Boskoop "Jammer dat de winter voorbij is" Politieberichten Boskoop Kerkdiensten Agenda Praathuis Paaskienen Buurtvereniging 't Zuiden Tunnel 1 jaar Hart van Holland/8 april 1992 pagina 29 Expositie jeugdwerk na afloop winterseizoen Wat is er te bekijken? Ongesubsidieerd Volwassenen Clubs Geen tijd om te klieren Verantwoordelijkheid Laatste keer club De voorwerkers Ouderen hebben meer in hun mars Machinepark Wat is er op de tentoonstelling te zien? Boskoop telefoonnummer 06-11 I loskoop - In "Ons Jeugdhuis in de Julianastraat, klinkt, op één van de laatste !COensdagmiddagen van het clubseizoen de verzuchting "jammer dat de winter lVorbij is en we geen club meer hebbenEen uitspraak die het clubwerk van -Ons Jeugdhuistypeert. Gesteld kan worden dat de activiteiten die in dit Boskoopse gebouw op touw gezet worden onder bezielende leiding van een oroot aantal vrijwilligers, hun weerga in de regio nauwelijks hebben. Opdonderdag 9 april van 13.30 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en trijdag 10 april van 14.00 tot 21.00 uur zijn alle 'handvaardigheidsprodukten ran het afgelopen seizoen te bewonderen tijdens een tentoonstelling, levens is er een verloting met mooie prijzen, een grabbelton, een verkoopstand, eendropkraam en andere activiteiten. Uiteraard is er weereen koffiecorner met I tien soorten gebak! I Opde laatste 'knutselclub-middag' bezoekt "Hart van Holland" de woensdagmid dagclub. v\, We hebben weinig tijd. we moeten heel hard werken... En of de boot straks vaart, dat zullen we gauw merken.. De leiding is met de kinderen de laatste hand aan het leggen aan werkjes, die persé deze middag nog af moeten. Deze club van 8 en 9-jarigen, telt normaliter 60 kinderen. Geen wonder dat er dan pok wel 10 leidinggevenden aanwezig zijn om de knutselaars te assisteren. Vanmiddag zijn er echter minder, om dat degenen wiens werk 'af' is, al naar huis zijn, of deze op één na laatste keer, niet meer komen. Er wordt 'gebrand', of wel in hout gegraveerd met een «loeiende stift. De kinderen gebruiken er een tekening bij om daar doorheen, als het ware de tekening overtrekkend, in het hout te branden. Een groepje jongens is bezig met het bouwen van een boot. Deze jongens liggen wat achter op het schema, maar worden goed geholpen. "Dat zijn clubleden van de donderdagavondclub die hun werk au af komen maken", verduidelijkt Cor Angenent (51). Hij is zeker al zo'n 35 aar actief bij het 'interkerkelijke'jeugd werk van "Óns Jeugdhuis" betrokken als leidinggevende. "Ik ben in W.S.W.-verband door de ge meente Boskoop aangesteld om het jeugdwerk hier te coördineren", deelt hij desgevraagd mede. Hij heeft in het bestuur van de Stichting Ons Jeugd huis, de functie van penningmeester. Hij regelt de hele gang van zaken be treffende inkomsten en uitgaven van deze specifieke vorm van jeugdwerk, alsmede de inkoop van materialen en is tevens beheerder van het gebouw. Dat wordt door diverse andere instanties, zoals b.v. het Rode Kruis en De Zonne bloem op doordeweekse dagen, ge huurd. "In het weekeinde wil ik graag vrij zijn. Dan vinden er geen activiteiten in het gebouw plaats", lacht Angenent. Irene Kranenburg, draait al 20 jaar mee in het bestuur en de organisatie van "Ons Jeugdhuis", waarvan Nic. van Ge- meren de voorzitter is. "Er komen hier wekelijks zo'n 400 kinderen en volwas senen voor handenarbeid. Dit is oor spronkelijk gestart als evangelisatie project, gesteund door de Hervormde en Gereformeerde kerk, maar zelfstan dig als stichting", legt ze uit. Angenent: "We krijgen van de gemeente Boskoop subsidie voor het jeugdwerk en in de kerken wordt voor ons jeugdwerk ge collecteerd". Mevrouw Kranenburg: "Het aspect evangelisatie is er nog steeds en vormt een wezenlijk onder deel van het jeugdwerk. Hoewel alle leiding niet dezelfde motivatie heeft, wordt er op elke jeugdclub een Bijbels verhaal verteld. Leiding die zelf geen christelijke achtergrond heeft, vertelt niet. We gaan ervan uit dat er verteld moet worden en niet voorgelezen, om het verhaal en de boodschap over te brengen. Met de jongsten wordt ook gezongen op club". Angenent: "De kin deren betalen een contributie van f 1,50 per keer. Wie meer meebrengt: dat mag!" "De handenarbeidclubs op woensdag en donderdagmorgen worden niet ge subsidieerd. Volwassenen betalen dan vier gulden per keer". Terwijl op de achtergrond het ge klop van de hamers te horen is, er ge roezemoes klinkt van kinderen die ij verig bezig zijn met hout branden en leiding de tentoonstelling inricht, leg gen Irene en Cor uit hoe groot het creatieve enthousiasme van de Bosko pers is, van jong tot oud. De 'knutselweek' begint op woensdag morgen. Dan komen ca. 70 volwasse nen, mannen en vrouwen tussen 9.30 en 11.30 uur naar "Ons Jeugdhuis" om creatief bezig te zijn. "De kinderen zijn dan naar school en moeders hebben de handen vrij om iets voor zichzelf te doen. Er zijn ook oudere dames bij en oudere heren, een gemengd gezel schap, met zeven of acht leidingge venden. Ook op donderdagmorgen, is er een creatieve ochtend met eenzelfde aantal deelnemers en leiding. Ook hier is er niet zo'n sprake van 'vrijblijvend heid', eveneens op deze bijeenkomsten klinkt er een woordje, in de vorm van een Bijbellezing, een gedicht, of komt er iemand iets over z'n hobby vertellen. Onlangs kwam de vrouw van de burge meester, mevrouw Spros. Dat mag nooit langer dan tien minuten zijn, want er wordt naar het 'bezig zijn' uitgeke ken. De deelnemers krijgen voor hun vier gulden (exclusief materiaal) twee maal koffie". Deze volwassenen hou den zich bezig met: kalligraferen; bloemschikken: textiel schilderen; kralen breien; glas graveren; kant klossen; kaarten maken o.a. van per- gamo (perkament)... De eerste jeugdclub in de week, wordt woensdagmiddag gehouden voor de jeugd van 8 en 9 jaar van 13.30-15.00 uur. Op donderdagmiddag is er club voor de leeftijd van 9-10 jaar van 15.45 -17.15 uur. Op donderdagavond van 19.00-20.30 uur is er club voor de leef tijd van 10-11 jaar. Op vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur is er een creativiteitsclub voor de teeners vanaf 12 jaar. De laat- sten betalen twee gulden per keer en krijgen limonade geschonken. Bij de clubs van "Ons Jeugdhuis" heeft de jeugd geen tijd om te klieren, want alle aandacht is gevestigd op het aan staande produkt van handvaardigheid dat zo mooi mogelijk moet worden. Doordat er jaar in jaar uit, op alle clubs voldoende leiding aanwezig is, er nooit moeite gedaan hoeft te worden om lei ding te krijgen -waaraan ongetwijfeld de perfecte organisatie debet is -lopen alle clubs als een trein en is er nauwe lijks een dissonant. "Iedere afdeling heeft een eigen hoofd leidster die, in overleg met kinderen en andere leiding, dingen regelt en aan de werkvoorbereiders, de opdracht geeft een halffabrikaat in elkaar te zetten, wat door de kinderen afgemaakt moet worden", stelt Angenent. "Van elke club is een deputatie in het bestuur vertegenwoordigd. Zo weten we wat er zich op elke club afspeelt en is er goed contact". Mevrouw Kranendonk wijst erop dat de clubs op de tentoonstelling na, niet zoveel gezamenlijks op touw zetten. "Iedere club sluit op zijn manier het seizoen af. De woensdagmiddagclub houdt een speurtocht, de donderdag middag gaat midgetgolfen op de baan aan de Azalealaan en de donderdag middag gaat 'levend ganzebord' spe len. De club die boten bouwde gaat nog op bezoek in het Scheepvaartmuseum en zo heeft elk z'n eigen afscheidspro- gramma. Met de volwassenen gaan we jaarlijks een uitstapje maken. Daar is veel animo voor. Nu was het reisdoel de Westfriese Flora: met wel 100 mensen". Ze vertelt dat er met de leiding ook nog een gezellige evaluatie-avond wordt gehouden in "Ons Jeugdhuis", onge veer zoals een verjaardag gevierd wordt. "En als we donderdag en vrijdag de tentoonstelling gehad hebben dan gaan we een nieuwe keuken maken", klinkt het opgewekt. Zowel zij als An genent blaken, zo aan het eind van het winterseizoen nog van enthousiasme en hebben er duidelijk plezier in. Ze vinden club leuk en alles wat er mee samenhangt. Zijn trots op hun gebouw, dat eigendom van de Stichting is en dusdanig groot, dat er meer dan 100 mensen in kunnen. Aan alles is gedacht om zowel jeugd-als volwassenenwerk, zo adequaat mogelijk te laten verlopen, zelfs aan de hoeveelheid toiletten: 5. Vlijtige handen maakten tijdens club bijeenkomsten heel veel leuke dingen, maar die zouden nooit zo mooi gewor den zijn als een aantal vrijwilligers, de voorbereidingen ervoor niet had ge troffen. Een vogelhuisje maken is niet zo'n simpele bezigheid als je pas 9 jaar bent. Daarom is het fijn dat er mannen zijn die graag knutselen en op de boven verdieping van "Ons Jeugdhuis", de huisjes vast in elkaar zetten. De jonge ren hoeven dan alleen de versiering erop in te branden. De vrijwilligers, doorgaans heren, tegen de pensioen gerechtigde leeftijd en/of Vutters, die over veel vrije tijd beschikken, genie ten van dit werk. Het mes snijdt als het ware aan twee kanten. Zij zijn nuttig bezig en doordat zij de jeugd het werk pasklaar aanleveren, kan die 'snel' verder, immers de meeste jongeren willen hun produkt het liefst dezelfde middag nog afmaken, of er misschien nog één keer meer over doen, maar dat is dan lang genoeg Misschien een idee voor jeugdclubs in de regio? Ga eens op zoek naar handige Vutters en A.O.W.-ers die graag knut selen! Bij jeugd werk wordt er teveel van uit gegaan dat de leiding 'jong' moet zijn, zelf nog geen, of jonge kinderen moet hebben om dit werk te doen. In Boskoop wordt bewezen dat ook de ouderen een wezenlijk aandeel hebben in de realisatie van het jeugdwerk. Een hele grote pluim is dan ook voor hen allen op z'n plaats... Om er zelf zin in te krijgen.... Wie de zolder van "Ons Jeugdhuis" ziet, zelf een verwoed 'doe-het-zelver' is, zal likkebaarden van de machines die de heren 'knutselaars' in Boskoop (zelf gespaard) tot hun beschikking hebben om het voorbereidend werk van zagen, timmeren, schaven, passen en meten alsmede de afwerking zoals aflakken te doen. Voor de lakwerkzaamheden is er zelfs een echte afzuiginstallatie. Dit terrein is overigens 'verboden' voor de jeugd. Hier, op de achterzolder, be vindt zich de opslag van de halffabrika ten knutselmateriaal, van vogelhuisjes, kammenbakken, breinaaldenkokers, poppenbedjes. stoeltjes, kleine stoof jes tot raffia-dienbladen... enz. enz. "Als we een winkel in huishoudelijke arti kelen binnenstappen of een speel goedwinkel, dan doen we nieuwe idee ën op. Als we een voorwerp van plastic zien dat we van hout na kunnen maken, dan kopen we het", lacht één van de heren boven.. Er blijkt de afgelopen winter heel veel werk te zijn verzet. Prachtige poppen, met echte gezicht jes en leuke kleding; poppenmeubel- tjes, kleifiguren, vliegtuigen en boten, vogelhuisjes, legodozen, kleine stoof jes er is geëmailleerd, gesoldeerd enz. Donderdag 9 april: 9.15 uur 13.00 uur taalles buitenl. vrou- "en; 15.30 uur blokfluitles; 19.30 uur I Wsus zijdeschilderen; 20.00 uur krïdge; 20.45 uur yoga; 20.30 uur ver kering alg. bestuur. I uijdag 10 april: 14.00 uur Volksdansen I «plus. Mandag 13 april: 18.45 uur volksdan sen voor tieners; 20.00 uur PaasBingo, Wisentree. Iedereen welkom, «dag 14 april: 9.00 uur schilderclub raathuis; 13.00 uur Alg. Muz.vorming; 'UO uur volksdansen voor volwasse nenen kinderen; 19.45 uur bridgen. I wnsdag 15 april: 9.00 uur taalles I Wtenl. vrouwen; 13.00 uur cursus En- 13.30 tot 15.30 uur kinderactivi- l'eiten: 18.00 uur blokfluitles; 19.00 uur I ™anti recreatiefietstocht «1.00 uur Klaverjascompetitie. [J'Pril R.K. 17.30 uur in de Stek W uur kerk A.P. van neslaan 'april Palmpasen JK" 10.00 uur kerk Vormde kerk 10.00 uur ds. R. de SUver en ds. K.J. Jansen ^■geloofsbelijdenis) 18.30 uur ds. sbach Aalsmeer jeugddienst donk UUr ^s' van rrf*ere'- 9-30 uur 9s. M.J. Oosting Vnii ds. J J- Lof R-dam. ^vang. Bethel 9.30 uur samen- medische diensten zie Rijneveld Hooij- Boskoop -Maandag 13 april is er weer een gezellige 'kienavond' van 't Zuiden. Deze avond wordt gehouden in "Ons Jeugdhuis" Julianastraat. De aanvang is 20.00 uur. Koffie is gratis. Boskoop - Jongerencentrum "De Tun nel" aan het Reijerskoop in Boskoop, viert in het weekeinde van 10, 11 en 12 april het éénjarig bestaan van het nieuwe gebouw. Om dit heuglijke feit te vieren heeft men een groots feest- weekeinde georganiseerd. De feeste lijkheden beginnen vrijdag 10 april met de "Trance Dance 2 House Party". "De Tunnel" heeft, wat betreft 'house party's' een grote naam opgebouwd in de regio en deze bijzonder spectacu laire party zal deze naam alleen maar verstevigen. De kaartenvoorverkoop is reeds begonnen. Aanvang van de party: 22.00 uur tot ca. 03.00 uur. Zaterdagmiddag is er vanaf 14.00 uur een gratis inloop met muzikale omlijs ting van het duo 'Bolletjes IJzerdraad", dat liedjes brengt uit de periode 1910 - 1950. Zaterdagavond is er een optreden van de formatie Herb Mews and the mules. De muziek valt te omschrijven als een vorm van comedy-rock, waarbij vooral zanger Herb Mews zich van zijn beste kant laat zien tijdens tal van acrobati sche grappen en grollen. Aanvang concert 23.00 uur. Zaal open om 21.00 uur. Zondag 12 april is er vanaf 15.00 uur het "thee-café", een non-alcoholische in loop. Het éénjarig bestaan wordt afge sloten met een theatervoorstelling van het duo Vos en Vesuvia, dat hun nieuwe show "GO=GAAN", brengt. Zaal open: 20.00 uur. Aanvang voor stelling 21.00 uur. Aanrijdingen Op zaterdagmiddag reed de bestuur der van een trekker met oplegger af komstig uit Oldenzaal vanaf het Laag Boskoop de Parklaan op. Door een stuur fout raakte de oplegger de ketting van de brug aldaar. Deze ketting brak, direkt gevolgd door de ketting aan de andere kant. Hierdoor viel het contra gewicht, dit weegt 6 ton, naar beneden en vernielde de totale cabine van de trekker. Door zeer snel weg te duiken heeft de bestuurder zijn leven gered. Hij is met een zware hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. Door dit voorval is de Parklaan vijf uur afgeslo ten geweest. Op woensdagavond liep een 42 jarige man uit Giessenburg op de Ridder- buurt naar zijn geparkeerde auto. Een 18 jarige Boskoper, rijdend op zijn bromfiets, zag de man geheel over het hoofd. Hij reed hem letterlijk van de sokken. Beiden werden met een ambulance naar het Bleulandziekenhuis overge bracht. De bromfietser kon na onder zoek het ziekenhuis met wat kneuzin gen verlaten. De andere man liep een gebroken been op. Van de bromfietser is een bloedproef afgenomen. Op het Reijerskoop vond een zgn. kop - staart aanrijding plaats. De man die achterop reed een 21 jarige Boskoper verklaarde door zijn rem getrapt te hebben. Technisch onderzoek toonde echter in het geheel geen mankemen ten aan zodat we de oorzaak toch moeten zoeken in het niet voldoende opletten en te laat reageren. Een op het Noordeinde rijdende auto reed met hoge snelheid de kruising met de Zijde op. De bestuurder moest in het midden een flinke stop maken voor het aankomende verkeer. Een bestuurder van een personenauto komende vanuit Hazerswoude raakte bij de manoevre om deze auto te ontwijken beschadigd. De veroorzaker reed echter gewoon door. Daar zijn kenteken bekend is krijgt hij binnenkort bezoek van de politie. Verder vonden er deze week een ze vental kleinere aanrijdingen plaats door de gehele gemeente. Het bleef hier bij materiële schade. Criminaliteit Twee jongens van 16 en 17 jaar uit Alphen aan de Rijn zijn gehoord over het vernielen van drie personenauto's op 22 maart ln de Haagwinde. Zij be kenden de vernielingen die ze in een dronken bui gepleegd zouden hebben. Aan de vergoeding van de schade wordt gewerkt. Deze week werden twee fietsen gesto len een in de Puttelaan en een vanaf het Ns station. In de afgelopen 14 dagen zijn er twee buitenboord motoren vanuit niet afge sloten bedrijfsloods aan de Biezen ontvreemd. Oplichting Een firma met de naam Net Com post bus 2825 Amsterdam stuurt nota's naar bedrijven, instellingen en vereni gingen voor diensten of goederen die nooit geleverd zijn. Men hoopt door het relatief kleine bedrag en de goed ogende rekening in de betalings stroom mee te gaan. Het is een niet bestaande firma. Er is natuurlijk wel iemand die er op deze manier rijker van wordt. De zaak is in onderzoek. Snelheidscontrole Op donderdag is er tussen 07.00 en 18.00 uur op diverse plaatsen in de gemeente een snelheidscontrole ge houden. De controle werd uitgevoerd met radar en fotoapparatuur zonder directe opvang van de overtreders door de politie. De overtreders ont vangen binnenkort een acceptgiro kaart. in het totaal waren er 1426 passanten van wie er 245 te hard reden. Dit is ongeveer 16% De hoogst gemeten snel heid bedroeg 87 km terwijl op alle controle punten 50 km de maximum snelheid was. De Zuidkade sprong er in negatieve zin uit. Daar zagen we met 326 passanten 102 overtredingen. Dit is ongeveer 31% Bij het ongeval op de Parklaan bleek dat er nog een groot misverstand is over de werking van 06-11. Het lijkt namelijk in geen enkel opzicht op tv programma's zoals Rescue 911 06-11 als elke seconde telt belt u in zeer spoedeisende gevallen. U vertelt P1AATS en ADRES en de hulpdienst die u nodig heeft BRANDWEER, AMBU LANCE OF POLITIE. De telefoniste schakelt u dan door met de hulpdien sten voor uw woonplaats. Blijf dus aan de telefoon. Pas dan kunt u uitgebrei der vertellen wat er aan de hand is. Twijfelt u wat de juiste hulpdienst is vraag dan naar de politie. Deze zorgt er dan voor dat er te allen tijde hulp ge boden wordt en andere hulpdiensten worden gewaarschuwd. Werkt 06-11 om welke reden dan ook niet naar behoren, bel dan het alarm nummer van de politie Boskoop 14545 zodat ook dan de hulpverlening op gang komt. Verloren voorwerpen een rode portemonnee, een zwarte por temonnee, 4 sleutels, een mapje met oa een paspoort en een rijbewijs, een bakbiijet, twee bankpasjes. Gevonden voorwerpen Alle deze week gevonden zaken zoals een portemonnee, autotelefoon en sleutels zijn inmiddels weer bij de ei genaars.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 29