is een instantie die de oningin adviseert over deze keuze. Vervolgens werd een pré-advies ge vraagd aan deze raad. Twee van de negen ontwerpen waren volgens de oge Raad van Adel 'heraldisch verant woord' In de raadsvergadering van 30 anuarijl. heeft de raad besloten model B van de Koningin ter goedkeuring voor te leggen. Het ligt in de bedoeling het nieuwe wapen gelijktijdig met de nieuwe 'emeentenaam "Rijnwoudein te voe- 'en op 1 januari 1993. Omdat het ge meentewapen ook op de penning van de 'mbtsketen moet worden afgebeeld eelt het college van B. en W. de heer Vis vraagd hierover advies uit te brengen. We hebben het heel democratisch Sedaan. Als B. en W. meenden we niet ®et een advies of voorstel naar de tommissie AZF te gaan, maar de com missie gewoon te laten kiezen en hun *euze de onze te laten zijn. Meneer Vis, heeft een schitterend ont- WerP gemaakt vanuit een combinatie an de wapens van de diverse.kernen, "ie samengevoegd vormen nu samen een gemeentewapen". Met is op dit moment nog niet aan te eoien dat er een brandweercorps uit en kern verdwijnt", zegt mr. M.J.J.M. „oelen. De corpsen uit de respectieve- 'Ike kernen hebben gezamenlijk een randweerraad gevormd van comman- anten en plaatsvervangend comman- anten. Er is een gecoördineerde sa- enwerking. Los van de samenwerking de directe hulpverlening in de kernen noodzakelijk en verzekerd. Lokaal, dus voor de hele gemeente Rij neveld, zijn we bezig met het opstellen van een 'rampenplan', terwijl dit even eens op regionaal terrein gebeurt. Met twee adviseurs van de Inspectie van het Brandweerwezen en de regionale commandant van Rijnland wordt er tevens overleg gepleegd over het func tioneren van de brandweer in de toe komst". De rijkspolitie van de groep Rijneveld- Zoeterwoude kampt met ruimtege brek, zoals al in de vorige HvH werd weergegeven en zal, wat de uitkomst moge zijn van de gemeenteraadsverga dering van donderdag 27 februari a.s. een nieuw gebouw krijgen, mogelijker wijs in combinatie met de nieuw of verbouw van het gemeentehuis. "Hoewel het de bedoeling is dat de nieuwe gebiedsindeling van de rijkspo litie met districten, per 6 april 1993, ingevoerd wordt, denk ikzelf dat dit pas per 1 januari 1994 een feit is. De corp sen in Zuid-Hollands-midden worden in acht districten opgedeeld. De rijkspo litie van "Rijneveld" wordt in district 111 ingedeeld. Dat betekent samenwerking van Rijneveld met Zoeterwoude, Lei derdorp, Jacobswoude en Alkemade. Heel erg logisch vinden wij dit niet, omdat Rijneveld veel meer op het Alp- hense georiënteerd is en directer bij die gemeente en Boskoop betrokken is. Bovendien loopt de Rijn dwars door dit district, met slechts twee overbrug gingen. nl. bij Leiderdorp en hier bij Koudekerk. Helaas het zij zo. Ter voorbereiding op de districtsvorming is voor ons district een coördinator, een zogenaamde 'voortrekker' aange steld. Mevrouw S. Appels -van der Hulst (29) beoordeelt de personele be zetting, de materiële zaken en onder zoekt op welke wijze de werkzaamhe den verdeeld kunnen worden in een goed samenwerkingsverband. Dat is geen eenvoudige zaak, zoals ik al stel de, vanwege de ligging van het district met de Rijn ertussen". Voor de dorpsvernieuwing van de kern Hazerswoude-dorp, heeft Rijneveld voorlopig 1,8 miljoen beschikbaar. "De Dorpsstraat wordt niet alleen ge renoveerd, maar ook moeten we pan den verwerven. Daarbij moeten be drijven verplaatst worden. Binnenkort vertrekken de bedrijven Kooter en Voets uit de dorpskern naar het mooie industrieterrein bij de Hoogeveens- weg. Op dit ITC-terrein zijn wij als ge meente bijzonder trots. Hoewel het op Rijneveld's grondgebied ligt, kunnen er ook bedrijven uit b.v. Boskoop terecht. De bedrijven uit de dorpskern die ver plaatst worden, krijgen van de ge meente verplaatsingskosten, doch zelf kopen we de vrijgekomen gronden niet. Dat laten we aan een projectontwikke laar over", lacht de heer Boelen. "Thans zijn we aan het praten en on derhandelen met Windhorst, om ook dit bedrijf naar het Internationale Tra- de Center te laten verhuizen". Burgemeester Boelen (en met hem de gemeenteraad) hoopt dat de lokatie Slootweg, benzinestation/garage, op de hoek van de Gemeneweg en Dorps straat, in de toekomst ook verplaatst kan worden. Momenteel zijn ook hier onderhandelingen over gaande. Hij zegt dat door de verplaatsing van een aantal bedrijven de dorpskern ontlast wordt van het verkeer. Hazerswoude- dorp wordt als het ware door midden gedeeld door de drukke doorgaande weg, welke gelukkig beveiligd is met verkeerslichten. Daar is voor de nabije toekomst geen' oplossing voor, maar wel voor de ver nieuwing van de dorpskern, waar bij voorbeeld het leuke winkelcentrum, Waddinxveen-Zevenhuizen -Het is alweer een week of vijf geleden dat "Hart van Holland" een interview publiceerde over het houden van postduiven. Om precies te zijn in de editie van 29 januari. Aan het woord was toen postduivenhouder Cor van der Graaf van de Plasweg uit Waddinxveen; lid van de postduivenvereniging "De Stormvliegers" te Zevenhuizen. In samenspraak met deze hobbyist, namen we ons voor om meerdere artikelen te wijden over het houden van postduiven. Immers, zo zegt Van der Graaf: "De duivensport is een fijne hobby voor jong en oud!" het Ambachtsplein, destijds al op voor uitliep. Het burgemeestersechtpaar woont sinds 15 januari in de ambtswo ning, vlakbij dit plein. "Het is er heerlijk wonen, zo met de winkels vlakbij", lacht de burgemeester. Voordat het echtpaar van Rijnsaterswoude naar de Ridder van Montfoortstraat in Hazers woude-dorp verhuisde, moest er ge verfd, gewit en behangen worden in de ambtswoning. 'Zuinigheid en vlijt' kan het burgemeestersechtpaar toegere kend worden, want alles werd met ei gen handen verricht. (Geen wonder dat beiden er op de Nieuwjaarsreceptie vermoeid uit zagen red.) "Het is fijn om in een gemeenschap als Hazerswoude- dorp temidden van de inwoners te wonen. Een groot deel van hen ook op zondag in en uit de kerk te ontmoeten en een babbeltje te maken". Burgemeester Boelen is rooms-katho- liek, welke geloofsrichting ca. de helft van de bevolking van Hazerswoude heeft. "Geweldig" vindt hij hetgeen er, even eens met het oog op de dorpsvernieu wing, nog vanuit een wens (en spaar pot) van de voormalige zelfstandige gemeente Hazerswoude, gerealiseerd wordt als multifunctioneel centrum. Wat ook de aanduiding ervan mag worden: 'dorpshuis", 'cultureel cen trum' of 'wijkgebouw', het wordt een bijzonder praktisch ontmoetingscen trum met de bibliotheek op de eerste etage en genoemd is naar de school welke het voorheen was: "Michaël". Tenslotte klinkt de conclusie dat ook dit tweede herindelingsjaar een dyna misch jaar wordt, met plannen die op gezet worden, ontwikkeld en uitge voerd worden. "We hopen met elkaar de schouders onder alles te zetten en elkaar niet buiten te sluiten in de discussies door opmerkingen als' daar heb jij immers geen verstand van'". Waddinxveen - vanaf 10 maart zal bij Toos ouder peutergym worden ge ven van 9.30-10.30 uur in de Duikelaar. Met klein en groot materiaal gaan de kinderen met hun vader/moeder de eerste ontdekkingen doen in de gym zaal. De kinderen van 2 tot 3 1/2 jaar krijgen de grondvormen van gymnas tiek aangereikt maar er is natuurlijk ook plaats voor leuke liedjes en spelletjes. Lenigheids, spierversterkende en con ditie-oefeningen zullen aan bod komen voor vader/moeder. Men kan vrijblij vend de eerste les bijwonen. Voor meer informatie: 01828-13839 of 15025. Vanaf 11 maart zal er 10 weken lang van 18.00-19.00 uur acrogym worden gege ven bij Toos. Acro-gym(nastiek) is een combinatie van acrobatische en gym nastische kunsten met twee- of meer- tallen. Deze al in de oudheid bekende acrobatiek is in Nederland de laatste jaren enorm in populariteit gestegen. Lenigheid en spanning zijn de belang rijkste voorwaarden om tot een goede acrobatische partner- of groepsoefe- ning te komen. Zowel leden als niet leden kunnen zich opgeven. Cor:"Voor we verder gaan met de dui vensport, wil ik eerst enkele reacties op het artikel weergeven. Er waren ver schillende mensen die zich geïnteres seerd toonden in de duivensport en wel eens langs wilden komen. Men hen heb ik een afspraak gemaakt voor een be zoek. Er was ook een mevrouw die vroeg hoe oud een duif worden kan. Ik heb het nagegaan. Voor zover be kend is, is er één duif 32 jaar oud ge worden. Hij was in 1917 'geboren' in Duitsland en heette 'Kaiser' en kreeg een militaire opleiding in Duitsland. Zijn taak was het overbrengen van be richten. Deze duif werd door de Ame rikanen gevangen genomen in een loopgraaflinie waar hij de verbinding onderhield van de voorste linie met het hoofdkwartier. "Kaiser" droeg een speciale vaste voetring met het keizer lijke wapen van Duitsland. Degene die hem gekweekt had moet een uitzonder lijke liefhebber geweest zijn. Door de Amerikanen is "Kaiser" onderscheiden met het 'Croix de Guerre'. Dit is de hoogste militaire onderscheiding die er bestaat. Hij is opgezet en met nog vele andere duiven, ondergebracht in het 'National Museum' in Washington". Na deze informatie wil Cor graag essen tiële elementen van de duivenkweek belichten die zich in deze periode af spelen, namelijk het koppelen en het kweken. "Zo rond februari gaan de meeste liefhebbers hun duiven koppe len. Dat koppelen is: doffers en duivin- nen bij elkaar zetten en leren in welk broedhok zij moeten. Als men b.v. 24 broedhokken in een hok heeft, moeten ze geleerd worden hun eigen vaste broedhok te vinden. Dat is wel een paar dagen werk. Overigens is dat een leuke bezigheid. Hoewel echte duivenlief- hebbers kennis van 'koppelen' hebben, is dat bij het gewone publiek minder bekend. Daarom zal ik daar iets over vertellen. Wie zelf met duiven wil beginnen zou ik aanraden om er een tiental te halen bij een duivenliefhebber die al jaren goed presteert met z'n duiven, die dus een 'goede stam' bezit. Men moet niet hier en daar een duif halen, want daar kun je nooit een goede stam mee bouwen. Eén of twee jaar kan het aardig gaan, maar dan is het afgelopen en moet je op nieuw beginnen. Waar moet je op letten of je een stam hebt? Je moet de duiven goed bekijken en erg streng zijn en nota nemen van de kleinste afwijking. Toekomstige stam- makers moeten immers voldoening schenken. De kampioenkwekers hou den er nauwkeurig rekening mee. De voornaamste kwaliteiten zijn: ras, gezondheid, spierenstelsel, beender- gestel, de vleugels, het gevederte, maar ook het oriëntatievermogen, wils kracht en intelligentie van het ras. Dat zijn erfelijke verworven eigenschap pen. Maar weinigen kunnen deze ei genschappen bepalen, echter ze zijn onmisbaar in de duivensport. Zo wor den ook het ras en de vitaliteit op één lijn geplaatst, hetgeen in het ras erfelijk wordt vastgelegd en kweekzuiver be waard moet blijven. Het karakter is een apart kenmerk van het ras en heeft met vitaliteit van een ras niets te maken. Maar niettemin zijn beide onmisbaar. Zonder vitaliteit en karakter in één lijf wordt het geen kampioen. Alvorens we de kweekmethode bepalen voor een liefhebber die een uitstekend ras bezit, is een oordeelkundig toegepaste in teelt een zeer afdoend middel om ken merken vast te leggen in het ras. Het instandhouden van de zuiverheid, kweken in bloedverwantschap, brengt een niet te onderschatten voordeel mee. Maar je moet wel enkele jaren geduld hebben. Pas dan weet je wat het ras waard is. We weten dat inteelt de voorkeur verdient boven veelvuldig kruisen. Het is de enige methode om de eigenschappen van een ras, vele jaren te bewaren. 'Wat verstaan we onder inteelt?' Je moet dus niet moeder- zoon of dochter -vader of broer-zus bij elkaar brengen. Liefhebbers die zover gaan, plegen een inbreuk op de natuurwet bij zo'n paring, die alleen maar een ver zwakking van het ras kan zijn. Het sa menstellen van de kweekkoppels is echt zo eenvoudig niet. Gewoon koppe len is geen kunst, doch oordeelkundig, hetgeen noodzakelijk is voor rasver betering of het rendement op peil te houden. Natuurlijk schitteren nieuwe sterren en allerbeste spelers dreigen in de vergeethoek te verzeilen als ze de kweek verwaarloosd hebben. Dan is Leiden in last. Als de kweekkoppels samengesteld zijn en de paring is gelukt, heeft het paar na circa tien dagen eieren. Altijd twee. Als het goed is komen er na ca. 17 a 18 dagen jonge duiven uit het ei gekropen. Daarna krijgen de jongen pap van hun ouders. Dit is een bleekgele voedzame vloeistof die geleidelijk verdikt en daarna kaasachtig wordt. Deze pap is rijk aan voedende bestanddelen en onmisbaar voor de kleine jongen. De pasgeborenen ontvangen de eerste twee dagen van hun bestaan slechts weinig van deze voedingsstof. Ze be zitten een zekere reserve, omdat de pap door de openingen van de klier- buisjes van het kropslijmvlies voort gebracht wordt. De hoeveelheid voe dingswaarde vermindert als de jongen ca. 5 dagen oud zijn. Vanaf die dag ontvangen de jongen een toegift van gedeeltelijk verteerd graan. Na de achtste dag is de kaasachtige vloeistof volledig verdwenen. Daarna wordt ge kweekt graan verstrekt door de ouders. Zodra de jongen ca. zes dagen oud zijn worden ze geringd. Alle ringen staan geregistreerd op naam van de liefheb ber bij de nederlandse Postduivenor- ganisatie te Veenendaal. Als de jongen acht dagen zijn moet men altijd zorgen dat de duiven de gehele dag kunnen eten wat ze willen, want als ze honger lijden komt er van de jongen niets te recht. Jongen met een gevuld kropje liggen rustiger en overvloedig voedsel bevordert hun groei uitstekend. Na ongeveer 21 a 23 dagen kunnen de jongen zelfstandig eten en worden ze bij de ouders weggehaald. Ze gaan dan naar het 'jonge-duivenhok'. De duivenliefhebber moet er opletten dat ze goed eten en drinken. Als dat gelukt zullen ze goed uitgroeien en kan men veel plezier met de jongen bele ven". (Er blijven dan nog vragen als: -Begint het wedvluchtseizoen inder daad als de eieren op uitkomen staan? -Bevordert dat de snelheid? -Verlangen ze naar hun jonge duiven en vliegen ze daarom zo snel? Misschien komt ook daar een antwoord op bij het begin van het vliegseizoen. Op dit moment zijn de postduivenmel- kers druk bezig met het koppelen en kweken.... red.) Rijneveld- Bart van Oort, fortepiano en Johannes Leertouwer, violin, geven op zondagmiddag 15 maart a.s. in "Het Anker" aan de Chopinlaan 2 in Hazers- woude-Rijndijk, een concert. Het concert, dat onder auspiciën van de Culturele Raad van Rijneveld wordt gehouden, begint om 15.30 uur. De zaal is om 15.00 uur open. Moordrecht - De gereformeerde kerk Moordrecht-Gouderak herdenkt dit jaar het feit dat zij een eeuw geleden werd geïnstitueerd, met als thema: TOO jaar: Kerk in perspectief Deze her denking vindt plaats op zaterdag 7 maart a.s. om 16.00 uur in "De Zespunt" te Moordrecht. Deze bijeenkomst is bedoeld als start van een aantal Eeuw feest-activiteiten. Tevens zal het ge denkboek "Uit het moeras herrezen" geschreven door Pane. Vink, worden gepresenteerd.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 17