Toi Toi ...TONEELSPELEN Afscheid van raadslid Kinderkienmiddag in Boskoop Milieutip Doe mee met de van Hart van Hollan<L~ zie pagina 18! Handtekeningenactie door rol- schaatsvereniging "Rolling '90' een vereniging die bestaat uit mensen met dezelfde hobby: Als je hobby je lief is Repetitieruimte Het spel Het nieuwe toneelstuk Levende poppenkast pagina 26 Hart van Holland/8 juli 1992 n... Toneelvereniging "Toi Toi" is op zoek naar nieuwe leden ter aanvulling van de bestaande toneelgroep die uit 15 leden bestaat. Toneelvereniging "Toi Toi" is tevens hevig verontwaardigd omdat de sloop van de enige echte Waddinxveense toneelzaal, gevestigd in het Anne Frank Centrum, realiteit wordt Toneelvereniging "Toi Toi" is een hechte club en bestaat uit mensen die één gemeenschappelijke hobby hebben, namelijk 'toneelspelen'.... bruik kunnen maken en de Goudse Werkgroep Amateur Toneel Promo tieplan. Deze gymzaal komt naar alle waarschijnlijkheid in augustus 1993 beschikbaar omdat de MAVO-leerlin- gen van de Prof. Kohnstammschool dan gebruik zullen gaan maken van de gymzaal aan de Staringlaan.(red.) Over die enthousiaste toneelvereni ging willen drie bestuursleden graag iets meer vertellen. Dat gebeurt op een zomerse avond met onweerdreiging in de tuin aan de Genestetlaan van Henk Keuken. Ie mands wiens zachte 'g' verraadt dat hij onder de grote rivieren afkomstig is. Dat klopt. Uit Heteren. Sinds 1986 mag hij zich Waddinxvener noemen. "In m'n teenerjaren speelde ik al graag toneel op schoolfeestjes. Na m'n wilde jaren en nadat ik getrouwd was, werd ik lid vanwege de toneelvereniging in mijn woonplaats. Helaas moesten we van wege m'n werk (Henk is bedrijfsleider bij Gouda kaarsen) verhuizen. Gelukkig was er in Waddinxveen ook een toneelvereniging. Toneelspelen is heerlijk ontspannend. Je kruipt in de huid van een ander en kun je in je rol heerlijk uitleven". Paul Roos is door z'n vrouw Julia, die al zeker 15 jaar toneelspeelt bij de 22- jarige "Toi Toi" in de pr-commissie ge rold, waarvan hij sedert twee maanden deel uitmaakt. Voor die tijd werd al een beroep op zijn vaste tekenhand gedaan en zijn ideeën werden door deze re clameman met een eigen zaak "Ont- werpstudio PR" al op affiches weerge geven. De in het oog springende affi ches die toneeluitvoeringen aankondi gen van "Toi Toi", worden alom gepre zen vanwege hun professionaliteit en originaliteit. Bert Klijn, psycholoog van beroep en verbonden aan enkele kindertehuizen en een dagverblijf voor verstandelijk gehandicapten, is 10 jaar geleden lid geworden van "Toi Toi". Hij begon als 15-jarige met toneelspelen bij het amateurtoneel in Haarlem, belandde in z'n studententijd bij studententoneel in Amsterdam en was in zijn Capelse periode lid van het "Nieuw Capels to neel". "Eigenlijk was ik, toen we in Waddinx veen kwamen wonen, niet meer van plan om te gaan toneelspelen. Ik was bang bij het ouder worden, m'n tekst kwijt te raken. Echter toen ik een re censie in de krant las en een oproep voor nieuwe spelers, heb ik toch de stoute schoenen aangetrokken en ge beld. Sindsdien is het wekelijks repe teren op de woensdagavond 'vaste prik' en mis ik de repetities in de va- kantietijd. Toneelspelen geeft je een kick, je bent eens een avond met iets heel anders bezig en leeft je in in een andere persoon". De wekelijkse repetities worden in het gebouw van "De Gouwebloem" gehou den, wat oorspronkelijk een ketelhuis van een flatgebouw was en waarin thans een peuterspeelzaal is gehuis vest. "We zijn blij met deze repetitieruimte, alleen zitten er twee hinderlijke palen in de weg. We zouden wel net als in andere gemeenten, een soort dorps huis willen met een toneelzaal", zegt Hans Keuken. Bert Klijn zegt helemaal onderstebo ven te zijn van een cultureel centrum in Poeldijk. Hij noemt verder enkele an dere accomodaties in de regio waar hij, op toernee met solotoneel met een stuk van Sam. Beckett, in het kader van het Zuidhollands amateurtoneel, toneelza len en repetitieruimtes tegenkomt om jaloers op te worden. Keuken: "Straks is het afgelopen met voorstellingen in het Anne Frank Cen trum. Dat is een geweldige toneelzaal. Ooit speelden we eens een keer in 't Trefpunt", dat ook op de nominatie staat te verdwijnen. Deze ruimte haalt het echter voor toneel, lang niet bij die van het Anne Frank centrum. Het is zo jammer dat niemand de verantwoor delijkheid wil nemen om dit Centrum voor culturele doeleinden in stand te houden. De Gemeente verwijst naar de Stichting Bejaardenhuisvesting en die zegt op haar beurt weer de exploitatie niet rond te kunnen krijgen, waaraan de gemeente iets zou kunnen doen. De sloopvergunning blijkt volgens zeggen, afgegeven te zijn". Roos: "Het gaat hier weieens een beetje raar". Klijn: "Het is wel triest dat het ge meentebestuur op generlei wijze voor goede vervangende accomodatie zorgt. We hebben een plaats waar de industrie uitbreidt, er steeds meer wo ningen worden gebouwd en dus meer inwoners komen. Daar moet je toch op cultureel gebied iets tegenover stellen. Kreater heeft geen ruimte voor ons. Bij het éénacterfestival, dat vorig jaar in samenwerking met Kreater voor het eerst gehouden werd, hebben we een podium moeten huren. Neem nu ai die randgemeenten, Reeuwijk, Oudewater, Haastrecht, Zevenhuizen, Moerkapel- le, Stolwijk: overal zijn mooie toneel zalen en Waddinxveen heeft niets der gelijks". Keuken: "Op sportief gebied is Wad dinxveen goed voorzien. Elke nieuwe vereniging, tot en met de schutters vereniging, heeft een eigen accomoda tie. Jammer dat het gemeentebestuur zo weinig oog heeft voor amateurto neel en andere culturele zaken. Als we volgend jaar ons nieuwe toneelstuk op willen voeren, is er niet eens een to neelzaal in Waddinxveen. Het is toch te gek om los te lopen dat we dan uit moeten wijken naar Reeuwijk. Het pu bliek blijft dan ook weg. In een andere plaats kun je dat wel vergeten. Juist dat saamhorige, een plaatselijke toneelve reniging die in een plaatselijk cultureel centrum optreedt, schept een band. Overigens is die in Waddinxveen ver te zoeken doordat er geen echt centrum is". Toen dit gesprek plaatsvond was er nog geen zicht op een nieuwe toneel- accomodatie. Die zou er mogelijker wijs nu wel kunnen komen als het gymnastieklokaal aan de Anna van Burenstraat bij het Kon. Wilhelmi- naplein geschikt gemaakt wordt als mini-theater. Hiervan zouden dan ook de andere Waddinxveense toneelgroepen ge- de set van toi-toi tijdens het laatste toneelstuk in me; I "Toi Toi" brengt voornamelijk blijspe len op de planken, maar ook het se rieuzere werk wordt niet geschuwd. Ofschoon er ook in blijspelen een boodschap verpakt kan zijn, is dat meer het geval bij de wat serieuzere stukken. Keuken: "Hoewel we groten deels blijspelen brengen, is het een uitdaging iets anders op te voeren. Jammer dat we dit jaar wat aan de late kant waren met "Hooikoorts", het Son gfestival en een happening van TOOS concurrenten waren, maar volgend jaar willen we echt de uitvoerings avonden eerder plannen. Uiterlijkapril. We hebben geen eigen regisseur, maar Jo Huldy, uit Zevenhuizen afkomstig, is ook een kei in regisseren. Van "Reiziger zonder bagage", een se rieus toneelstuk, is dan ook door het publiek, een aantal jaren geleden, enorm genoten. Zij kan overbodige tekst schrappen en heeft een eigen methodiek waardoor ze de tekst sterker maakt". "Onze leescommissie heeft "Een doos vol kruimels" uitgekozen. Geen blijspel maar een toneelstuk met een sterke tekst. Nelie Gerritsen is gelegenheids regisseuse. Ze heeft zelf ooit in het stuk gespeeld. Ook zij heeft een eigen me thodiek, net als Joke Maas bijvoorbeeld met "Alles in de tuin". Joke vraagt aan de spelers, bij het inleven van de tekst, 'waarom doe je dit of dat?' Nelie gaat met ons de eerste acht repe tities improviseren en dingen aange ven die betrekking hebben op het stuk. We gaan daar lekker aan meedoen. Na een aantal weken beoordeelt zij welke persoon een bepaalde rol krijgt, waar door er een juiste rolverdeling ont staat. Na 20 repetities hopen we het stuk dan voor het voetlicht te brengen eind maart of begin april. Dat komt mooi uit want in oktober doen we mee aan het éénacterfestival in Gouda in de Garenspinnerij en in november aan het éénacterfestival in Kreater in Waddinx veen, zodat we spreiding hebben over het jaar. "Toi Toi" mag dan als naam bij kinderen niet zo bekend zijn, maar als je degenen die een voorstelling van de 'levende poppenkast' naar de grote poppenkast vraagt, reageren ze enthousiast. "Soms moeten kinderen gewoon rustig gemaakt worden, zo enthousiast wordt er door hen gereageerd". Bert Klijn vertelt dat elke voorstelling aangepast wordt aan het optreden. Soms is dat driemaal achtereen op een zelfde dag in een nieuw winkelcentrum, of voor een schoolklas of bij een jubileum. Dan wordt er op twee velletjes A4 door Mieke Bruining, die veelal de rol van Eucalypsa de heks vertolkt, een idee uitgewerkt voor een voorstelling. Doordat de spelers perfect op elkaar ingespeeld zijn en ieder goed kan im proviseren, ontstaat er een schitterend woord- en wederwoord-poppenkast spel. Kleintjes worden weieens bang van de echtheid waarmee gespeeld wordt: goed natuurlijk het kwaad overwint. Eucalypsa is weieens woe dend door een verstandelijk gehandi capte uitgekafferd en dan moet er iets gas teruggenomen worden. Daarom is het streven erop gericht om leeftijds- en groepsgericht te spelen. Een jaarlijks terugkomende manifesta tie is het optreden voor zwakzinnigen uit Rotterdam op initiatief van het Le ger des Heils tijdens een Kerstviering. Speciaal hiervoor wordt een Kerstspel geschreven. Ruim duizend kinderen wonen die Kerstviering bij. De meeste optredens van de levende poppenkast van "Toi Toi", met hoog tepunten in de Sint Nicolaastijd (soms driemaal per dag) brengen geld in het laatje, zeker als ze voor promotionele of commerciële doeleinden worden gevraagd. Immers de vereniging moet zichzelf zien te bedruipen en een ge wone toneelproduktie is niet altijd kos-1 tendekkend. "We hoeven bij een poppenkastvoor-1 stelling geen auteursrechten te beta-1 len, dus zijn die inkomsten heel be-1 langrijk, temeer daar de gemeentelijke I subsidie minimaal is". Donateurs heeft de vereniging weinig. I "Toi Toi" is een ledenwerfactie in c' Zuidplaswijk gestart. Daar wonen zo-1 veel nieuwe mensen die nauwelijks iets van "Toi Toi" afweten. De hoop is erop gevestigd, dat eronder I die inwoners misschien wel toneel spelers zijn, of mensen die amateurto neel een warm hart toedragen en do-1 nateur willen worden. Informeer eens bij Henk Keuken tel 01828 -17781: of Bert Klijn tel. 17318. (Het interview heeft al enige weken I geleden plaatsgevonden en inmiddels zijn er nieuwe ontwikkelingen gas om een centraal mini-theater te stick ten. Let op publicaties hierover, red.) Zevenhuizen-Moerkapelle - Mevrouw A.M. van der Feltz-Aarsen (WD) heeft haar ontslag als lid van de gemeente raad per 1 juli ingediend. Ter vervulling van de door haar vertrek ontstane va- kature, is benoemd verklaard de heer J.G.H. van Eijk. Zij was niet op de vergadering van de raad op 30 juni aanwezig. De heer Van Eijk heeft inmiddels de benoeming aanvaard. Een commissie uit de raad heeft zijn I geloofsbrief en die van de heer De Vries, opvolger van de heer Zwerus onderzocht en akkoord bevonden. Boskoop - Vrijdag 10 juli organiseert Buurtvereniging "'t Zuiden" een "kin derkienmiddag" voor de kinderen van Boskoop e.o. aanvang 14.00 uur tot 16.30 uur. Kinderen van niet-leden be talen een gulden entree. Verder is c middag gratis en er zijn weer leuke prijsjes te winnen. Voor een versnapering wordt gezorgd. Elke Nederlander gebruikt (gemiddeld) 148 liter schoon water per dag. Dorst: 4 liter; wassen van groenten en fruit: 10 liter; douchen en baden: 30 liter; WC: 40 liter; vaat: 15 liter: wasmachine: 26 liter; schoonmaak: 7 liter; diversen: 16 liter. Veel water gaat domweg verloren door storingen, lekkages of verkwisting. "Ach, wat geeft dat nou... Water ge noeg! Water genoeg? Een bewoner van de Derde Wereld moet zien rond te kernen met minder dan 10 liter water per dag. 80% van de ziekten in de Derde Wereld wordt veroorzaakt door slecht water oi door te weinig water. Perdagstervener 15.000 kinderen en even zoveel vol- j wassenen door gebrek aan water "Ach..." (Bron:Wereld Natuur Fonds) FOTOWEDSTRIJD levende poppenkast van toi-toi. Ingezonden: Moerkapelle - Zoals iedereen wel zal weten werd er op 13 juni een braderie in Moerkapelle gehouden. Dat was een reden voor ons om een handtekeningenactie te gaan houden voor een hardere vloer in dorpshuis "Op Moer". Doordat u uw handtekening heeft gezet hebben we er 555 opge haald. Die hebben we naar de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle gestuurd. Wij hopen dat de gemeente hierop reageeert. wii Door dit artikel te schrijven vv"lel alle mensen hartelijk bedanken het zetten van hun handtekening- Die handtekeningen zulklen er nop toe leiden dat wij een hardere krijgen. Wanda van Hoven; Gerdine Jorien v.d. Heiden; Vera de N,e Tepper; Marjolein Rip: Nathalie Kim Wittekoek: Mariëlle v.d. Koer-

Hart van Holland | 1992 | | pagina 26