een Gouwebad "De Sniep" met1moeder en kind-zwemmen ROOS ïyifï Kerkdiensten Kerkdiensten Nieuwe VW Golf voor Waddinxveense autorijschool Het Raadhuis van Boskoop (2) De Paddestoel dansavond Southhouse Danceparty 0- Acclimatiseren Doelgroepen Warm water Waterratten PIEKER NIET LANGER OVER UW BELASTINGAANGIFTE ADMINISTRATIEKANTOOR VERWERKT SNEL ZUIDPLASLAAN 19 2743 CV WADDINXVEEN TEL. 01828- 19402 Boskoop - 29 maart Een kind niet alleen laten herkenning Geschenk maharadja T rouw/raadzaal Waddinxveen zondag 29 maart Geslaagden Ihïssrn ?.'£\'bnsffhJIIi wtiK?; Hart van Holland/25 maart 1992 pagina 11 Waddinxveen -"Een baby die geboren wordt, heeft maanden in het vruchtwater geleefd en voelde zich zeer beschermd. Wij proberen kinderen, vanaf hun prille bestaan, terug te brengen naar de situatie waar ze uitgekomen zijn", zegt Willem-Jan van Yperen. Hij geeft samen met Christa Dekker in Gouwebad "De Sniep" in Waddinxveen, leiding aan het 'moeder-en-kind-zwem men'. Niet zomaar een uurtje per week, maar op twee morgens van negen tot elf uur, namelijk op dinsdag- en donderdagmorgen. I Een faciliteit waarmee Gouwebad "De Sniep" anderhalf jaar gele den begonnen is en waarvoor uit Waddinxveen en de regio Gouda, veel belangstelling bestaat. Op dinsdag-en donderdagmorgen tussen negen en elf uur zie je veel moeders met een kind op de arm of in een maxi-cosy het Waddinxveense zwembad binnengaan. Hoewel het 'begeleid- zwemmen' maar een half uurtje duurt, kunnen de moeders met hun kind (eren) twee uur blijven. In die twee uurtjes, is er afwisselend het uitkleden en het aankleden: op speciale aan- kleedtafels en na afloop, het 'op temperatuur komen'. Dat ge beurt in het zwembadrestaurant waar de moeders gezellig even nablijven om koffie te drinken en hun kindje laten acclimatiseren onder het genot van een fruithapje of een flesje. Uit de gesprekken na afloop blijkt, dat er onder de deelnemers aan het 'moeder-en- kind-zwemmen', diversen zijn die uit Bodegraven, Gouderak of zelfs nog verder komen. Op de ochtend dat "Hart van Holland" het Gouwebad bezoekt is daar ook een Zevenhuizense drieling, die gezellig in één van de boxen wacht, totdat ze -om de beurt - even op mamma's arm, het water in mogen. Zij en andere peuters die op hun 'begeleid'- zwemhalfuurtje wachten, vermaken zich met het 'water-speel goed' van het Gouwebad, dat in overvloed aanwezig is Het 'moeder-en-kind-zwemmenis één van de doelgroepen van het Gouwe bad. Zowel deze als de andere doel groepen, variërend van "meer bewe gen voor ouderen "trimzwemmen "aquarobic" en het "zwemmen voor zwangerenvallen onder de directe verantwoordelijkheid van Willem-Jan van Yperen. Het zijn zogenaamde 'doelgroepen'. Deze week neemt "Hart van Holland" de doelgroep moeder-en-kind- zwemmen onder de loep "Op een grote paddestoel, rood met witte stippen", klinkt het liedje dat ge zongen wordt door een groep moeders die in het water staat. Allemaal hebben ze een baby vast, die ze laten deinen op het water, wat voor deze kleintjes een aangename temperatuur heeft: 34 gra den Celsius. De baby's, in de leeftijd van zes maanden tot anderhalf jaar, genie ten zichtbaar. Als ze even later met het liedje 'Visje in het water', helemaal on der het water verdwijnen met hun moeder, proesten ze nauwelijks als ze boven komen. Het lijkt of ze het de gewoonste zaak van de wereld vinden. De aanblik van al die moedertjes zo met hun kindje knuffelend en genietend bezig, de opmerkingen van Willem-Jan in hun midden, opvolgend, is vertede rend. Christa is ér vandaag helaas niet. Een zeldzaamheid, maar ze is ziek. Nu heeft Willem-Jan continu een groep moeders met hun kindje. "Normaal doet Christa de allerkleinsten. Zij heeft veel gevoel voor de wijze van omgaan met moeders en baby's", zegt Willem- Jan, die net als Christa, specifiek voor dit baby-en-peuterzwemmen een op leiding volgde. Echter, na hem bezig te hebben gezien met de diverse baby 's op z'n handen of in z'n armen, bij Christa's afwezig heid, mag zeker geconcludeerd wor den dat hij er zeker ook uitermate feeling voor heeft. Waarom wordt er steeds gezongen niet de kleintjes, ze begrijpen er toch niets van? Van Yperen: "Zingen is heel goed. Het maakt ze rustig en het geeft herkenning. We noemen die steeds terugkerende onderdelen in het programma 'conditioneren'. In het water voelen de kinderen zich veilig en wanen zich terug uit de si tuatie waar ze gekomen zijn. We proberen hen 'eigen' te maken met de materie 'water'. Daarnaast is het voor de band van moeder en kind heel belangrijk om op deze wijze heel intiem met hun kind bezig te zijn. Er is een aantal moeders dat nog enkele dagen per week werkt en hun kind naar een opvangcentrum brengt. Zo'n zwem-halfuurtje per week is voor de moeder een soort compen satie voor het feit dat ze het kind door de week een dag of meer, mist. Er is geen intensiever contact denkbaar met je kindje en je ziet dat de baby ontzettend geniet. Je kunt je kind al leen nooit loslaten, want dan zou het verdrinken". Na deze eerste groep baby 's van negen uur tot half tien, komen de baby's van een paar weken tot een half jaar aan de beurt. Schattig is het baby 'tje van elf weken dat meedeint met het hoofdje tegen mamma 's schouderen de oogjes van genoegen sluit als het in aanra king komt met het warme water en daarna, als was het gewichtloos, languit meedeint op de golven. Onder zich, net als bij de andere baby's, rust mamma's hand. "De sluitreflex van longen van baby's functioneert tot zes maanden. Als een pasgeboren baby onder water komt, zal er geen water in de luchtwegen ko men. Onderzoek heeft uitgewezen dat kinderen die vanaf hun prille begin wekelijks meedoen aan het ba- byzwemmen, sneller sociale en moto rische vaardigheden krijgen. We wer ken bij het 'moeder-en-kind-zwemmen' heel gericht toe naar 'zelfredzaam heid'. Dat houdt in dat als een peuter in het water valt zelf naar boven trappelt. Het wordt ook geleerd zich naar de kant te trappelen en doordat het water gelijk met de zwembadrand staat, eruit te klimmen. Een peuter kan a. zelfstandig in het water springen; b. naar moeder toe zwemmen (op z'n hondjes- krab- A Hervormde kerk 9.30 uur ds. K.J. Jansen 18.30 uur ds. R. de Reuver De Stek 9.30 uur ds. R. de Reuver Bethelgemeente: Voll. Evangelie 9.30 uur Samenkomst Chr. Geref.kerk 9.30 iuur ds. M.J. Oosting 17.00 uur ds. A. Bijkerk Delft R.K. Eucharistieviering zaterdag 17.30 uur in De Stek 19.00 uur kerk A.P. van Neslaan zondag zomertijd 10.00 uur kerk. Medische diensten: zie Benthuizen/ Hazerswoude Boskoop -Onlangs publiceerden we (in twee afleveringenover de vergroting van het Boskoopse gemeentehuis. Er komt een schitterende aanbouw op 'maaiveldhoogte aan het uit 1929 daterende gebouw, waar al veel overgeschreven is. Ook de redactie van "Hart van Holland" was geïmponeerd door het stijlvolle gebouw met op het tussenbordes prachtige gebrandschilderde ramen. Over deze drie gebrandschilderde ramen is, net als die van de raadzaal, nogal veelvuldig geschreven: belend red.) zowel op buik als rug en c. terug op de kant klimmen. Een kind dat wekelijks met z'n moeder naar het zwembad geweest is, is niet bang van water. Integendeel. Het kan gebeuren dat een kind in de sloot valt. Dan zou het in staat kunnen zijn naar de kant te zwemen en zelf uit het water te klimmen. Een feit is het wel, dat kin deren die zo vroeg al vertrouwd met water raken, een zekere overmoed krijgen. Daarom mogen ouders die naar het zwembad gaan met een kindje dat geen watervrees heeft, dubbel zo goed opletten". Hij stelt dat vaders ook graag met hun kindje in het water spelen, maar deze door de week niet kunnen. Dat de ouders daarom samen op za terdag of zondag samen met hun kindje komen om gezamenlijk te genieten....al dan niet met de andere kinderen uit het gezin, omdat het Gouwebad een echt gezinsbad is.. Willem-Jan vindt het werken met kinde ren fascinerend en het geeft hem veel voldoening als die kleine aapjes hem herkennen en daarvan blijk geven. Dat gebeurt al vanaf ca. een jaar. Fantas tisch vindt hij het als peuters op hun eigen wijze, naar hem toezwemmen. "Er zijn vier groepen 'moeder-en-kind- zwemmen'. We beginnen met de baby's van zeven maanden tot anderhalf jaar, dan de baby's tot zes maanden, ver volgens is er een groep tot twee jaar en daarna de groep van twee tot vier jaar. We zijn van plan om op dinsdag een speciale groep vierjarigen te starten". Manager Geerdink, die juist langs loopt, vult aan: "Zo is er een door gaande lijn van baby, peuter, kleuter tot diploma-zwemmen. Dat diploma kunnen ze al op vijfjarige leeftijd beha len. Zo krijgen we een band met de kinderen en weten ze van jongsaf aan, de weg naar het zwembad te vinden". (N.B. Voor moeders met baby's in Ze venhuizen: het plaatselijke zwembad "De Koornmolen" biedt ook deze faci liteit van 'moeder-en kind-zwemmen red.) De ramen van het trappenhuis zijn na melijk geschonken door een echte ma haradja die in Boskoop geboren is. Teun Ottolander, die carrière maakte in het voormalig nederland-Indië, ging als militair naar dat land en kwam op de plantages terecht. Daar is hij een rijk man geworden, door een middel te vinden tegen een ziekte die veel onder de theeplanten voorkwam. Eens heeft de 'marahadja' nog een be zoek gebracht aan zijn geboortedorp, waarbij hij 17 vrouwen meebracht. Het waren allemaal personeelsleden van hem. hij zou de Boskopers eens laten zien hoe je met je personeel omging. Bij die demonstratie kwam de zweep er aan te pas. Dit viel niet zo prettig bij de Boskoopse burgerij en het was maar goed dat hij snel de benen nam, want ze hadden de 'marahadja' bijna ver moord! Dit verhinderde hem niet om voor het raadhuis drie ramen te schenken. De ramen bevatten oma- mentale versieringen van de wapens van Nederland, Zuid-Holland en Bos koop. op elk gebrandschilderd raam staat ook een afbeelding van een Oudboskoops dorpsgezocht. Te zien valt de Dorpsstraat westzijde van 1790, de Biezen tussen de Rozenlaan en Tuinstraat van ca. 1915 en Den Ham met de Gouwebrug. Menig bruidspaar dat in deze trappenhal naar de trouw zaal schrijdt (schreed) laat (liet) zich hier portretteren. Boven de ingang van de trouwzaal valt te lezen: "De Heilyge Eendragt is het Sout Dat Huys en Stadt in Wesen houd'. Wie de raad-of trouwzaal binnenstapt en voor het eerst de fraaie ramen ziet, zal moeilijk een kreet van bewondering kunnen onderdrukken. De gebrand schilderde ramen in de raadzaal heb ben betrekking op het leven van de mens. Door de ontwerper en maker, Roel Gerbrands uit Haarlem, zijn de vier jaargetijden uitgebeeld. Het eer ste raam, geschonken door de Nationa le Bankvereniging kantoor Boskoop, stelt de godin van de Lente voor met als tekst: "Al aardrijks vruchtbaarheid en kracht, wordt van des hemels gunst verwacht'. Rechts onder het raam ziet men de zaaier en links het ontluikende leven. De volgende ramen zijn ge schonken door de Bond van planten- handelaren te Boskoop. Ze stellen de zomer en herfst voor. De zomer, ge symboliseerd door een moeder en kind onder een weelde van rozen. De tekst eronder luidt: 'Gelukkig die door d' overvloed, gebracht wordt tot het hoogste goed'. Rechts onder is een putto met ballon spelend en links de zon boven het rij pende koren. Op het raam herfst staat, onder de hoofdfiguur, een jongeling die vruchten van het veld aandraagt en daaronder rechts een bejaarde man met daarnaast een land met koren schoven. Het rijmpje dat er onder staat luidt: 'Door moed en vlijt wordt soet verkregen, 's Welk ons toedient Gods milde zegen'. Het raam winter, ge schonken door de bankinstelling T. Goedewagen en Zonen te Boskoop, stelt de winter voor als een oude man met een paarse mantel, links onder neemt de grijsaard afscheid van het leven (een zwaan) en rechts duidt een kleine vlam in duisternis op nieuw le ven dat na de winter weer zal komen, in het midden van de vier jaargetijden is een Boskoops raam geplaatst waar ar tikelen op staan die betrekking hebben op de kwekerijen. Een 'pakmand' ge vuld met rhododendrons en azalea's. En dan de Nederlandse leeuw die zeven pijlen (de zeven gewesten) in zijn klauw houdt. Daarbij is de 'oranjeboom' die getuigt van de Oranjegezindheid van Boskoop. Bron: Boskoop, het dorp van mijn groot vader; van Mc. van Wijk Azn. wordt vervolgd) Hervormde Immanuëlkerk 10.00 en 17.00 uur ds. A.A. v. Houwelingen Geref.Kerk 8.30 leesdienst 14.45 uur ds. K. Folkersma Spakenburg Chr.Afgescheiden Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. N. v.d. Want woensdag 1 april 19.30 uur ds. N. v.d. Want Overige kerken: geen opgave. Waddinxveen -Een avondje 'stijldan sen' is ervoor de liefhebbers in gebouw "De Paddestoel" aan de Lijster besstraat in Waddinxveen. Aanvang 20.30 uur Het verheugt de organisatie van "De Paddestoel" dat alle deelnemers aan de danscursussen van de afgelopen win ter, zijn geslaagd. Waddinxveen -In het Zuidhonk in de Zuidplaswijk in Waddinxveen, wordt er door de Stichting Wijkwerk De Zuidpias op 4 april een "Southhouse-Dance-party" (Zuidhuisdansavond) georganiseerd. Discotheek Chincilla verleent medewerking aan de avond. Kaarten dienen in voorverkoop in het Zuidhonk te worden gekocht. Hier wordt ook mededeling over de aanvangstijd gedaan. Toegang vanaf ca. 14 jaar. Auto von het joor W^2 Op de foto: De heer Henk van Erk, van autorijschool Lagrouw, neemt de sleutels van zijn zesde nieuwe VW Golf in ontvangst uit handen van J.M. Clarenbeek van VW/Audi dealer Van Beynum op de Brederolaan te Waddinxveen. De nieuwe VW Golf is van het type A3. In totaal heeft Van Erk, sinds september 1977, vanaf z'neerste VWGolf, 1.284.000 km. afgelegd. Vorige week leverde de heer Van Erk zijn 1300 geslaagde leerling af voor het autorijbewijs. Onder feestelijke omstandigheden, met muzikale omlijsting van muziekkapel "De Notenkrakers zal de auto op 26 maar officieel in gebruik worden genomen.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 11