Hart van Holland - allerlei Lekker stappen of lekker slapen 23SSSS3- Floriade Wedstrijd DOE IETS AAN MUZIEK- HINDER... A NSG tfcd m tfothkè, m Iwtetijk Imt Voorlichting aan zwangeren Informatieavond regionale vakschool Bleiswijk Landschappen in Zuid-Holland Wonen bij een luidruchtig café? Geluidoverlast Toename Luisterproef Nieuwe strenge regels Geluid Muziekhinder een probleem voor u? Doe er dan iets aan. De Nederlandse Stichting Geluidhinder helpt bij het vinden van een oplossing voor alle vormen van lawaai in en om huis. NSG, Postbus 381, 2600 AJ Delft. Verkoop grond voor tuinbouwvestiging Een tocht door Zuid-Holland Fraaie foto's Info-avond: borstvoeding en ziekenhuisbevalling Hart van Holland/22 april 1992 pagina 15 Veertig procent van de mensen die in de directe omgeving van een horeca gelegenheid woont, ondervindt daar van geluidhinder. Dat was één van de uitkomsten van een onderzoek dat vorig jaar in Zaanstad is uitgevoerd. Dit cijfer bevestigt nog eens de uit komst van een landelijk onderzoek naar geluidbronnen in 1987 Als men in de buurt van een bar, discotheek, jongerencentrum of feestzaal woont, staat het nagenoeg vast dat men te maken krijgt met lawaai. Dat kan zijn van de (levende) muziek, maar ook van bezoekers die s nachts luidruchtig het pand veria tenen al dan niet met een toetergroet wegrijden. Voor buren krijgt de uit drukking 'even in de brouwerij' dan algauw een nare bijsmaak. De geluidoverlast is de afgelopen ja ren fors toegenomen. Vijf procent van alle Nederlanders ondervindt hinder van disco's en andere horeca gelegenheden. Dat is een verdubbe ling ten opzichte van 1977. De Wet geluidhinder, die gemeenten sinds 1982 verplicht regels op te stellen voor de bestrijding van muziekla- waai van horecagelegenheden, heeft dus kennelijk niet geholpen. Volgens de nederlandse Stichting Ge luidhinder (NSG) zijn daar verschil lende oorzaken voor aan te wijzen. Veel gemeenten hebben deze ver plichting de eerste jaren op haar be loop gelaten. op klachten wordt niet of traag gereageerd, daarbij komt dat het veel gemeenten ontbreekt aan akoestische kennis om de situatie goed te kunnen inschatten; adviezen zijn incorrect, voorschriften worden niet juist geformuleerd of verkeerd uitgelegd en controles worden niet uitgevoerd. En ten slotte speelt, met name bij de kleinere gemeenten, het economische belang een rol. Daar tegen is het voor de slachtoffers van horecalawaai soms moeilij k vechten. Omwonenden stuiten- zoals vaker gebeurt bij belangenafweging ten aanzien van geluidhinder - soms op een muur van onwil. Niemand zal beweren, dat horeca niet mag of verbannen moet worden naar geïsoleerde industrieterreinen of afgelegen polderweggetjes. De wereld zou er dan heel wat somber der uitzien. "Alles hangt echter af van een crea tief horecabeleid", zegt Jan Kramer van de Nederlandse Stichting Ge luidhinder. "Er zijn steden, waar het goed gaat en de overlast minimaal is". Deventer is daarvan een goed voor beeld. Hier wordt in nauwe samen werking met de horeca-exploitanten een beleid gevoerd, waarin rekening wordt gehouden met de belangen van zowel de horeca als de omwo nenden. de boosdoeners die zich niet aan de regels houden, worden door de exploitanten zelf verwijderd. Creatief omgaan met horeca-over- 'ast is makkelijker gezegd dan ge daan. De Wetgever reikt echter een aantal handvatten aan, als een rechtstreekse klacht van buurtbe woners bij de horeca-ondernemer geen resultaat heeft, het kan ook geen kwaad klachten te melden bij de Politie, zodat langs die weg de ge beente op de hoogte raakt van de Problemen. Bij acute ernstige over- astof ordeverstoringen kan zij trou wens direct optreden, ingevallen van regelmatige overlast °or muziek, zal de politie de kwestie overleggen aan een milieuambte- "nar, die geluidonderzoek kan doen. lnde muziekvergunning van elke ho- [ocagelegenheid is aangegeven hoe °og de geluidniveaus mogen op- open. Uitgangspunt daarbij is dat uziek niet of nauwelijks hoorbaar agdoordringen in woningen. Er zijn ^Us geen ingewikkelde meetappara- n n°dig om te constateren of nor- en al dan niet worden overschre ef1, 1-en eenvoudige luisterproef da t' Wordt de muziek gehoord, is nader onderzoek nodig naar n exacte normoverschrijdingen en ar maatregelen die nodig zijn om J'e voorkomen. vastno,rmen en voorschriften zijn gelegd in de'muziekvergunning', die iedere bestaande horecagelegen heid nodig heeft. Wanneer een hore cagelegenheid onder de Hinderwet valt, zullen geluidoverlastregels in de hinderwetvergunning zijn vastge legd. In de Algemene Plaatselijke Verorde ning, kan regelgeving staan over za ken als lawaai op straat van komende en gaande bezoekers en de openbare orde. Overlast rondom het etablissement kan in de hand worden gehouden, bijvoorbeeld door bepaalde parkeer- voorschriften of het verplicht stellen van bewaking of 'uitsmijters'. Inrichtingen zonder muziek- of hin derwetvergunning zijn in veel geval len 'illegaal'. Zij hebben verzuimd de nodige pa pieren bij de gemeente aan te vragen of bij de gemeentelijke afdeling Hin derwetzaken te melden dat men een hinderwetplichtige horecagelegen heid bezit. Wie last heeft van overmatige rust verstoring doet er verstandig aan te controleren of aan alle formaliteiten is voldaan en indien nodig te wijzen op nalatigheid. De regelgeving hoeft dus geen pro bleem te zijn. In feite wordt dat zelfs alleen maar gemakkelijker voor de gemeenten, omdat zij dit jaar be schikken over een Algemene Maat regel van Bestuur die de toepassing van de Hinderwet nog zal vereenvou digen. Deze houdt in dat alle horecagele genheden onder de werking van de Hinderwet komen en dat overal de zelfde strenge geluidregels gelden. Alleen inrichtingen, die extra veel geluid produceren, zoals discothe ken, café's en feestzalen met een vaste dansvloer, hebben nog een speciale hinderwetvergunning no dig. De moeilijkheid schuilt vaak in het vinden van de technische en bouw kundige oplossingen. Want amusement, muziek uit ver sterkers of van live-bandjes, gaat te genwoordig gepaard met een hele boel decibellen. Een exploitant die zich houdt aan de voorschriften van de gemeente hoef niet per definitie ook het gewenste resultaat te berei ken. omdat een feestzaal waar het lawaai de 70 dB(A) niet mag overschrijden geen feestzaal kan zijn. Omdat een geluidbregrenzer. een populair instrument bij ambtenaren die er het ei van Columbus in zien, in zo'n geval onzin is. Omdat oude panden in de binnen stad, geliefde horecalokaties, per definitie slecht te isoleren zijn. Bezoekers kunnen moeilijk tot een ander gedrag worden verleid. In al die gevallen worden na lange strijd, die tot de Raad van state kan worden uitgevochten, na jaren van slapeloze nachten, de gelegenheden dan toch gesloten of verplaatst. Een feestje bouwen? Lekker uit je dak gaan? Wie wil dat niet? Maar niemand wil het elke nacht! En dat kan wel het lot zijn van de buren van je stamcafé, je favoriete disco of die drukbezochte bruine kroeg. De Nederlandse Stichting Geluidhinder adviseert slachtoffers van geluido verlast, maar kan ook horecaon dernemers adviseren bij het nemen van de juiste maatregelen, hen waarschuwen voor onverantwoorde investeringen of verwijzen naar be trouwbare adviserende instanties. Inl. tel. 015-56 27 23. Floriade - Ter gelegenheid van de Flo riade organiseert de Film-Videoclub "Zoetermeer" een film/videowed strijd voor amateurs met als onder weg 'de Floriade 1992'. De tijdsdur van de film mag maximaal 10 minuten zijn en dient hoofdzakelijk opgeno men te worden op of rondom het terrein van de Floriade Zoetermeer (geopend tot 11 oktober a.s.). Na de voorjurering worden de tien beste inzendingen gepresenteerd aan be langstellenden in een nog nader te bepalen zaal in Zoetermeer. Op deze avond zal door een onafhankelijke deskundige jury de rangorde worden vastgesteld, waarna de prijsuitrei king volgt. Het wedstrijdreglement, de inschrijfformulieren en nadere inlichtingen, zijn te verkrijgen bij: mevrouw Louky Klerks, Montferland 49, 2716 CC Zoetermeer, tel. 079 - 21.20.91 of bij de heer André van Dam, Fivelingo 29, 2716 BA Zoeter meer tel. 079-21.09.14. Er zijn kosten aan de wedstrijd verbonden. Bleiswijk - Dinsdag 14 april stemden de leden van Groentenveiling "De Kring" tijdens de jaarvergadering in, met de grootste investering ooit ge daan door deze afzetcoöperatie. In totaal zal 34 miljoen gulden worden geïnvesteerd in uitbreiding van de gebouwen met 30.000 vierkante me ter! Het grootste deel van de uitbreiding (ca. 18.000 vierkante meter) is be stemd voor de huisvesting van een aantal kopers en een expediteur. Grootste huurder wordt Bocchi Be- Bleiswijk -Regio - De Regionale Vak school Bleiswijk, leerlingstelsel 'bloemsierkunst', 'bloementeelt' en 'groenteteelt', houdt een informatie avond op dinsdag 28 april van 19.30 tot 21.00 uur. De opzet van deze avond is om geïnteresseerden kennis te laten maken met de opleiding tot vakbekwaam medewerker in de ge noemde richtingen. De opleiding be staat uit twee gedeelten, te weten een theorie- en een praktijkgedeelte. De theorie wordt gegeven in Bleiswijk. De praktijk wordt verzorgd door de verschillende praktijkopleiders. Dit zijn tuinders en bloemisten die de cursisten helpen het geleerde in de praktijk te brengen. Aan de orde komen bij groente- en nelux die begin 1993 de beschikking krijgt over 11.000 vierkante meter moderne kopersaccomodatie met dockboards, koelcellen en kantoren. Daarnaast wordt opslag van fust vergroot met bijna 13.000 vierkante meter. Ook wordt de afleverstraat doorge trokken van de aanvoerhallen naar de nieuwe loodsen. Bovendien wor den de kopersloodsen van Son- neveld en Van Dijk Delft samenge voegd en gemoderniseerd. bloementeelt, o.a. teeltkennis, recht en wet, veiligheid en EHBO, klimaat beheersing en omgaan met de auto matisering in de produktietuinbouw. Bij bloemsierkunst wordt o.a. vak kennis, materialenkennis, recht en wet, economie, kunstgeschiedenis en verkoopkunde behandeld. Ken merkend is de combinatie 'werken en leren'. Dat betekent dat de cursist minimaal 20 uur per week in een be drijf werkzaam is en 1 dag per week op school zit. De opleiding wordt zeer gewaardeerd door het bedrijfs leven. De vakschool ligt in Bleiswijk aan de Rembrandtlaan 38. Met de bus is Bleiswijk makkelijk te bereiken. Van Gouda/Zevenhuizen/ Moerkapelle met bus 171. grond zal komende herfst al door de projectontwikkelaar te koop worden aangeboden in de derde fase van het tuinbouwproject dat door kenners de 'Kalverstraat van de tuinbouw' wordt genoemd. Tijdens de jaarvergadering gingen de leden tevens akkoord met de ver koop van ca. 20 ha. grond in de Overbuurtse Polder in Bleiswijk. Deze grond is een onderdeel van het tuinbouwproject Groendalseweg. Het eerste deei van de verkochte Floriade -Woensdag is het eerste exemplaar van het boek "Landschappen in Zuid-Holland" door mevrouw Lynde Blok, gedeputeerde voor "Groen" in Zuid- Holland gepresenteerd. "landschappen in Zuid-Holland" is een gezamenlijke uitgave van Dsu Uitgeve rij Plantijnstraat en de Provincie Zuid-Holland en bevat een zeer leesbare cultuurhistorische beschrijving van de landschapsgebieden in de provincie. Het toont aan dat de reputatie van Zuid-Holland als sterk geïndustrialiseerde provincie niet gerechtvaardigd is. "Landschapen in Zuid-Holland" leest als de biografie van het Zuidhollandse landschap. Het karakter van dat landschap wordt blootgelegd en de vraag wordt beant woord waarom Zuid-Holland zo'n grote verscheidenheid aan landschappen kent. In veertien hoofdstukken doorkruist de lezer de provincie. Een tocht die o.a. voert langs duinen, buitenplaatsen, veenplassen, droogmakerijen, waarden en kleipolders. Met af en toe een uitstapje naar de stad. "Landschappen in Zuid-Holland" vertelt het verhaal bij de beelden die aan je voorbij trekken op een fietstocht of wandeling in het groene deel van Zuid-Holland. Het boek telt 206 pagina's en is rijk geïllustreerd met ca. 160 kleuren- en zwart- witfoto's, kaarten en tekeningen. Het is bij de boekhandel verkrijgbaar, alsmede op de Floriade bij de expositie van de Provincie Zuid-Holland, voor de prijs van f 29,90. Regio -"La Leche League" is een orga nisatie die zwangere vrouwen infor meert over borstvoeding hen, als ze borstvoeding willen geven, onder steunt en voorbereidt op de situatie na de geboorte en tevens begeleidt bij het geven van borstvoeding. Deze ondersteuning is noodzakelijk om dat veel moeders pas in de kraamtijd ontdekken dat er bij borstvoeding meer komt kijken dan men wel denkt. Op woensdag 13 mei a.s. zal er in de gehoorzaal van het Groene Hartzie kenhuis, lokatie Bleuland, een infor matieavond voor zwangeren gege ven worden over 'ziekenhuisbeval ling en borstvoeding'. Dit is een nieuw initiatief van het Groene Hartziekenhuis, lokatie Bleu land en La Leche League. Driemaal per jaar zal er een informatieavond worden gehouden met als onder werp: borstvoeding, voorbereiding en het goed aanleggen van de baby, alsmede de ziekenhuisbevalling en mits de drukte op de afdeling het toelaat, een rondleiding over de kraamafdeling en verloskamers als afsluiting. Het is mogelijk het onderdeel 'borst voeding' (voor de pauze) of 'zieken huisbevalling' (na de pauze) afzon derlijk bij te wonen. De avond begint om 19.30 uur en duurt tot ca. 22.00 uur. Aanmelden voor deze gratis informa tie-avond bij het Patiënten Service Bureau van het Groene Hartzieken huis lokatie Bleuland tel. 01820 - 66251 (tijdens kantooruren).

Hart van Holland | 1992 | | pagina 15