Holland-allerlei Fleurop-winkeliers geautomatiseerd Bloemengroefen per computer Boliviaproject in De Eendragt TV Waddinxveen klaar voor nieuw tennisseizoen v_ petitie voor Gemeentebestuur en Stichting Waddinxveense Bejaardenhuisvesting t(Ü&OirrfKip^r ERTORIAL Open les "Tarzan" Schoon water, broodnodig! Hart van Holland/18 maart 1992 pagina 19 Tekst petitie Toespraak Reactie wethouder Neele Jongerencentrum...jnis8chien beter voor de ouderen? bloemsierkunst SOL Landelijke collecte simavi in teken van schoon drinkwater. Wat moet er gebeuren Kom naar de Kijkavond over Bolivia Kijkavond Toneelvoorstelling VOO-toneel was een avondje Zevenhuizens amusement van de bovenste plank Projectweek 10 -19 maart Voorbereiding Kom naar de Kijkavond /- "Het bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen Waddinxveen, spreekt hierbij haar grote bezorgdheid uit over de eventuele plannen tot sloop van de toneelzaal van het Anne Frank Centrum aan het Jan van Bijnenpad. Deze bezorgdheid spruit voort uit de angst, dat een accomodatie dreigt te verdwijnen, welke ondermeer door de S.W.O.W. wordt gebruikt voor het houden van vele activiteiten voor (grotere groepen) ouderen c.q. organisaties op het gebied van het ouderenwerk en welke voorziet in een grote behoefte. Met onze activiteiten hopen we een bijdrage te kunnen blijven leveren aan het welzijn van alle ouderen in Waddinxveen. Wij dringen er derhalve met klem op aan om die maatregelen te treffen, welke noodzakelijk zijn om ervoor zorg te dragen, dat de activiteiten, welke in het belang zijn van de Waddinxveense samenleving - en de ouderen in het bijzonder - doorgang kunnen blijven vinden. In dit kader wijzen wij u tevens op de demografische ontwikkelingen t.a.v. de komende 'vergrijzing' en hopen, dat u hierop tijdig zult inspelen en uw beleid hierop zult afstemmen. Uw reactie zien wij met vertrouwen tegemoet. Hoogachtend, het bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen Waddinxveen, was getekend: M.J.Th Joziasse secretaris en A. Both voorzitter. Waddinxveen -Het is in Waddinxveen niet pluis, op naar het gemeentehuis. Dit was de kreet waarmee ca. 100 Wad dinxveense gebruikers van de toneelzaal van het Anne Frankcentrum afgelopen donderdag hun misnoegen lieten blijken met de voorgenomen afbraak hiervan. De raadzaal was volledig bezet. Aan wethouder J. Neele werd door de heer A. Both, voorzitter van de Stichting Welzijn Ouderen Waddinxveen, een peti tie aangeboden voor het behoud van de toneelzaal of vervangende zaalruimte. Eenzelfde petitie werd diezelfde middag ook aan de Stichting Waddinxveense Be jaardenhuisvesting aangeboden. De organisaties/verenigingen, waarvan leden hun handtekening op de lijst zetten zijn:-Stichting Ouderen Onderling Socië teit (SOOS); -Algemene nederlandse Bond van ouderen (ANBO); -Katholieke Bond van ouderen (KBO); -Prot.Christelijke Ouderenbond (PCOB); -Volksdansgroep "Dans U fit"; -Seniorenbiljartclub "Onder Ons"; -Seniorengymnastiek Waddinxveen -Bejaardenkoor "Anne Frank"; -Welfare Rode kruis Waddinxveen; -Culturele Com missie van de Stichting Welzijn ouderen Waddinxveen; -Bewonerscommissie; -To neelvereniging Toi Toi; -Amateur Toneel promotieplan; -Melodia Ineke Paassen) -Stichting Welzijn Ouderen Waddinxveen. De heer A. Both, voorzitter van de Stich ting Welzijn ouderen Waddinxveen, zeg de de wethouder dank voor de ontvangst inde raadzaal en ging vervolgens in op het feit waarom en massaal naar het ge meentehuis was gekomen. "De medede ling, dat er plannen bestaan om de to neelzaal in het Anne Frankcentrum af te breken en op deze plaats woningen te bouwen, sloeg in als een bom. 21 jaar lang hebben de ouderen en de organisaties, die werkzaam zijn op het gebied van het ouderenwerk, gebruik gemaakt van deze accomodatie. 21 jaar lang hebben zij mo gen toeven in deze vertrouwde omgeving en plotseling is nu kennelijk voor de Stichting Waddinxveense Bejaarden huisvesting, de noodzaak aanwezig om deze zaal af te breken. Spontaan en heftig waren de reacties, dat heeft u kunnen merken." De heer Both vroeg met klem aan de wethouder, in zijn uitgebreide toespraak, het hart te laten spreken in plaats van de politiek te laten preveleren en een oplos sing aan te dragen voor de problematiek van de toneelzaal. Wethouder J. Neele benadrukte dat de voorgenomen sloop van de toneelzaal primair een verantwoordelijkheid is van de Waddinxveense Bejaardenhuisves ting, hetgeen niet wegneemt dat het ge meentebestuur geen hart zou hebben voor het 'ouderenbeleid'. Spreker wees op de 'Nota ouderenbeleid' daterend van 1989, welke nog steeds van kracht is en stelde dat het ouderenwerk van harte ondersteund wordt door het gemeente bestuur. De heer Neele zei dat de ge meente onmogelijk het totale exploitatie tekort van 70.000 gulden per jaar, ten laste van het ouderenbeleid kan laten komen, temeer daar er een vaste kracht voor het welzijnswerk voor ouderen is aangesteld, (de heer Vunderink). "We zullen mee denken naar vervangende ruimte, er is in Waddinxveen een zalenprobleem ook met het oog op "Het Trefpunt" We zijn met betrekking tot de zaalruimten in het ongewisse, maar binnenshuis zoeken we naar alternatieven voor sociale, recrea tieve en culturele activiteiten. We hopen binnen afzienbare tijd met een oplossing te komen. Wel degelijk zal uw petitie meespelen bij onze overwegingen". -Geconcludeerd mag worden dat de aanbie ders van de petitie en gebruikers van de toneelzaal, geen optimistische geluiden hebben vernomen. De aanbieders blijven proberen vol te houden om de instanties te overtuigen dat een dergelijke zaal drin gend noodzakelijk is. Gehoord de reacties van enkele bestuurs leden van de Matraad van het Jan van Bijnenpad, welke de gevoelens van de be woners van deze flat vertolken, zijn deze zeer verbolgen over de voorgenomen bouw van appartementen aan de noordzijde, van het Anne Frankcentrum, welke de natuur lijke lichtinval op de gangen zal blokkeren. Met het ontwerp van Treffers en Polgarvoor de bouw van appartementen, zijn tongen losgekomen en wordt er geoordeeld dat het aan deze zijde van het Anne Frank niet prettig wonen moet zijn, omdat de zon hier niet schijnt. Veel verstandiger hadden de bewoners van de flat de bouw van derge lijke appartementen in het verlengde (zuidwaartsvan de bestaande flat geacht. Daarbij zou het gat van de Peter Zuidlaan 'gedicht' worden. Daarnaast is de vraag of er werkelijk behoefte is aan meer senior appartementen, daar er nu een achttal vrijkomt aan het Jan van Bijnenpad. Een ander geluid is de reactie op de komst van het jongerencentrum in het voorma lige schoolgebouw aan de Peter Zuidlaan, wat- zo vinden de bewoners van het Jan van Bijnenpad -beter voor activiteiten voor ouderen bestemd had kunnen wor den. Ze zien ontzettend tegen mogelijke overlast door knallende bromfiets-uitla ten en middernachtelijke, tegen de flat weerkaatsende herrie, op. (Hopelijk valt alles mee en wordt de soep niet zo heet gegeten als ze opgediend wordt....red.) Zevenhuizen/Waddinxveen/Boskoop -Fleurop-bloemisten in Zevenhuizen, Waddinxveen en Boskoop, hebben onlangs definitief het computer tijdperk betreden. Het betreft bloemenspeciaalzaken: Henry Verwey Brederolaan 7, Waddinxvee; Mia en Wim Rip, Dorpstraat 48, Waddinxveen; Maap Groenendijk Zuidkade 93 Boskoop; H. Sol Noordelijke Dwarsweg 86. Net als bij de 1700 andere bij de verzendorganisatie Fleurop Interflora Nederland aangesloten bloemisten kregen zij een personal computer in de winkel, waarmee zij volledig geautomatiseerd orders naar collega-bloemisten kunnen verzenden. Wie een Bloemengroet wil versturen, kan hierdoor rekenen op een nog betere dienstverlening. Bloemtel is in eerste instantie ontworpen om de uitwisseling van Fleurop-orders te vereenvoudigen. Het gaat daarbij jaarlijks om 1,5 miljoen orders, die een enorme administratieve inspanning vergen. Het geautomatiseerde systeem brengt de hoeveelheid administratie fiks terug, terwijl de kans op fouten nihil is. Wie tot nu toe een Fleurop-Bloemengroet wilde versturen, stapte naar een aangesloten bloemist. Deze gaf de opdracht vervolgens telefonisch of per fax door aan een collega elders in het land, die op zijn beurt de Bloemengroet afleverde. Bij deze werkwijze bestond -hoewel dit slechts sporadisch voorkwam -het gevaar van verminking van de opdracht. Met Bloemtel zijn dergelijke fouten nu volledig uitgesloten. De opdracht wordt via een modem overgebracht naar de PC van de uitvoerende bloemist, die exact dezelfde opdracht op zijn computerscherm of een -print leest. Het project Bloemtel is een initiatief van de Vereniging Bloemist Winkeliers (VBW) en Fleurop Interflora Nederland, die samen besloten de orderverwerking te automatiseren. Dit, in navolging van landen als Zweden en Frankrijk, waar de bloemisten al langer via de computer Bloemengroeten verwerken. De buitenlandse systemen voldeden echter niet aan de behoefte van de nederlandse bloemisten. Daarom werd een eigen systeem ontworpen. Dankzij een subsidie van 1 miljoen van het Ministerie van Economische Zaken kon een intelligent systeem ontwikkeld worden met PC's. Naast orderverwerking biedt Bloemtel de bloemist vele andere mogelijkheden. Hij kan straks via de computer bijvoorbeeld telebankieren of informatie uitwisselen met de groothandel en de veiling. Bloemsieckunst maap QRoenenöpk Zuidkade 93 Boskoop Telefoon 01727-14012 Fax 18315 bloemsierkunst Brederolaan 7 (luifelbaan) - waddinxveen tel. 01828-14198 fleuRop - intenfloRA noordelijke dwarsweg 86 zevenhuizen - tel. 01802-1593 Bloemsierkunst Dorpstraat 48 - Waddinxveen Tel. 01828-14278 Moerkapelle- Gymnastiekvereniging "Tarzan" organiseert tijdens de normale lessen een open les. Op dinsdag 24 maart a.s. is er voor jeugdgroepen van de gym- nastiekafdeling een open les. Het gaat om de meisjesjeugdgroepen van 15.45 tot 18.30 uur en om de jongensjeugdgroep van 18.00 tot 19.00 uur. Op donderdag 26 maart a.s. is er voor de jeugdgroepen van de jazzafdeling een open les. Voor de eerste jeugdgroep van 17.30 tot 18.30 uur en voor de tweede jeugdgroep van 17.30 tot 18.30 uur en voor de tweede jeugd groep van 18.30 tot 19.30 uur. Vaders, moeders en/of vriend(innet)jes mogen meekomen. Ook zij mogen namelijk aan de open les deelnemen. Het bestuur van gymnastiekvereniging "Tarzan" wenst alle deelnemers een plezierige open les toe. "Schoon water, broodnodig" onder dit motto houdt Simavi, vereniging voor direkte steun aan medische projekten in ontwikkelingslanden van 22 tot 28 maart haar jaarlijkse collecte. De opbrengst zal ondermeer worden besteed aan het aanleggen en verbeteren van drinkwatervoorzieningen in India. Er kan veel worden gedaan voor weinig geld. Simavi vraagt de Nederlandse bevolking dit jaar om haar te helpen bij haar waterprojekten in de ontwikkelingslanden. Omdat er nog zoveel dorpen zijn waar geen waterput of pomp staat, en omdat het zo belangrijk is om over schoon drinkwater te beschikken. De Simavi-kollektanten komen van 22 - 28 maart langs de deuren, wie dan niet thuis is kan ook een bijdrage leveren aan de 'verbetering van de gezondheidszorg in de derde wereld door overmaking op girore kening 300 100 ten name van Simavi, Haarlem onder vermelding van "waterkraan". Contact voor Waddinxveen: C. Kooistra - Boelmans tel. 01828 - 14330. Zevenhuizen -De afgelopen dagen werkten leerkrachten en kinderen van de christelijke basisschool "De Eendragt" over het Latijnsamerikaanse land Bolivia De aanleiding lag in het feit dat de Stuurgroep Ontwikkelingssamenwerking in Zevenhui- zen-Moerkapelle activiteiten ontplooit gedurende deze week. De collecte voor de Novib en de tentoonstelling in de bibliotheek waren in Zevenhuizen- Moerkapelle deze week activiteiten waar de Stuurgroep bemoeienis mee heeft. Zevenhuizen -Nee, we noemen geen namen dit keer. Ook delen we geen pluimen uit aan bepaalde personen en willen 'neutraal' blijven, ondanks dat er een drietal collega- medewerkers van "Hart van Holland" meespeelde in het blijspel "Aangenaam... Chan el jl. zaterdagavond. Daarom kan in z'n algemeenheid gesteld worden dat er op sublieme wijze gestalte gegeven is aan amateurtoneel. T elkens weer sta je als toeschou wer, versteld van de typetjes die bekende dorpsgenoten op de planken brengen, alsof het hun tweede 'ik' is. De drie meisjes, de boer die een buitengewoon leuk Frans meisje aan de haak geslagen had, de pastoor, de Belgische knecht, de buurvrouw, de huishoud ster en ga zo maar door. "Hoe bedwing je de hik?" Wel je laat de dame in kwestie op een st?el staan en laat een muis los in de kamer"Hoe help je de knecht van z'n rugpijn a' Chantal wist het: "met een schaar over de pijn (weerwolf) gaan...." 6en blijspel in twee bedrijven dat door de spitsvondige opmerkingen, de leuke typetjes, ue aankleding' en de stijl, als 'zeer amusant' gekenschetst mag worden. De afgeladen taal van dorpshuis 'Swanla", met op de eerste rij de drie wethouders met hun dames, eefde intens mee met de verwikkelingen, getuige de aanhoudende lachsalvo's die weerklonken op deze propaganda-feestavond van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs Alleen... één ding is jammer, namelijk, dat een dergelijk stuk, waar zoveel tijd en energie in gestoken is, voor een zo beperkt publiek opgevoerd wordt. Dat komt omdat netdefli-- eigen toneelgroep is van VOO. Tilly en Henny. Waddinxveen- Het komend seizoen kan er bij de TV Waddinxveen aan de Alberdingk Thijmlaan 's avonds langer worden ge speeld. Al enkele jaren waren 2 banen verlicht. Maar het aantal leden dat ook wat later op de avond wilde tennissen nam toe. Dit heeft er toe geleid dat er een groot aantal aktiviteiten en evenementen die gepland staan. Traditioneel is o.a. de competitie op dinsdag, woensdag, zater dag en zondag alsmede het onderling jeugd- en seniorentoernooi en de woens dagavond competitie. De Toernooi-com- missie voor het open BCD-toernooi is reeds gestart met de nodige voorberei dingen. De steun voor de organisatie van dit, in de regio hoog aangeschreven toer nooi krijgt de tennisvereniging wederom van een 40-tal sponsors. Het komende seizoen zal de TV Waddinxveen ook een beregeningsinstallatie in gebruik nemen voor alle 8 de banen. Door een simpele druk op de knop wordt iedere baan nu automatisch besproeid, wat de kwaliteit van de baan ten goede zal komen en wat minder tijd in beslag neemt. Door de inzet van een groot aantal leden zijn de afgelo pen wintermaanden de nodige reparaties verricht en vele verbeteringen aan het clubhuis aangebracht. Op 29 maart 1992 zal het tennisseizoen officieel met een feestelijke opening worden ingeleid, ter wijl de banen, ijs en wederdienend, reeds op 28 maart bespeeld kunnen worden. Dönderdagavond is er in "De Eendragt" voor iedereen gelegenheid om kennis te komen nemen van Bolivia. Tussen 18.30 -20.30 uur kan iedereen een kijkje in de school komen nemen en d.m.v. dia-ver toning en een videofilm meer te weten komen over Bolivia. Schoenen poetsen: Bezoekers kunnen hun schoenen laten poetsen, naar een radioprogramma luis teren in het 'stiltecentrum' of via het me ditatiedoek nadenken over de invloed van de blanken op het leven van de mensen in Zuid-Amerika. Werkstukjes van kinderen worden te koop aangeboden, er is gratis koffie in de gemeenschapsruimte en er kan meegedaan worden aan 'volksdan sen' op Boliviaanse muziek. Opbrengst voor INEDER De eventuele baten van deze avond ko men vanzelfsprekend ten goede aan INE DER, de landbouworganisatie in Bolivia die door scholing en voorlichting de boeren van Bolivia vooruit wil helpen. Tijdens de tentoonstelling is er ook mo gelijkheid om kennis te maken met de produkten van de 'wereldwinkel' die ge kocht kunnen worden. Winsten van de 'wereldwinkel' gaan direct naar de pro ducenten in bijv. Bolivia. Overigens is de koffie die de bezoekers aan deze avond gepresenteerd krijgen de befaamde 'Max-Havelaarkoffie', die ook wel 'eerlijke koffie' genoemd wordt. Bovenvermelde kijkavond kwam mede tot stand dankzij een projectweek die deze week op de school gehouden werd. De leerlingen kregen nuttige informatie om kennis op te doen over Bolivia. Er werd gezongen en geknutseld op de ma nier van Boliviaanse kinderen. Er werd zelfs gebakken: maïskoeken en maïs broodjes smaakten heerlijk. Leuk zijn de zelfgevlochten 'vriendschapsbandjes' ge worden en de produkten van het kleien. Al werkend kregen de kinderen, net als hun leerkrachten, bewondering voor de Bolivianen die onder niet zulke makkelij ke omstandigheden toch een bestaan moeten opbouwen. Dat ontlokte één van de kinderen de opmerking: "Ze zijn wel arm, maar ze maken wel hele mooie din gen". En een ander kind vertelde eerlijk: "Wat ben ik blij dat ik hier woon". Dat theorie en praktijk soms moeilijk te combineren zijn blijkt uit de volgende zinsnede: "Rijken moeten meer delen". Maar toen vervolgens werd voorgesteld om de kleipotjes die deze week gemaakt zijn dan maar te verkopen ten behoeve van INEDER of de NOVIB zei een leerling: "Dat is ook zonde!". Die hield zijn werk stukje zeker toch liever zelf... Al in een vroeg stadium had het team van "De Eendragt" besloten het jaarlijkse 'project' aan het onderwerp Bolivia te wijden, het feit dat één van de groepsleer krachten van de school ook in de werk groep zitting heeft, was bij de voorberei ding van het schoolproject een groot voordeel. Latijns-Amerika en dus ook Bo livia, is namelijk een onderwerp wat niet zo dicht bij de beleveningswereld van het schoolkind ligt. Gelukkig kreeg het team van alle zijden medewerking bij de voor bereiding van het project: de NOVIB zorgde voor een leskist, ouders bleken thuis spullen te hebben die tijdelijk wer den afgestaan. Bovendien nodigde Karin de Roode, bibliothecaris te Zevenhuizen, alle groepen uit, om de tentoonstelling in de bibliotheek te komen bezichtigen. Te vens werd er tijdens het groepsbezoek een videofilm over de straatkinderen van Cochabamba vertoond. De RK-geloofs- gemeenschap ter plaatse, stond het spiksplinternieuwe 'meditatieboek' af enz. Van alle kanten werd vooral audio visueel materiaal aangedragen om de leefwijze van de Bolivianen dichter bij de kinderen te brengen. Zij zijn inmiddels doordrongen van het feit dat Bolivia geen land is waar zielige mensen wonen, maar waar de inwoners wel een harder bestaan hebben dan in Nederland.... en zijn zich nu 'bewust' geworden wat 'ontwikkelingssa menwerking' inhoudt... Hopelijk raken ook de inwoners van Ze- venhuizen-Moerkapelle hier meer van doordrongen, zeker na een bezoek aan de bibliotheek en een bijdrage aan de col lecte.... echter, een bezoek aan de Kijka vond over Bolivia donderdagavond 19 maart hoort hier zeker ook bij "De Eendragt" van 18.30 tot 20.30 uur.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 19