Wereldtuinbouwtentoonstelling Floriade morgen geopend! MOET UW TUIN NIET'NS 'GESNOEID'WORDEN Kinderparadijs Tuinbouw produceert Aart Worm controleert Zorg voor droge voeten en schoon water |cofficiële opening op 9 april Jaren de succesvolle Floriades in 1960, 1962 en 1982 fraaie afspiegelingen van alles wat de producenten van de Nederlandse sierteelt- en voedingstuinbouw te bieden heb ben, de Wereldtuinbouwtentoonstelling Floriade 1992 be looft een nog veelzijdiger en internationaler spektakel te worden. Bel nu 01892 - 15656 voor onze gratis, 92 pagina dikke katalogu Vanaf 10 april: naar de Floriade" i Speeldorp Aan de voet van de uitkijktoren... pagina 24 Hart van Holland/8 april 1992 Nieuwe formule Het opvallende verschil tussen Floria de 1982 en Floriade 1992 ligt in het gewijzigde concept van deze, een half jaar durende, tentoonstelling, waar bij naast de producenten uit de tuin bouw in 1992, ook de toeleveranciers, afnemers en dienstverlenende bedrij ven van deze bedrijfstak participeren. Den Haag en Zoetermeer, Provincie Zuid-Holland, het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu-be heer en de Hoogheemraadschappen, acte de présence, waardoor deze ten toonstelling een breder draagvlak krijgt. Thematiek De veelzijdigheid van Floriade 1992, die van 10 april tot en met 11 oktober wordt gehouden, wordt nog eens be nadrukt door de zeven thema's waarin het 70 ha! grote tentoonstel- lingsgebied is opgedeeld. Themage bieden zoals handel/transport en dis tributie, produktie en energie, consu ment, milieu, toekomst en weten schap, de wereld en recreatie met 40.000 m2 overdekte tentoonstel lingsruimten zorgen ervoor dat onder alle weersomstandigheden een dagje uit naar de Floriade meer dan de moei te waard is. Internationaal Dat Floriade 1992 internationaal ge zien belangstelling geniet, wordt nu reeds onderstreept door toezeggin gen uit België, Duitsland, Canada, China, Denemarken, Frankrijk, Groot Brittannië, Indonesië, Italië, Japan, Kenia, Oostenrijk, Polen, Rusland, Spanje, Thailand en de Verenigde Staten tot deelname, waardoor Floria de 1992 zich met recht het predikaat 'Wereld Tuinbouw Tentoonstelling' kan aanmeten. Europa 1992 De opzet van Floriade 1992 om in het jaar dan de Europese eenwording te vens te fungeren als ontmoetings platform voor het internationale be drijfsleven, is terug te vinden in de goed geoutilleerde ontvangst- en pre sentatie- ruimten. Vele reserveringen en produktpresentaties voor 25 tot 2500 personen. Kwaliteit Om een zo groot mogelijk aantal be zoekers in 1992 waar voor hun geld te bieden, zal worden geïnvesteerd in hoogwaardige attracties met zowel ontspannende als educatieve ele menten. Zo zijn o.a. een monorail en een uit zichttoren van 76 meter hoogte aan gekocht. De toren vormt reeds een markant herkenningspunt van de tentoonstelling langs de Al 2 tussen Den Haag en Zoetermeer. Promotie Reeds in 1988 werd begonnen met het samenbrengen van 14 organisa ties die belang zouden hebben bij het (inter)nationaal 'verkopen' van Flo riade 1992. Dat initiatief van twee jaar geleden resulteert in de gezamenlijke promo tie van Floriade 1992 door o.a. het Nederlands Bureau voor Toerisme, Stichting Toerisme Den Haag, Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij, nederlandse Spoorwegen, Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland, Bloemen Bureau Holland, S88888 888» «888» 88888» «888» 88888» «888» «888» 8888» «888» 8888» «888» 8888» «8888» «88» 8888» «88» 8888» «8»» f TUINMATERIAAl VOOR HET MEEST NATUURIDKE RESULTAAT De tuin neemt een steeds belangrijker plaats in. Logisch. Want naast vrije tijd groeit ook het aanbod van tuinmaterialen. Die zorgen ervoor dat uw tuin gestalte en persoonlijkheid krijgt. In tuinmaterialen, in het bijzonder tuinhuisjes en serre's, is Snoei als geen ander gespecialiseerd. Dat ziet u niet alleen als u ons bedrijf bezoekt. We vertellen het u ook. Want naast een breed assortiment bieden we u ook achtergrond informatie en advies. Kortom, samen met u komen we er snel uit hoe uw tuin het beste 'gesnoeid' kan worden. Albert van 't Hartweg 2 Bleiswijk 01892- 15656 1 km van de A-12. schuin tegenover veilingen, 2 km van de -NIEUW in 1992- ,000 m2 BUITENEXPOSITIE „etSMODELTUINEN. waarin 50 modellen, tuinhuisjes, serres GARAGES. KASSENJTC. Zoetermeer -Donderdag 9 april om 11.00 uur zal H.M. Koningin Beatrix de officiële openingshandeling verrichten van de Floriade in het Exposarium. Een dag later is de Floriade de gehele dag - vanaf 09.30 uur- geopend voor het publiek. De opening'op 9 april is alleen toegankelijk voor officieel genodigden. Ook zullen zo'n 200 vertegenwoordigers van de inter (nationale pers bij de openingsshow in het Exposarium aanwezig zijn. De interesse van buitenlandse radio- en televisiestations is ook groot. Het internationale karakter van de Floriade zal benadrukt worden door de aanwezigheid van vertegenwoordigers bij de buitenlandse inzendingen, na de openingshandeling, waarmee gelijk de eerste bmnen- tentoonstelling wordt geopend, zal de koningin een rondgang maken over het Floriade-terrem. De hoogtepunten van de Floriade zijn in deze rondgang opgenomen. Rechtstreeks optv!: De AVRO-televisie doet rechtstreeks verslag van de opening, zodat niemand hier iets van hoett te missen, 's Middags van 16.30 tot 17.30 uur staat het televisieprogramma 'Service Salon' ook geheel in het teken van de Floriade. Dit programma zal uitgezonden worden vanuit het Exposarium. Beide programma's zijn te volgen op Nederland 1. mmm ff -''/?, Zoetermeer- Floriade - Het eerste onderdeel van het Kinderparadijs op de Floriade is "DreumeslandEen\ gebied voor de allerkleinsten, dat met een houten hek omheind is. Binnen dat hek staat een aaneenschakeling van blokhutten, waarin de kinderen gevoed en verzorgd kunnen worden en waar ze spelender wijs de tijd kunnen verdrijven. Kinderopvang is niet aanwezigj de verantwoordelijkheid blijft bij de ouders. Naast het huttendorp is een 'speeldorp' gemaakt, van waar uit de kinderen zich via een wir war van paden naar de rest van het gebied kunnen begeven. Langs de paden is begroeiing aangebracht, wat een spannend effect op de kleintjes heeft.... Waterland grenst aan Dreumes- land en is met een centrale water speelplaats, meer voor de oudere kinderen. Hier staat ook een speelhuis. Luilekkerland is het derde deel van het Kindeparadijs met een oppervlakte van 2000 vierkante meter: hier zijn allerhande ver snaperingen verkrijgbaar zoals: poffertjes, ijs e.d. Verder een springkussen e.d. Heuvelland is een ideaal terrein. Er zijn vijf manieren om van de dijk te gieren. Resp. een blok, - kleur-, hout-, touw- en competi tiestrip. De strip is zo gemaakt dat ook rolstoelgebruikers mee kunnen doen. De competitiestrip bestaat o.a. uit een kabelbaan die doorloopt langs Luilekkerland. Ideaal voor kinderen die op zoek zijn naar snelheid en actie. Het investeringsbedrag is samenge I steld uit de volgende posten: "aanleg terrein en infrastructuur (toegangsl wegen) f 26.000.000,-"/werkkapitaal! Stichting Floriade 1992 46.000.000,— "inbreng tuinbouw be I drijfsleven f 46.000.000,— 'inbrenc overheid en algemeen bedrijfsleven! 80.000.000,— Omzet De geschatte omzet op het Floriade-I terrein uit kaartverkoop, attracties! horeca en winkelverkoop, zal ligger! in de orde van grootte van 85.000.000,Daarnaast wordt vei l wacht dat de bezoekers aan de Flo! riade buiten het Floriade-terrein eer! extra omzet in de regio Den Haag/1 Zoetermeer zullen genereren ad.' 140.000.000,— Entreeprijs De entreeprijs voor volwassenen is| gesteld op f 20,— p. p. Daarnaast zijnI er gereduceerde tarieven voor 651 +bezoekers, kinderen en groepen. InI vergelijking met de entreeprijs Floria de 1982 zijn, behalve de uitzichttoren! thans de meeste attracties op hetl terrein gratis toegankelijk of vooreen j symbolisch bedrag van een guldente| gebruiken. In 1982 moest naast entreeprijs van 10,- voor de uit| zichttoren 4,-, voor de trein 5,-e voor de boot ƒ5,- worden betaald. Internationaal Bloembollencentrum, Plant Publiciteit Holland, alsmede het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Het geheel wordt door een aantal or ganisatie gesponsord. De nieuwe formule zal meer bezoekers uit bin nen -en buitenland aantrekken. De organisatie verwacht dan ook, in vergelijking met de 1,7 miljoen beta lende bezoekers van Floriade 1982, nu minimaal 2,5 miljoen betalende bezoekers te trekken, waarvan meer dan 1 miljoen buitenlanders. Voor promotie is 10 miljoen gulden uitge trokken. Investeringen De nieuwe opzet van deze wereldten toonstelling geniet zoveel vertrou wen, dat zo'n 200 miljoen gulden zal worden geïnvesteerd door alle be trokkenen. Naast de gemeenten Den Haag en Zoetermeer en de Pro vincie Zuid-Holland die financieel betrokken zijn bij de aanleg van het terrein en de verschaffing van het werkkapitaal, investeren enerzijds het tuinbouwbedrijfsleven en ander zijds het algemene bedrijfsleven en (semi) overheid resp. 46 en 80 miljoen gulden in het project! Garanties m.b.t. de verwachte inkomsten die zijn gegeven door Rabobank neder- land en het Nederlandse tuinbouw- bedrijfsleven, dragen er toe bij dat het financiële draagvlak zeer solide is. $88» 888»» «88» »8» »88» »8» 8»» «88» 888» «8» Zoetermeer -Aart Worm, een computergestuurde aardworm van twee meter, ver vult een glansrijke hoofdrol in de gezamenlijke inzending van zeven ministeries: Aart's Paradijs. Het overheidspaviljoen Aart's Paradijs (in themagebied Toekomst Wetenschap) is een onderaards controlecentrum waar Aart Worm met zorg de 1 agrarische produktie in de gaten houdt. Gastheer Aart gunt de bezoeker een kijkje I boven en onder de grond en leidt de geïnteresseerde spelenderwijs langs een aantal I onderwerpen, te weten: veranderend grondgebruik, de zorg voor het milieu en de I natuur, landbouw, recreatie en de gezondheid en kwaliteit van voedsel. Ondergrondse werkkamer In een diashow kan met al deze belangen kennis worden gemaakt, waarna Aartl Worm de bezoeker zijn ondergrondse werkkamer in leidt. Hier presenteert Aait zijn I eigen spectaculaire show op twee enorme projectieschermen, die zowel het leva I boven als onder de grond zichtbaar maken. Zeer goed zichtbaar zelfs, omdat vooidfj beelden gebruik wordt gemaakt van de nieuwste vinding op het gebied vatl beeldtechniek: High Definition Television (HD-TV). Bewegende decorstukken er. indringende licht- en geluidseffecten completeren Aart's show. Aart is verantwoordelijk voor de voedselproduktie... enz. enz. Expositieruimte met vijf thema's In de expositieruimte worden vijf thema's behandeld: Ruimte- welke schaaisis Kwaliteit van voedingsmiddelen; Handel en transport; Milieu en natuur en Open luchtrecreatie. Kunstwerk bij ingang Aart's Paradijs Het kunstwerk "Het menselijk vermogen" van E.M. Bosch, treft men aan wal"!e L men Aart's Paradijs binnenloopt. Deze zeven bij elkaar horende schilderijen heDDe als thema's 'de Derde Wereld en het milieu'. Het kunstwerk is 3 x 11,5 meter giooi j Op de Floriade is aanschouwelijk te beleven op welke wijze de 'water huishouding' van Nederland werkt. Daarvoor zorgden de drie Hoogheem raadschappen, nl. Schieland, Delfland en Rijnland. Aan de voet van de 76 meter hoge uitkijktoren worden op een gebied van 1,5 hectare, alle as pecten getoond, die met de zorg voor 'droge voeten en schoon water' te maken hebben. Bijna drie miljoen gulden is bijeen gebracht, om de Hoogheemraadschappen te profile ren bij het belastingbetalend publiek. De inzending: bijzonder interessant en leerzaam, omvat een buiten- en een binnenpresentatie. het begin van de inzending wordt gemarkeerd door een zuil, waarop met grote oplich tende druppels wordt aangegeven hoe hoog het water ter plekke zou staan als er geen Hoogheemraad schappen zouden zijn. Er worden drie niveaus aangegeven: laagwater, hoogwater en stormvloed. Daarna loop je door een glazen gang in een soort reuze-aquarium, met aan de e kant schoon en aan de andere verontreinigd water. In het sen water heerst een biologisch evei wicht, het vuile water is veron nigd met fosfaat en stikstof. In volgend compartiment word toond, hoe in Nederland hetwaterp wordt beheerst. Verschillende bero lingswerktuigen houden hier aantal waterniveaus in stand. Aan het einde van de buitenpre tatie ligt een kleurrijk schaallm van Nederland, waar iedere tie nuten wordt getoond wat er gen l als de Hoogheemraadschappen. I provincies en het Rijk hun we1 zouden doen. Dan blijkt dat I foort aan zee komt te H99eIV h nnt Nederland ligt een wateria y waar kleine waterbouwers nu kunnen ophalen. Zij kunnen h perimenteren met water en si De buitenpresentatie wordt steund door een zestal intera computerstations

Hart van Holland | 1992 | | pagina 24