Uatuu rlijk e ^ust in 't Weeg\e Plassen Tea for two Laat u zien!!! Een beeld van de tor waar thans de rozen schitterend in bloei staan.... Mjm,. Rust Ontdekkingstocht Gilletjes Bij heiig weer ook over dag autolichten aan! Metallic-kleuren: niet goed zichtbaar Reuze-expositie 93 voetbalvelden Kijken en doen Allerlei Tentoonstellingskalender Hart van Holland/8 juli 1992 pagina 13 door Erik-Jan van Pelt Waddinxveen - Met kracht duwt de visser de paal in het water van 't Weegje. Het boottochtje vindt daar blijkbaar zijn einde. Het vaartuig wordt vastgelegd en de ped dels worden uit het water getrokken. Een leefnet en een hengel komen te voorschijn, pit is een dagelijks terugkerend ritueel in 't Weegje. Sportvissers kunnen hier hun hart ophalen. Maar niet alleen zij, ook natuur liefhebbers komen goed aan hun trekken. Een grote wandeling betekent ruim een half uur kennismaken met het natuurge bied. Ruim dertig jaar geleden ging de gemeente Waddinxveen over tot de aankoop van een groot gedeelte van het gebied. Het terrein is een veenweide-gebied met een on geveer tachtig hectare grote veen- winplas. De gemeente wilde dit veilig stellen voor het behoud van de na tuur. Inmiddels maakt 't Weegje on derdeel uit van het recreatieschap Reeuwijkse Plassen, waarin de pro vincie Zuid-Holland en de gemeenten Waddinxveen, Reeuwijk en Gouda samenwerken. Zevenhuizen heeft z'n Zevenhuizerplas. Reeuwijk heeft meer dere plassen. Langs schilderachtige Zuidhollandse dorpjes en dwars door het Reeuwijkse plassengebied bij Gouda, lopen smalle wegen die de 12 plassen van elkaar scheiden. De plassen vormen een watersportgebied bij uitstek en zijn vooral geschikt voor kleinere boten. Er liggen enkele jacht havens. Vanwege de grote natuurwaarden zijn sommige plassen niet of beperkt toegankelijk. De Reeuwijkse Hout is een bos- en weidegebied. Tussen de zandwinplas en Rijksweg 12 is groen aangeplant en zijn voet en fietspaden aangelegd. Op de plas kan men volop surfen en bij het grote stand zwemmen en pootjebaden. Dichtbij Gouda ligt de Goudse Hout. Dit bos- en weidegebied biedt goede wandel- en fietsmogelijkheden. In het plassengebied is de Wierickeroute (een provinciale wandeltocht van 21 km) uitgezet. Deze aantrekkelijke route volgt grotendeels de waterlopen van de Enkele en de Dubbele Wiericke. Bekend om zijn weidevogels is "Het Weegje", ten westen van Gouda. "DAGVISVERGUNNING voor het vissen in 't Weegje is verplicht en verkrijgbaar bij de uitspanning 'Het Praathuis' alwaar desgewenst roei boten gehuurd kunnen worden", staat net over de witte brug op een bord te lezen. Ook verkoopt het petit- restaurant wandelroutes voor deze rustige omgeving. Zelfs op de half lege parkeerplaats heerst al een na tuurlijke rust. Voorbij 'Het Praathuis' leidt een bruggetje de bezoeker in een dichtere begroeiing waarbij een bospaadje de weg uitstippelt. Er mag hier alleen gewandeld worden, fietsen is niet toegestaan. Even verderop, op een klein stukje gras, staat een bankje. Voor een picknick een uitgesproken goed punt. Heerlijk in de zon en met een ruim uitzicht op het water. "Kijk, daar zit iemand te vissen", praat een moeder tegen haar dochter tje van een j aar of drie, terwijl ze langs loopt. Ze wijst naar de sportvisser die even geleden met zijn boot de een zame plek op het water opzocht. Het kind heeft echter meer oog voor de bloemetjes die langs het pad staan. In haar handje ontstaat langzaam maar zeker een boeket veldbloemen. Niet alleen om te vissen, kun je het water op. De beheerder van 't Weeg je, Kees van Vliet uit Reeuwijk, neemt bezoekers mee op een 'ontdekkings tocht' op de plas. Hij gaat in samen werking met het natuur- en recrea tieschap een soort rondleidingen ge ven. Ook op het water valt genoeg te bekijken, 't Weegje herbergt veel ver schillende vogels, zoals grutto's, wa- terhoenen, zwarte sterns, kievitten en reigers die zelfs hun eigen eilan den hebben. Terwijl de eenzame figuur op het water rustig verder vist, klinken op de kant een paar onderdrukte gilletjes. Twee meisjes zijn zojuist een erva ring rijker geworden. De temperatuur van het water van 't Weegje is blijk baar nog verre van behaaglijk. Ze kwamen net vol goede moed aanlo pen, het zwemweer breekt immers weer aan. Maar, al is het water dan misschien nog koud, het is zeker goed. Bezoekers kunnen er met een gerust hart in gaan zwemmen. Men moet alleen niet bang zijn voor waterplanten en vissen. In de verte maakt de visser zijn leefnet leeg. Vier a vijf vissen - van een redelijke lengte - worden weer terug gezet in het rui me water van 't Weegje. En ze zullen vast niet de enige zijn die daar leven. Een sportvliegtuigje komt laag over vliegen. Met een blik vanuit de lucht wordt 't Weegje echter te kort ge daan. Groningen - Een bezoek aan het theemuseum in Houwerzijl dat "De Theefabriek" heet, is een leuke combinatie met een dagtocht naar Groningen. De "Theefabriek" is dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Rondom ligt een fraaie kruidentuin en er is een nostalgisch ingericht theewinkeltje. In het gezellige theehuis zijn maar liefst 175 thee soorten te proeven van de rokerige Lapsang Souchon tot een fruitige bosbessenthee. Bolletje organiseert met Kanelly's een promotiecampagne en promoot niet alleen haar nieuwe artikel maar ook dit theemuseum ...Inl. 05490 -78 000 Gouda Gouda heeft veel te bieden. Men begeve zich naar het Goudse VW en krijgt alle inlichtingen die men wenst. De Toeristengids Midden Holland staat bol van informatie over recreatie en uitgaansmogelijkheden in de Goudse regio. Verder heeft de VW folders over het Verzetsmuseum aan de Turfmarkt 30 tel. 01820 -20385. Het is zeker een bezoek waard. Gouda is een bezoek waard, niet alleen op een regen achtige dag. Winkelen kan in combinatie met een bezoek aan de Goudse pottenbakkerij en pijpenmakerij van Adrie Moerings aan de Peperstraat 76, tel. 01820-12842. Dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. De Sint Janskerk is beroemd om haar prachtige glas-in-lood- ramen, de'Goudse glazen'genoemd. Behalve op zondag is de kerk dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Ook de molen de Roode Leeuw, in gebruik als korenmolen is te bezichtigen, tel. 01820-22041. En wat te denken van exposities in het Stedelijk Museum Het Catharina Gasthuis, thans van dubbelkunstenaars. Aan de Oosthaven 9 tel. 88440. En Museum De Moriaan aan de Westhaven 29 tel. 84444, kleipijpen en bekend Gouds plateel. Belangrijke evenementen: Carillonconcerten vanuit de toren van de St. Janskerk elke donderdag van 10.00 tot 11.30 uur en zaterdag van 11.30 tot 12.30 uur. Kaas-en oude Ambachtenmarkt op de markt, elke donderdag van 9.30 tot 12.30 uur in juli en augustus. GOVEKA op een woensdag begin augustus van 9.00 tot 14.00 uur vee-en kaastentoonstelling) Gouds Pottenbakkersfestival demonstraties door pottenbakkers uit het gehele land op de laatste woensdag van augustus van 12.00 tot 17.00 uur. In september is er het Randstad Jazzfestival: Oogstfeest en in december voor Kerst "Gouda bij Kaarslicht". En... natuurlijk neemt u een pakje echte Goudse stroopwafels mee naar huis voor bij de koffie. Wie Den Haag bezoekt ontdekt dat het een stad is met allure. Waar het hart de Hofvijver is, met rondom imponerende gebouwen: het Binnenhof, het Buitenhof, de Ridderzaal en diverse musea plus de Gevangenpoort. Een bezoek aan het Binnenhof met een rondleiding door de Ridderzaal- waar de Koningin op de derde dinsdag m september de Troonrede houdt- is zeker de moeite waard. Een bezoek aan de Tweede kamer hoort er ook bij, zeker nu de leden ervan met zomerreces zijn. Helaas zijn er vier paleizen van de vijf paleizen die Den Haag telt en waarvan Paleis Huis ten Bosch de residentie van Koningin Beatrix is, niet toegankelijk. Vredespaleis Het Vredespaleis echter wel. Een bezoek zeker waard. Er zijn rondlei dingen om 10.00, 11.00,14.00 en 15.00 uur. Open maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Inl. tel. 070 -346 9680. Royal Tour Een Koninklijke excursie is een Royal Tour langs de paleizen en de Ridder zaal. Vertrek met de bus van Centraal Station dagelijks om 13.30 uur. Men gelieve vooraf te reserveren. Tel. 070 -354 6200. Den Haag is zo spannend De jeugd die zich op een regenachtige dag verveelt zal een bezoek aan Den Haag, zeer interessant vinden. Zeker als dat ook nog gepaard gaat met een bezoek aan het PTT museum aan de Zeestraat 80, tel. 070 -362 4531. Dit museum is van maandag t/m zater dag van 10.00 tot 17.00 uur geopend snop zon-en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. (Leuk voor een verjaars- feestje) 0p een steenworp afstand ligt Pano rama Mesdag, een wereldberoemd, levensechte wandschildering. Dit is eveneens van 10.00 tot 17.00 uur ge opend en op zon- en feestdagen vanaf 12.00 uur. Stoomtrein Tijdens de zomervakantie kunnen zinderen in het Zuiderpark terecht ^°°r een ritje op treintjes, getrokken ooor miniatuur stoom-of dieselloco- motieven. Inl. tel. 070- 380 2660. Attracties Wie in de omgeving van Den Haag woonachtig is, of hier in de regio op akantie, kan elke dag een keus ma- en uit het aanbod van attracties dat Den Haag telt. Duinrell 'n Duinrell in Wassenaar beleeft de att ^ikke pret vanwege de talrijke wacties die een bezoek dubbel en dwars waard zijn. De slogan 'Duinrell, daar kikker je van op', is dan ook toepasselijk. Aanbevolen. In het hoogseizoen is het op zaterdag niet zo druk... Inl. attraktiepark tel. 01751 - 14765; Tikibad 01751 -19166. Madurodam In Madurodam ondergaat de bezoe ker de sprookjesachtige sensatie als een Gulliver onder de Lilliputters te wandelen. Een echte stad, maar dan in het miniatuur. Wie Madurodam bij avond wil zien kan dat. Het is een schitterende aan blik. In juli en augustus is het park van 9.00 tot 23.00 uur geopend. Moonlight Miracle Een klank- en lichtspel, dat een heel ander licht werpt op Madurodam, is een unieke belevenis voor jong en oud. Dit begint pas om23.00uur! Voor bezoekers van Madurodam is dit gratis. Inl. tel. 070- 355 39 00. Sportvissen Sportvistrips kunnen dagelijks ge: maakt worden. Vertrek 8.00 uur bij het Sportviscentrum aan de dr. Lely- kade. Hengels en molens zijn er te huur, aas is verkrijgbaar. Rondvaart Bekijk de Scheveningse kustlijn eens vanaf de zee en maak een rondvaart. Vertrek rondvaarten om 16.00 uur. Inl. tel. 070 354 11 22. Omniversum Een spannend avontuur in de ruimte. Dat biedt het Omniversum. Inl. tel. 070- 354 54 54 Rozen Er staan weer 20.000 rozen in bloei in het Westbroekpark, dat gratis toe gankelijk is. Rondvaarten Wie een rondvaart door de grachten van Den Haag wil maken, over de landelijke Vliet naar de Delftsblauw- fabriek of het gezellige Delft kan eens informeren bij het Rondvaartbedrijf RVH, tel. 070 -346 2473. Bel voor meer informatie de VW in Den Haag of Scheveningen 070 - 354 62 00.want Den Haag heeft nog veel meer te bieden Regio-In deze zomermaanden kan het erg heiig zijn. Een suggestie voor automobilisten: Het is een goed idee om de grote, gedimde, autolichten bij dergelijk weer, ook te ontsteken. Dat is met name bij de Volvo, al een ge woonte. Steeds meer automobilis ten komen tot de erkenning dat zij - met name op wegen waar te genliggers rijden: eenbaanswe- gen- graag 'gezien' willen wor den, hetgeen de verkeersveilig heid op wegen met tegenliggers, bevordert. De grote mode in de autobranche zijn de metallic-kleuren. Er ligt een paarlemoer-glans over de meeste auto's, die bovendien doorgaans ook nog een onopzich- telijke kleur hebben. De licht- en donkergrijze, de don kerblauwe en lichtgroene kleuren zijn nauwelijks zichtbaar bij warm, heiig weer. De warmte zindert boven de weg waardoor er een soort damp ontstaat. Voor kinderen vanaf ca. tien jaar is er een ontdekkingstocht te maken die begint in een huiskamer en die via grotten en gangen, uiteindelijk eindigt boven op een duintop. Onderweg komen de kinderen vanzelfsprekend één en ander tegen (zoals een vuilnisbelt met pratende vuilniszakken). Voor jonge en oud is Aart Worm: In het Aart's paradijs loopt 'onder de grond' een computergestuurde aardworm (Aart Worm genaamd) van twee meter groot, maar ook gifvaten en heipalen komen er de grond in. Op deze manier wordt uiteindelijk duidelijk gemaakt wat de overheid allemaal doet op het gebied van landschappelijke zorg. Eén en ander is kenmerkend voor de Floriade: op een speelse manier worden allerlei wetenswaardigheden voorgeschoteld. De Floriade is in feite een 'reuze-expositie' onderverdeeld in allerlei thema's, waarbij alles draait om bollen, bloemen, planten, bomen, groenten en fruit. De tuinbouw wordt op de Floriade van A tot Z uit de doeken gedaan. Het terrein is 68 ha. groot en daarbij komt nog eens 25 ha. staatsbos. Dus in totaal is het Floriade-terrein in Zoetermeer 93 'voetbalvelden' groot en doen er ongeveer 20 landen mee. Zo is bijvoorbeeld Japan prominent aanwezig met een Japanse tuin met daarin veel rotsen, mossen, typisch Japanse struiken, een grote vijver met stromend water, een theehuis, stenen lantaarns etc. Bij veel attracties staan 'kijken' en 'doen' centraal. Zo is in het zgn. 'Ecodrome' te zien, te horen en te voelen welke centrale rol 'water' heeft gespeeld vanaf het begin van leven op aarde tot aan onze moderne tijd. Op de Floriade zijn de contrasten groot, hetgeen heel bewust door de orga nisatie is nagestreefd. Alle tuinen die maar denkbaar zijn komen er voor. Op de éne plaats wordt de Duitse wijncultuur uitgelegd en iets verderop zijn Thaise paalwoningen te bekijken. Eten en drinken kan men er uiteraard ook. Er zijn diverse horeca-gelegenhe- den. Tevens worden er kookdemonstraties gegeven in het zgn. 'culinair theater'. De bezoeker kan er proeven en de kunst afkijken. Omdat er zoveel te bekijken en te bezichtigen valt op de Floriade komt men nooit in één dag rond. Iedereen die houdt van alles wat bloeit en groeit zal telkens weer naar de Floriade willen, omdat planten wisselen e.d. Daarom is het niet verwonderlijk dat velen zich een 'passe-partout' hebben aangeschaft en regelmatig enkele thema's afwerken... Er zijn al diverse 'thema-tentoonstellingen achter de rug, met heet veel belangstelling en waardering van het publiek. 10 t/m 19 juli: Rozen, Anthurium en Lathyrus: 24 juli t/m 2 augustus: Zomerbloemen w.o. Gladiolen; 7 t/m 23 augustus: Tuinen en tuinbenodigdheden; vaste planten; 5 t/m 13 september: Nazomerbloemen, droogbloemen; 18 t/m 27 september: Lelies en herfstbloemen w.o. chrysanten; 2 t/m 11 oktober: Slottentoonstelling, bloemen, bollen, bomen en planten, groenten en fruit.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 13