Hart van Holland - allerleis,J Famïlie-Speldag Eenmalige uitkering EW Rijnland Geslaagd Buurtfeest Oud Verlaat CombiCare Waddinxveense Ondernemersprijs 1991 Kruiswerk Midden-Holland: verschuiving in de zorgverlening Onze nette 'Dorpsstraat Schieland legt extra druk op overheid m.b.t. verwerking van baggerspecie Hart van Holland/1 juli 1992 pagina 15 Waddinxveen - CombiCare heeft de Waddinxveense Ondernemersprijs 1991 toegekend gekregen. Donderdagmiddag vond in de raadzaal van het Waddinxveense gemeentehuis de prijsuitreiking plaats. De directie, de heren A. Smid en A. van der Leden, mochten uit handen van burgemeester C.M. v.d. Linden de trofee, de oorkonde en een waarde- cheque in ontvangst nemen. CombiCare -wmr -mm Regio - De wijkverpleging wordt inten siever. Er is een duidelijke verschui ving van de verzorgende handelingen, zoals bijvoorbeeld wassen en toilet maken, naar verpleegkundige hande lingen, zoals wondverzorging, cathete- riseren, toedienen van sondevoeding, zuurstof of infuus. Dat is te lezen in het jaarverslag 1991 van Kruiswerk Mid den-Holland. De verschuiving in de zorgverlening is voor een gedeelte toe te schrijven aan overheveling van eenvoudige verzor gende handelingen naar de gezinsver zorging. Daarnaast zijn er steeds meer mensen die hun laatste levensfase thuis willen doorbrengen en dan ver pleging nodig hebben. Door het gebrek aan bedden in verpleeghuizen zijn er ook veel psychogeriatrische patiënten te verzorgen. Directeur D.J. Verbeek: "Door deze ver schuiving is ook de coördinatie van de zorgverlening omvangrijker dan in het verleden. Het vraagt steeds meer tijd van wijkverpleegkundigen en wijkzie kenverzorgenden om samen met ande re hulpverleners ervoor te zorgen dat de patiënt inderdaad zo lang mogelijk thuis kan blijven. Een goede zaak ove rigens, want behalve dat onze cliënten de verzorging krijgen die zij nodig hebben, is het ook economisch gezien een goede zaak dat mensen niet onno dig in een ziekenhuis verblijven. De moderne thuiszorg kan de tech nisch ingewikkelde of intensieve ver pleging goed aan. De kwaliteit van de wijkverpleging staat vanouds hoog in ons vaandel, wij besteden veel aan dacht aan het op peil houden daarvan. Bij Kruiswerk Midden-Holland volgen alle verpleegkundigen en wijkzieken verzorgenden regelmatig speciale vaardigheidstrainingen voor de me- disch-technische handelingen. Omdat sommige handelingen in de dagelijkse praktijk maar zelden voorkomen, blij ven dit soort vaardigheidstrainingen een vereiste om het kwaliteitsniveau te handhaven. Daarnaast hebben wij specialisten in dienst op alle terreinen van de ouder- en kindzorg en de thuis verpleging." Gezien de toenemende vraag heeft het kruiswerk het assortiment verpleegar- tikelen voor de uitleen in 1991 uitge breid. Verouderde materialen werden vervangen en veelgebruikte artikelen werden aangevuld. Met name het aan tal elektrische hoog-laagbedden is fors Bleiswijk-Op zondag 5 juli a.s. organi seert het recreatieschap Rottemeren tussen 11.00 en 17.00 uur een Familie- Speldag in het zwembad de Bleiswijkse Kooi aan de Kooilaan in Bleiswijk. Vanwege het grote succes van de Fa- milie-Speldag die op 14 juni jl. werd gehouden, is er zondag a.s. nog meer te beleven in de Bleiswijkse Kooi. in en om de buitenbaden van dit zwembad worden er a.s. zondag diver se sport- en spelactiviteiten gehouden. Er wordt b.v. een grote loopmat (ca. 15 meter lang) met hindernissen over het water uitgelegd, en er zijn 'Wonder- wheels', hele grote wielen waar je in kunt staan en waarmee je zowel over het water als over het land kunt rollen. Verder zijn er allerlei waterspelen als water-polo, autobanden-race, en voor de allerkleinsten zijn er waterpuzzels. Buiten het water zijn er ook allerlei attracties. Heel bijzonder is het over dekte luchtkussen in de vorm van een ruimteschip. Er kan ook worden mee gedaan aan het 7-landenspel. Dat is een Door onze langgerekte Dorpsstraat tietsend, kreeg ik in korte tijd tweemaal van familie te horen: "Wat ziet het er 'e„uK uit met al dat houtwerk en dat groen "Dank je wel", antwoordde ik, 'k zal het doorgeven". Met diezelfde mensen kwam ik in een ander dorp terecht, iets zuidelijker, waar ik door gaans mijn boodschappen doe omdat a't, vergeleken bij de afstand naar m'n eigen dorp, om de hoek ligt. Daar heb- en de planners gedacht - volgens mij - m Zevenhuizen op het terrein van de orpsstraatverandering- vernieuwing e evenaren; wat duidelijk grandioos 'slukt is. Ik kreeg dan ook weldra te oren: Hier heb je wel een oerdegelijke ""gin je zadel nodig om niet met een jra bilnaad thuis te komen". Over de ruótl sPreek 'k nu, die daar per fiets Inrit ont;.wijken zijn. Eén der gasten sin z''n hart met de volgende a ,®an: Zet hier een doosje eieren terop je fiets en de struif zal achter a har\s'ierten". We hebben er schik om Dnr maar - in de Zevenhuizense n Psstraat hoeft men die extra bii- trefr te vrezen- Wat de eitjes be- lk heb de gok gewaagd en reed A] -jtruif over de keitjes. "°gdus, mede namens mijn familie, Pluim voor de goede bestrating. CoTie van Nierop. uitgebreid. De samenwerking met de instellingen voor gezinsverzorging en maatschappelijk werk werd in 1991 verder uitgebreid. De aandacht richtte zich daarbij vooral op werkafspraken over het zogenaamde grijze gebied tussen kruiswerk en gezinsverzorging; wat doet het kruiswerk, wat doet de gezinsverzorging. Verbeek: "Voor een kwalitatief hoog waardige thuiszorg is niet altijd een hoog opgeleide wijkverpleegkundige of wijkziekenverzorgende noodzakelijk. Een flink deel van onze cliënten kan geholpen worden door een gezinsver- zorgende. In 1993 zullen kruiswerk, gezinsverzorging en maatschappelijk werk naar verwachting geheel samen gaan in de stichting De Vierstroom. Dan zijn de mogelijkheden voor een effi ciënte bedrijfsvoering uiteraard nog gunstiger. Dat geldt overigens ook voor de gebouwen van de organisatie. Ons uitgangspunt is, dat thuiszorg en ouder- en kindzorg in elke plaats een vestiging hebben, in grotere plaatsen meer dan één. Dat uitgangspunt is al leen te realiseren als de gebouwen kostendekkend geëxploiteerd kunnen worden. Dat betekent in de meeste ge vallen dat ruimte aan andere gebrui kers verhuurd wordt; ofwel 's avonds, ofwel tijdens de uren dat er geen con sultatiebureaus of cursussen plaats vinden. Als onze medewerkers bij de mensen thuis aan het werk zijn moeten de gebouwen in principe niet onge bruikt staan." Het kruiswerk geeft veel cursussen op gezondheidsgebied. Vooral de cursus sen ziekenverzorging thuis en zwan- gerschapsgymnastiekzijn populair. Uit het jaarverslag blijkt dat 50% van alle aanstaande moeders in Midden-Hol land een cursus prenatale gymnastiek bij Kruiswerk Midden-Holland volgt. Kruiswerk Midden-Holland heeft eind 1991 een service-afdeling voor de leden opgericht. In 1992 zullen de activiteiten gestalte krijgen, onder meer door het inrichten van een publieksinformatie- punt, een thuiszorgwinkel en het uit geven van een ledenblad. Bij Vereniging Kruiswerk Midden-Hol land werken ruim 400 mensen, onder wie veel parttimers. Het ledenbestand van de vereniging groeide in 1991 met 2091 tot 61.503 huishoudens. Dat be tekent dat ca. 60% van de bevolking in Midden-Holland lis is van het kruis werk. soort Olympiade waarbij je in ieder land een ander spel kunt spelen. Verder zijn er die dag nog twee kegelbanen en kan er gevoetbald en gevolleybald worden. Bovendien is er o het zwem bad-terrein een kinderboerderij, waar kinderen tot 12 jaar ezeltje kunnen rij den. Voor de gelegenheid is er een kraam neergezet, waar men heerlijke saté kan eten. Wie een toegangskaartje van het zwembad koopt, kan gratis aan alle zwembad-activiteiten deelnemen. Bij de kassa krijgt iedereen een spel-kaart, waarop je bij elk spel eens tempel krijgt. Als de kaart vol is, kun je bij de kiosk gratis een waterijsje halen. Het zwembad De Bleiswijkse Kooi is te bereiken vanuit Bleiswijk via de Me- renweg (richting Rottedijk), op de kruising met de Kooilaan rechtsaf, na ca. 400 meter aan de linkerkant staat het zwembad. Voor meer informatie kan men terecht bij het zwembad, tel. 01892-13998. Regio - Vanwege een fusie van het voor malige Energiebedrijf Rijnland (EBR) met tien andere energiebedrijven ont stond N.V. Energie-en Watervoorzie ning Rijnland (EWR). Bij deze fusie werd afgesproken dat gedurende een [periode van 10 jaar jaarlijks een deel van het (eventueel behaalde) positieve saldo van de nieuwe N.V. aan de iege- naren van de oude bedrijven zou wor den uitgekeerd. De eigenaren van het voormalige EBR besloten dat deze uitkering aan de verbruikers van hun gemeenten zou worden uitgekeerd, in de vorm van een korting op de tarieven. Op 31 december 1991 is het EBR offici eel opgeheven. Met N.V. EWR is daarbij de afspraak gemaakt dat in plaats van een variabele korting op de tarieven, de verbruikers een uitkering ineens zullen ontvangen. Voor de verbruikers van het voormali ge voorzieningsgebied van EBR bete kent het dat gebruikers recht op een korting hebben. De berekening van de uitkering is ge baseerd op de laatst bekende, of de herleide of de geschatte jaarverbrui- ken. Rotterdam - Op 24 juni jl. hebben de leden van de verenigde vergadering van het hoogheemraadschap van Schieland een motie aangenomen van de heren N.M. de Rooij, J.A.M. van Dijk, H. Roffel en J.C. van der Wel, allen hoofdingelanden van Schieland. in deze motie wordt het college van dijk graaf en hoogheemraden van schieland verzocht er bij de bevoegde autoritei ten op aan te dringen zo spoedig mo gelijk oplossingen aan te dragen voor de 'verwerking' van verontreinigde baggerspecie. Milieuregels Schieland baggert eens in de 6 a 10 jaar de sloten en doorvaarten binnen het beheersgebied. Dit is nodig om het water snel en zonder problemen door de watergangen te laten stromen. De baggerspecie die hierbij weggehaald wordt, werd tot voor kort op het aan liggende land afgezet en (vaak) ge bruikt voor landbouwdoeleinden. In verband met de huidige baggerkwali- teit en de huidige milieu-regelgeving, is dit veelal niet meer toegestaan. Voor de verontreinigde bagger moet dus een (andere) verwerkingsmethode ge zocht worden. Bagger in depots Omdat de reinigingsmethoden van baggerspecie op dit moment nog niet zo ver zijn dat dit een oplossing biedt voor de verwerking van bagger, moet er worden overgegaan tot storten van bagger in depots (stortplaatsen). Hiertoe zijn echter nauwelijks moge lijkheden doordat (tijdelijke) lokaties ontbreken. Deze lokaties worden door de provincie bepaald. Financiering Het hoogheemraadschap van Schie land bevindt zich tevens voor wat be treft de financiering van het boven staande in een spanningsveld. De kos ten voor de verwerking c.q. transport en opslag van verontreinigde bagger specie, worden niet gedekt door de heffing waterschapslasten (wa terkwantiteit) en de verontreinigins- heffing (waterkwaliteit). Landelijke regelgeving De ministeries van Volkshuisvesting Ruimtelijke ordening en Milieu (VROM) en Verkeer en Waterstaat hebben in 1988 een spoedige regeling ten aan zien van de verwerkingsvoorschriften van baggerspecie in het vooruitzicht ge steld. Tot op heden is aan deze toe zegging echter nog geen uitvoering ge geven. Motie Bovenbedoelde motie werd reeds in de verenigde vergadering van 24 maart j.l. door de heer De Rooij ingediend. In die bijeenkomst werd besloten de motie aan te houden om deze, na verdere uitwerking, opnieuw op de agenda te zetten van de vergadering van 24 juni jl. Consequentie van het aanvaarden van de motie is dat het college van dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland er bij de provinciale staten van Zuid-Holland, het ministerie van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) en het ministerie van verkeer en Waterstaat op zal aandringen dat er: -vaart gezet wordt achter een landelijke regelgeving voor wat betreft de verwer king van verontreinigde baggerspecie; -zo spoedig mogelijk wordt gezorgd voor (tijdelijke) stortlokaties; -besluitvorming plaatsvindt over de fi nanciering; -actie wordt ondernomen ten aanzien van de verontreinigingsbronnen die buiten Schielands bevoegdheden val len. Nieuwerkerk a.d. IJssel - Aan de prins Bernhard Mavo te Nieuwerkerk slaag den de navolgende leerlingen voor het Mavo-diploma: Simon Bouwman; Bert Groenendijk; Monique Hofland, Michael v.d. Jagt; Marja Opdam; Wendy Putters; Grietje Vaartjes; Gilbert Vlieger; Barbara de Vries; Arnold Coster; Ingrid Grootzwa gers; Ton Hoogerwaard; Sandra Kla- verdijk; Joris Post; Wendy Reijm; Ro- chefo Visser en Danny Voesenek. Zevenhuizen-Oud Verlaat - Zaterdag 4 juli wordt weer het jaarlijkse buurtfeest gehouden in en om De Vierkap. Het 'feest' begint al om 14.30 uur en duurt tot 01.00 uur. Er is een rommelmarkt, een schiettent, er staan sjoelbakken, er worden pan nekoeken gebakken en er worden di verse kinderspelen georganiseerd. Voor een project van Tear Fund wordt er d.m.v. attracties, geld ingezameld en kunnen bloemen worden gekocht. Voor de kinderen is er schminken, paardrijden, kan men blikken gooien en is er tweedehands kinderkleding te koop. Er staat een groot springkussen op het grasveld en er zijn nog meer activitei ten, zoals b.v. een boekenstand en wordt er een verloting gehouden. Op een groot terras kan men genieten van een hapje en een drankje en barbecue en 's avonds is er 'live-muziek' met "De Saheri's". CombiCare is een bedrijf dat zich be zighoudt met de Stoma-zorg. het bedrijf is sinds voorjaar 1988 ge vestigd in het gemeentelijke Onderne merscentrum op het bedrijvenpark "Coenecoop" en telt 25 medewerkers. Het is voor de tweede maal dat de Ge meente Waddinxveen de Ondernemer sprijs toekent. Daarmee wordt de waardering voor goed ondernemerschap uitgedrukt. Een deskundige jury, bestaande uit vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, het KNOV, het CNV, de FNV, het ICW en de Gemeente Wad dinxveen, heeft unaniem gekozen voor het bedrijf CombiCare. Enkele criteria waar bij de beoordeling op gelet werd waren: of: - de werkgelegenheid in belangrijke mate is toegenomen en of het een duurzame toename betreft; - het bedrijf bijzondere inspanningen heeft verricht om de werkomstandig heden binnen het bedrijf te verbeteren; - het bedrijf via arbeidstijdverkorting of het creëren van deeltijdbanen de werk gelegenheid bevordert; -het bedrijf zich ingespannen heeft om achterstandsgroepen werkgelegen heid te bieden. De heer C.Th.B. Muileman, voorzitter van de jury, gaf een uiteenzetting waarom de jury besloot CombiCare de Waddinxveense Ondernemersprijs toe te kennen. CombiCare, is in het voorjaar 1988 ge start met twee mensen, de huidige di rectie vormend. Naast kennis en mate rialen biedt dit bedrijf dat gespeciali seerd is in de stomazorg, een dienst verlening die uniek is in nederland. In dien de stoma-patiënt (iemand die een kunstmatige uitgang heeft) in het bezit is van de CombiCare ClubCard, kan op ieder moment van de dag en wanneer het de stoma-patiënt uitkomt, de hulp van de stoma-specialisten van Combi Care ingeroepen worden. De directie bestaat uit de heren Aart van der Leden en Arthur Smid, die thans werk bieden aan 25 mensen, allen in vaste dienst. Omgerekend naar volledige banen be treft het 18 werkgelegenheidsplaatsen. Op jaarbasis groeide de werkgelegen heid met ca. 5 full-time banen. Het me rendeel van het personeel bestaat uit vrouwelijke werknemers. Er is weinig verloop onder het personeel; (na vier jaar is slechts één persoon vertrok ken). Eén en ander wordt door de di rectie verklaard door een aantal facto ren. Er heerst een zeer collegiale sfeer onder het personeel en met de directie waarbij de vergelijking met een familie bedrijf wordt getrokken. Deze sfeer is ook door de juryleden die een bezoek aan het bedrijf hebben gebracht, waargenomen. Daarnaast onderneemt het gehele personeel gezamenlijke ac tiviteiten die de onderlinge band ver stevigen. De directie biedt alle perso neelsleden die minimaal één jaar in dienst zijn, éénmaal per jaar een geheel verzorgde (vlieg)vakantie aan. In de hogere functies, zoals bedrijfslei der, zijn vrouwen aangesteld. Ook herintredende dames en mensen met een stoma zijn bij CombiCare in dienst. Het personeel wordt vrijgelaten of men aan een individuele pensioenregeling wenst deel te nemen. Het marktaandeel van CombiCare groeit nog steeds. Reeds de helft van alle Nederlandse ziekenhuizen verwijst patiënten naar CombiCare. Dit betreft in totaal ca. 4.500 a 5.000 personen. De directie ziet de toekomst rooskleurig tegemoet. Wat vooral is blijven hangen bij de juryleden die het bedrijfsbezoek aan CombiCare hebben gebracht, is de bezieling en de doorzettingskracht van directie en personeel, die in onderlinge goede harmonie trachten hun steentje bij te dragen aan de stomazorg. Com biCare is in de ogen van alle juryleden de terechte winnaar van de tweede Waddinxveense Ondernemersprijs.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 15