Hart van Holland - allerlei- 3 earns in Oud Verlaat Bijenzwerm 3 earns Belangrijke feiten behandeld in de vergadering van 24 juni van het Hoogheemraadschap van Schieland Schieland stelt f 180.000,— beschikbaar voor onderzoek oppervlaktewater Schieland houdt herverkiezing in Ringvaartdistrict voor één vakature BROUWER DE KONING Succesvolle speurkwis voor groep 8 in bibliotheek UITVAARTVERZORGING Stijging tarieven Schieland verwacht NOG STEEDS GROTE KEUZE EN KWALITEIT IN PERKPLANTEN, GERANIUMS, FUCHSIA'S, BLOEMBAKKEN enz IN DE VAKANTIEPERIODE STEEDS GEOPEND! Hart van Holland/8 juli 1992 pagina 9 KWEKEI Rotterdam - De verenigde vergadering van het hoogheemraadschap van Schieland heeft op 24 juni j.l. de Voor jaarsnota 1992 behandeld. Een belang rijke aanwijzing in de Voorjaarsnota is dat de consequenties van nieuwe wet geving en activiteiten die de komende jaren door Schieland in dat kader moeten worden opgepakt, zullen lei den tot aanzienlijke tarievenstijging. Enkele bestuursleden plaatsten hierbij de kanttekening dat de stijging de maat schappelijk aanvaardbare normen niet mag overschrijden, maar dat een goede taakuitoefening voor Schieland uit gangspunt moet blijven. Belastingen Schieland kent twee soorten belastin gen: de waterschapsomslag en de ver ontreinigingsheffing. in de Voorjaarsnota wordt als uitgangs punt aangegeven dat de waterschaps omslag op basis van het tarief van 1992 de komende 4 jaren met respectievelijk 4%, 5%, 6% en 7% verhoogd zal moeten worden. De tariefstijging van de veront- reiningsheffing zal de komende 4 jaren 5 1/2 per jaar uitkomen, eveneens op basis van het tarief voor 1992. De waterstaatszorg is in Nederland van oudsher opgedragen aan de water schappen. Deze functionele over heidsinstellingen hebben een gesloten financieringssysteem, hetgeen wil zeg gen dat gemaakte kosten en investerin gen moeten worden gefinancierd uit de opbrengsten van belastingen. Waterschapsomslag wordt geheven om kosten te dekken die gemaakt wor den voor dijkversterkingswerkzaam heden en de kosten die te maken heb ben met de zorg voor een goed water peil in de polders. Deze belasting wordt alleen aan eigenaren van onroerend goed opgelegd. Voor 1992 bedroegen de tarieven voor het algemeen beheer f 38,35 per hectare en voor het wa- terkwantiteitsbeheer f 121,50 per hec tare. Verontreinigingsheffing wordt gehe ven om de kosten te dekken die te ma ken hebben met de zorg voor schoon oppervlaktewater. Een groot deel van de opbrengst van de verontreinigings heffing wordt besteed aan de exploita tie van afvalwaterzuiverings-inrichtin- gen. Deze belasting wordt door ieder een betaald die afvalwater loost in net riool of op oppervlaktewater. De verontreinigingsheffing bedraagt in 1992 f 78,36 per vervuilingseenheid (v.e) Een huishouden van 2 of meer personen wordt aangeslagen voor 3 v.e.'s. Het bestuur van Schieland zal bij de behandeling van de begroting 1993 en de meerjarenbegroting 1993-1997 (in november a.s. /definitief beslissen over de verhogingen van de tarieven. Rotterdam - De verenigde vergadering van het hoogheemraadschap van Schieland heeft in haar laatste verga dering een bedrag van f 180.000,ge voteerd voor onderzoek naar veront reinigingen in het oppervlaktewater, het geld wordt besteed aan twee soor ten onderzoek: het routinematige on derzoek en onderzoek dat zich op een bepaald project richt (projectmatig). Routinematig onderzoek Bij routinematig onderzoek wordt ge keken of bepaalde stoffen in het water voorkomen. Dit betreft onderzoek naar de aanwezigheid van zware metalen en bestrijdingsmiddelen. Het doel van het routinematig onder zoek is op de eerste plaats het aanto nen van het wel of niet voorkomen van bepaalde stoffen in het waterig milieu. Zo mogelijk wordt hierbij aangegeven welk effect de stoffen hebben op on derdelen van het ecosysteem (geheel van planten- en dierenleven). Ten tweede kunnen op deze manier veranderingen in de verontreinigings graad in de tijd worden gevolgd. Tevens wordt door routinematig on derzoek inzicht verkregen in de ruim telijke verspreiding van de verontrei niging. Als laatste kan het gevoerde waterbe heer beoordeeld worden door de ge vonden hoeveelheden stoffen te toet sen aan de gestelde waterkwaliteits doelstellingen. Glastuinbouw Het projectmatig onderzoek waarvoor thans een budget beschikbaar is ge steld, richt zich voornamelijk op on derzoek van wateren in glastuingebie- den. met name de aanwezigheid van restanten bestrijdingsmiddelen en meststoffen wordt onderzocht. Schieland werkt op dit moment inten sief aan vergunningverlening voor ei genaren van nieuwe glastuinbouwbe drijven. In de vergunningen worden voorschriften gesteld waaraan de be drijfsvoering moet voldoen. Er mag namelijk geen emissie van bestrij dingsmiddelen en meststoffen op het oppervlaktewater meer plaatsvinden. De ontwikkelingsgebieden van nieuwe glastuinbouwbedrijven liggen in Schie- lands gebied geconcentreerd. Hier door is het mogelijk op termijn te be zien welk effect de stringente bedrijfs voering in nieuwe glastuinbouwgebie den op de kwaliteit van het oppervlak tewater heeft. Het onderzoek is dan ook een aanvul ling op het routinematig onderzoek. De resultaten van het onderzoek in de nieuwe glastuinbouwgebieden zullen worden vergeleken met de resultaten van onderzoeken in gebieden met oudere glastuinbouwbedrijven. Rotterdam - Een langslepende kwestie naar aanleiding van de verkiezingen die het hoogheemraadschap van Schie land in november 1989 hield, vindt binnenkort zijn beslag door het besluit van Schieland nog dit jaar een herver kiezing in het Ringvaartdistrict te hou den. het gaat in deze kwestie slechts om één vakature. het besluit werd ge nomen in de op 24 juni gehouden bij eenkomst van de verenigde vergade ring. Eraan vooraf ging een uitvoerige discussie die eindigde in hoofdelijke stemming. Deze stemming wees uit dat 32 aanwezige bestuursleden voor her verkiezing waren en twee leden tegen. Zes jaren Een keer per zes jaren worden door het hoogheemraadschap verkiezingen ge houden voor de leden (hoofdingelan den) van het algemeen bestuur (de verenigde vergadering). Deze verkie zingen worden gehouden in de drie districten waarin het beheersgebied van Schieland is onderverdeeld: het Ringvaartdistrict, het Rottedistrict en het Stadsdistrict. Voorafgaande aan de verkiezingen worden personen opgeroepen zich kandidaat te stellen. Pas wanneer na deze kandidaatstelling blijkt dat er meer kandidaten dan verkiesbare plaatsen zijn, vinden de verkiezingen in de kiesdistricten en de stembureaus ook daadwerkelijk plaats. Bezwaarschrift in 1989 vonden verkiezingen in het Ringvaartdistrict en het Rottedistrict plaats. De uitslagen van het Ringvaart district en het Rottedistrict waren voor enkele belanghebbenden in de ge meente Nieuwerkerk a.d. IJssel reden een bezwaarschrift in te dienen tegen: a) de gang van zaken tijdens de ver kiezingen en b) het aan aanleiding van de uitslagen benoemen van de heer E.G. den ouden tot hoofdingeland. na de uitspraken hierover van in eerste instantie de verenigde vergadering van Schieland en in tweede instantie de provincie, stapten de bezwarenden naar de afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van state. De Af deling heeft op 3 maart 1992 uitspraak gedaan. De uitspraak van de Raad heeft Schieland doen besluiten tot herver kiezing! Niet meer verkiesbaar Een gecompliceerde bijkomstigheid in deze kwestie is dat de destijds gekozen kandidaat, de heer E.G. den Ouden uit Rotterdam, inmiddels de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt en niet meer ver kiesbaar is. Zijn toenmalige tegenkan didaat was de heer C. Cevaal uit Nieu werkerk a.d. IJssel. De verenigde vergadering van Schie land heeft dan ook het voorstel van het college van dijkgraaf en hoogheemra den ondersteund om in het Ringvaart district ook een nieuwe kandidaatstel ling te laten plaatsvinden. Binnenkort worden hiervoor oproepen in de regionale kranten gepubliceerd. Zevenhuizen- T raditioneel komen inde laatste schoolmaand van het jaar alle groepen 8 van de basisscholen naar de bibliotheek voor de "Speurkwis". Deze Speurkwis daagt de leerlingen uit om steeds in een kwartier tijd antwoorden te zoeken op vragen uit naslagwerken, tijdschriften, documentatie-mappen, en/of met behulp van de computer. Enerzijds is de kwis bedoeld als afslui ting van de basisschool, anderzijds als voorbereiding op het zoeken naar in formatie op de middelbare school. Het onderdeel "zoeken met behulp van de computer" was dit jaar nieuw, en kwam in plaats van het zoeken met behulp van de kaart-catalogi. Want sinds fe bruari van dit jaar staan in de biblio theek Zevenhuizen 2 publiekstermi- nals, die informatie geven over de kol- lektie van Zevenhuizen én andere Zuidhollandse bibliotheken. Er konden dit jaar maximaal 82 punten verzameld worden. Diverse kinderen zaten hier heel dicht bij! De winnaars waren:De Nessevliet 10 juni Marianne v. Balle- goien, Nathalie v. Dalen, Daphne v. Heu- kelingen. Miranda v. Lochem. Deze kinderen behaalden 71 1/2 punt, en krijgen een extra compliment, omdat een veel kleiner aantal kinderen, waar in bovendien óók leerlingen uit groep 7 meededen, toch zo'n hoge score behaalden. De Eendragt 25 juni Michael Alberts, Reinier Gorissen, Jeanette He- ijboer, Mathijs Hoeijmakers, Sander Jansen, Jarie Potuijt, Jolanda v Rooijen, Arnold Smit. Suzette Vente. Zij behaal den 64 punten, ook prima! 't Reigerbos 30 juni Liona Anker, Anouk vd. Bijl, Eva Heerschap, Janneke Kortlever, Lies- beth Poot, Bastiaan vd. Post, Raymond v Ringelenstein, Nienke Slobbe, Anouk Smits, Jop v. Veen. Deze kinderen be haalden 73 1/2 punt. uitstekend! Op vallen is, dat alle andere kinderen uit dezelfde klas ook hoog scoorden, 72 punten of meer. Groep 8 van 't Reiger- bos is altijd de laatste schoolmaanden heel veel in de bibliotheek te vinden, om informatie te zoeken voor de tradi tionele geschiedenis-"Tijdbalk". Dat geeft al een kleine voorsprong bij het leren kennen van de bibliotheek. Zevenhuizen -in deze tijd van het jaar is het geen bijzonderheid ais er plotsklaps een zwerm bijen in een boom neerstrijkt. Op zich misschien een vreemde gewaarwording, maar niets verontrus tends. De koningin is met haar gevolg de kast uitgevlogen omdat er een nieuwe koningin uit de dop komt. Wie een bijenzwerm (niet te verwarren met hommels die groter zijn en meestal niet als een klont in een boom neerstrijken) op zich af ziet komen, dient gewoon recht overeind te blijven staan en zeker „iet om zich heen te slaan. Hoe rustiger men is, des te beter. In een oogwenk is de zwerm voorbij en even later hangt deze aan een tak vaneen boom. Wie zoiets signaleert belt de politie. De politie meldt een zwerm aan een imker. Soms zijn imkers er buitengewoon happig op, want een zwerm kost niks: de vinder mag 'm hebben en ie hebt er weer een volk honingproduceerders bij....Echter in moeilijker gevallen kan een imker besluiten om geen gehoor te «even aan de melding. Zoiets gebeurde afgelopen zondag. Door meneer De Vries was een bijenvolk ontdekt in de kastanje boom op de hoek van de Rozenstraat/Begoniaplein en dit werd aan een imker gemeld. Deze verwees door en daardoor kwam men bij Jan van den Berg terecht. Omstanders hadden ook al geconcluderd dat de zwerm veel werk had verricht en de imker bevestigde dat deze bijenzwerm er al enige weken moest hangen, gezien de raten die gebouwd waren. Het probleem was echter 'hoe haal ik het volk zonder kleerscheuren weg?' Uiteraard werd de Plantsoenendienst van de gemeente erbij betrokken, omdat er wat gezaagd moest worden. Die zegde- indien nodig- hulp toe. Omdat een dergelijk werk 's avonds moet gebeuren: de bijen dan 'op honk' zijn, werd de maandagavond ervoor uitgekozen om a. de boomtak af te zagen en b. de bijenklont in een korf te laten zakken. Omdat het werk niet alleen geklaard kon worden werd de hulp van een andere natuurliefhebber, o.a. postduivenhouder, met dezelfde naam: Jan van den Berg, ter assistentie gevraagd, die dat met plezier deed. En zo hielp de éne Jan van den Berg, de andere Jan van den Berg en werd het karwei zonder bijensteken geklaard. De bijen bleken al veel meer gedaan te hebben dan raten te bouwen, er was ook al broed....(Helaas, ondanks inspanningen van de imker is het volk met de koningin uit hun nieuwe woning- de bijenkorf- gevlucht en niet meer teruggevonden. Wie geïnteresseerd is in bijen en de bezigheden van een imker, kan daarvoor ook eens een kijkje gaan nemen in het Nessebos, nabij de Zevenhuizerplas, of gewoon eens met een plaatselijke imker contact opnemenJammergenoeg kunnen bijen niet praten en daarom is er nog het één en ander verborgen van hun leven, maar dat het bijzondere beestjes zijn, zal iedereen die er iets van afweet 'het leven van de koningin', de werksters en de darren en van honing houdt, beamen. tiekje, omdat veel artikelen die zij te koop aanbiedt, ook van Engelse oor sprong zijn. Van zilveren voorwerpjes, prachtig Engels aardewerk, smeed-en glaswerk tot vuurkorven en smeedijzeren open haarden, stoeltjes, lantaarns en noem maar op. Niet alleen de entourage is een lust voor het oog: een schitterende tuin met nostalgische vondsten, ook hetgeen te koop wordt aangeboden. "Bepaald niet alledaags", is een juiste conclusie voor hetgeen de bezoeker hier aantreft. Zeker aan te bevelen voor een stop tijdens een fietstocht op vrijdag- of za terdagmiddag. Kamerplanten - snijbloemen - tuingereedschap - minnetten - en alles voor de groentetuin r^FPM kT>nPA\/nMn VAN OOSTEN NIEUWERKERK A/D IJSSEL Eerste Tochtweg hoek Zuidelijke Dwarsweg. Tel. 01802-2430 Zevenhuizen-Oud Verlaat - "3 earns", ^gesproken als 'dreams' (dromen), is een ™s winkeltje in Oud Verlaat, ge- vestigd aan de Rottekade 23. Marianne lsser haar curiosa-winkel "3 earns" is wee middagen per week open, name- !'k °P vrijdagmiddag en avond van ■bO tot 20.00 uur en zaterdag van 14.00 tot 18.00 uur. Marianne, fysiotherapeute van beroep hoorde bij de bouw van hun huis de uitdrukking van Engelse bouwers. "You have a dream, you form a team and than steam." De Engelse uitdrukking "dreams" vond zij toepasselijk voor haar curiosa-boe- sedert 1962 een begrip voor de waardige uitvoering van begrafenis of crematie voor West- en Midden-Nederland. Opbaarruimten naar eigen keuze ter beschikking. Gespecialiseerd in thuisopbaring. Dag- en nacht bereikbaar onder nummer: 01821-1230 b.g.g. 2238 Meidoornstraat 37 - 2851 TR Haastrecht Speciale uitvaartverzekeringsbemiddeling - Grafmonumenten Codicil op aanvraag beschikbaar.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 9