Zevenhuizen Record aantal deelnemers Lions Schrikkelloop De 16-jarige Wilfred v.d. Wiel mag vier weken naar Duitsland Regio r Fauna en Flora Kandidaten gezocht voor de Zuidhollandse "Aanmoedigingsprijzen Verkeersveiligheid" Kampweken Actie voor Angola W„ Hart van Holland/4 maart 1992 pagina 19 v_ Zevenhuizenaar viel in de prijzen Een jongen met opvallende leerprestaties Beetje bolleboos Op kosten van de Duitse staat Bevordering studie Duitse taal De selectie 50.000 gulden aan prijzengeld Kinderen en jongeren kunnen deelnemen aan kamp- weken van Stichting Kampwerk Terbregge Zevenhuizen -Het docentencorps van het Coornhertgymnasium te Gouda zal onge twijfeld bijzonder trots zijn, een leerling in zijn midden te hebben die uitgekozen is door het Europees Platform voor het Nederlandse Onderwijs, om deze zomer vier weken in Duitsland te verblijven. De 16-jarige Wilfred v.d. Wiel, leerling uit de vijfde klas, is na een strenge selectie, de gelukkige prijswinnaar. ilfred blijkt een verstandelijk be gaafde leerling te zijn die hoog scoort in de Duitse taal. Dat doet hij overigens ook in andere vakken. Vorig jaar had deze jongeman op zijn overgangsrapport maar liefst tienen voor o.a. Natuurkunde, Wiskunde en Duits, terwijl de overige cijfers er ook niet om logen. Vanuit een brede inte resse koos Wilfred vervolgens een pak ket met maar liefst 10! vakken, (en als oude taal, Latijn) hetgeen bij het in roosteren problemen gaf, daar slechts het volgen van 9 vakken mogelijk is. "Ik ben ook in Biologie uitermate geïnte resseerd, wat ik misschien nodig heb als ik volgend jaar Technische Natuur kunde wil gaan studeren in Delft. Nu volg ik dat als 10e vak, krijg de aanteke ningen, gemaakt tijdens de les van een vriend en blijf zodoende bij de lessen", lacht Wilfred, die van zichzelf vindt dat hij niet tot de hoogbegaafden hoort. "Ik werd op de basisschool naar aanlei ding van de test, geschat op HAVO/ VWO", lacht hij. Hij denkt dat het zijn interesse en doorzetting zijn. Wilfred studeert graag en schat dat z'n gemid delde dagelijkse studietijd drie uur Na deze inleiding is het niet verwonder lijk dat een leerling als Wilfred vier weken op kosten van de Duitse Staat (incl. zakgeld), zijn kennis der "Ger maanse letteren" mag vermeerderen evenals op educatief terrein, in cultuur en historie. "Het is geloof ik nog niet eerder ge beurd dat er een leerling van onze school meegedaan heeft. Er waren nau welijks gegadigden voor. Ook nu niet. Even ter verduidelijking: Waarvoor ik ben uitgekozen is iets dat al 17 jaar bestaat en waarvoor de Duit se regering jongeren selecteert om de studie in de Duitse taal bij buitenlandse kinderen te bevorderen, nederland doet hieraan mee omdat het een onder deel is van de culturele verdragen tus sen Duitsland en Nederland. Er kunnen 19 leerlingen aan deelnemen. Per school maximaal 1 leerling. Er zijn twee criteria nl. "Preistrager" (voor 15 Nederland se leerlingen) dat is een spraakcursus van drie weken waar bij de leerlingen bij Duitse gezinnen worden onderge bracht en het "Pra- mien-programma". Dit laatste is een in ternationaal pro gramma en staat los van het andere. Hier aan nemen nu vier jongeren deel. Ik dus als Nederlander, en één uit China, een Australiër en een Pool". De vier weken begin nen op 15 augustus. We gaan eerst naar Bonn, verblijven in een jeugdhotel en gaan dan met de trein naar Berlijn. In Saulgau in Zuid- Duitsland verblijven we twee weken in één of meer gastge zinnen. We krijgen daar dan op een Duits gymnasium da gelijks drie uur Duitse les en nemen deel aan excursies Tenslotte bezoeken we München nog". Hoe is het allemaal in z'n werk gegaan? ™ilfred:"Mijn leraar Duits had de brief van het Europees Platform voor het Nederlandse Onderwijs met het ver zoek om (goede)leerlingen die Duits in i hun vakkenpakket hadden mee te laten doen in de competitie, al op 20 novem ber ontvangen. Pas begin januari werd er aan me gevraagd of ik mee wilde doen. Ik had wel belangstelling en nog een mede-leerling. Die viel overigens af. Je moest je eerst aanmelden en je hobby's vermelden. De inzendingster mijn was bijna verstreken toen ik de brief schreef. Ik had nog een weekeinde speling toen ik de brief- m'n leraar was er niet- aan een Duitse lerares gaf om deze even na te lezen. Ze deed dat op haar gemak (wist niet van de haast die er bij was) en daardoor werd de brief pas een dag voor de sluitingsdatum ingezonden. We hebben toen gauw naar de organisatie gebeld met de me dedeling dat er nog een aanmelding binnen zou komen. Tja en toen kwam de selectie. Ik rolde door de eerste en de tweede met 36 anderen. Op 20 fe bruari moest ik voor een gesprek in Amersfoort komen. Ik werd getoetst op m'n kennis van de Duitse taal, maar ook moest ik over m'n hobby's, zoals ten nissen en keyboard-spelen, vertellen. Die had ik namelijk in de aanmeldings- brief moeten vermelden, natuurlijk had ik me op het gesprek voorbereid. Ik had bedacht welke vragen ze zouden kun nen stellen, b.v. over de eenwording van Europa of zo, maar dat het om mijn persoonlijke interesses ging had ik niet zo verwacht. Erg leuk. Ik kwam voor een Duitse sollicitatiecommissie met een gespreksleider die van de Duitse am bassade was. Het was meer een groeps gesprek waarbij ook het schaatsen en op dat moment de slechte nederlandse prestaties aan de orde kwamen, ik had namelijk ook verteld of geschreven dat ik van schaatsen hou en dicht bij de Rotte woon. Tja en toen hoorden we een week later, afgelopen woensdag 26 februari, dat ik uitgekozen ben om naar Duitsland te gaan. Hoewel er veertien dagen buiten de schoolvakantie vallen, neem ik me voor om in de vakantie hieraan vooraf, thuis vooruit te gaan leren om in de zesde niet achter te komen. Maar zover is het nog niet. Eerst is er op 30 mei nog een gesprek op de Duitse Ambassade met de deelne mers van vorig jaar en die van dit jaar. We hopen dat daar ervaringen verteld worden waar wij wat van kunnen opste ken", lacht Wilfred. Hij zegt hieraan voorafgaand nog wel de nodige paperassen te moeten invul len, met o.a. extra toestemming van z'n ouders, beoordeling van school van z'n Duits en een medische verklaring. "En alles moet in viervoud" TV "V S&sgm, Zevenhuizen - Alle voorwaarden om van de Lions Schrikkelloop dit jaar een sportief festijn te maken, waren afge lopen zaterdag 29 februari aanwezig: 'n schitterend parcours, prachtig lente weer, en 'n record aantal deelnemers! En 'n sportief festijn is het dan ook geworden. 188 Deelnemers en deel neemster van heinde en verre, werden na het startschot van Brecht Roden burg naar het Rottemeren-parcours gedirigeerd. Alle categorieën waren volop aanwezig, en zelfs enkele whee lers' (rolstoelatleten) waren van de partij. Als gevolg van de onvoorziene drukte bij de inschrijving in het Her vormd Centrum, moest het startschot zelfs tien minuten worden uitgesteld. Zeker is dat, gezien de lovende uitla tingen van de atleten na afloop, Lions Club Zevenhuizen met technische as sistentie van Cees Molenaar, over een schitterend parcours beschikt, waar in de naaste toekomst nog veel meer lo pers op af zullen komen. Onder de prijs winnaars waren dit jaar opvallend veel Zevenhuizenaren: 5 km. heren: 1. Jop- pe Wolleboordse, Zevenhuizen: 2. André de Wilde, Zevenhuizen; 3. Paul Kaenis, Nieuwerkerk ad IJssel; 5 km. dames: 1. Marianne Koopman, Den Haag; 2. Betty Anen, Zoetermeer; 10 km. heren: 1. Ruud Pauw, De Kwakel; 2. Rinus van Ruitenburg, Zevenhuizen; 3. Marcel Markus, Zevenhuizen; 10 km. dames: 1. Annege Fokke, Santpoort; 2. Marlies Benschop, Boskoop 3. Betty Sloof-vd Velden, Stolwijk; 21 km. he ren: 1. John Buskermolen, Leimuiden: 110.212. Jan CammeraatZoetermeer: 1.12.41; 3. Ton v. Spronsen, Schiedam: 113.03; 21 km. dames: 1Thea vd Berg, Bleiswijk: 1.38.11; 2. Els Schop, Heine- noord: 1.44.47; 3. Gerda de Wilde, Driebruggen: 1.45.32 De tijd van de eerste rolstoeler, Peter Barbier uit Hoogvliet, bedroeg 1 uur, 5 minuten en 26 seconden! Het goede doel ('Open uw ogen voor de blinden in de wereld') is weer een dui zendje netto rijker 50 oogoperaties). Weliswaar een relatief gering bedrag, doch de inschrijfgelden worden voor deze actie met opzet aan de lage kant gehouden, om vooral geen financiële barrière voor deelname op te werpen. Lions Club Zevenhuizen dankt alle in stanties en personen voor hun voor treffelijke ondersteuning. De volgende Lions-trimloop is vastgesteld op zater dag 27 februari 1993, die vanaf dan de "Lions-Rottemerenloop" zal gaan heten en die hopelijk onder dezelfde ideale omstandigheden van start zal kunnen gaan. Tot volgend jaar! (Reactie op artikel over Avifauna Ze- venhuizerplas "Ik zie wat jij niet ziet" d.d. 26 februari jl. red.) een bijdrage van Corrie van Nierop Met aandacht heb ik in ons weekblad Hart van Holland, het artikel gelezen betreffende doen en laten, reilen en zeilen van alles wat groeit en bloeit in het natuurgebied rondom de Rotte. Eigenlijk woon ik er zo dicht bij, maar ik weet er zeer weinig van. Hoog tijd dus, dat ik eens op de fiets stap. Richting Rotte. Door het gelezene heb ik wel antwoord gekregen op mijn onuitgesproken vra gen: "Waar blijven die honderden meeuwen die ik dag aan dag in de pol der door het luchtruim zie zweven en die een stuk akker of bouwland kunnen omtoveren van groen naar wit, wan neer ze massaal neerstrijken? Waar wonen en nestelen de reigers, die ik herhaaldelijk zie vliegen en over mijn huis heen koersend nogal eens een witte flots tegen mijn voorraam kwak ken, terwijl er zo enorm veel ruimte naast is...?" Soms zie ik ze bij mij in het gras, op de rand van de schoeiing, waar ze lange tijden doodstil kunnen staan, wach tend op een lekkere verse hap uit het water. Wat bijna nooit lukt, daar die schoeiing drie plankjes hoog is en de vissen niet van gisteren zijn. Als ik zo'n grijze langnek zie aankomen wens ik hem een goede vlucht, maar zeg 'm cok dat ie de boel maar moet onderpoepen waar ie thuishoort. Waar dat is, dat weet ik inmiddels en ik moet er snel eens 'n paar keer naar toe op de fiets. Terwijl ik dit stukje zit te schrijven, zingt buiten, in de vallende scheme ring, een merel hoog boven het ekster nest, uit volle borst. Tussen haakjes: De dreumes van de takjes forsythia, waarover ik vorige week schreef, belde mij op: "Oma.... er zitten al zeven bloemetjes aan". Drie dagen later: "Oma... nu zijn alle knopjes open".... Ik bedoel maar Dit voorjaar wordt er 50.000 gulden beschikbaar gesteld voor de 'aanmoe- dingsprijzen verkeersveiligheid'. Door het "Provinciaal Orgaan Verkeersvei ligheid" (POV) wordt nu een oproep gedaan om hiervoor kandidaten voor te dragen. Deze prijzen komen be schikbaar voor Zuidhollandse perso nen, belangengroepen, organisaties, instellingen en bedrijven. Kortom voor iedereen, die zich op een verdienstelij ke wijze inzet t.a.v. de bestrijding van de verkeersonveiligheid in Zuid-Hol land. Dit initiatief is een onderdeel van de landelijke "Actie min 25%", die beoogt om in het jaar 2000 25% minder onge vallen te bereiken ten opzichte van het peiljaar 1985. Nu bedraagt landelijk het aantal verkeersslachtoffers nog 1.376 doden en 13.658 ziekenhuisgewonden. In Zuid-Holland is dit 195 doden en 2.280 gewonden (cijfers van 1990). Ge lukkig blijkt uit officiële statistieken (van het C.B.S. en de V.O.R.) dat de hoogte van het aantal ongevallen se rieus daalt. Dat komt wellicht door de vele initiatieven die door de wegbe- heerders en vele anderen in de afgelo pen jaren genomen zijn. Toch is er geen reden om te vroeg te juichen: het nieu we "Structuurschema Verkeer en Ver voer" voorspelt voor de komende tijd een verkeerstoename met 35%. Dat houdt het risico in dat ook de verkeer sonveiligheid weer zou kunnen toene men. Wij dienen dus met z'n allen door te gaan met de aanpak van de verkeer sonveiligheid. Mede hierom wordt deze prijsuitrei king georganiseerd om een ieder, die in de afgelopen tijd op een bijzondere wijze aan de bestrijding van de verkeer sonveiligheid in Zuid-Holland heeft meegeholpen, eens in het zonnetje te kunnen zetten. Misschien kent u ie mand of een instantie uit uw naaste omgeving, die volgens u een bijzondere blijk van waardering verdient. U mag hierbij ook uzelf voordragen. Een onafhankelijke jury, voorgezeten door gedeputeerde T. Jansen van de provincie Zuid-Holland en die bestaat uit vele deskundigen namens diverse verkeersorganisaties, gaat straks de inzendingen beoordelen. De winnaars worden omstreeks juni 1992, tijdens een feestelijke bijeenkomst, in het zonnetje gezet. De prijzen worden fi nancieel mogelijk gemaakt door de mi nister van Verkeer en Waterstaat. Uw voordracht, liefst met een uitgebreide toelichting, kunt u richten aan: Provin ciaal Orgaan Verkeersveiligheid (POV), Floris Grijpstraat 2, 2596 XE Den Haag, tel. 070-3117536. De inzendtermijn ver strijkt op 1 april. Zevenhuizen - De inzamelingsactie voor hulpgoederen voor zuster Ankie in Angola, is zeer geslaagd. Afgelopen zaterdag werd de container bij de fa milie Vink aan de Knibbelweg volgela den met rolstoelen, krukken, bedden, kleding en hulpgoederen. De actie voor zuster Ankie is in sa menwerking met de diaconiën van de Hervormde Gemeente en de Gerefor meerde kerk gehouden. Bejaardente huizen, instellingen en organisaties werden aangeschreven voor overcom plete hulpgoederen, zoals rolstoelen en krukken e.d. Hierop is enthousiast gereageerd. Ook op de kledinginzame- ling voor zomerkleding. Een grote groep vrijwilligers heeft enkele dagen de goederen gesorteerd en de contai ner geladen. Inmiddels is de container verscheept. De verwachting is dat deze binnen 4 weken op de plaats van be stemming is. Terbregge - De nieuwe kampfolder van de Stichting Kampwerk Terbregge is van de persen gerold. Deze fleurige fol der draagt de naam 'SKT geeft haar kampen kleur!' dit thema slaat niet al leen op het uiterlijk van deze folder, maar geeft ook aan, dat de SKT zich bezig houdt met het organiseren van actieve, gezellige en afwisselende kam pweken voor kinderen en jongeren. Er is zoals elk jaar een rijk aanbod aan kampweken. Voor kinderen vanaf 7 jaar tot en met jongeren van 17 jaar is er wel een kamp van zijn of haar keuze. Het kinderkamp, voor kinderen van 7 tot 12 jaar wordt gehouden van 25 juli tot 1 augustus in Nunspeet. De deelnemers aan dit kamp verblijven in een padvin dersblokhut. In dezelfde week kampe ren de tieners, jongens en meisjes van 12 tot 15 jaar op een terrein in het Zandenbos, een natuurgebied in de bossen van Nunspeet. Beide kampen kosten 135,-. De jongeren van 15 tot 17 jaar gaan een week eerder op kamp en wel van 18 tot 25 juli naar een kampeer terrein bij Grobbedonk in België. Dit kamp kost 150,-. Ook wordt een kamp gehouden in de herfstvakantie. Jon gens en meisjes van 7 t/m 15 jaar (ver deeld in 2 leeftijdsgroepen) bivakkeren van 17-23 oktober in kamp Fellenoord in Drunen. Het herfstkamp kost 135,-. Meer informatie over de kampen is ver krijgbaar bij Tom Janse, tel. 01807- 13686. Ook folders en inschrijfkaarten kan men hier aanvragen.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 19