Rijneveld Jaarmarkt Hazerswoude Politieberichten fètilt De laatste Jeugd-Vakantie-Week van Benthuizen?! Foto's in het HART VAN HOLLAND Opbrengst Anjercollecte Kerkdiensten Hart van Holland/8 juli 1992 pagina 7 Ben 't huizen, Ben't hutten in de laatste schoolvakantie week van 10 t/m 13 augustus Heerlijk timmeren Wie neemt onze taak over? Verbrande armen Oproep Vandalisme-project Versnipperen Weet je nog Benthuizen/ Hazerswoude zondag 12 juli Medische diensten Gepubliceerde foto's in het Hart van Holland kunnen aan ons kantoor, Dorpsstraat 62a te Zevenhuizen, afgehaald worden a 5,-. Nabestellen kan ook: na betaling van 7,50 kan de foto een week later afge haald worden, (nabestellen tot uiterlijk een week na verschijning). Foto's zijn af te halen vanaf donderdag morgen na verschijning van het Hart van Holland. F -uilen in Benthuizen ongetwijfeld 15-jarigen zijn die het deze zomer jammer vinden dat ze niet meer kunnen meedoen J de Jeugd-Vakantie-Week. Zij en de wat oudere jeugd en zelfs de twintigers herinneren zich happenings tijdens deze W:eek in en om het 'huttendorpHoogtepunt was de laatste nacht: overnachten in je eigen hut.Eén keer met een evacuatie ïrimwese het noodweer, maar voor de rest al die jaren goed weer.. I Fn dan die eerste dag: Na een ochtend timmeren was er de burgemeestersverkiezing; werden spelletjes georganiseerd en L tweede dag een speurtocht, of wedstrijden, een vossenjacht en de laatste jaren het 'schuimfestijnmilieuvriendelijk li /iuwd door de brandweer op de laatste dag naast de brandweergarage, als de hutten gesloopt waren. De Xcerrassingsoptocht met draaiorgel, vorig jaar vanwege het lustrum, hebben deze oudere jeugdigen misschien alleen maar \wzien'en genoot iedere toeschouwer van het enthousiasme van de huppelende kinderen en de allerlaatste gigantisch wie fik, toen het 'net' nog mocht van de gemeente, vorig jaar. lüe jeugd van 6 t/m 14 jaar verlangt nu ■alweer naar het einde van de vakan- |ieDe laatste week.... De hele familie lis al hout aan het verzamelenech- |ter dat mag beslist niet met de auto lalgeleverd worden via de Omleidings- hveg vanwege de verkeersveiligheid: (uitsluitend via het Van Zuytlandü! iverigens is dat hout eigenlijk niet no- Idigis want er wordt door de organisatie 'voorhout gezorgd: al 10 jaar lang gratis Ivan Hageman uit Zoetermeer. Dat hout Jiigt opgeslagen en wordt door de or ganisatie 'eigenhandig' zaterdag (als |de karren/wagens niet nodig zijn voor graanoogst) op karren geladen en lexactom 10.00 uur maandagmorgen 10 ■augustus van de wagens gehaald. De Ijeugd is er dan al enkele uurtjes en heeft leen 'plaatsje' gereserveerd, wat angst- Ivallig bewaakt wordt. En dan om tien luur begint de run op het hout, waarbij ■sommige vaders en moeders als ter- Iriers hun kinderen helpen.... En dan lstart het echte timmerwerk: met z'n ■vieren een hut, of met meer of minder? ■Honderden spijkers vliegen erdoor, 't [lijkt wel of ze ze eten... alleen tussen de |middag niet. Dan is het even rustig op ■het terrein langs de Omleidingsweg.... |Enwat is er spannender dan in je eigen it, je zelfgetimmerde huis ook nog lovernachten? ...."Jeugd-Vakantie-Week Benthui zen.... een feest om naar uit te kijken Komt er dan echt een einde aan dit |geweldige vierdaagse jeugdfestijn? |"Dit keer wordt de laatste Jeugd Va- IkantieWeek van Benthuizen gehouden. [Hoewel er diverse malen een oproep in ■de kranten heeft gestaan om nieuwe [leiding voor de Jeugdvakantieweek, is [ergeen respons op gekomen. Jammer, [heel jammer dat, vanwege het feit dat [wij er na zovele jaren willen stoppen er [geenanderen zijn die het, in een nieuwe [opzet vanuit een stichting, voort willen [zetten", zegt John Jespers. [Hij heeft zo'n 9 jaar meegedraaid in de [organisatie van de Benthuizense [Jeugd-Vakantie-Week: de bouw van een [huttendorp met tal van festiviteiten. [Marijke Westveer, eveneens bij het ge- [sprek aanwezig, draait zelfs al een jaartje langer mee. Het wordt dit jaar de He keer dat het vakantie-huttendorp in [he laatste zomervakantieweek door [limmerlustige lieden in elkaar wordt [gespijkerd, maar in jaren uitgedrukt [betekent het dat het 10 jaar georgani seerd geweest is. 1 was de eerste maal. Toen was het I fenomeen "Jeugd-Vakantie-Week" nog I nieuw en waren er nog niet zoveel kin deren.... |De eerste burgemeester van Ben t hutten was Gaby Kievit- zeerste keer waren er 62 kinderen [®e deelnamen en één nachtje in hun hut mochten slapen: kleine broeikasjes ®e met plastic tegen tocht en regen waren afgetimmerd en waar ook nog fens stro op de grond lag. I fat was zo heet, dat als je het bij het I opruimen de andere dag oppakte, je I f',nen1ver'3randde", knikt Marijke. J°nn: "Moet je voorstellen ik had de eerste keer maar liefst 60 balen stro gekregen voor net ê0 kinderen; veel te "eel dus. Dat stro bleek niet zo'n suc- 1 fes, maar je moest aan het begin van alles leren. Je moest een weekprogramma maken, op het aantal te verwachten kinderen dat zich van tevoren moest aanmelden. Degenen die onze taak over zouden kunnen nemen, waar ik nog steeds op hoop, maar niet meer verwacht, kun nen teren op onze ervaringen waarvan de meeste schriftelijk zijn vastgelegd. Waar het hout vandaan komt? Hoeveel keer we vergaderen, hoe het gaat met de dranghekken vanaf het Zuytland, opdat de fietsen er tegen kunnen en geen groen beschadigt, welke activi teiten we plannen en hoe en ga zo maar door. Wel is het noodzaak dat er een nieuwe stichting gevormd wordt. Dit omdat de gemeente slechts subsi die verleent aan een rechtspersoon lijkheid. Die bedraagt jaarlijks f 1.500,— Omdat de subsidiekraan in de toe komst dichter wordt gedraaid, zou er voor de financiën een andere oplossing moeten komen b.v. sponsoring van het zakenleven of door het vragen van ee kleine bijdrage. Echter je kunt moeilijk vijf gulden per week vragen aan een gezin waar bijvoorbeeld vijf kinderen meedoen en zulke bedragen, verme nigvuldigd met tweehonderd, leveren nog niet het gewenste resultaat". John stelt dat het, wat de organisatie- opzet betreft, beter is om een stichting te worden, omdat niemand dan per soonlijk aansprakelijk is. "We zijn tijdelijk gaan schuilen bij de ECB. (De Evenementencommissie Benthuizen). Daar deze organisatie al genoeg om handen heeft, wilden we hen niet opzadelen met de organisatie van deze timmerweek en maken nu dus voor de laatste keer van de ECB ge bruik. Mochten er vrijwilligers zijn die onze taak over willen nemen: er is een aantal nieuwkomers binnen onze organisatie dat nog wel aan wil blijven en ook wij zijn bereid om hen met raad en daad terzijde te staan", stelt John Jespers. Hij wijst op de oorsprong van de Bent huizense Jeugd-Vakantie-Week voor de Benthuizense jeugd van 6 t/m 14 jaar. "Destijds zijn Piet van Suijdam namens Gemeentewerken en Klaas Pelle na mens de rijkspolitie met dit timmer- festijn begonnen als een vandalisme- project. Juist in de laatste vakantie week loopt er veel jeugd wat rond te lummelen en dan werd er het nodige vernield uit verveling en balorigheid. In feite hadden Piet van Suijdam en ik de afspraak dat we om het jaar het voortouw zouden nemen, maar een aantal jaren geleden heeft Piet afge haakt wegens te drukke werkzaamhe den. Hij kreeg er speciale verlofdagen voor, omdat hij bij een overheidsinstelling werkt, maar kon zich niet vrijmaken. Ik werk ook bij een overheidsinstelling maar kan me wel vrijmaken en krijg er speciale verlofdagen voor. Dus degenen die in overheidsdienst zijn, hoeven voor deze week geen vrije dagen op te nemen en onderwijsmen sen hebben in die week nog vakantie. Iets anders is het met mensen uit het zakenleven, maar er moet toch een mogelijkheid zijn om enkele dagen verlof op te nemen, of vrouwen die graag met kinderen omgaan". Marijke: "Er zijn vrouwen die denken dat ze het niet kunnen. Dan zeg ik "Nou je bent toch moeder? Je gaat dagelijks met je kinderen om. Ik heb geen kinde ren en kan het ook"." Beiden moeten van de weeromstuit la chen als het gaat op welke wijze je de jeugd aangenaam kunt bezighouden, met name 'andermans kinderen'. John: "Pas de laatste twee jaar neem ik als vader deel in de organisatie". Marijke: "Grappig is het nog steeds te constateren dat er mensen zijn die denken dat we er betaald voor krijgen". Ze voegt er aan toe dat ze dankbaar zijn voor de vrijwillige hulp die er naast die van de organisatie geboden wordt, maar dat het jammer is dat er mensen die wel hulp toegezegd hadden, wegbleven....En juist mensen waarvan hun kinderen deelnamen aan het tim meren.... Terugblik Was er het eerste jaar nog een aarze lend aantal jeugdige timmerlieden, het tweede jaar was het aantal al verdubbeld. In 1991 werden er 185 kinderen geteld en vorig jaar, toen het de tiende maal was, waren er rond de 250 kinderen. John:"Het was toen tevens de laatste maal dat de houten overblijfselen ver brand werden. Dat mag nu beslist niet meer. Daarom zullen we dit jaar op donder dagmorgen 13 augustus de kinderen, na het ontwaken, direct sommeren al het onverteerbare materiaal, zoals plastic e.d., op te ruimen en ouders vragen de spullen van de kinderen voor 10.00 uur te komen halen. Daarna wordt al het hout afgevoerd voor ver snippering". Zowel John als Marijke gaan met ge mengde gevoelens de laatste Jeugd- Vakantie-Week van Benthuizen tege moet. Beiden halen herinneringen op over grappige voorvallen en de spontaniteit van de kinderen, de timmerwoede, de nacht van het noodweer met evacuatie toen de kinderen naar de brandweer garage zijn geëvacueerd, die achter het huttenterrein ligt. "We zijn toen met een politiewagen 's-morgens vroeg door het dorp gereden en hebben met een megafoon de ouders verzocht hun kinderen op ge halen, die konden na dat onweer en de gestaag stromende regen die hun hutjes bijna had weggespoeld, niet meer terug. Slechts enkele ouders reageerden, de rest sliep verder. Met de politiewagen en auto's van enkele particulieren is er toen een pendel dienst opgezet om de kinderen thuis te brengen". "We zullen het missen", verzucht Ma rijke. Ze moet lachen als ze herinne ringen oproept aan het schuimballet van de brandweer, heeft binnenpret bij voorbaat over deze laatste week, wan neer op de bonte avond: woensdaga vond, de organisatie zelf een voorstel ling geeft aan de kinderen. Een af scheid, waarvoor in de eerste plaats de ouders worden uitgenodigd, maar ze ker ook de pers. Zij als leiding komen na de acts van de kinderen. Die hebben in deze laatste week, tweemaal een leuke avond-happening. Dinsdag is er name lijk een kinderdisco. Voor de rest wil ze nog niets van het programma verklappen.... "Dat zien ze vanzelf wel", vindt ze. Zij en John hopen dat er, misschien, heel misschien mensen zijn die zich na het lezen van dit artikel aan willen melden om alsnog de voortgang van de Benthuizense Jeugd-Vakantie-Week te waarborgen.... Wie inlichtingen wil kan bellen: John Jespers tel. 079 -31 52 26; Marijke Westveer 41.01 68 of Hennie van Veen 41 15 77. In de laatste twee weken van juni werd in de kernen Benthuizen, Hazerswoude en Koudekerk aan den Rijn geld ingezameld voor het Anjerfonds Zuid-Holland. In Benthuizen was de opbrengst 2.278,95, waarvan eenderde deel 759,65) wordt uitgekeerd aan de Historische Kring Benthuizen, waarvan leden actief aan de inzameling deelnamen. In Hazerswoude collecteerden leden van de Drumfanfare TTH Hazerswoude. Hier bedroeg de opbrengst 2240,95. Aan TTH zal een bedrag van 747,00 worden overgemaakt. In Koudekerk aan den Rijn zorgden leden van Kunst na Arbeid voor de geldinzameling. Deze brachten 1141,30 bij elkaar. Door de plaatselijke organisatrice is aan Kunst na Arbeid 380,43 uitbetaald. Natuurlijk ben ik blij met het totaalbedrag van 5.661,20, maar de opbrengst is beduidend minder dan verleden jaar. En dat is jammer, omdat daardoor ook de plaatselijke verenigingen nu minder in de clubkas krijgen. Alle gevers en collectanten mijn hartelijke dank voor de financiële bijdrage en persoonlijke inspanningen. Mr. M.J.J.M. Boelen., burgemeester van Rijneveld. met: Driedaagse kermis, gondelvaart en vuurwerk (Om alvast in de agenda te noteren....) Rijneveld-Hazerswoude-dorp - De voor bereidingen voor de Jaarmarkt op 28 en 29 augustus in Hazerswoude-dorp zijn in volle gang. Het programma is veel belovend. Een dag eerder is er op 27 augustus, als een soort voorproefje, een feeërieke 'gondelvaart' die om 20.30 uur in be weging komt vanaf de Burg. Warnaar- kade. Die dag begint eveneens de driedaagse kermis om 15.00 uur op het Raadhuis plein, tot zaterdagavond 24.00 uur. De officiële opening van de Jaarmarkt met attractieve braderie, is op 28 au gustus en wordt verricht door burge meester M.J.J.M. Boelen het festijn om 19.00 uur op het Ambachtsplein. Tot 23.00 uur kunnen bezoekers genie ten van tal van manifestaties. De dag erna, zaterdag 29 augustus beginnen de feestelijkheden om 14.00 uur en zullen doorgaan tot 23.00 uur. Spectaculair en het bekijken waard is zaterdagmiddag het ringsteken met paard en rijtuig om 14.00 uur op de Lindelaan. Spetterend en knallend zal de Jaar markt zaterdagavond om 23.00 uur af gesloten worden met een imposant vuurwerk, aan de Heereweg, achter de Burg. Warnaarkade.... Herhaaldelijk bereiken de politie over dag telefonisch meldingen van mensen die 's nachts iets verdachts hebben gehoord en/of gezien. Omdat er iedere nacht gesurveilleerd wordt binnen de groep Rijneveld, is de politie erg blij met nachtelijke meldingen. Als er een telefoontje binnen komt, gaat er in principe een auto naar toe om te con troleren wie er aanwezig zijn en wat ze er doen. Wie dus iets verdachts ziet 's nachts wordt verzocht om onmiddel lijk de politie te bellen. Tel. 01714- 19003. Het afgelopen weekeinde zijn er in Rijneveld diverse evenementen ge weest o.a. barbecuefeesten in Koude kerk a.d. Rijn, de taptoe in Hazerswou de Dorp en de Boerenfeestdag in Ha zerswoude Rijndijk. Veel gezelligheid op alle plaatsen en een rustige ver plaatsing van alle deelnemers na af loop. De laatste tijd bereiken de politie steeds meldingen van een man die zich langdurig ophoudt bij scholen en in aanwezigheid van kinderen zijn broek laat zakken. Hij maakt gebruik van een auto. Mocht er zich weer zoiets voor doen, dan is de politie zeer geïnteres seerd in het kenteken en de kleur van de auto en een omschrijving van de man. Hervormde kerk 9.30 uur ds. J.P.J. Voets Nieuwer ter Aa 18.00 uur ds. J. Boer SOW Gem. De Hoeksteen 10.00 uur ds. P.C. Pettinga Zoetermeer Geref.Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G.J. van Aalst Hazerswoude R.K. zaterdag 11 juli 19.00 uur H.Mis zondag 10.00 uur H. Mis m. gem. koor 11 en 12 juli dokter P.P.M.T. Her mans Zuidwijk 2 Boskoop tel. 01727 - 12038 I '>nzeT"'hl ^eer de laatste Jeugd-Vakantie-Week in Benthuizen, omdat niemand I toor i overnernenJohn jespers en Marijke Westveer staan hier op de plaats eze zomer voor de 1 le en laatste keer het huttendorp verrijst.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 7