Zevenhuizen fè Oudpapier-acties De Eendragt Uit met De Zevenster Zanglust behaalde le prijs Vrijwilligers.... niette betalen... Kerkdiensten Hobby's Interview Gezellig bij de brandweer Auto's Diploma's Hulpverlening Ode aan de commandant Sterkte pagina 4 Hart van Holland/24 juni 1992 Bertus Jansen en Jan Metselaar kijken om en zien vooruit uitsluitend voor particulieren - max. 4 regels plaats in elk vakje één letter of leesteken tussen twee woorden één vakje open laten! Naam: Adres: Plaats: Inleveren bij, of opsturen naar: HART VAN HOLLAND - Drukkerij Elgersma Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen, of inleveren bij: Bac mode - Dorpsstraat 1 Moerkapelle Hijdra - Pr. Willem Alex, plein - Benthuizen Van Oosterom Schoenen Dorpsstraat 108 - Hazerswoude Dorp G.A. Binken Spec.zaak rookart. Reijerskoop 79 Boskoop Heemskerk electra Dorpsstraat 33 Waddinxveen Fotoboetiek Dorpsstraat 47 - Moordrecht zondag 28 juni Zevenhuizen Moerkapelle Zevenhuizen - Bertus Jansen en Jan Metselaar, hebben net als Bert Paul, enkele weken geleden, in verband met functioneel leeftijdsontslag, afscheid genomen van de vrijwillige brandweer van Zevenhuizen. In feite was het omgekeerd: werd hen drieën een klinkend afscheid aangeboden, compleet met een dag uit en een daverend feest, waar ze met veel plezier aan terugdenken. En hoe ervaren jullie nu de vrijdaga vond? "De eerste avond miste ik de brand weer, de twee andere avonden had ik een verjaardag", glundert Jansen. Metselaar:"We hebben bewust naar ons afscheid toegeleefd. Zo hebben we van tevoren reeds wat afstand geno men. We hebben wat rustiger op alles gereageerd; we gingen niet alle vrij dagavonden meer oefenen. We missen het best wel, maar dat het verdrietig is... Neen hoor". Geen lid meer zijn van de brandweer betekent alleen maar dat de vrijdaga vond een vrije avond is. Drie avonden van de week heeft hij nog muzikale repetitie-avonden. Eén avond instru mentaal bij "De Kleine Trompetter" en twee avonden met z'n vrouw Riet res pectievelijk repeterend bij het ge mengde koor Zanglust en een operet tekoor in Rotterdam. Jansen, vele jaren jeugdleider bij Tourclub Zevenhuizen, hoopt nog veel te gaan toerfietsen met z'n vrouw, houdt van tuinieren en mag graag naar z'n dobbertje starenDus ook hij weet best raad met z'n vrije tijd.... De heren Jansen en Metselaar gaven gehoor aan de uitnodiging voor een interview over hun brandweerjaren. Jammer dat er geen terugblik gegeven kan worden op de periode "Oud Ver laat" van de heer Paul, omdat hij geen gevolg gaf aan de uitnodiging. Hij heeft namelijk 16 jaar trouw bewezen aan het corps aldaar en was de twee laat ste jaren, na de samenvoeging van de corpsen, actief in Zevenhuizen. Vol gens de heren Jansen en Metselaar en zijn collega-brandweerlieden, was het prettig samenwerken met hem. Omdat Metselaar en Jansen niet de hele tijd over hun eigen persoontje willen praten, is het meereen verhaal over de vrijwillige brandweer van Zevenhuizen: het verleden, heden en een wens voor de toekomst.... Bertus Jansen kwam 33 jaar geleden bij de brandweer, na enthousiast ge maakt te zijn door z'n oom Bertus Bos. Het was toen nog niet de gewoonte dat er wekelijks geoefend werd, maar als het een keer gebeurde was dat op za terdagmiddag. "De eerste brand waarbij ik betrokken was, was een olievat bij Cees Klein aan de Knibbelweg en zoals altijd, liep het hele dorp uit. Ik was toen al getrouwd, maar had helemaal niet tegen m'n vrouw gezegd dat ik bij de brandweer was", lacht Bertus, die eraan toevoegt dat ze er volledig begrip voor had en altijd achter hem heeft gestaan. "Nietwaar Jan, ook de jouwe", klinkt het... "Mijn vrouw Corrie zette zowel overdag als 's nachts, als de sirene ging, alles klaar, zelfs m'n fiets, zodat ik snel weg was". Jan knikt. "O ja, wat dat betreft, was Riet ook een echte brandweervrouw".... Echter, Jan kwam pas 7 jaar later bij het corps.... Het toenmalige brandweercorps be stond uit 15 vrijwilligers, die allen spuit gasten waren met een commandantDat was Jan Visser. Onder hem stonden Piet Bontenbal en Bertus Bos. Later werd Leen de Koning tweede en ging Piet Bon tenbal eraf. Toen er op een gegeven moment diverse brandweerlieden het corps verlieten, moesten er nieuwe mannen komen. Jansen somt op: "Jan de Ruiter, Piet Toorenaar, Cees Hoogeveen, Leen de Koning en Piet Bontenbal stapten alle maal beginjaren '60 op. Jan Visser is tot aan z'n dood commandant geweest. Eigenlijk heeft de brandweer het meer dere keren meegemaakt dat de com mandant overleed, want ook Oskam in Oud-Verlaat, was nog in functie toen hij overleed net als Herman Lindhout en Van Rijs een paar jaar na Slingerland. Jan Visser is met ceremonieel vertoon naar z'n laatste rustplaats begeleid. Dat was heel indrukwekkend. Tja en er zijn ons nog meer brandweer lieden ontvallen, zoals Bram Vis en Jaap Stekelenburg Jan Metselaar kwam uit zichzelf naar de brandweer. Hij maakte ook nog het oe fenen mee in de oude brandweergarage, ter hoogte van de plaats in de Dorps straat waar nu de Burgemeester Boer- straat begint. Daar, naast de oude Her vormde pastorie en tussen de ambts woning van de burgemeester stond een pand met eronder de garage en erboven de woning van de familie Bos. In die garage werden vele uren, na af loop van de wekelijkse oefening, door gebracht met kaartspelletjes, zoals zwikken en werden de allerlaatste dorpsroddels verhandeld. De brandweerauto's die het corps heeft gehad, passeren uiteraard ook de revue. Ten tijde van de beginperiode van beide mannen, begonnen met een Austin en vervolgens een Mercedes, nadat inmid dels al enige jaren de gereedschaps-of hulpverleningswagen in gebruik was. Deze is met vereende krachten in de avonduren, met veel vrijwilligheid, ge bruiksklaar gemaakt. "Elke avond in de loods van Verweij tot tien uur. Daarna dronken we een borreltje. Het stinkt er nu nog naar de jenever", grinnikt Jan sen. De twee benadrukken de kundigheid van Aart de Jong bij de aanschaf van de huidige brandweerauto, waarbij de toenmalige commandant Rinus Otter speer, veel inzet toonde. De commandant en de pompbediende van wie nooit officieel afscheid geno men is, beiden door verschillende oor zaken... "Aart de Jong was een pombediende om te stelen. Hij was zeer precies en z'n vrouw Annie is ook een juweel", knikt een lachende Bertus. De redaktie behoudt zich het recht voor, kleintjes voor plaatsing in Hart van Holland te weigeren. Maximaal één bon per gezin! ENVELOP NIET DICHTPLAKKEN A.U.B. (dan voldoet een postzegel van 70 cent) Ging het vroeger meer om zoveel moge lijk water gebruiken voor een zo klein mogelijk brandje, en betrof het veeleer een spel, van lieverlede moesten ook de brandweerlieden van Zevenhuizen eraan geloven dat ze, voor het ade quaat uitoefenen van hun functie, een opleiding moesten volgen. En zo ge beurde het dat op een gegeven moment (beginjaren 60) het hele coLps, inclu sief commandant Visser, de cursus volgde voor brandwacht 2e klas, die gegeven werd door meneer De Haas uit Zoetermeer. Om mogelijke problemen het hoofd te kunnen bieden, werd door de meeste brandweerlieden een aanvullende cur sus gevolgd, jazelfs volgde men meer dere cursussen. Jansen behaalde de diploma's brand wacht 2e en le klas, perslucht en be kwaamde zich in de hulpverlening en kreeg de erkenning van 'hoofd brand wacht' en kreeg uiteindelijk de bevor dering 'brandmeester'. Metselaar behaalde de eerste twee diploma's voor brandwacht, vervol gens die van pompbediende en per slucht en haalde het diploma hoofd brandwacht om tevens de cursus 'ver voer gevaarlijke stoffen' met goed ge volg af te leggen, alsmede die van hulpverlening. In het huidige corps was Metselaar, net als ten tijde van commandant Otter speer, ondercommandant, onder Arie Roos. Jansen was plaatsvervangend ondercommandant. Over het algemeen zeggen beiden, hun brandweerperiode als plezierig te hebben ervaren; de wekelijkse oefe ningen bijzonder gezellig, maar ont kennen het feit dat de brandweer een club is waar flink gedronken wordt. "Steeds meer jongens drinken alcohol vrij bier", knikt Metselaar. Hij heeft in de loop der jaren net als Jansen, het nodige meegemaakt. Niet alleen branden moesten geblust wor den, de hulpverlening is ook een be langrijk aspect van de dienstverlening van de brandweer. Jansen vindt het ongeval dat twee jaar geleden op Moe derdag bij de kruising van de Knibbel weg door een dronken automobilist werd veroorzaakt, het ergste wat hij meemaakte, met vijf gewonden. De baby overleed later aan de verwon dingen. Het ongeval, enkele jaren geleden op de rijksweg, waarbij op een zaterdagmor gen iemand levend verbrandde, heeft de meeste indruk op Metselaar ge maakt. Iets dergelijks, waarbij één meisje het leven liet, gebeurde onlangs op zondagmorgen 31 mei, echter toen waren beide mannen al afgezwaaid.... Verder waren er incidentele hulpver leningsoperaties, met als grootste tij dens de storm op 25 januari twee jaar geleden. Toen is er 48 maal hulp ver leend. "Piet Koole mocht niet uit de brand weerauto, anders zou hij weggewaaid zijn. Jan van Dorp greep me op een moment, anders was ik ook in het ka naal gewaaid", lacht Jansen. Spectaculaire branden, zoals bij Dek ker, Vente in Nieuwerkerk a.d. IJssel, blikseminslag bij de Swanla Hoeve en de brand bij de Knabbelfarm en ten laatste de dorpshuisbrand, wat de laatste grote brand was. "Geweldig zoals de teamgeest toen was. Arie Roos heeft een goed corps en hij doet het ook goed. Je ziet dat we een goed corps achterlaten". Metselaar: "Als ze aan het werk zijn lijkt het of ze samen één man zijn". Jansen benadrukt dat er bij wedstrij den dan wel niet hoog gescoord mag worden, als het menens is dan staat de brandweer van Zevenhuizen pal. tift Hervormde kerk 10.00 uur ds. H. Gaasbeek 19.00 uur idem Oud Verlaat 10.00 uur ds. W H. de Jong Rotterdam Geref.kerk 9.30 uur drs. A.F. de Oude Rotterdam 18.30 uur ds. H. de Moor Gouda R.K.Dorpshuis Communieviering 10.15 uur. Hervormde kerk 9.30 en 18.30 uur drs.J.W. van Estrik Geref.Gem.9.30 en 18.30 uur lees- dienst de scheidende brandweerlieden metselaar, paul en jansen Lovend laat het tweetal zich uit over de nieuwe commandant, Arie Roos, die elke week z'n vrije vrijdagmiddag opof fert voor de brandweer. Blij zijn beiden dat er een viertal nieuwelingen bij de brandweer is gekomen, die allen in Ze venhuizen werkzaam zijn. Tot voor kort waren dat slechts enke len, waaronder Jansen. Uitgelegd wordt, dat Jan Eindhoven nu plaatsvervangend commandant ge worden is en hen beiden vervangt, omdat, door de samenvoeging van de gemeenten Zevenhuizen en Moerka pelle, hun beider rang in het corps, nu door één persoon geldt. De scheidende brandweerlieden wen sen de nieuwe brandweerlieden veel sterkte toe. Zij zouden er niet aan moe ten denken om brandweerman te wor den in deze tijd. Dit omdat er zoveel tijd in het volgen van cursussen gaat zitten, zeker één avond per week en daarnaast nog een oefenavond per week. Verder moet er steeds meer kennis opgedaan worden van milieu-voorschriften en voorbereid zijn op rampen van grote omvang "Zij moeten levensreddende handelin gen verrichten. Net als wij deden. De toenmalige burgemeester Van't Ver laat zei altijd: 'de brandweerman is ie mand die z'n vrije tijd disponibel stelt voor de burgerij'", knikt Jansen. Tenslotte klinkt er een dankwoord voor de leuke afscheidsdag, aan het corps en de heren organisatoren één en ander met een bemoediging voor het brand weercorps dat thans in optima forma is, volgens Jansen en Metselaar ingezonden Zevenhuizen - Door omstandigheden is de inname van oud papier bij de chr. basisschool De Eendragt wat onregel matig verlopen. Het gevolg was dat er bij de school op onregelmatige tijden papier werd afgeleverd, soms 's avonds: de volgende morgen werd het papier dan verregend of verwaaid te rug op het schoolplein. Bovendien raakte de schuur overvol en moesten de leerlingen het papier vervolgens weer uit de schuur in de container sjouwen. Dat gaat steeds meer zoveel kostbare onderwijstijd kosten dat het onverantwoord is op deze wijze verder te gaan. Daarom hebben we de vol gende regeling getroffen. Er wordt geen voorraad oud papier meer opgeslagen in de bergruimtes van de school. Alleen op onderstaande data zamelen we papier in op het parkeerterrein aan De Lente. Met het opruimen van uw berging kunt u dus nu ruim van tevoren rekening houden met de afvoer van uw oud pa pier. Zet u de data op uw kalender! Er zijn mensen die vragen of het oud papier niet opgehaald kan worden. Nee, dat kan niet door de school gere geld worden. Er zijn kinderen die na schooltijd op vrijwillige basis bij 'vaste klanten' het oud papier weghalen, maar regel is dat niet. Tussen 8.00 en 18.30 uur staat op de volgende data de container klaar: 25 augustus, 22 september, 27 oktober, 24 november en 15 december. We hopen dat u allen begrip hebt voor het bovenstaande. De Eendragt. Om acht uur in de morgen naar "De Zevenster Vijf kilometer fietsen; dat is niet zo ver. Vandaar met de bewoners en nog vele anderen, knus naar een Leidschendamse kade; dat ging per bus. Daar wachtte ons De Zonnebloem met haar riante boot: Alex van Waayenburg. Twee hoog, riant en groot. Toen alleman daar ingereden en -gewandeld was, staken wij van wal, om tien uur, naar de Kagerplas. De hulpgroep bleef actief, stelde ieder op gemak, deed alle tafels aan met koffie en gebak. Intussen liet de zon zich zien, dat voelde prettig aan, al spoedig werd een jasje of een vestje uitgedaan. We dreven naar de Kagerplassen. Ooo...wat zijn die groot! Dat zie je pas wanneer je 'n dagje meevaart op zo n boot. De stemming was gezellig, iedereen die zingen kon, zong op z'n tijd de liedjes mee op de accordeon- muziek. De speler zong veel lied'ren uit de oude doos; schoot daarmee - dat weet ik zeker - midden in de roos. Een neut, een kop tomatensoep, een mammoet-lunchpakket, 't werd allemaal gezwind en vrolijk voor ons neer gezet. We aten en we praatten; gezellig druk aan boord... de kapitein stond aan het roer en de boot, zij vaarde voort. Bingo werd er ook gespeeld, met prijzen uiteraard, dus...oortjes open en 'bingo' roepen bij de volle kaart. Het weer was stralend. Velen van ons gingen hogerop, genieten van de zon met thee of koffie in de kop. Het wijdse uitzicht deed ons goed. We vaarden rustig rond totdat de boot zich om half vijf weer in de Vliet bevond. De bussen stonden al gereed, de plank werd uitgelegd: ieder kwam behouden op de Leidschendamse grond terecht. De hulpgroep ging er weer verzorgend tegenaan. Zo reden wij tevreden weer op Zevenhuizen aan. We namen afscheid met: tot zien en met een blijde lach en keerden allen huiswaarts. Na een grandioze dag! Corrie van Nierop. Zevenhuizen - Het gemengde koor Zanglust te Zevenhuizen nam met zeer veel succes deel aan een concours in de Waldenkerk in Druten. De Koninklijke gemengde zangvereni ging "Orpheus" organiseerde dit con cours, waaraan met veel enthousias me werd deelgenomen, na een prach tige busrit door het land van Maas en Waal. Mogelijk gaf dit de nodige inspi ratie voor het goede resultaat. Onder leiding van mevrouw A. de Vlieger werd één verplicht en één vrij werk gezongen. De paar maanden rep teren waren niet voor niets gewee,. want "Zanglust" kon met een le 1" huiswaarts keren. Niet alleen deelname aan concours maar ook optredens in bejaardenc tra en eigen uitvoeringen staan op programma van "Zanglust He' p kan best wat versterking gebrul Zowel dames als heren zijn van n welkom op de repetitie, dinsdagav van 20.00 tot 22.00 uur in dorpse "Swanla".

Hart van Holland | 1992 | | pagina 4