Hart van Holland-allerlei Scharen Nieuwe rubriek vol praktische milieutips Opnieuw feestvreugde bij Aeolus Uitslag prijsvraag op Koninginnedag Sjoelen Jeugdregio- wedstrijden Bodegraven Stichting ontmoetingscen trum Snijdelwijk Schoon Schip Milieu Ongehoord Festival Rotterdam Schoon Schip Milieutip 'VmkeCtaart pagina 18 Hart van Holland/13 mei 1992 6e Regio Effekttoernooi Zwemmen Agenda praathuis De kranten staan er vol van, het is dagelijks te zien op T. V.: het milieu zit in de knel. Volgens opiniepeilingen wil de nederlandse burger daar graag wat aan doen. Maar watPraktische informatie is vaak zo moeilijk te krijgen. In samenwerking met het bekende milieu voorlichtingscentrum "De Kleine Aarde" in Boxtel, reikt Hart van Holland u de helpende hand. Vanaf nu verschijnt regelmatig een speciale milieurubriek, boordevol handige tips. Geen sombere verha len deze keer, maar gewoon wat u zou kunnen doen om een handje te helpen bij de schoonmaak en het behoud van onze leefomgeving IJ kunt bij wijze van spreken direct beginnen. Voor deze rubriek kreeg "De Kleine Aarde" subsidie van de Nationale Postcode Loterij en van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieu. S.O.S.: ozonvreters Informatie SYMPATIA Door De Kleine Aarde, postbus 15 I, 5280 AD Boxtel Recept van de week Nodig: - 11 Waddinxveen - Nadat vorige week zondag de prestaties van het le team van badmintonclub Regio Effekt/Aeo- lus - behaald tijdens de nationale finale districts teamwedstrijden 1992 te Nieuwegein - uitbundig waren gevierd, was het afgelopen dinsdag de beurt aan een drietal andere teams van de Wad- dinxveense vereniging om in de bloe men te worden gezet. Zowel het le als het 4e jeugdteam van Aeolus mogen zich de sterkste noemen in hun afdeling. Het le jeugdteam be staande uit Nienke Hillerts, Ilse van Steijn Joeri Kraaijestein, Dennis van de Berg en Jasper Knuist, werd zelfs ongeslagen kampioen in de afdeling 1, klasse A van het district Zuid Holland! In afdeling 52, klasse D deed het 4e jeugdteam het niet veel minder. Met slechts 2 verliespunten wist het team, bestaande uit Kim Roos, Monique Bui tenlaar, Jeroen Maat en Alex van den Berg, de titel naar zich toe te halen. Het tweede jeugdteam eindigde op een 4e plaats in afdeling 4, klasse B. Voor het derde jeugdteam viel er geen eer te behalen in afdeling 13, klasse B. Zij ein digden helaas zonder punten onder- In de herencompetitie was het heren team van Aeolus eveneens bijzonder succesvol. In afdeling 4 van het distrikt Zuid Holland behaalde het team be staande uit Jaap Bruining, Hans van Grieken, Theo van Grieken, Ricardo Lamberts, Robert Slot en Barry Smits, een zwaar bevochten le plaats. Het damesteam streed lang mee om de koppositie in de dameskompetitie. Doch in een van de laatste wedstrijden liet men jammer genoeg een punt lig gen, waardoor een 2e plaats in afdeljng 6 uiteindelijk het hoogst haalbare bleek voor het team, bestaande uit Marjo Appel, Marianne van Beek, Rietje Compeer en Tea Lagrouw. In de voorjaarscompetitie, georgani seerd door de Alphenaar Ron Scheepe, behaalde het deelnemende tëam van Aeolus een plaats in de middenmoot. Aanstaande weekeinde - 16 en 17 mei - wordt in sportzaal "De Duikelaar" voor de zesde maal het "Regio Effekt invita- tie-jeugd-team-toernooi" georgani seerd. Tot afgelopen donderdag leefde de toernooileiding van Regio Effekt/Ae- olus in de veronderstelling de Oek- rainse jeugdselectie naar Waddinx veen te hebben gehaald, doch toen kreeg men te horen dat er geen uit reisvisa verleend zou worden aan de Oekrainse spe(e)l(st)ers. Naarstig is men toen op zoek gegaan naar een vervangend team hetgeen heeft gere sulteerd in het aantrekken van de Deense jeugdselectie, bestaande uit: Michelle Rasmussen (nat. kampioen 16 jr.), Rikke Olsen (wereldkampioen GD 18 jr), Peter Rasmussen (nat. kampioen 18 jr) en Jim Laurensen (nat. kampioen Hd 18 jr). Dankzij de bemiddeling van de coach van de Deense jeugdselectie, de Nederlander Ron Daniels, heeft men waarschijnlijk ook de toezegging van enkele Nederlandse jeugdtopspe(e)l- (st)ers en de Belgische jeugdselectie om aan het toernooi deel te nemen. Uiteindelijk zullen er dus een aantal zeer sterke teams aantreden, waaron der o.a. ook 2 jeugdteams van BC Vic toria uit Hoensbroek en 1 jeugdteam van eredivisionist BC Zijderveld uit Amstelveen, op de 6 banen in sportzaal "De Duikelaar". Het toernooi vangt za terdag om 10.00 uur aan en zal worden geopend door de voorzitter van het distrikt Zuid-Holland van de NBB. 's Avonds is er voor alle deel- ne(e)m(st)ers een zwemfestijn georga niseerd in het subtropische gedeelte van Gouwebad "De Sniep". 's Zondags om 9.00 uur zal het toernooi worden hervat en eindigen rond 19.30 uur. Een ieder die wil genieten van badmin ton op hoog niveau is gedurende het weekeinde van harte welkom in sport zaal "De Duikelaar". De toegang is ge heel gratis. Ingezonden: Zevenhuizen - Aan de prijsvraag voor kinderen die georganiseerd was door Unicef, de milieuvereniging, de stuur groep Ontwikkelingssamenwerking en de Wereldwinkel, hebben 52 kinderen meegedaan. 7 kinderen hadden alle 17 vragen goed. 4 kinderen, Nienke Slobbe, Jeroen v.d. Heide, Neely Anne Davidse en Wille- mijn Oudendamme uit Ommoord zijn uitgeloot en hebben hun prijs, een ca deau uit de wereldwinkel of van Unicef, ontvangen. De goede antwoorden zijn: Unicef is het kinderfonds van de V.N. en Koningin Beatrix is de Nederlandse bescherm vrouwe. Het embleem van Unicef is blauw en wit. Samen werken aan een schone we reld betekent dat we met elkaar het milieu moeten verbeteren. Bolivia ligt in Latijns Amerika en de vrucht die in de kraam lag was een cacaoboon. De organisatie waarmee de stuurgroep samenwerkt is de Novib, Indianen in Bolivia dragen een hoed en er is in Bolivia ook tropisch regenwoud. Daar komen de paranoten vandaan. Papier wordt gemaakt van bomen en kringlooppapier van ingezameld oud papier. Kringlooppapier is beter omdat dan minder bomen gekapt worden. Weg- werpluiers zijn goed voor de baby, maar slecht voor het milieu. Het mand je bij de wereldwinkel was van palm blad en kroepoek is om te eten. Biologisch getelde koffie en thee zijn milieuvriendelijk omdat men geen be strijdingsmiddelen en kunstmest ge bruikt. In een wereldwinkel kun je spul letjes kopen waarvoor de mensen die het gemaakt hebben, een goede prijs hebben gekregen. Door de reklamezin die veel kinderen hebben ingevuld, zijn wij weer op ideeen gebracht. Waddinxveen - Op 13 mei wordt de laatste sjoelavond van het seizoen 1991/1992 gehouden in het gebouw van de Schuttersvereniging aan de Alb. Thijmlaan in Waddinxveen. Tot op het laatste moment blijft het spannend in alle vijf klasse. Het is zo goed als zeker dat jan Kers bergen algeheel kampioen wordt, Va- lenkamp 2e en Slingerland 3e. Ed den Drijver is in de B-klasse onbe reikbaar voor Dirk-Jan van Drunen. Pascal van Gils maakt aanspraak op de derde plaats. In de C-klasse leidt Jan Hazerswoude Benthuizen - In Hazerswoude dorp werden op 4 mei 6 messen, een schaar en twee nagelschaartjes aangebo den aan een scharensliep. Na dat de voorwerpen geslepen waren werd daar een bedrag van 298,50 voor gevraagd. Na dat dit bedrag betaald was ver dween de scharensliep doch kwam even later weer terug met de mededeling dat er nogmaals 130,00 betaald diende te wor den. Hierop werd niet ingegaan waarna de scharenliep weg- g- van Beek, voor Asha den Drijver en Arend Oskam. Renzo van Beek en Hans Kuipers gaan gelijk op in de D-klasse en worden gevolgd door Marco heuvel man. De E-klasse wordt gevormd door drie deelnemers, in deze staat Rosnelle van Leeuwen le, Arjan de Jongste 2e en 3e Edwin van Abshoven. Aan het eind van de avond worden de bekers aan de eerste drie van elke klasse uitgereikt. De avond begint om 19.00 uur. ledereen is van harte wel kom. Zevenhuizen - Gymnastiekvereniging O.S.S. te Zevenhuizen nam zaterdag jl. deel aan de jeugdregiowedstrijden in Bodegraven. Er was een ochtend - en een middagprogramma, met in totaal ca. 600 deelnemers. De jongens van OSS beten het spits af. Zij behaalden een mooie tweede plaats met een puntentotaal van 23.88 pnt. De onderdelen van de jongens waren: rekstok, lange mat en trampoline, 's Middags waren de meisjes van OSS aan de beurt. Zij turnden op: brug, lange mat; trampoline en vrije oefening. Alle groepen behaalden een fraaie tweede plaats. Uitslag: OSS meisjes 1 22.45 pnt vrije oefening 7.37 pont; OSS meisjes 3 23.58 pnt; vrije oefening 8.47 pnt; meisjes 2: 22.12 pnt; vrije oefening 7,43 pnt; meisjes 4 22.71 pnt; vrije oefening 7,63 pnt. Boskoop - Woensdag 13 mei taalles buitenlandse vrouwen om 9.00 uur, cursus Engels vanaf 13.00 uur. kin- deraktiviteiten van 13.30 tot 15.30 uur, blokfluitles vanaf 18.00 uur, Avanti met een recreatiefietstocht om 19.00 uur. prijsklaverjassen voor iedereen, en tree 4,00 aanvang 20.00 uur. Donderdag 14 mei; Yoga om 9.15 uur. taalles buitenlandse vrouwen om 13.00 uur, blokfluitles vanaf 15.30 uur, bridgen aanvang 20.00 uur. Yoga om 20.45 uur. Vrijdag 15 mei: Volksdansen voor 55 plus aanvang 14.00 uur. Zaterdag 16 mei: Uitvoerin leerlingen van Ton v.d. Wolf, aanvang 19.00 uur. Maandag 18 mei: Volksdansen voor tieners om 18.45 uur. Dinsdag 19 mei: Alg. muz. vorming en pianoles vanaf 13.00 uur, volksdansen voor volwassenen en kinderen vanaf 13.30 uur, bridgen aanvang 19.45 uur. Woensdag 20 mei: taalles buitenland se vrouwen om 9.00 uur, cursus Engels vanaf 13.00 uur, kinderaktiviteiten van 13.30 tot 15.30 uur, blokfluitles vanaf 18.00 uur, Avanti met een recreatie fietstocht om 19.00 uur, klaverjassen comp. aanvang 20.00 uur, vergadering dierenbescherming aanvang 20.00 uur. Door "De Kleine Aarde", Postbus 151. 5280 AD Boxtel Even een kleine quizSurfplanken, boilers, matrassen en personal computers: wat hebben die gemeen met astmaspray, koelkasten, stadiontoeters en schouder vulling in kleding? Niets, zegt u? Fout! in al deze produkten zijn schadelijke CFK's verwerkt. Die chloorfluorkoolwaterstoffen zijn enge stofjes: als broeikasgassen dragen ze bij aan de opwarming van de aarde. Bovendien breken ze de bescher mende ozonlaag hoog in de atmosfeer af, zodat te veel ultraviolet zonlicht tot het aardoppervlak doordringt. Gevolg: wij lopen meer kans op huidkanker en oog- ziekten. Boven het zuidelijk halfrond vertoont de ozonlaag al regelmatig grote garen. In Australië kunnen ze ervan meepraten: zonnebaden is daar lang niet altijd veilig meer. Ook boven Europa wordt de ozonlaag magertjes, ontdekte onlangs de Amerikaanse ruimtevaartdienst NASA. Schoonmaken: In spuitbussen worden CFK's vrijwel alleen nog bij astmasprays gebruikt. Twee nog veel voorkomende toepassingen zijn: de schoonmaak van electronische apparaten ais computers en CD-spelers en chemische reinigingvan I bepaalde kleding. Tulip, Siemens en Laser reinigen de door hen geleverde per sonal computers zonder CFK's. Philips doet dat voor 90%. ook de CD-spelers van Multitech. Pioneer, Technics en Panasonic worden volgens de leveranciers CFK- loos schoongemaakt. Weinig bekend is, dat kwetsbare kleding met een zogeheten F-merkje gereinigd wordt met een CFK. Anders gaat niet. Blijft over: gewoon niet kopen... Blazen en koelen: Nogal wat lichte schuimplastics en isolatiematerialen worden met CFK's 'geblazen'. Knuffelbeesten en kussens zijn soms met zulke schuim,plastics gevuld. De verende zolen van sportschoenen zijn, voor zover bekend, tegenwoordig steeds meer CFK-vrij, maar het bkjft oppassen. PUR-isolatieschuim bevat meestal CFK's. Milieuvriendelijker zijn: natuurproduk- ten als kokosvezel en kurk, maar ook uit papier gemaakt Isofloc of Isocell. Verder steen - en glaswol (beschermkapje voor de mond bij het aanbrengen), perliet- korrels (voor spouwmuren), glasschuim-platen en kunststoffolie, overigens hebben de fabrikanten aangekondigd, dat de CFK's versneld uit schuimplastics zullen verdwijnen. Ook dienen CFK's als koelmiddel in koelkasten, autoventila toren en dergelijke. De CFK-vrije koelkast is nog toekomstmuziek. Voorlopig is het motto: niet te snel afschaffen en dan eerst de CFK's eruit laten halen. Dat gebeurt, via de Gemeente of Kringloopwinkel, bij gespecialiseerde bedrijven. CFK-arme koelkasten zijn er al wel, zoals van Bauknecht. Liebherr. Philips en Zanussi. Vereniging Milieudefensie heeft een gratis brochure over produkten mét en I zonder CFK's, alsmede verkoopadressen van CFK-vrije artikelen. Bestellen: Ver. Milieudefensie; Postbus 191 99, 1000 GD Amsterdam. Onder vermelding van: "Een gat in de lucht". Regio - Aan de vooravond van UNCED, conferentie van de VN over milieu en ontwikkeling, vindt plaats van 23 t/m 30 mei in Rotterdam het Ongehoord (Unsaid) Festival plaats. Het Ongehoord Festival maakt deel uit van de internationale jongerencampagne A Seed (Action for Solidarity, Eguality, Environment and Development). A Seed is een reactie op de dreigende mislukking van UNCEDwaar milieu en ongelijke economische ontwikkeling onvoldoende met elkaar in verband worden gebracht. Tijdens het Ongehoord Festival zal zoveel mogelijk verband worden gelegd tussen de economie en de levenswijze in Nederland en de milieu- en ontwikkelingsproble men elders in de wereld. Daarnaast zal er veel aandacht worden besteed aan alternatieven voor een andere economie. Elke dag zal in het teken staan van een bepaald thema: tropisch regenwoud (23 mei), symbolische ontdekking van Eu ropa (24 mei), kleding (25 mei), kunstmest en pesticiden (26 mei), auto's (27 mei), regio Rijnmond, havènuitbreiding (28 mei), uranium (29 mei) en veevoer 30 mei, landelijke publieksmanifestatie i.s.m. Nationale Milieu Aktie). Onderwerpen die elke dag terugkomen zijn Noord-Zuidhandelsrelaties, milieupro blemen en natuurvernietiging, multinationals en inheemse volkeren. Gedurende het festival zal er een groot tentenkamp nabij de Rotterdamse haven opgezet worden, waar ca. 400 mensen kunnen verblijven. Hier worden i.s.m. tientallen groeperingen en organisaties allerlei activiteiten georganiseerd, zoals workshops, lezingen, theater, muziek en spel. Ook buiten dit tentenkamp zullen aktiviteiten plaatsvinden (excursies en prikacties), die de ideeën en kritiek van A SEED op UNCED kracht bijzetten. Informatie over het ongehoord festival, tel. 010-4332720. Niet voor iedereen zijn gezondheidszorg en onderwijs vanzelfsprekend Geef... Actie GIRO 17797 BANK 69.99.10.498 Stichting ADRA-Sympatia Biltseweg 14 3735 Mt Bosch mi Duim telefoon 030 2818?? Groente van het seizoen, dat betekent: geen onnodig energieverbruik voor kweek in kassen of transport vanuit verre landen. Saai? Welnee, het t'ldsf:n i en speciale uitgaven van "De Kleine Aarde" bevatten een veelheid aa f spannende recepten. Venkel is een minder bekende voorjaarsgroente, a gekookt kan worden, of toegepast in salade en soep. Deze taart is et hoofdmaaltijd voor vier personen, geserveerd met een frisse salade. 150 gr. tarwe-fijnmeel; zout;; 75 gr. koude boter:75 gr. kwark. vulling: holpoen 750 gr. venkel; 2 eetl. olie; scheutje water; 2 eieren;50 gr. geraspte Dei s kaas; 1 teentje knoflook. Werkwijze Pp|en meng het meel met wat zout in een kom. Rasp de boter fijn boven het m voeg de kwark toe. Kneed het deeg tot een samenhangende massa, laa deeg 30 minuten opstijven in de koelkast. ell Was de venkel en snijd in reepjes van één centimeter. Houd wat venke k achter voor garnering. rtneen Verwarm de olie en bak de venkel even aan, voeg een scheutje watt i stoof de venkel 5 a 10 minuten. aa|( roer de eieren los en meng met de geraspte kaas en geperste knoflook. op smaak met peper en zout. £-cm)- rol het deeg uit en bekleed hiermee de ingevette bakvorm (doorsneaez iaat de venkel uitlekken, meng met het eiermengsel en vul hiermee de Plaats de taart midden in een voorverwarmde oven. Bak de taart g bruin in 45 minuten bij 175 graden (stand 3). Garneer de taart vlak 1 serveren met wat venkelgroen.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 18