Hart van Holland - allerlei. I m Buurtfeest Oud Verlaat Geslaagden aan De Groene Zijde Vleermuisonderzoek voortgezet 25 Een sport om te kiezen.... "Sportief bekeken" Jeu de Boulesvereniging Waddinxveen Jeu de boules, een sport voor jong en oud en zodoende voor het hele gezin! Bouleshuis Onder alle weersomstandigheden WIIS1BB1 Het spel SPIJSVERTERINGS PROBLEMEN? VOOR MÉÉR INFORMATIE Hart van Holland/24 juni 1992 pagina 19 De Nederlandse Lever Darm Stichting Met het oog op de zomer \waddinxveen - Zij die binnenkort afreizen voor een vakantie in Frankrijk, h prheueen zich niet alleen op de zon, maar zeker ook op een (hernieuwde) kennismaking met de typisch Franse gebruiken. Wat kun je, al dan niet vanaf een tpnas in het centrum van een dorp, genieten van het Jeu de Boules-spel van Voornamelijk mannen, zo aan het eind van de middag. Dezen, net van hun werk, hm verdiept in hun spel.. Hun vrouwen bereiden de maaltijd [Beurtelings verwisselen ze van standplaats om vanaf dezelfde uitgangspositie tiineen cirkel) hun bal te gooien.. Je ziet ze turen, hun kansen afwegen en dan Veen armzwaai en een onderhandse worp pang'de bal van de concurrent schiet lives Er klinkt geen hoera, maar er wordt wel commentaar gegeven, er wordt Idruk overlegd hoe de kansen liggen... Iemand haalt een soort centimeter uitz'n I broekzak om te meten welke bal nu het dichtst bij het 'butje' of'cochonette'(het J eerstgeworpen balletje) ligt. Een doekje wordt gebruikt om de ballen af te vegen. IZe lissen daardoor beter in de hand I Dezelfde handelingen zagen we onlangs bij een Jeu de Boulesbaan in de Iomgeving, met dit verschil dat het spel op een apart, afgesloten terrein plaats- Vonden niet in het centrum van het dorp met veel bekijksEn nu niet alleen I mannen, maar een gemengd publiek: jong en oud. Het bleef niet bij kijken, I mooier nog, we mochten zelf een spelletje meespelen en kennen nu de spelregels In an "Petanque". Jeu de Boules: van harte aanbevolen! Bovendien is het gezond om in de bui tenlucht te zijn. Prettig is het boven dien dat de sport voor iedereen is, ons oudste lid is 73 jaar en de jongste 9 jaar. Ook spelen we gemengd, we hebben evenveel dames als heren, dit in te genstelling tot Frankrijk waar het voornamelijk een mannen-aangelegen heid is voor het avondeten. Op dinsdagavond is onze clubavond plus competitieavond. We spelen na melijk nogal wat competities, zowel een voorjaars-, als een najaars-, als wintercompetitie. Ook spelen we toer nooien b.v. een lente en een herfst- toernooi, een 50 plus toernooi, een Carnavalstoernooi, een Luilaktoernooi en andere toernooien met plaatselijke verenigingen zoals b.v. met de Schut tersvereniging. En neem nu het Pink- ster-Sportparktoernooi. Er nemen zes tennissers, zes schutters zes korfbal lers en zes badmintonspelers aan deel. Het wordt een zgn. 'koppel-toernooi'. Elk lid gaat met een niet-lid het toernooi spelen. Daarnaast worden er toer nooien gehouden met bewoners van een gezinsvervangend tehuis met Pa sen en ga zo maar door... Ook anderen maken wel gebruik van onze faciliteiten om met hun vereniging of bedrijf hier te komen spelen. Dan wordt er wel een kleine vergoeding ge vraagd uiteraard. Dat stelt ons in staat om de contributie laag te houden, (85 gulden p.jr red.)zodat we echt een breed maatschappelijke vereniging zijn. Dat willen we zo houden. We krij gen ook nog een kleine subsidie van de gemeente Waddinxveen en Noorlander sponsort ons jeugdteam met kleding..." Terug naar de weekindeling De Lange: "Donderdagmiddag spelen ouderen, Vutters en zij die gepensio neerd zijn, maar ook vrouwen en 's avonds is de echte trainingsavond. Op vrijdagavond en zaterdag- en zondag middag is het hier ook een drukte van belang". "We hebben een eigen trainer, Marco van Wageningen die hiervoor een speciale opleiding heeft gehad zegt de heer Hielema. "Hij is niet alleen betrokken bij de Waddinxveense vere niging, maar ook secretaris van de landelijke Jeu de Boulesbond. Onze Bond is de snelst groeiende in de sportwereld, met een groeipercentage van 10 a 15% per jaar en 10.000 leden landelijk. Daarnaast is er in het land zeker nog eenzelfde aantal dat wel in clubverband 'jeu de boules'-sport be oefend, maar geen lid is van de bond, hetgeen dus op 20.000 Nederlanders komt die regelmatig actief 'jeu de bou les' spelen" lom een spelletje "Petanque" te spelen I hoeven lezers van "Hart van Holland" niet naar Frankrijk. In hun onmiddellij- omgeving zijn er namelijk diverse I bloeiende Jeu de Boules-verenigingen. Graag willen we, 'met het oog op de zomer' de Jeu de Boulesvereniging I Waddinxveen, eens onder de loep ne men. Een actieve vereniging die 109 leden telt. Een nog jonge vereniging, ontstaan in 1985 toen een tiental en- I thousiaste 'Petanque-spelers' in het Gouwebos bij elkaar kwam om zich daarin hun hobby uit te leven. Hoewel de initiatiefnemers van liever- lede vertrokken, ontstond er een bloeiende vereniging die via contact met de korfbalvereniging "Korbis" een I veld mocht gebruiken bij de Sniepweg, 1 wat later eigendom van de Grontmij werd. Omdat de Jeu de Boulesvereni ging Waddinxveen meer banden wilde, moest een andere lokatie worden ge zocht en stelde het gemeentebestuur een eenmalige subsidie van 45.000 gul den beschikbaar. Zo kon een terrein van 40 x 40 meter aan de Alberdingk Thijmlaan in gebruik worden genomen. Echter moest daar het nodige aan ge beuren, o.a. 25 cm. opgehoogd worden met hoogovensslakken, waarna er een afdeklaag van zand, leem en fijn grind overheen kwam. De ca. 30 leden die de vereniging toen telde, staken de han den uit de mouwen om veel zelf te doen. Met vereende krachten werden er 24 banen gecreëerd en kwam er om het terrein) een hek. Het'bouleshuis' werd ook eigenhandig gebouwd maar bleek al snel te klein. Twee jaar geleden hebben de leden- het waren er intussen veel meer- 7 meter aangebouwd. Nu biedt dit clubhuis met een lengte van 16 meter en een breedte van 5 meter, de benodigde faciliteiten. De heer J. Hielema, voorzitter van de PHommissie en de heer K. de Lange vice-voorzitter van JB V Waddinxveen, geven met plezier nadere informatie over 'hun vereniging'. De heer Hielema: "Het bijzondere van ieu de boules' is dat het onder alle weersomstandigheden kan, ook als het fegent of koud is. (Als de spelers last van koude handen hebben kunnen ze een 'handenwarmertje' opsteken..) ...V' r* jju# 8* «x, "Je kunt 'petanque' met z'n tweeën spelen of met z'n zessen. Eén tegen één wordt 'tête a tête' genoemd. Twee te gen twee 'doublette' en drie tegen drie 'triplette'. Maximaal kunnen er 12 bal len in het spel zijn. Wie 13 punten haalt, is winnaar. Het spel is dan gelijk uit. Er wordt getost wie er mag beginnen. Degene die begint, gooit zowel het butje als de eerste bal", (onderhands red.) aldus de heer De Lange. Hielema stelt dat er veel tactiek nodig is en er met elkaar overlegd wordt wat je gaat doen. Natuurlijk je tegenstander uit het veld ruimen en proberen zo dicht mogelijk bij het eerstgeworpen balletje (het butje) te komen en bij de bal van degene die het eerst gegooid heeft, ja deze proberen te verbeteren. Het wegschieten van ballen van (bij voorkeur de tegenstander) heet 'tire- ren'. Bij triplette zijn er drie soorten spelers: de pointeur - bijlegger; de mi lieu-speler - de middelste en de tireur - de schutter. De pointeur is degene die begint. Hielema: "Er worden afspraken gemaakt hoe we gaan spelen". Hij haalteen klein tellertje uitz'n zak en laat zien hoe de standen bijgehou den wordenDat is niet het enige instrument dat gebruikt wordt. In de koffer van iedere speler bevinden zich ook rolmaatjes, duimstokken en pas sers, om zelfs de millimeters te meten, want op een millimeter kun je winnen. Bij wedstrijden bepaalt de scheids rechter wie er gewonnen heeft. Hij is een onafhankelijk persoon opgeleid door de NJBB. wil iedereen de hele winter door kun nen spelen, ook met ijs op de sloot. De harde kern, zo'n 50, doet dat wel tijdens de wintercompetitie...", lacht de heer Hielema. Aan de andere kant zouden sommi gen het misschien niet zo toejuichen, want dan gaat net dat vleugje aardig heid weg van deze 'gezonde buiten- lucht'-sport, dat het zo onderscheidt van andere sporten Wie belangstellend is kan contact op nemen met mevrouw Christa Giancas- pero tel. 01828 -17534. Zij is secretaris van de vereniging, of met de heer J. Joziasse, voorzitter tel. 01828 - 14306Of gewoon eens gaan kijken op een dinsdag, donderdag of vrijdag avond En wil men lid worden: 85 gulden per seniorlid tot 65 jaar en juniorleden voor 50 gulden per jaar. Verder dient men een set ballen aan te schaffen. Hierover verstrekt men bij de Jeu de Boulesver eniging graag informatie.... Oud Verlaat - Het belooft op zaterdag middag 4 juli weer een echt ouderwets 'buurtfeest' te worden in Oud Verlaat in en om De Vierkap. Vanaf 16.00 uur staan er weer kraampjes van de diverse verenigingen, zijn er leuke attracties, is er gelegenheid tot eten en drinken, kij ken en keuren en kan een ieder genieten van de ontmoeting met elkaar, 's Avonds zal levende muziek de feest stemming verhogen, want de 'ouwe band' komt weer naar De Vierkap, zo dat het buurtfeest doorgaat tot het mid dernachtelijk uur. Boskoop -Geslaagden aan de christelijk Agrarische School De Groene Zijde in Boskoop zijn: Uit Boskoop: Arno van Aalst: Karin Angenent; Sander Benschop; Ronald van Eijk; Tom van Es; Emiel de Jong; Vincent Knop; Michael Koster; Marco Nederhoff; Marco Soet; Bianca de Wit; Corné van 't Wout. Uit Waddinxveen: Sander de Bruijn; Johny Galjé; Jaap-Jan van der Haven; Erica Kingma; Marcel Langenberg; Theo Slinger; Afjan Sonneveld; Mare Tanis; Bas Witvliet. Hazerswoude: Rudi Elstgeest; Joris Geerts; Jaap-Willem Karens; Dinant van Klaveren; Tim Zaal. Gouda: Marco Boere; Kees Krijgsman; Daniël Tuinenburg. Den Haag: Martin Kooij Bodegraven: Roald Schouten Benthuizen: Kees van Veen Zoetermeer: Carlos Verhoeff en Hugo Bouman. Alphen a.d. Rijn: Wim van 't Wout Haastrecht: André Houdijk. Zegveld: Marouscha Weststrate. Jeu de Boulesvereniging Waddinxveen heeft twee scheidsrechters en drie in opleiding. Piet van der Made uit Bos koop begon eerst met spelen en volgde toen de opleiding. Hij is sinds 5 jaar, afdelingsscheidsrechter. De Waddinx veense vereniging, behorend tot de af deling 11/12 (van Hoek van Holland tot Woerden en Breda toe) is één van de grotere in de regio. Zoetermeer heeft de grootste (behoort bij afdeling 10). Die van Bleiswijk is nog niet aangeslo ten bij de landelijke Bond. De Wad dinxveense Jeu de Boulesvereniging doet met dertien triplettes mee aan de nationale kampioenschappen. Zes in de derde klas en tien in de vierde klas en neemt daarnaast deel aan de "Boules d'or" en overige nationale kampioen schappen De jeugd van Waddinxveen neemt deel aan de nationale jeugdkam pioenschappen in Best en Amsterdam terwijl de dames landelijk hebben deel genomen aan het dameskampioen schap dat in Uden en Zoetermeer ge houden werd. Normaliter spelen da mes niet apart, maar dit is gedaan met het oog op de wereldkampioenschap pen waar de dames wel apart zijn in gedeeld, evenals de jeugd. Zover is het nog lang niet, dan moet Waddinxveen in de ere-klasse terechtkomen.... Het verhaal is eigenlijk nog niet uit, want zowel de heren Hielema, de Lange als Tabben, die er bij is komen zitten, zouden nog wel urenlang over hun lievelingssport willen vertellen. Maar de essentie van 'jeu de boules'en met name 'petanque', is weergeven...echter is er bij sommigen nog één verlangen: "We hebben nog een droom en dat is meer een boul droom, namelijk een overdekte accomodatie net als Leid- schendam. Als ik zo hoor in den lande dode vleermuis vindt, wordt verzocht contact met ons op te nemen. (Zieke en dode dieren opscheppen zonder ze aan te raken!!) Behalve meldingen uit de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle, ontvangen we ook graag meldingen uit Bleiswijk, omdat dit bij hetzelfde onderzoeksge bied hoort. Tips uit Waddinxveen en Boskoop zijn eveneens welkom, juist omdat deze plaatsen nog nauwelijks onderzocht zijn op de aanwezigheid van vleermuizen. Contactpersoon: M. Hemkes, tel. 01802-2509. Ingezonden Zevenhuizen - Vorig jaar heeft u in de Dorpskrant iets kunnen lezen over de deelname van Natuur- en Vogelwacht "Rotta" aan een landelijk onderzoek naar vleermuizen. Dit jaar wordt dat onderzoek voortge zet. Inmiddels beginnen we een aardig beeld te krijgen van de vleermuisbe volking in onze omgeving. Een hier veel voorkomende soort is de Ruige Dwergvleermuis. In het voorjaar was er even een piek van deze soort, toen veel exemplaren ervan op weg waren van hun winter- naar hun zo merverblijven. Een andere vaste gast in onze Zeven huizen is de Gewo ne Dwergvleer muis. De grootste soort van ons land, de Laatvlieger, blijkt hier ook graag te verkeren. Een vier de soort, de Water vleermuis, kunnen we in augustus bo ven de Rotte en de Hennip aantreffen. Tips over plaatsen waar overdag vleermuizen sla pen zijn nog steeds erg welkom. Voor al tips van mensen die erg vroeg op pad zijn en groep jes vleermuizen zien rondcirkelen in de buurt van huizen, zijn vaak erg waardevol. Wie een zieke of Postbus 25 3620 AA Breukelen

Hart van Holland | 1992 | | pagina 19