Hart van Holland - allerlei De Gaanden 'De rek is eruit" Sophia-dag goed bezocht Floreant (ZA) kampioen van Nederland In de VUT Enquête sneldienst Nieuwerkerk-Zevenhuizen-Den Haag Koninklijke onder scheiding voor de heer A. Poot Jan de Groot en Leen van Erk nemen afscheid van v.v. Groeneweg Geen fut meer Zand kruien Van kleur naar punten Trouw bestuur Even niets en dan.. Hart van Holland/17 juni 1992 pagina 19 Cursussen Spanning Kwaliteit Veronica Ronald McDonald zorgen voor grote belangstelling Benefietwedstrijd Feestmiddag Opbrengst Uitslag loterij Vrijwilligers die niet te betalen zijn.... in hun gewicht in goud waard zijn I Zevenhuizen - Op een zonovergoten voorjaarsavond is er een afgesproken ont moeting met Leen van Erk op het Van't Verlaat-sportpark. IDeze maakt Hart van Holland en passant attent op iemand anders, die ook zijn [sporen wel verdiend heeft bij de voetbal, namelijk Jan de Groot. I Beiden willen we vanwege hun afscheid aan het woord laten. I De Groot wil niet zo erg en heeft daarom wat minder te vertellen. Het gaat dan ook Iniet om een veelheid van woorden, maar veel meer om hun daden... IEen grappige bijkomstigheid is dat Van Erk nog werkzaam is bij een carrosse- I riefabriek en De Groot ook bij een dergelijk bedrijf werkte, zij het niet bij dezelfde werkgever.... I De 37-jarige Leen van Erk, geboren en I getogen Zevenhuizenaar heeft binnen I de gelederen van voetbalvereniging I -Groeneweg" een hele staat van dienst I opgebouwd als vrijwilliger. I Op 10-jarige leeftijd begon hij bij de D- I tjes te spelen en kwam vervolgens op [z'n 18e bij de senioren in het derde I elftal om op z'n 31 ste te eindigen in het 15e elftal. I Vanaf z'n 17e jaar is hij betrokken bij I het jeugdvoetbal van v.v. Groeneweg. "Ik begon als hulpleider bij het E-3 elf tal, wat inhield dat ik voornamelijk be- I geleidde op de zaterdag. Destijds train den de leiders de elftallen zelf nog en na I één seizoen had ik het al aardig onder I de knie. Naast leider werd ik ook jeugd- I bestuurslid welke functie ik, met een I onderbreking van drie jaar, in de pe- I riode dat m'n zoon geboren werd, 16 I jaar vervuld heb bij de vereniging. I Inde tussentijd heb ik ook nog eens vier I jaar in het bestuur zelf gezeten als af gevaardigde van het jeugdbestuur. I Bij de voetbal betrokken zijn als leider [en jeugdbestuurslid, betekende dat je heel veel op het terrein aanwezig was. I Ik trainde drie avonden per week de pupillen, dus de D-, E en F-jes. Eén uur trainen per groep, maar in principe was je toch twee uur per avond aanwezig: en dat drie avonden. Daarnaast elke zaterdag van 's- morgens acht uur tot 's- avonds zes uur. [Toen we destijds met de jeugd begon- nen was 8 jaar de minimale leeftijd. [Toen ik jong was, was dat 10 jaar. Van wege de toenemende belangstelling van jongere kinderen is de limiet 6 jaar geworden en gingen twee regio-vere nigingen ons voor met training van de I zgn. F-jes. Ik vraag me af of je wel zo vroeg moet beginnen. ■Als deze kinderen straks 16 jaar zijn, hebben ze genoeg van voetbal en gaan ze iets anders doen of helemaal niets meer. We merken het bij alle voetbal clubs in de omgeving dat er een grote terugloop is bij de 16- en 17-jarigen". "Om terug te komen op een jaar of tien geleden, toen moesten we voor de F-jes tussenlatten in het doel leggen om het lager te maken. Op een gegeven mo- I ment zei de Bond dat dit niet meer I hoefde, dus scheelde dat werk. Net 1 zoals zand in de doelen kruien. Dat moesten de jeugdtrainers/begeleiders °°k zelf doen als het slecht weer ge weest was. Eerst moest je van Karre- man de doelen prikken om te kijken hoe de grond was. Was die slecht, modde- r'S. dan moest er zand op. Later werd dat door een speciale werkgroep al van I tevoren gedaan en nu nog. 'c 1975 ben ik de B-scheidsrechterscur- sus gaan volgen en heb daarna diverse leugd- en seniorenwedstrijden en toer nooien gefloten. In 1977 ben ik naar een cursus Jeugdleider ABO gegaan. Met het diploma was je officieel jeugdlei der. De cursus in de vorm van destijds, wordt niet meer gegeven. Wel op een andere wijze". In 1979 ging Leen nog een cursus vol gen om F-jes te trainen die zeer praktijk gericht was, namelijk hoe je het beste de jongens spelenderwijs kon leren voetballen. "Vroeger speelden de F-jes ook al in de competitie, maar kregen ze geen pun ten. Het ging toen met kleuren. De te genstander wist niet hoe hoog de F-jes waren, want bij elke club betekende een kleur wat anders. Vroeger werden de eindstanden bij de kleuren niet doorgebeld. Nu met de punten wel. Daarom komen F-jes die kampioen ge worden zijn nu ook in de krant. Het voetballen voor die jonge jongens is veel prestatiegerichter geworden met de puntentoekenning. In principe zou je ze geen punten hoeven te geven voor hun spel. Een goede trainer kan hen zo motiveren dat ze heel goed hun best doen en prima presteren". Leen van Erk concludeert dat het en thousiasme tanende is bij de jeugd. "Voetbal heeft een dalende lijn. We hebben één keer een topjaar gehad met 30 kinderen, zo'n jaar of vijf geleden. De animo gaat eraf. Zo ook in het jeugd bestuur. Dat is nu helemaal afgetreden. Twee jaar geleden zijn we met een groep van zeven begonnen. Ik heb vorig jaar al kenbaar gemaakt dat ik aan het eind van het seizoen wilde stoppen. Ik vind het welletjes. De rek is er uit. Dat kan na 16 jaar jeugdbestuur en een aantal jaren leiderschap. Met het trai nen/begeleiden was ik al eerder ge stopt. Je kunt niet alles. Er wordt nu een nieuwe jeugdcommis sie gevormd. Van de leiders in z'n to taliteit stopt 70%. De jeugd is niet meer gemotiveerd, spelers komen niet eens meer opdagen, zonder af te schrijven. De leiders krij gen er genoeg van; willen elke zaterdag die verplichting niet meer. Ik heb uit zitten rekenen: in al die jaren dat ik bij de voetbal betrokken ben, heb ik 27 jeugdbestuursleden versleten. Het was een komen en gaan". "Heel anders dan het bestuur van Groe neweg, waarvan Adriaan Roos en Jan Boere de kroon spannen en eerstge noemde zeker al 30 jaar bestuurslid is en vervolgens voorzitter. Je vraagt je af waar ze het enthousiasme vandaan halen. En dan Bertus Huisman en Agnes Zweere: complimenten voor deze oud gedienden en Laurens Segaar die een jaar of vier in het bestuur zit. Nico Sleeuwenhoeken Anton Rietveld zijn er nu een jaar en samen met elkaar is het een actief bestuur. Lachend: "Er is in de loop der jaren veel veranderd. Het enthousiasme is er he laas een beetje af gegaan. Zo hadden we ooit een aantal jaren een pupillenclub- blad, dat uit vier gestencilde velletjes papier bestond en verzorgd werd door Bert Kranen en Anton Metselaar. Dat was erg leuk. ik heb er nog een aantal van bewaard". Of Leen van Erk straks op z'n lauweren gaat rusten? "Nee, dat niet hoor. M'n vrouw heeft me aangemeld voor de oudercommissie van 't Reigerbos, misschien dat ik daar wat voor kan doen. En na een jaartje even op adem komen, wil ik misschien wel als scheidsrechter terugkomen... wie weet", lacht Leen van Erk. Zegt Leen van Erk 'geen fut' meer te hebben. De 59-jarige Jan de Groot zegt zich als VUT-ter te oud te voelen om de A-junioren te leiden. "Vorig jaar heb ik al aangegeven dat ik na dit seizoen wilde stoppen". Dan heeft hij er vier jaar leiderschap op zitten bij deze groep jonge voetballers tussen de 16 en 18 jaar. Hoewel hij een goede band met de jongens had en deze het betreuren dat hun coach vertrekt, vindt hij het niet meer passen dat iemand van bijna 60 jaar met jonge jongens omgaat. "We sluiten af met een etentje bij onze sponsor "La Baraque", lacht hij. Wie op zaterdag op het voetbalveld komt, ontmoet er steevast Jan de Groot. Dat kan ook op andere dagen en tijdstippen gebeuren, zoals op zondag en door de week, onlangs, bij het be drijfsvoetbal. Maar liefst 25 jaar is De Groot bij de voetbal betrokken als leider "Ik begon op m'n 9e met voetballen tot m'n 25 ste jaar. Na m'n trouwen heb ik een poos niet meer gevoetbald. Toen de jongens groter werden en gingen voetballen ging ik wekelijks met hen mee. Peter, nu 33 jaar, was 8 jaar toen hij begon en Paul, effe rekenen, is bijna 30 jaar en voetbalt zeker al meer dan 20 jaar. Op zaterdagmorgen ging ik met Paul naar de training en 's- middags met Peter. Jarenlang ben ik leider van de D- tjes geweest en heb zeven jaar in het jeugdbestuur gezeten. Een jaar of zes geleden ben ik met alles gestopt". ...Maar ja, na twee jaar kroop het bloed waar het niet gaan kon en werd Jan de Groot gevraagd voor begeleiding van de A-junioren. Als leider moest hij voor alles zorgen.... "Ik hoop dat ze gauw een andere leider vinden, vooral een jongere, want jeugd hoort bij jeugd", lacht De Groot, die zeker als toeschouwer nog vele jaren op het sportpark hoopt te komen. Boskoop- Floreant-zaterdag is vorige week in Marken kampioen van alle Ne derlandse afdelingen geworden, daar mee mag Floreant zich dus kampioen van Nederland noemen en de ploeg is daarmee de eerste in de geschiedenis van de KNVB afdeling Gouda die deze titel in de wacht wist te slepen. Afde lingsvoorzitter J.F.T. Bredie was dan ook zeer in zijn nopjes met dit toch wel tot de verbeelding sprekende resul taat. Alle superlatieven schieten tekort bij hetgeen Floreant-zaterdag het afge lopen seizoen gepresteerd heeft. On betwist hoogtepunt is het laatst be haalde succes: kampioen van Neder land. Daarmee heeft Floreant voetbal geschiedenis geschreven voor Bos koop en de afdeling Gouda. Floreant- zaterdag begon het-finale-toernooi in Marken met een hoopvol 0-0 gelijkspel tegen de gedoodverfde favoriet Rood- Wit uit Amsterdam. Toch bleek toen al dat de Boskopers een kwalitatief beter spelletje op de grasmat legden. Alleen de kansen werden (nog) niet benut. In een zinderende wedstrijd tegen Seolto uit het Brabantse Zevenbergen scoor de Gerrit v.d. Berg vrij snel 1-0, maar daarna verslapte de concentratie en wist Seolta weer op gelijke hoogte te komen. Na de rust bleek de furie los en was er geen houden meer aan. Floreant won verdiend met 3-1 De grootste spanning bleef echter be waard tot de allerlaatste wedstrijd. Floreant moest winnen van Tiendeveen uit Friesland. Bij een gelijkspel zou het elftal van Rood-Wit, dat een beter doel saldo had dan de Boskopers zich win naar mogen noemen. Tiendeveen had echter ook nog kans, maar die moesten de laatste wedstrijd tegen Floreant dan met 3-0 winnen. Het werd een fel duel, dat in de rust nog een dubbelblanke stand kende. Floreant vocht op dat moment meer tegen zichtzelf en de ze nuwen, dan tegen de tegenstander, want ettelijke kansen werden om zeep geholpen. Een kwartier voor tijd scoorde Theo Fransen het verlossende doelpunt voor de Boskopers. Daarna maakte aanvoerde Cees van Veen aan alle twijfels een einde door nummer twee tegen de touwen te jagen. De terugreis werd een ware triomf tocht. In Boskoop stonden alle spelers met trainer Willem den Besten op het dak van de bus. Men ging letterlijk uit het dak. Bij Floreant, waar op dat mo ment de finale van het Boskoopse be drijfsvoetbal net aan de gang was, werd door de kampioenen nog lang feestge vierd. Voorzitter Sjaak Blaazer van Floreant toonde zich een tevreden man. "Floreant had z'n zinnen op dit kampioenschap gezet en dat is gelukt. Daar was hij heel gelukkig mee. Het is echter ook een bewijs dat er in Boskoop en de KNVB afdeling Gouda wel degelijk kwaliteit is. Het is een succes dat moed geeft voor de toekomst'. De Sophia-dag op het complex van v.v. Waddinxveen is afgelopen zaterdag door ongeveer 1000 mensen bezocht. De meeste aandacht trok natuurlijk de wedstrijd die gepland stond voor 14.00 uur tussen de Vrienden van het Sophia Kinderziekenhuis en het Veronica-Team, maar ook voor het optreden van de clown Ronald McDonald was veel belangstelling. Om 12.00 uur werd op deze zonnige zaterdag gestart met voor-wedstrijden van de meisjes- en jongens-jeugd van v.v. Waddinxveen. Een drietal wedstrijden werd gespeeld. Hieruit bleek dat v.v. Waddinxveen over vele talentjes beschikt. Met groot enthousiasme en veel inzet werden voor veel publiek de wedstrijden gespeeld. Daarna vond de benefietwedstrijd plaats. Het Veronica-Team was sa mengesteld uit ex-profvoetballers, zangers, acteurs en Veronica-mede- werkers. Het elftal bestond o.a. uit Bas van Noortwijk, Wim Meutstege, Fred André, Oscar Harris, Aristakes, Lion O'Neil, Pierre van Dam, Justian, Bas Voets en Peter Lusse. Voor de aftrap zorgden de heer Thissen van de stich ting Fondsenwerving van het Sophia Kinderziekenhuis en de pupil van de wedstrijd Kevin van Leeuwen. Er werd echter geen revanche genomen voor de vorige wedstrijd (7-3 voor Veronica); weer ging de winst naar Veronica, het werd 6-2 met o.a. doelpunten van Bas v. Noortwijk en Fred André voor Veroni ca; voor het Sophia-team scoorden Willem Dekker en Dick Hoogendoorn. Na afloop van deze wedstrijd werd een feestmiddag gestart, waarbij het op het trainingsveld opgebouwde podium centraal stond. Onder het genot van een hapje (van de Indische eetkraam en de barbecue) en een drankje (van de buiten-bar) kon men de volgende ar tiesten zien optreden: - de clown Ro nald McDonald; - de Hawaiiaanse dans groep Tempo Doeloe; - de band Saxo- matic; - de zangers Lion O'Neil, Pierre v. Dam en Oscar Harris. Tussen de op tredens door werden door de zanger Aristakes de hoofdprijzen van de Sop- hia-loterij getrokken. De totale opbrengst van deze dag zal mede door de hulp van het Waddinx- veense bedrijfsleven rond de 15 mille bedragen en wordt op korte termijn overgemaakt naar de Stichting fond senwerving Sophia Kinderziekenhuis kleurentelevisie, 3601; boormachine, 2417; litho, 2852; opblaasboot 4906; walk-man, 4422; wal-man, 3000; walk man, 4374; diplomaten-koffer, 2179; zilverenserveerschaal, 5325; luchtbed. 4176. Deze en alle overige 92 prijzen zullen z.s.m. aan de winnaars per soonlijk worden overhandigd. Zevenhuizen- In maart jl. heeft West nederland een enquête gehouden om de interesse onder de inwoners van Nieuwerkerk aan den IJssel en Zeven huizen te peilen voor een nieuwe snel dienst tussen Nieuwerkerk, Zevenhui zen en Den Haag. Alle huishoudens in deze twee gemeenten (ca.9.200) kregen een brief en een enquêteformulier. Veel mensen uit Nieuwerkerk en Zevenhui zen hebben meegewerkt aan de enquê te. West-nederiand: "In totaal hebben we 394 formulieren terug ontvangen. Op basis van de enquêteresultaten con stateren we dat er veel belangstelling bestaat voor een dergelijke sneldienst. Als het aan ons ligt, starten we dan ook volgende jaar met de sneldienst Nieu werkerk-Zevenhuizen-Den Haag. Ech ter voordat het zover is, moet er nog het een en ander geregeld worden. Bij het ministerie van Verkeer en Water staat gaan we een plan indienen voor de sneldienst, omdat onze busdiensten voor een belangrijk deel worden gefi nancierd door het ministerie. Het plan is zoveel mogelijk afgestemd op de uitkomst van de enquête. Wanneer het ministerie ons plan goedkeurt, kunnen we volgend jaar van start gaan. We zullen alles in het werk stellen om dat voor elkaar te krijgen. We hebben niet alleen reacties gekregen ten behoeve van de sneldienst tussen Nieuwerkerk, Zevenhuizen en Den Haag, maar ook ten behoeve van sneldiensten met an der bestemmingen. We moeten nog bekijken of en in hoeverre we op d langere termijn aan deze wensen kun nen voldoen. We houden u op de hoogte wanneer er ontwikkelingen op dit gebied zijn." jan de groot en leen van erk op het terrein van v.v. groeneweg Waddinxveen- Bij Koninklijk Besluit van 25 mei 1992 is aan de heer A. Poot, directeur van on dermeer de Houtex Holding B.V., de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud verleend. De onderscheiding werd aan de heer Poot uitgereikt door burgemeester C.M. van der Linden, op zaterdag 13 juni jl. in één van de loodsen van het pand van Houtex. De heer Poot die op die dag zijn 65ste verjaardag vierde, nam bij die gelegenheid afscheid als directeur van het bedrijf. NEDERLANDSE BRANDWONDEN STICHTING cicend hebben

Hart van Holland | 1992 | | pagina 19