Waddinxveen Socio-woningen aan de Zuidplaslaan De gaande. Rommelmarkt 25 april Hart van Holland/25 maart 1992 pagina 27 Afscheidnemen van de heer J.W.J, van Zijp, hoofd van de sector 'algemene zaken' gemeente Boskoop Ka Een zelfstandige bewoner Muzikaal Het reilen en zeilen Realokatie Ontspanning Kerkdiensten Officiële opening Terugblik Centrumversterking Bestemmingsplan Sierteeltgebied Zuidwest Kwadrant Toekomst Vrijdagmiddag officiële opening Boskoop -Op 2 april neemt de heer J.W.J. van Zijp (39), afscheid als hoofd van de sector 'algemene zaken' van de gemeente Boskoop. Medio april begint de heer Van Zijp bij zijn nieuwe werkgever: de gemeente Katwijk en wordt daar hoofd van de afdeling 'juridische, bestuurlijke en kabinetszaken'. Dit, zo concludeert Hart van Holland, betekent ongetwijfeld een promotie voor de heer Van Zijp, mede omdat de gemeente Boskoop ca. 14.500 inwoners telt en Katwijk maar liefst 40.000. Er ging een wens voor hem in vervulling, omdat Van Zijp van Katwijk houdt. Vandaag, maandagmiddag 23 maart, is er toch een bewoner thuis: de 36-jarige Louis Paap, die zich niet lekker voelde en uitgeslapen heeft. Hij heeft zijn functie aan de "Hooge Burch" ook na de verhuizing, kunnen behouden. Hoewel hij zelfstandig kan reizen, maakt hij van personenvervoer gebruik om dagelijks snel op de "Hooge Burch" te komen. Daar zorgt Louis er voor dat de vakken en schappen van de mini-markt op het terrein nooit leeg komen, evenals in het magazijn van het DAC op de "Hooge Burch". Die informatie geeft hij, in afwachting van de komst van de heer Wil van der Eng, 'unit-hoofd' en verantwoordelijk voor de totale gang van zaken in en om de socio-woningen. Louis is zeer muzikaal, speelt, net als meerdere bewoners van de socio-wo ningen, in de Josti-band in Zwammer- dam, waarheen hij met meerderen, trouw elke woensdagavond gaat repe teren en op zaterdag een half uur indi vidueel, les krijgt. Hij speelt met en thousiasme op het electronisch orgel. Louis, zegt, met een beetje 'Dellefs' ac cent, het goed naar z'n zin te hebben in z'n nieuwe woonomgeving en met de bewoners. En koffiezetten en schenken kan hij ook goed! In de keuken, met een open front voor doorgeeffaciliteiten, is een groepsas- sistente de was aan het opvouwen, net zoals thuis in een gezin gebeurt... Even later klinkt het geluid van een stofzui ger. Buiten zijn hoveniers bezig de laatste hand aan de schutting te leggen, want alles moet er piekfijn uitzien voor de officiële opening van a.s. vrijdagmid dag.... "In feite verschilt een huishouding in een socio-woning niet van dat in een gezinsvervangend tehuis. Hier in Wad dinxveen is al een dergelijk tehuis, evenals een logeerhuis, echter zonder verwantschap met onze instelling de "Hooge Burch". Een GVT (gezinsver vangend tehuis) wordt vanuit een an dere invalshoek gesubsidieerd dan onze socio-woningen. Socio-woningen zijn onderdelen van instituten, in ons geval is dat de "Hooge Burch". Vroeger lag het verstandelijk niveau in een GVT wat hoger, maar tegenwoordig is er nauwelijks verschil meer. Er wordt kwa personele bezetting iets anders ge werkt. Wij zitten, omdat we een instel ling achter ons hebben, iets ruimer in de formatieplaatsen. Overdag zijn de bewoners niet thuis. Dan zijn er groepsassistentes in de respectievelijke huizen bezig met huishoudelijke werkzaamheden, als de was, de strijk en het schoonhouden en onderhouden. Deze assistentes kunnen ook bewo ners, indien zij thuis zijn, zoals jonge ren die nog op school gaan in de va kanties, mee laten helpen, indien zij dat willen. Dit school of na het dagverblijf, is hun taak vrijwel afgelopen en worden de bewoners door het begeleidend perso neel opgevangen. Als bewoners het leuk vinden mogen ze meehelpen aan de voorbereiding van de maaltijd. In ieder geval hebben ze wel allemaal een taak in de huishouding". Louis, op de achtergrond aanwezig, zegt weieens aardappels te schillen, de vaat af te wassen of af te drogen. "De leiding spoelt de vaat eerst af". De heer Van der Eng wijst erop dat de realisatie van de socio-woningen in Waddinxveen te maken heeft met de overcapaciteit in de regio Alphen a.d. Rijn. Daarom moest er 'gerealokeerd' worden en zo werd in Waddinxveen een andere lokatie gevonden, in een regio waar behoefte was aan huisves ting voor verstandelijk gehandicapten. "Het is de bedoeling dat de "Hooge Burch" een aantal bedden verplaatst naar Waddinxveen. Nu is er al een eer ste aanzet geweest door de bouw van de vier woningen, met een totaal van 34 bewoners. In de toekomst zal er een multifunctioneel centrum worden ge bouwd op een lokatie in De Zuidpias, waar nu nog gebouwd moet worden. In dit centrum kunnen 112 verstandelijk gehandicapten wonen en komt er een dagactiviteitencentrum voor ca. 120 deelnemers. Dagactiviteitencentrum "De Staring" is een tijdelijke faciliteit en een voorloper hiervan". De heer Van der Eng vertelt, dat er in twee woningen resp. negen bewoners woonachtig zijn en in de twee andere acht. "Er is ruimte voor opvangmogelijkheid voor weekeindopvang, vakantie- en noodplaatsingen. Verstandelijk gehandicapten kunnen zo vast wennen aan een mogelijke uit huis-plaatsing, of je ontlast de ouders tijdelijk van de zorg van hun kind". Bewoners van de vier Socio-woningen in Waddinxveen vervelen zich niet zo gauw. In de avonduren en in de week einden kunnen ze aan activiteiten in de "Kluphoeve" in Gouda deelnemen en zwemmen ze van daaruit b.v. in "De Trefkuil". Ook kunnen ze zichzelf aar dig vermaken, met spelletjes, knutse len, tekenen, muziekmaken of draaien en krijgen ze bezoek. Vanuit de "Hooge Burch" is een spe ciale afdeling die vrijwilligerswerk re gelt. Zo zijn er b.v. 'zwemmoeders' die met bewoners gaan zwemmen, ande ren ondernemen andere activiteiten bijvoorbeeld wandelen, fietsen, bege leiden van clubs. Bewoners die nau welijks familie meer hebben, of weinig bezoek krijgen, kunnen een gastgezin aanvragen. Hoe dat in Waddinxveen zal gaan, is nog niet zo bekend. Mensen die zich als vrijwilliger, of gastgezin willen aan melden kunnen dat doen via de "Hooge Burch"(tel. 01726 -19200). De "Hooge Burch" is een christelijke instelling, die niet het principe han teert dat mensen zonder deze levens beschouwelijke achtergrond, hier niet geplaatst kunnen worden. "De kerken in Waddinxveen hebben al een vrijwilligersgroep georganiseerd. Bewoners die bij voorkeur een gewone kerkdienst willen bijwonen worden op die wijze daartoe in staat gesteld. De kerken hebben zelf ook aangepaste diensten, met name de Hervormde predikant ds. W. Goossen heeft hier een taak in. Echter, net zoals het bij de gewone dagelijkse zaken gaat is het de bedoeling de bewoners zoveel mogelijk te laten integreren en het bijwonen van een gewone kerkdienst behoort daar ook bij. Enkele bewoners gaan naar catechisa tie. Binnen de socio-woningen is men bezig om, samen met de kerken van Wad dinxveen en het begeleidend perso neel, een werkgroep in te stellen die ten doel heeft, situaties te creëren waarin verstandelijk gehandicapten mogelijk heden worden geboden om hun manier van geloofsbeleven, gestalte te geven. Te denken valt dan aan b.v. gespreks groepen, aangepaste diensten enz." De officiële openingshandeling wordt a.s. vrijdagmiddag rond kwart voor drie verricht door burgemeester C.M. v.d. Linden. Hij wordt terzijde gestaan door de bewoners Said Ben Hadou El Hassa en Annie Bras. katwijk is ondanks de recreatie, Katwijk gebleven. Het karakter van het vissersdorp, zoals ik dat kende uit mijn kinderjaren is goed bewaard gebleven. Ik kwam er al als jongetje van twee jaar. Het lijkt me een heerlijke plaats om verder te werken. Ik wil deze verandering van werkkring geen 'uitdaging' noemen, maar wel stellen dat het goed is als je na ruim 16 jaar Boskoop, waar ik met plezier ge werkt heb, eens ergens anders naar toegaat. Katwijk ligt voor mij op een kwartier fietsafstand, want we wonen met onze drie dochters aan de buitenkant van Leiden, langs de Rijn. We hoeven dus niet te verhuizen. Dat deden we al een jaar of zes geleden". "Het is fijn als je een opgroeiend gezin hebt om vlakbij huis, studiemogelijk heden voor je kinderen te hebben. Daarom was dat één van de redenen om na tien jaar Boskoop terug te gaan naar Leiden", lacht hij. Wie de opvolger wordt van de heer Van Zijp, is nog niet bekend. Binnenkort wordt er voor deze vakature een ad vertentie-oproep geplaatst. Gemeentesecretaris K. Dunnink, neemt tijdelijk de 'voorlichtingstaak' van de heer Van Zijp waar. De heer J.W.J. van Zijp ('als goed katho liek heb ik meerdere namen') kwam na z'n HBS-opleiding in Leiden in Noord- wijkerhout op het gemeentehuis te recht. Vervolgens werkte en woonde hij twee jaar bij en in de gemeente Hoogwoud. (N-H). Negen jaar lang stu deerde hij 's-avonds en in z'n vrije tijd om de diploma's GA I en GA II te beha len. Nadien, om een bredere kijk op rechtsaangelegenheden te krijgen, studeerde hij 's avonds 'rechten'welke studie hij slechts gedeeltelijkafrondde. Op 1 oktober 1975 kwam de heer Van Zijp bij de gemeente Boskoop, in welke plaats hij zich ook samen met zijn vrouw vestigde en waar de drie doch ters geboren werden en het een heerlijk dorp vonden om met jonge kinderen te Brengdagen: 28 maart en 4 april Waddinxveen -Voor de 18e maal wordt er door de Hervormde Gemeente van Waddinxveen, weer een rommelmarkt georganiseerd .Dit keer voordetweede maal op het Evenemententerrein aan de Dreef. De laatste zaterdag van april is traditioneel de 'Rommelmarktdag' in Waddinxveen en niet zonder reden. In het voorjaar ruimt menigeen het één en ander op en schaft weer nieuwe spullen aan. Twee elementen die be langrijk zijn voor het houden van een rommelmarkt. En met succes, want het afgelopen jaar bedroeg de opbrengst maar liefst f 47.000,Dit wordt ver deeld over allerlei projecten op het gebied van jeugd- en evangelisatie werk. Voor al diegenen die al het één en ander hebben verzameld voor de rom melmarkt, houden de organisatoren twee brengdagen: 28 maart en 4 april. Van 9 tot 13.00 uur kan men z'n spullen brengen bij de Schaapskooi, achter de Brugkerk. Deze worden dan gesorteerd en op 25 april tegen echte rommel markt (dus lage)-prijzen aangeboden. Behalve dit alles zal er ook weer ge zorgd worden voor een gevarieerd aanbod van bloemen en planten, in middels vermaard is het gezellige ter ras, omringd door talrijke kraampjes met drink- en etenswaren, zoals olie bollen, saté, vis, slaatjes, stroopwafels enz. Ook zullen de kinderen (en volwas senen) weer vele attracties aantreffen om zich te vermaken. 25 april, de zaterdag tussen Paasvakan tie en Koninginnedag wordt weer een echte Rommelmarktdag in Wcddinx- De heer Van Zijp begon zijn werk zaamheden op de afdeling 'algemene zaken en ruimtelijke ordening', die uit vier personen bestond. In 1980 werd hij waarnemend chef van deze afdeling en in 1986 bij de reorga nisatie, met het sectorenmodel met af delingen werd hij chef 'bestuurszaken'. Op 1 december 1987 werd hij vervol gens sectorhoofd 'algemene zaken'. Onder deze sector ressorteren de af delingen 'bestuurszaken, 'bouwzaken' 'burgerzaken en woomruimte-zaken'. Deze afdelingen hebben afzonderlijke chefs, maar vallen onder de supervisie van sectorhoofd Van Zijp. "Onder de sector 'algemene zaken' val len veel zaken, bijvoorbeeld 'ruimtelij ke ordening', 'milieu', 'grondtransac- ties', bouw-en woningtoezicht' en bur gerlijke stand'. Hij zegt blij te zijn met wat er in Bos koop in de laatste jaren tot standgeko- men is en noemt met name het 'sterker maken' van het centrum van Boskoop, door winkels, woningbouw, en andere centrumvoorzieningen, zoals de bibli otheek en het jongerencentrum "De Tunnel". De plannen zijn in goede samenwerking tussen het gemeentebestuur en het ambtelijk apparaat opgesteld. Bij de uitvoering van die plannen, vindt veel overleg plaats met belangheb benden Zodoende heeft het scheidende afde lingshoofd, veel mensen in Boskoop leren kennen: "hardwerkende men sen", concludeert hij. Van Zijp wijst erop, dat de inwoners van Boskoop niet zulke moeilijke men sen zijn en dat ook de gemeente alles in het werk stelt om het hen naar de zin te maken. "Er is een goede samenwerking. Er wordt van alles aan gedaan om zaken tot een goed einde te brengen". Zo is het bijvoorbeeld bij grondver werving nooit tot een 'onteigenings procedure' gekomen. "De ontwikkeling van het sierteeltge bied heeft de aandacht van de ge meente, wat te merken valt uit het nieuwe bestemmingsplan van het sier teeltgebied, wat pas vastgesteld is. Het oude dateerde uit 1967. De voorschrif ten waren zodoende verouderd. De procedure is in goed overleg met be trokkenen gerealiseerd". "Waar we ook als sector mee te maken hebben is de voortgang van de wo ningbouw en het zoeken naar een bouwlokatie. Die is gevonden in het zogenaamde 'Zuidwest Kwadrant', in de Voorofsche Polder, het gebied ten zuiden van de Zijde, tussen Zuidkade, Boezemlaan en Julianakwartier. Sier- telers uit dit gebied verhuizen naar vrijkomende bedrijven elders in het Boskoopse sierteeltgebied of naar één van de nieuw te ontwikkelen gebieden, zoals 'Voshol'. Eén en ander wordt ten uitvoer ge bracht in samenwerking met het plaatselijke bouwbedrijf J.en W. Ver- weij. Binnenkort wordt de eerste paal geslagen voor woningbouw in dit ge bied". Zo op de drempel van z'n afscheid, is Van Zijp best een beetje benieuwd, hoe het afloopt met de ontwikkeling van de plannen, om in de provincie Zuid-Hol land, vier regio's te ontwikkelen. Daar toe hebben de burgemeesters van Alphen a.d.. Rijn en Gouda, met het ISMH en IGOR (samenwerkingsverban den van een aantal plaatsen, resp. in het Goudse en Alphense) reeds een intentieverklaring getekend. Voor de gemeente Boskoop zou het betekenen dat het bij dezelfde regio komt als straks bij de herindeling van de rijkspolitie. "Hart van Holland" wenst de heer Van Zijp het allerbeste en zegt hem dank voor de prettige wijze van samenwer ken als 'voorlichter van de gemeente BoskoopHelaas was het slechts van korte duur. Waddinxveen - "Het is prettig wonen in Waddinxveen is de constatering van een aantal nieuwe inwoners. Zij wonen smds de laatste week van januari in één van de vier'socio-woningen aan de Zuidplaslaan 559 tot 565 Overdag is er vri wel niemand van de bewoners aanwezig, omdat ze elders hun bezigheden hebben. Een aantal van hen is deelnemer van de Dagactiviteiten in "De Staringeen drietal is werkzaam op de sociale werkplaats De Sterrenborgh tn Gouda zes gaan er naar de ZMLK-of MLK-school in Gouda of Alphen en er zijn er die naar een Dagverblijf voor Ouderen gaan, hetzij in Moordrecht of in Gouda.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 27