Regio •flat oan ■fiotimd üeiooeü kaden... {/fff/ft fff//9/7 r/t rr/t/fi///// 9/ - ~/r r/f/fir-j f/tff/r/t Af/ /try /r-i/ Tuinkunst en Tuin-geschiedenis Politieberichten Rijneveld Brandweer Benthuizen won toernooi ook (K X Vragen over Verslaving? Gospel- playback-show Collecte Nationaal fonds Kinderbescherming Versperconcert Sergei Rachmaninoff Hart van Holland/25 maart 1992 pagina 21 Benthuizense vriendinnen die nog zelfstandig wonen Gezelligheid kent geen tijd De strenge zondagsschooljuf Bootreisvakanties Geld ophalen Op de molen Schippersdochter Rijbewijs Van kerkgang tot Telefooncirkel Zelfstandig wonen dia-presentatie Historische kring Even voorstellen: De 91-jarige Cor Voorwinden en .Neeltje Spijker-Merbis; Trijntje de Vrij en Jannetje van Gaaien (alledrie 90 jaar) .y^enthuizen -Een theemiddag met een viertal dames die de 90 gepasseerd zijn. brengt dan wel geen interessante gegevens aan het licht, maar best wel vermel denswaardige feiten. Dat was ook het idee van mevrouw Wouda Harteveld van de Historische Kring Benthuizen, die een dergelijke happening organiseerde ten huize van Trijntje de Vrij aan de Heerewegh. Deze 90-jarige Trijntje woont hier samen met haar broer Johannes van 72 jaar, die voor het dagelijkse reilen en zeilen zorgt. Hij is het die de thee serveert. De meest bekende is mevrouw Neeltje Spijker-Merbis, die onlangs met haar familie in Hart van Holland kwam, naar aanleiding van de viering van haar 90ste verjaardag. Zij is van de vier da mes het best van de tongriem gesneden en de enige die getrouwd geweest is. Haar leeftijdsgenote Jannetje van Gaaien is in Benthuizen vooral bekend bij de 20 plus-generatie, waar zij van haar 20 ste tot haar 78 ste jaar, Zon dagsschoolonderwijzeres was. (ook bekleedde zij tal van andere functies, o.a. presidente van de Vrouwenver eniging) Mevrouw Spijker: "Als Jannetje op het Kerstfeest van de Zondagsschool haar hand maar omhoog hief dan werd het doodstil. Wat een ontzag was er toen voor de oudere generatie. Jammer dat het nu zo moeilijk is om kinderen eer bied bij te brengen, zozelfs dat er on langs een club naar huis gestuurd moest worden omdat de kinderen niet stil wilden zijn..." De onderwijzeres in kwestie: "Ja wat was het fijn om leiding tegeven aan de Zondagsschool... dat ze zo'n ontzag voor me hadden en als ze hun versje niet goed kenden, nou dan zwaaide er wat". Mevrouw Voorwinden lacht, zij heeft goede herinneringen aan bootreisva kanties samen met haar beste vriendin Neels Spijker-Merbis. Ze is geboren en getogen in de dorpskern van Benthui zen. Haar vader was schipper in de winter schipper van brandstoffen en in I het najaar vervoerde hij bieten naar de suikerfabriek in Halfweg. Er was een open vaarwater naar de Rijn. Ze groei de op in een gezin van 10 kinderen, waarvan zij de middelste was en woon de altijd bij haar ouders die zij, beiden tot, respectievelijk op 76-jarige en 85- jarige leeftijd, terzijde stond. Ze heeft nog één broer, Geerlof. "Op maandagmorgen moest er langs de deuren gegaan worden om geld in te zamelen, een spaarvorm, voor de brandstoffen. Van dit spaargeld werd een dubbeltjes en centenboekhouding bijgehouden. Een keer per jaar ging half Benthuizen mee op de boot van Voor winden naar het strand. De reis erheen en terug v/as al bijna een dagreis, maar dat mocht de pret niet drukken. De boot was voor deze dag schoonge maakt en iedereen nam eten en drinken mee. En er werd genoten van de om geving, de vaartocht en de enkele uur tjes op het strand... Neels Spijker-Merbis werd in de Noord polder op de molen geboren en woon de dus ver uit de bewoonde wereld. De molen van haar ouders was er één van een viergang. De romp staat er nog evenals twee andere. Ze was de oudste van een gezin van negen en wist niet beter dan dat er geen leidingwater en geen electriciteit was. Op school ging ze lopend op klompen. Een christelijke school was er destijds nog niet, maar schoolmeester Uit den Bos deed alsof het een christelijke school was. Er werd gebeden en gedankt en de kinderen moesten een Psalmvers leren. Neels mocht tussen de middag mee-eten met de familie De Vrij, omdat Trijntje haar klasgenootje was. "Ik hoefde dus nooit brood voor tussen de middag mee te nemen". Als Neels uit school thuis kwam dan moest ze helpen aanpakken, want vader had 20 koeien. Na zes jaar lagere school moest ze thuiskomen. Lachend: "Er werd gezegd dat we vol leerd waren. Ik heb van de ochtend tot de avond, inclusief het verplichte breien en naaien, thuis meegeholpen in de huishouding". Mevrouw Spijker is al vele jaren weduwe en woont naast de boerderij waar zij en haar man op 'boer den'. Op 58-jarige leeftijd is haar man bij een ongeval omgekomen... Trijntje, in het dorp woonachtig, was dochter van een boerenarbeider. Hoe wel ze het thuis met 9 kinderen, waar van zij de oudste was, niet breed had den, kon er altijd wel een 'prakkie' af. Ook zij heeft altijd meegeholpen in de huishouding en haar ouders tot aan het eind verzorgd: haar moeder werd 62 en haar vader 82 jaar. Inmiddels is ze verhuisd -het oude huis werd afgebro ken-, woont, zoals al in de aanhef ge steld, met haar broer die, zoals ze zelf zegt 'voor me zorgt'. Jannetje van Gaaien is op 1-jarige leef tijd met haar ouders vanuit 's Graven- zande hier op de zgn. "Van Driel-boer- derij" aan de Heerewegh komen wonen, eigendom van de familie Beelaerts. Het gezin had 5 kinderen. Haar moeder stierf toen zij 12 jaar was, op 34-jarige leeftijdHaar vader is 72 jaar geworden. In 1930 werd het renteniershuis ge bouwd en betrok haar broer de boerde rij. "De boeren werkten vroeger lang zo hard niet als tegenwoordig. Er was veel personeel dat aan het werk gehouden moest worden, daar zorgde de boer dan ook voor. Het was een gemengd bedrijf". Mevrouw Harteveld herinnert zich dat Jannetje van Gaaien de eerste vrouw in Benthuizen is geweest die haar rijbe wijs haalde. Ze kreeg het als het ware, zoals het destijds ging. De burgemees ter gaf het rijbewijs af. "De burge meester reed dan twee keer een eindje met je mee. Het was makkelijk een rij bewijs te hebben als je b.v. naar het ziekenhuis in Leiden moest, ik heb het laten verlopen en na de oorlog niet meer gereden. Onze auto is trouwens gedurende de oorlog weggeborgen". Er worden herinneringen opgehaald over hoe goedkoop sigaren vroeger wel niet waren: acht voor een dubbeltje. "Men was ontzettend zuinig: er was geen vuilnisophaaldienst want er was niets om weg te gooien. Oud papier was makkelijk om de het grote waterfornuis waar alles op gekookt werd, aan te ma ken. Plastic bestond nog niet. Het slootwater was toen nog niet verontrei nigd, je kon het bijna drinken. En de regenton of regenput was onmisbaar, dat was drinkwater. Verder was het vroeger wel een gezellige tijd, maar was er in de zomer, als het warm weer was, nooit zoveel tijd om buiten te zitten, want er moest veel groente in het zout ingemaakt worden en het was oogst tijd. Wecken kwam pas later". In de winter daarentegen was er gezelligheid en sfeer en bezochten mensen elkaar en hielden zo gezellige avondjes. En de wekelijkse was: water dat ver warmd moest worden, kleding die ge stampt moest worden in het sop. "En als we te snel waren met stampen zei m'n moeder 'het is niet genoeg doe er nog maar honderd bij', lacht mevrouw Voorwinden. Er wordt gesproken over de zondagse kerkgang nu: drie van de vier behoren thans nog tot de regelmatige bezoekers van de hervormde kerk, Trijntje luistert naar de kerktelefoon: en vroeger. Des tijds had iedereen een vaste zitplaats was voetverwarming: een stoof met daarin een test met een gloeiende turf... Mevrouw Spijker: "Maar we zeggen wei dat het vroeger goed is, nu heb ik het ook best. Voor een gulden word ik altijd door mevrouw Smit van de Vrijwillige Hulpdienst gehaald of thuisgebracht als ik ergens in Benthuizen moet zijn. En de Telefooncirkel functioneert ook uitstekend. Er zijn 14 dames die eraan deelnemen. Een keer werd ik ergens door afgeleid en vergat ik door te bel len, nou binnen tien minuten stonden ze bij me op de stoep om te vragen of er iets aan de hand was. Nee, vroeger hadden we het goed, was er tevreden heid, maar ook nu ben ik zeer tevreden hoor. We kunnen tegenwoordig heel lang zelfstandig blijven wonen met al die voorzieningen". Mevrouw Voorwinden die met haar broer samenwoont, maakt net als me vrouw De Vrij geen gebruik van de diensten van de telefooncirkel, net als mevrouw Van Gaaien die met haar zuster Trijntje samenwoont. Hoewel ze alle vier beamen dat het leven in Benthuizen vroeger 'goed' was, zeggen ze nu ook dik tevreden te zijn en te beseffen dat ze oud zijn. Ze prijzen zich gelukkig dat hun verstand goed werkt. Benthuizen vroeger, was, zo denken de dames, gezelliger. De sa menvoeging door de herindeling, met Hazerswoude, vinden ze helemaal niet leuk, want er is niks persoonlijks meer aan een trouwerij Mevrouw Spijker is overigens niet hele maal ontevreden. Zij woonde oor spronkelijk, tot de herindeling, onder Zoeterwoude en is door de grenscor rectie, eindelijk een echte Benthuizen- se.... "En we blijven echte Benthuizenaren. Zolang we zelfstandig kunnen blijven wonen, doen we dat, want ergens an ders in een bejaardentehuis wonen is ook niks. Dan heb je helemaal geen band meer met je dorp. Nee, zoals het nu gaat gaat het goed... We hopen dan ook met ons viertjes nog menig keertje bij elkaar te komen", klinkt de ver zuchting Benthuizen-Mevrouw T. Henry-Buiten huis, directrice van museum Bredius te Den Haag zal voor de leden van de Historische kring te Benthuizen dia's vertonen over het thema "Tuinkunst en Tuingeschiedenis". De geschiedenis van tuinen in Nederland vanaf de mid deleeuwen tot in onze tijd. Vaak wer den de tuinen in andere landen, zoals in Italië en Frankrijk, als voorbeeld ge bruikt. Aan de hand van ontwerpteke ningen, schilderijen, tuinbeelden en opnamen van de huidige situatie, wordt een beeld geschetst van de his torische tuinen in nederland, die er geweest zijn en die zeker ook nu nog bestaand. Deze presentatie is als het ware een voorloper van de excursie naar de Achterhoek op 12 een 13 mei a.s. wanneer de Historische Kring met de bus en fiets diverse kastelen be zoekt. Plaats: gebouw De Bron, naast de Hervormde kerk, aanvang 20.00 uur. Hazerswoude-dorp en Benthuizen Inbraken in auto's In de nacht van woensdag op donder dag werd er in het Mondriaanplantsoen te hazerswoude-dorp ingebroken in een auto. Met een schroevendraaier werd de achterbak opengebroken en werd de inhoud meegenomen, een partij gereedschap ter waarde van ca. 5700 gulden. Die nacht werd er tevens ingebroken in een auto die geparkeerd stond aan het Mesdagplantsoen, ook uit deze auto werd een partij gereedschap ont vreemd, waaronder een drietal klop boormachines. De waarde van het ontvreemde is niet bekend. Fletser gewond In de Dorpsstraat te Benthuizen raakte afgelopen donderdag de 16-jarige J.K. uit Benthuizen gewond. Ter hoogte van de A. Schweitzerlaan stond een auto te wachten om door te kunnen rijden. Toen de weg vrij was, trok de bestuur der van de auto, de 37-jarige J.L. uit Zoeterwoude op en kwam in aanvaring met K. welke kwam te vallen. K. raakte licht gewond aan zijn knie. Rijneveld -Vorige week zaterdag vond voor de eerste maal een sportief treffen Phats tussen de brandweercorpsen van de dorpskernen Benthuizen, Ha- erswoude en Koudekerk van de ge beente Rijneveld. Deze sportieve hap pening bestond uit een zaalvoet- .toernooi dat door het corps Kou- w r* 'n de sporthal van Koudekerk pas georganiseerd. Voor het corps enthuizen werd het toernooi op twee onten een succes. Ten eerste was het or het team van Benthuizen de eer- I nje maal dat dit kon aantreden in de p'ye. sPortkleding. Deze heeft het 'e "uizense brandweercorps gekre gen van sponsor firma De Peinder en Co., een aannemingsbedrijf in de grond-, wegen en waterbouw uit de kern Hazerswoude. Tevens werd het sportieve en spannende, prima georga niseerde zaalvoetbaltoernooi, door het Benthuizense brandweercorps gewon nen. Dit dankzij een beter doelgemid- delde dan Koudekerk. De eerste uitge reikte wisselbeker werd die avond meegenomen naar de brandweergara ge van Benthuizen. Het corps van Ben thuizen zal het komende najaar het volgende onderlinge zaalvoetbaltoer nooi organiseren. Regio -De Federatie Verslavingszorg Midden-Holland, start met ingang van 3 april een 'open-informatie-uur'. Dit zal tweemaal per week plaatsvinden, op dinsdag en vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur. Iedereen die vragen heeft over gokken of over het gebruik van alcohol, drugs of medicijnen, kan tijdens het open-informatie-uur terecht. Men heeft dan de mogelijkheid vrijblijvend, ano- Aanrijding op de Voorweg Afgelopen woensdag vond er op de Voorweg te Hazerswoude-dorp een aanrijding plaats. De 68-jarige J.H. uit Hazerswoude-dorp reed in de richting van de Loete. Op een gegeven moment raakte hij de op de verkeerde weghelft en reed tegen de auto van de 45-jarige H.V. uit Boskoop. Beide voertuigen raakten beschadigd. Snelheidscontrole Hogeveensweg Vrijdag werd er o.a. een snelheidscon trole gehouden op de Hoogeveensweg te Benthuizen. De aldaar geldende maximumsnelheid van 80 kilometer per uur werd door 70 bestuurders overtreden. De hoogste snelheid die gereden werd bedroeg 134 km. per uur. Aanhangwagens gestolen in Benthuizen Vanaf de Werven werd in de nacht van donderdag op vrijdag een aanhangwa gen van de firma V.d. Meer ontvreemd. De aanhangwagen, die een waarde van 1500 gulden vertegenwoordigde, werd waarschijnlijk voorzien van een andere kentekenplaat daar de oude op de plaats van de diefstal achterbleef. niem en zonder afspraak geholpen te worden. Het 'open-informatie-uur' is en service die de Federatie biedt aan men sen die niet direct verslavingsproble men hebben, maar wel met vragen rondlopen, het kunnen vragen zijn over het eigen gebruik, maar het mag ook vragen betreffen naar aanleiding van gebruik van mensen in de directe om geving. Algemene vragen over alcohol, drugs, medicijnen of gokken kunnen eveneens aan de orde komen. Naast het 'open-informatie-uur' is de Federatie Verslavingszorg alle werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur bereikbaar voor voorlichting, hulpverlening en infor matie. Het adres is: Federatie Versla vingszorg Midden-Holland, Keizer straat 65-67, 2801 NK Gouda, tel. 01820 -10818. Rijneveld-Hazerswoude -In koffiebar "De Schutse" wordt zaterdag 28 maart een 'gospei-play-backshow' gehouden, aanvang 20.00 uur. "De Schutse" bevindt zich aan de Breitnerlaan 1. Inlichtingen tel. 9733. Iedere jongere vanaf 15 jaar is hartelijk welkom. De landelijke collecte van het nationaal Fonds Kinderbescherming wordt dit jaar gehouden van 29 maart t/m 4 april a.s. Ruim 30 jaar is het National Fonds Kinderbescherming actief om daar waar mogelijk, hulp te bieden aan tiendui zenden kansarme kinderen in Nederland. Wie de colectant mist: het gironummer is: 40 40 40 t.n.v. Nationaal Fonds Kinderbescherming- Deventer. Moordrecht -Zaterdagavond 28 maart geeft Studio Musica Son een uitvoering van de complete Vespers van Sergei Rachmaninoff in de Ned. Herv. kerk van Moordrecht, aanvang 20.00 uur. Het koor staat onder leiding van dirigent Chris Verhoog. Deze is in Moordrecht geen onbekende. Gedurende 20 jaar, tot 1978, heeft hij de leiding gehad van het Moordrechtse Dameskoor Adven- do. Van 1959 tot 1966 was hij dirigent van het mannenkoor "Gouda's Lie dertafel" en in Moordrecht richtte hij een muziekschool op. Ook was hij de schrijver van tal van composities en arrangementen voor het carillon van de Moordrechtse N.H. kerk. Verder was hij ook jaren dirigent van de KVT-har- monie. In 1979 verhuisde hij naar Gro ningen, wegens zijn benoeming tot di recteur van het Gronings Conservato rium.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 21