Hart van Holland - allerlei Tachtigjarige Coöperatieve bank ^^lbles 0^ Duinentocht Toervereniging Zoetermeer '77 Postzegelbeurs Beroepen Katholieke Vrou wenvereniging Dames Rentokil- missen scherpte Bazar in kerkgebouw Hervormde Gemeente Moordrecht Voor u geknipt Grote koor-en samenzangavond Lifeline' in De Schuilplaats Concert Agnietenkapel Gouda Dependance-dagactiviteitencentrum Hooge Burch ((De Staring Cursus voor startende ondernemers Tuinkunst en Tu ingesch ieden is Politiek café mm:mm/s mp gr t nn Hart van Holland/18 maart 1992 pagina 15 Jaarverslag 1 iiitcrcaril een goede keuze trouwkaarten jubileumkaarten geboortekaartjes verlovingskaarten etc. etc. voor alle soorten familiedrukwerk naar: drukkerij elgersma dorpsstraat 62a zevenhuizen telefoon 01802-2289 Kraamgebruiken-expositie.... 2' JXm,A Ontwikkelen van vaardigheden Creatieviteit Ontwikkelingsmateriaal 7pvenhuizen-Moerkapelle -Maandag werd het 80 jarig bestaan van de Rabobank ypvenhuizen-moerkapelle herdacht in dorpshuis 'Swanla De Coöperatieve Boerenleenbank zag op 16 maart 1912 het levenslicht Andries Miedema, hoofd van de openbare lagere school, werd de eerste kassier, welke functie hii thuis in de onderwijzerswoning aan de Dorpsstraat uitvoerde. Hij deed dat tot zijn Hood in 1936 op bekwame wijze. Toen was er nog niet zolang ervoor een nieuw bankgebouw gebouwd met woonhuis (in 1933), door J. Bontenbal. De opvolger van de eer Miedema was de heer B. Nobel vele jaren, waarna de heer Van Weelden volgde en vervolgens de heer Ammerlaan (thans directeur van de Rabobank te Waddinxveen) en tenslotte de heer A. Lamot. De Boerenleenbank werd in 1912 opgericht met 20 leden. Fén van de oprichters was de heer J.C. Paul uit Moerkapelle. De bestuursleden waren u r van den Dool voorzitter en J. Lekkerkerk secretaris. nCn bi 1912 was er al een aardig spaargeldkapitaal gevormd, namelijk f 16.114,— In 1962 was dat ruim 6 miljoen en thans in 1991 (balans per 31-12) f. 99.990.813,- Door middel van een bijzondere -op een veel vroeger tijdstip dan gebruikelijk ge houden -algemene ledenvergadering, werd gestalte gegeven aan de viering van het 80-jarig bestaan. Geen uitbundig feest, maar wel een gedenkwaardige dag waar- op een 80-jarige inwoner die op 16 maart 1912 geboren is, verrast werd.. De cijfers van de Rabobank Zevenhui- zen-Moerkapelle zien er gunstig uit ondanks dat er eind 1990 (landelijk gezien) een einde kwam aan een periode van ruim zeven jaar economische voor spoed. De economische ontwikkeling was in 1991 dan ook aanzienlijk minder gun stig dan in de jaren daarvoor. De plaat selijke bank maakte ook nu weer een groei mee. niet alleen van het totaal aan toe vertrouwde spaargelden, ook aan deposito's van resp. 11.887.436 in 1990 tot 26.861.583,— in 1991. De algemene re serve van de bank bedraagt thans f 13 829.252,— waaraan ongetwijfeld de netto-winst van f 1.589.854,— zal worden toegevoegd. De uitgaven voor salarissen werden minder: van f 2.319.315 in 1990 naar f 2.285.968 in 1991De waarde van het onroerend goed en inventaris was vorig jaar 3.755.422,—. Door afschrijving is dat thans f 3.584.652,—. Wie expliciet be nieuwd is naar de totale cijfers van de Rabobank, kan een jaarverslag afhalen. In de inleiding op het jaaroverzicht wordt ingegaan op de ontwikkeling van de lan delijke Rabobank en de plaatselijke si tuatie. Dat de Rabobank Zevenhuizen- Moerkapelle o.a. diverse malen als 'sponsor' optrad voor happenings op sport en cultureel gebied en zelf activi teiten ontwikkelde, zoals b.v. de open dag i.s.m. het CBTB accountantskantoor en de notaris. Verder wordt de uitgebreide samenwerking met de Rabobanken in de regio benadrukt, niet alleen de 3 BZNban- ken, maar ook Waddinxveen, Pijnacker en Nootdorp waardoor een nieuw samen werkingsverband "De Kring" ontstond. De samenwerking is er op gericht om op PR- en publiciteitsgebied elkaar te on dersteunen. Vanuit de samenwerking werden in 1991 bijeenkomsten georgani seerd rond de thema's Floriade en Cijfers Trends, terwijl de banken ook met een gezamenlijke stand op de beurs onder nemen Midden-Holland, aanwezig waren.De assurantiebemiddeling ver heugde zich in een toenemende groei. In de 'levensector' kan door de introductie van nieuwe produkten het belegde kapi taal voor de bank worden behouden, hier door nemen de provisie-inkomsten enigszins af, maar verkrijgt de bank voor de langere termijn aantrekkelijke midde len. Het marktaandeel van de bank op het gebied van woninghypotheken groeide tot ca 32%. De verkoop van vakantierei zen steeg in 1991. Er werd voor ca. 2085 personen de vakantie geregeld. De provi sie-inkomsten stegen met 24%. Verder wordt het 25-jarig dienstverband van de heer J.H. v.d.Voorden, thans in dienst bij de Rabobank-organisatie, her dacht. Positieve geluiden klinken er niet alleen voor 1991 maar zullen dit jaar, naar de verwachting luidt, ook klinken, terwijl in de toekomst veel aandacht dient te worden gegeven aan efficiency. In 1992 zal een begin gemaakt worden met een belangrijke automatiseringsuitbrei ding, waardoor vooral de ondersteunen de afdelingen uitgebreide mogelijkheden krijgen om via geautomatiseerde syste men de kwaliteit te verhogen. Zoetermeer -Op zaterdag 21 maart de Toervereniging Zoetermeer '77 de Dui nentocht. De deelnemers kunnen kiezen uit twee afstanden nh 50 en 100 km. Op zaterdag 21 en zondag 22 maart wordt in Capelle a.d. IJssel een grote regionale Postzegelbeurs gehouden door I.V. Phi- latelica/lJssel-en Lekstreek. De beurs wordt gehouden in de zaal van het ontmoetingscentrum "De Terp", win kelcentrum De Terp, Marsdiep 1 in Ca pelle a.d. IJssel. Openingstijden van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis evenals het gebruik van de parkeergarage, lnl. tel. 01803- 17897. Waddinxveen - De kerkeraad van de Her vormde Gemeente te Waddinxveen heeft een beroep uitgebracht op ds. A. Visser uit Putten. Ds. A. Visser is 38 jaar, ge trouwd en vader van zes kinderen. Sinds september 1987 is hij verbonden aan de Hervormde Gemeente te Putten. Het is het derde beroep dat uitgebracht is sinds de vakature van ds. G.C. Kunz. Op zondag 22 maart zal hij voorgaan in de morgendienst in de Hervormde Brugkerk aanvang 9.30 uur. Boskoop-Woensdag 1 april a.s. begint een cursus bloemschikken, door Lenie Nieu- westeeg. De overige avonden zijn: 15 en 29 april, 13 en 27 mei en 10 juni. De lokatie is: Overslag 5 en de avonden beginnen om 20.00 uur. Aanmelden bij Lenie Nieuwes- teeg, tel. 13491. Zevenhuizen _"Het Oude Testament in Vogelvlucht" is het thema van het semi nar dat zaterdag 21 maart in het gebouw van de Geref. kerk van Zevenhuizen, Dorpsstraat 106, wordt gehouden. De se minarleider is drs. Hans Wulffraat. De bij eenkomst begint om 9.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Dit seminar wordt georgani seerd door Living Bibles Holland, uitgeef ster van "Het Boek", de bijbelversie in eenvoudig hedendaags Nederlands. Tijdens deze dag zal de geschiedenis van j het Oude Testament op een verhelderen- de manier worden toegelicht. Alle feiten j en gebeurtenissen van eeuwen her wor- den zo in hun juiste perspectief en volg- orde gezet! Ter verduidelijking is op deze j dag studiemateriaal verkrijgbaar. Als te gemoetkoming in de kosten wordt -een bijdrage van f 27,50 gevraagd per volwas senen en tien gulden per kind t/m 15 jaar. Dit bedrag kan op de dag zelf voldaan worden. Er is een boekentafel aanwezig. De Zevenhuizense dames speelden zater dag in Tilburg tegen Odulphus en waren beslist niet in goede doen. Wat coach Willem-Jan van Yperen ook probeerde om zijn dames op te peppen, niets hielp. De scherpte ontbrak te enenmale bij de Rentokil-dames. Slechts de tweede set kon door Rentokil in winst omgezet wor den en een 3-12 voorsprong in de vierde set lieten de dames gemakkelijk uit hun handen glippen. De wedstrijd eindigde in een 3-01 overwinning voor Odulphus, zo dat Rentokil zonder punten uit Tilburg terugkeerde. Doordat de onderste ploe gen allemaal punten wisten te verzame len, heeft Rentokil-ZVH nog niet voldoen de afstand van de tiende plek. Daardoor wordt de wedstrijd van a.s. zaterdag te gen Somas/Activia, weer een belangrijke wedstrijd. Aanvang 17.00 uur. Benthuizen- Het bestuur van de Histori sche Kring Benthuizen houdt een dia presentatie op donderdag 26 maart a.s. in de Bron, Dorpsstraat 42 te Benthuizen, om 20.00 uur. Mevrouw T. Henry-Buiten- huis, directrice van museum Bredius te Den Haag zal een dia-serie vertonen met als thema "Tuinkunst en Tuingeschiede- nis". De geschiedenis van tuinen in Ne derland vanaf de middeleeuwen tot in onze tijd. Vaak werden de tuinen in an dere landen, zoals in Italië en Frankrijk als voorbeeld gebruikt. Aan de hand van ont werptekeningen, schilderijen, tuinbeel den en opnamen van de huidige situatie worden een beeld geschetst van de histo rische tuinen in Nederland, die er geweest zijn, en die zeker nu ook bestaan. Deze presentatie is als het ware een voorloper van de excursie naar de Achterhoek op 12 en 13 mei a.s. met ons bezoek per bus en fiets aan diverse Kastelen. Moordrecht -Op zaterdag 21 maart a.s. zal er weer een grote bazar en rommelmarkt worden gehouden in het kerkgebouw aan het Kerkplein, vanaf 9.00 tot 16.00 uur. Op de bazar treffen bezoekers weer de jaarlijks terugkerende attracties aan. zo als Rad van Avontuur met fraaie prijzen, diverse spelletjes, verkoop van bloem- stukjes en planten en een geïmproviseerd terras waar koffie, thee, limonade, lekkere salades, soep e.d. kunnen worden genut tigd. Om ca. 15.15 uur zal de trekking plaatsvinden van de winnende loten uit de verkochte serie loten met als hoofd prijs een reis naar een bestemming naar keuze, met een waarde van 500 gulden. Dit jaar is er tevens een leuke tweede prijs in de vorm van een fiets, terwijl er nog meer aantrekkelijke prijzen te winnen zijn. En mensen die graag rommelen, iets zoeken voor hun verzameling, of goedkoop aan spulletjes willen komen, kunnen hun slag slaan op de rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor Roemenië en het plaatselijk kerkelijk jeugdwerk. Zoals bekend onderhoudt de Hervormde Gemeente van moordrecht al vele jaren uitgebreide contacten met verschillende plaatsen in Roemenië. In de afgelopen weken brachten twee gemeenteleden weer een bezoek aan dit land en daarbij werden weer veel hulpgoederen ter plaatse afgeleverd. Wie spullen heeft voor de markt: goederen die niet meer gebruikt worden wil afstaan voor het goede doel: de rommelmarkt, dan kan met deze van avond, donderdag 19 maart en vrijdag 20 maart bij de kerk, tussen 19.00 en 20.00 uur, afleveren. Zoetermeer - Zomaar zin om er even uit te zijn het aanstaande weekeinde en meer over de traditie beschuit met muisjes te vernemen? Dan is een bezoek aan het historisch museum 't Oude Huis aan de Dorpsstraat 7 in Zoetermeer, zeker "eén idee. Tot en met 22 maart wordt er een tentoonstelling gehouden over de ge schiedenis van nederlandse kraam-en doopgebruiken. Als er een baby geboren is wordt er dikwijls getracteerd op be schuit met muisjes. Bijna niemand weet waar dit gebruik vandaan komt. Over de oorsprong van deze traditionele lekkernij en de vele andere gebruiken rond zwan gerschap en geboorte, kraamtijd en doop- ritueel vanaf de 17e eeuw, handelt deze tentoonstelling. Achter het museum be vindt zich een beeldentuin die gratis te bezichtigen is. Openingstijden: woens dag, zaterdag en zondag van 13.00 tot 16.00 uur. Wijk 12, Sprinterhalte 'dorp' en 'stadhuis', (tel. 079-164735) Gouda -Het comité Gouda en omstreken van de Stichting Reformatorische Hul pactie "Woord en Daad", belegt op vrijdag 27 maart a.s. een grote Koor-en samen- zangavond in de St. Janskerk te Gouda. Aanvang 19.45 uur. Medewerkenden zijn o.a. het Katwijks Chr. mannenkoor "Jubi late", de organist Jan Mulder, het jeugd koor "Sursum Corda", terwijl de voorzit ter van "Woord en Daad", ds. M A. v.d. Berg, een appélwoord zal spreken en te vens de opening en sluiting van de avond zal verzorgen. Voor samenzang is er ook plaats ingeruimd. De toegangsprijs is vijf gulden, kinderen beneden de 12 jaar hebben gratis toegang.Voor het werk van 'Woord en Daad" zal er een collecte ge houden worden. Ook is er een verkooptafel.De opbrengst van de avond is bestemd voor het christelijke onder wijs in India, d.w.z. de bouw van een school voor zowel lager als middelbaar onderwijs. Samen een school voor 600 kinderen. De Stichting acht het een voor recht in staat te zijn zoveel kinderen op deze manier te hulp te komen. Rijneveld- Op vrijdag 27 maart a.s. orga niseert het CDJA een politiek café in Rij neveld en wel in café de Hoek in Kouder- kerk a.d. Rijn. Inl. tel. 01728-9225 Gouda -Zondag 22 maart treden in de Ag- nietenkapelop: Vera Beths, viool, Jürgen Kussmaul, altviool en Anner Bijlsma, cel lo, met een Beethovenprogramma. Het concert begint om 12.00 uur. Zaal open en kaartverkoop 11.30 uur. Benthuizen - Zaterdag 21 maart treedt de gospelgroep lifeline' op in koffiebar De Schuilplaats. Het optreden is gratis en begint om 20.30 uur. Iedereen vanaf 14 jaar is welkom vanaf 20.00 uur in gebouw de Bron, Dorpsstraat 42. Waddinxveen - "Wilt u een kopje koffie?" vraagt een deelnemer van het Dagactiviteitencen trum "De Staring" als we binnenstappen op een tijdstip dat de koffiepauze net voorbij is. Zoiets smaakt altijd dus ja alsjeblieft..Even later uiordt op correcte wijze een geurig kopje koffie geserveerd. De koffiepauze van de deelnemers is voorbij. Ze nemen allen hun plaats weer in, want hun werk wacht. Dat werk is 'licht industrieel inpakwerkwat - onder muzikale begeleiding van de radio, met zichtbaar en hoorbaar plezier wordt verricht. Aan alles blijkt dat de deelnemers van "De Staring" het naar hun zin hebben en al helemaal gewend aan hun dagbestedingsom geving, waar ze al sinds 3 februari vertoeven.. Het Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf (1MK) start, in samenwerking met de Kamer van Koophandel voor Midden- Holland in Gouda, op zaterdag 4, 11 en 25 april en 2,9 en 16 mei a.s. met een cursus voor startende ondernemers. Daarin wordt aandacht geschonken aan een planmatige aanpak, vooral op het gebied van commercie en financiering. De cursus past in het kader van een breed pakket aan praktijkgerichte cursussen voor on dernemers in het midden- en kleinbedrijf. Droom wordt werkelijkheid Een eigen bedrijf beginnen is nog altijd de droom van velen. "Op veel feestjes is het hét onderwerp van gesprek, ledereen heeft bewondering voor degene die de stap werkelijk zet. En meestal ook wel een goede raad, als stuurman aan wal... maar a s ervaren adviseur van het midden-en kleinbedrijf weten we maar al te goed dat beginnende ondernemers geen behoefte hebben aan hap snap advisering. De toe gevoegde waarde van de cursus "Een ei gen bedrijf beginnen'zit hem dan ook in de begeleiding bij een planmatige aan pak". aldus de Kamer van Koophandel. Het programma behandelt de volgende onderwerpen: -commerciële doelstellin gen: -produkt/dienst-marktcombinaties. - werken met de marketing-mix; -training met behulp van video; -investerings- en financieringsplan; - het opzetten van de administratie; -kosten en opbrengsten; - break-even analyse. De cursus wordt gegeven door adviseurs die een brede ervaring hebben in allerlei sectoren van het bedrijfsleven. De cursus biedt ruimte voor veel eigen inbreng van de deelnemers. De cursusgroepen zijn klein genoeg voor ruime individuele aan dacht en groot genoeg voor een interes sante onderlinge uitwisseling van erva ringen. Voor nadere informatie en aan melding kan men terecht bij het secreta riaat van de Kamer van koophandel, postbus 57, 2800 AB Gouda, tel. 01820 69111. Inge Dalderup, Trudy Dijk en Wim van Rijn geven leiding aan het nieuwe Dagactivitei tencentrum in Waddinxveen. Alledrie hebben ze een MBO-opleiding als activi teitenbegeleiders gevolgd. Vrijdagmid dag om 14.00 uur wordt het centrum of ficieel geopend. Nadien is er open huis tot 17.00 uur. Het Dagactiviteitencentrum is een de pendance van "De Hooge Burch" uit Zwammerdam en is genoemd naar het gebouw waarin het gehuisvest is aan de Staringlaan, nl. "De Staring". Het centrum is gerealiseerd naar aanlei ding van de ingebruikname van vier 'so- cio-woningen' van de "Hooge Burch" aan de Waddinxveense Zuidplaslaan, welke op 27 maart officieel worden geopend. Het kan plaatsbieden aan 24 deelnemers, maar dat aantal is nog niet bereikt. De deelnemers zijn op dit moment: Ger- ben, Sjoerd, Geert, Wilfred. Esther. Ed, Wim, Renate, Eddie, Ernst-Jan, Marie, Enrico en Peter-Paul. Alinde komt vol gende week Ze komen dagelijks gezamenlijk met bus 187 van de lijndienst van Westnederland van de halte Fazantdreef naar de Sta ringlaan. De groep wordt naar en van de bus begeleid. Eén van hen komt er zelf standig op de fiets en twee worden met het taxibusje gereden.... Hun dagbesteding is van half negen tot ca. kwart voor vier. met tweemaal een kof fiepauze en een lunchpauze. "Deelnemers die hun dagbesteding in ons centrum hebben, komen van de ZMLK- school. Een aantal van hen woonde al op "De Hooge Burch" en er zijn deelnemers die pas begeleid zijn gaan wonen na het gereedkomen van de socio-woningen in Waddinxveen. Hier hebben we nu dus 14 deelnemers. Sommigen, zoals vanmor gen, gaan één ochtend per week naar school. Allemaal zijn ze ouder dan 20 jaar. want tot hun 20 ste gingen ze op de ZMLK- school. We proberen hier volgens een vaste structuur te werken, hetgeen bete kent dat ze actief bezig zijn. Per toerbeurt een taak hebben bij het koffiezetten, stof zuigen en opruimen. Ook gaan we bood schappen doen om b.v. koffie, thee en melk te kopen. We ontwikkelen wat er in deze mensen zit, zowel hun technische als sociale vaardigheden". "Naast het licht industriële werk: inpak- werkzaamheden en het vervaardigen van ons eigen produkt: de houten pinguin, zijn we twee middagen actief met creatieve vaardigheden. We gaan daarbij in op de creatieve vaardigheden en interesses van de deelnemers. Dan wordt er op creatieve manier met elkaar geknutseld. We werken vanuit het zgn. 'normalisatieprincipe', hetgeen betekent dat ze een normale dag besteding hebben zoals ieder ander die aan het arbeidsproces deelneemt. Activi teiten zoals zwemmen, volksdansen of musiceren in de Josti-band, doen de deelnemers in hun vrije (avond) uren. Wat betreft hun vaardigheden, die wor den verbeterd of gestimuleerd met uit stekend ontwikkelingsmateriaal". Inge pakt twee dozen van een bekende leverancier op dit gebied, Rolf, met ont wikkelingsmateriaal voor de onderbouw van de basisscholen. Ze pakt kaartjes. Op de éne afbeelding staat een meisje met verward haar. Öp een ander kaartje staat een kam en op weer edn ander een meisje met nette haren. Die drie kaartjes worden dan onder begeleiding door een deelne mer bij elkaar gezocht. Inge benadrukt dat het oefenen erop ge richt is dat begrippen als 'voor en achter' 'aan of uit' getraind worden en oorzaak met gevolg, waarbij dit ontwikkelingsma teriaal van Rolf, van onschatbare waarde is... Een andere doos toont kleurrijke kaartjes met optel en aftrekmateriaal: meer en minder. Een 'kabouter-telspel'. Dat de deelnemers van "De Staring" in staat zijn om prestaties te leveren-op hun eigen tempo en niveau- valt te constate ren uit de wijze waarop ze bezig zijn en uit de pinguin's in wording die, voorzien van een tweede verflaag, liggen te drogen. Ontzettend leuk is het resultaat van het geen in onderdelen vanaf "De Hooge Burch" naar Waddinxveen komt: houten skelet, wieltjes, zwemvliesjes (van een oude autoband) en een asje. Deze houten speelgoeddieren die als 'rollend speel goed' in de smaak vallen bij kinderen, vinden in de winkel van "De Hooge Burch" gretig aftrek.... En geen wonder....

Hart van Holland | 1992 | | pagina 15