Hart van Holland - allerlei. van start in Waddinxveen Nieuwbouw in Zevenhuizen Schoon Schip Milieutip Koninklijke Onderscheiding voor de heren G. en L. de Ruiter LIMO AUTOMATISERING B.V. Haar hoeft lang niet altijd kort Ie zijn! KAPSALON VERHEUL Rozenliefhebber? Recept van de week Sprankelende aardbeienbowl Collecte Epilepsiebestrijding Hazerswoude nu twee 'Ridders in de Orde van Oranje-Nassau' rijker Sprekers De Ruiter's nieuwe rozen b.v. Hazerswoude Zeg het met rozen.. Overname trip-tips voor groen genieten Onbekende schoonheid Maag vol plastic Dorpsstraat 33 - Moerkapelle - Tel. 01793-1428 maandag geopend - dinsdag gesloten wij werken alleen op afspraak Hart van Holland/15 juli 1992 pagina 15 Hazerswoude-dorp - Burgemeester M.J.J.M. Boelen reikte vrijdagmiddag aan de heren G. de Ruiter en L. de Ruiter een Koninklijke Onderscheiding uit. Beide iecorandi werden benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Deze plech tigheid vond plaats in aanwezigheid van firmanten, medewerkers en familie, van het bedrijf "De Ruiters Nieuwe Rozen B. V.aan de Voorweg 62, in een tijdelijk feest- elablissement van een Waddinxveens party-service-bedrijf. In een sfeervolle ambi ance klonken diverse hartelijke toespraken tot de heren De Ruiter. De 67-jarige Gijs de Ruiter is per 1 juli teruggetreden als directeur van het bedrijf van "De Ruiter's Nieuwe Rozen Zijn vijf jaar jongere broer Leen blijft tot 1 januari aan. Vrijdag 11 juli wérd gekozen om hun terugtreden te vieren. Hoewel de heer A. Pouw, eigenaar van Pouw Rozen B.V. De Kwakel, welke eind 1989 alle aan delen van het bedrijf overgenomen heeft, het in zijn toespraak over een 'trieste' dag had, terwijl hij de ge schiedenis van "De Ruiter's Nieuwe Rozen" de revue liet passeren, burge meester M.J.J.M. Boelen vond het te gendeel waar. Immers hetgeen de he ren De Ruiter gepresteerd hebben, heeft niet alleen de Nederlandse ro- zencultuur op hoog niveau gebracht, ook de naam Hazerswoude is eraan verbonden. "Jullie hebben een gewel dige bijdrage geleverd aan de verede ling van één van de mooiste bloemen die er bestaan', zo complimenteerde mr. Boelen hen beiden en noemde hen echte autoriteiten. "Jullie zijn leveran ciervan miljoenen rozen en droegen er zorg voor dat deze sector in de bloe menteelt een echt internationaal ge beuren werd". Spreker wees erop dat beiden zich ook in het maatschappe lijke verdienstelijk hebben gemaakt en roemde hun inzet en afzonderlijke bij- dra§eTevens werd gewag gemaakt van het feit dat de heer G. de Ruiter ma.v. een rozenmanifestatie in Den ™ag, waar hij samen met Theo Ruys de rozen in het Westbroekpark voor de gouden roos' jureerde, tot ere-burger van Den Haag benoemd is Gijs de Ruiter is o.a. een viertal jaren dpmeenteraadslid geweest en is lid tan het parochiebestuur van de RK fork te Hazerswoude. Voorts was hij jarenlang bestuurslid (7 jaar voorzit ter) van de Parochie scholen te Ha zerswoude, bestuurslid van de Don oosco Mavo te Boskoop en is sinds een jaar penningmeester van de WD af deling Rijneveld. Zowel hij als zijn '"ivr hebben talloze functies (gehad) tn organisaties met betrekking tot de "■zenteelt, keuring en vermeerdering, e heer Leen de Ruiter heeft o.a. be stuursfuncties gehad van de Joh. ostsschool te Hazerswoude, Oranje- tommissie, milieucommissie, was lid an de commissie van Toezicht Lage- e 'ftnbouwschool Boskoop e.d. (v* ,het uitreiken van de Koninklijke erscheidingen, werd een toost uit- hSht °P de heren °e Ruiter en ren n d nog enkelen het door de he- 'andacht 'ter §epresteerde oncler de Duiven en amazones 'idens een druk bezochte receptie die B,,it P Yplgde, werd door Hans de brarut -j n) onder de aandacht ge- J£ï af er' door De Ruiter 248 wa rozen z'in geteld. Echter er •NaZ, nog een nummer 249 en 250. ke ha ze.rozen". De bijzonder ludie- had d'e hierna plaatsvond vanHi0e.S maken met de naamgeving van tYe,erozen- Met gebruikmaking ven IT 'poosje kwamen witte dui- brarh?, 'egen door de feesthal. Zij "ren va" ^ee kaarties waarop de na- vermou" nieuwe rozen stonden namelijk "Sweet Amazone" drager van de rasnaam 'rui snuf') en "Wild Amazone" ('rui gyber'). Leen had daarop de taak de nieuwe roos "Sweet Amzone" te dopen en zijn broer "Wild Amazone". Wie schetst ieders verba zing toen vervolgens twee amazones te paard de feestzaal kwamen binnenrij den. De dame met een boeket "Sweet Amazone" in dezelfde kledij: donker- rose en de amazone met een boeket "Wild Amazone" in lichtrose. Een schitterend schouwspel dat door alle aanwezigen, maar in het bijzonder door de familie De Ruiter, uitermate werd gewaardeerd. De naam De Ruiter is al vele jaren een begrip in de (internationale rozenwe- reld. Oprichter Gerrit de Ruiter (vader van Gijs en Leen) behoorde tot de pio niers in het rozenvak en niet voor niets is het bedrijf in het verleden gesierd met de eervolle bijnaam 'uitvinders van nieuwe rozen'. Bijna 80 jaar is de naam verbonden aan het kweken, vermeer deren en veredelen van de "Koningin der bloemen", de roos. Het bedrijf is opgericht in 1913 aan de Voorweg in hazerswoude, waar Gerrit de Ruiter op 21-jarige leeftijd zijn eigen kwekerij startte. De nodige ervaring had hij in de voorgaande jaren opgedaan bij een aantal Boskoopse kwekers. De tijd was rijp voor een eigen bedrijf, maar het benodigde geld ontbrak echter. Die nood werd geledigd door van een oom het beginkapitaal van vijfhonderd gul den te lenen, dat nodig was voor het betalen van de huur van het land, het aanschaffen van plantgoed, gereed schappen en andere materialen. De Ruiter was zijn tijd altijd vooruit, niet omdat hij wilde opvallen, maar het was zijn instelling om met iets anders dan het gewone te komen. Anders werken, anders denken en anders doen waren hem niet vreemd, evenmin als hard werken. Grote voorliefde voor het rozenvak en de nauwkeurigheid waar mee dit werd bedreven, gekoppeld aan oplettendheid en 'Fingerspitzengefühl' brachten zodoende zelfs de meest ge ringe afwijkingen van de eigen geteelde rozen aan het licht. Door deze mutan ten in groei of bloemkleur reeds in een vroeg stadium te selecteren, vervol gens te vermeerderen en verder te ontwikkelen, werden toen al op deze wijze een groot aantal 'nieuwe rozen' ontdekt. Het ging hierbij voornamelijk om mutanten uit de "Orleans"- rozen- groep. Met een produktie van één nieuw ras per drie jaar was De Ruiter een zeer succesvol en produktief be drijf in die tijd. Het nieuwe assortiment werd in de jaren tussen 1922 en 1938 ook met vele gouden medailles op bin nen- en buitenlandse tentoonstellingen bekroond. "Gloria Mundi" is een roos die in die tijd ontwikkeld werd en van daag nog in produktie is: een 60-jarige bestseller: een fel oranje gekleurde trosroos... Naast de goede resultaten in de rozenteelt wist De Ruiter ook in zijn oude vak: het kweken van bomen en vaste planten, de nodige successen te behalen. In de coniferenteelt, met een grote produktie in een klein sortiment, wist De Ruiter een gedegen reputatie op te bouwen. Hoewel over de geschiedenis van de 'roos' al boeken geschreven zijn, zou er zeker één geschreven kunnen worden over de geschiedenis van de verede laars die afscheid nemen: de heren De Ruiter. Zij komen pas in de veertiger jaren in beeld en waren vanaf de lagere school en op hun vrije dagen en in de vakanties, altijd op de kwekerij van hun vader te vinden. In 1958 werden ze fir mant en dus mede-eigenaar van firma G. de Ruiter Kwekerij "Rosa Polyant- ha". In 1965 kwam, door het overlijden van hun vader, de leiding geheel in handen van de heren G. en L. de Ruiter. Onder hun leiding is het bedrijf uitge groeid tot één van de vier belangrijkste rozenveredelingsbedrijven ter wereld. Rozen die in Hazerswoude zijn ont wikkeld, zijn dan ook over de hele we reld te vinden in parken, particuliere tuinen, of in kweekkassen voor de produktie van snij- en potrozen. Vanwege hun kennis en ervaring, werd er vanuit het bedrijfsleven vaak een beroep op hen gedaan, om functies te bekleden in organisaties en besturen en werkzaam op het vakgebied van de rozenverdelingscultuur of zitting te nemen in diverse commissies. Het bedrijf heeft thans 11 medewer kers. In 1988 vierde het bedrijf het 75- jarige bestaan. Eind 1989 zijn alle aandelen van het bedrijf overgenomen door Pouw Rozen B.V. in De Kwakel. Met dat bedrijf be stond reeds enkele jaren een intensieve samenwerking. De overname van de aandelen door Pouw Rozen B.V. bete kent geen einde aan de zelfstandigheid van "De Ruiter's Nieuwe Rozen B.V." te Hazerswoude-dorp. In de meeste lan den waar bescherming (patentering) van de nieuwe rozenrassen mogelijk is heeft De Ruiter's Rozen B.V. agenten. Op dit moment bedraagt dat aantal 20 en zij dragen zorg voor de introductie van de nieuwe rozen in meer dan dertig landen. De Ruiter's nieuwe Rozen B.V. op zijn beurt, heeft weer de rechten verwor ven van bedrijven uit de United States of America, Canada, Nieuw Zeeland, Frankrijk, Italië, Belgie, Denemarken, Engeland en Nederland, om de door die bedrijven ontwikkelde nieuwe rozen- rassen in Nederland of wereldwijd te introduceren. In Den Haag staat het Westbroekpark nog in bloei, alhoewel het mooie er al een beetje af is. Ook op de Floriade bloeien de rozen weelderig en wie 'tentoongestelde' rozen wil zien moet naar de binnenexpositie op de Floria de. Het rozenfestival is geopend tot en met 18 juli. De rozenwinners Kordes, Tan- tau, De Ruiter, en Interplant hebben een belangrijke bijdrage aan deze show geleverd en verder Oly en Terra Nigra. In totaal zijn 19 nieuwe rozen-variëtei ten te zien, zowel snij-als potrozen. Ook de inzending van Lathyrus van Paleis Soestdijk en een aantal beroeps-en amateurkwekers is de moeite van het bekijken waard. De Nederlandse Anthurium Ver eniging, waar telers, vermeerde raars en andere betrokkenen lid van zijn, is eveneens groots op de Floriade vertegenwoordigd. Het geheel is een schitterende presentatie. Waddinxveen-Het nieuwe bedrijf LIMO Automatisering B.V. heeft op 1 juli jl. officeel de deuren geopend in Wad dinxveen. De onderneming is gevestigd in het bedrijfsverzamelgebouw "De Staring" aan de Staringlaan 21. LIMO maakt dankzij een bijzondere markt strategie een vliegende start. De oprichting van een nieuw automa tiseringsbedrijf mag als opmerkelijk worden beschouwd, aangezien de branche van de informatie-technologie in de moeilijkste periode uit haar jonge historie is beland. Directeur-eigenaar J. de Vries ziet ondanks deze recessie kansen voor ondernemingen die een belangrijke toegevoegde waarde bezit ten. Hij legt uit: "LIMO Automatisering richt zich met een duidelijke strategie vooral op bedrijven uit het midden-en klein bedrijf. Het gaat daarbij met name om ondernemingen die in het verleden een relatie onderhielden met het toenmali ge Nixdorf Computer". Nixdorf fuseerde in 1990 met de com puterdivisie van Siemens. De onderne ming die zo ontstond heet "Siemens Nixdorf informatiesystemen". LIMO biedt als Exclusieve Siemens Nixdorf Qualified partner het grote assorti ment van produkten en diensten van deze grootste Europese computerle verancier aan, maar voegt daar een bijzonder slagvaardige, klantgerichte aanpak en persoonlijke benadering aan toe. "Zo'n aanpak en benadering kan slechts door relatief kleine bedrijven verwezenlijkt worden. Bedrijven, die dezelfde taal spreken als de relaties uit het midden-en kleinbe drijf. LIMO is met tien medewerkers klein genoeg om met die werkwijze daadwerkelijk succes te boeken", aldus De Vries. (artikel: J. de Vries) Zevenhuizen- fn het uitbreidingsplan "Swanla" in Zevenhuizen zal in de tweede helft van 1992 begonnen wor den met de bouw van een complex van totaal 22 woningen. Dit complex omvat: - 9 sociale huur woningen, 5 sociale koopwoningen en 8 vrije-sectorwoningen. De 9 sociale huurwoningen worden ge bouwd in opdracht van de woning bouwvereniging S.S.W. evenals de 5 sociale koopwoningen. Deze laatste woningen worden verkocht aan kandi daten, die door de Gemeente worden voorgedragen. Het gehele plan zal worden gebouwd door bouwbedrijf Frans Vink zn. uit Moordrecht. Het Bouwbedrijf zal de vrije-sectorwoningen in eerste instan tie te koop aanbieden aan inwoners van Zevenhuizen-Moerkapelle. Door De Kleine Aarde, Postbus 151, 5280 AD Boxtel Beken het gerust, u heeft vakantiekriebels. Het huis is te klein, het werk te saai. Zon en verre landen lokken. Elk jaar persen wij ons, miljoenen sterk, in auto's, bussen, boten en vliegtuigen op weg naar een vérweg Droomistan. Hoort u het milieu al mopperen? Rokende files, ronkende motoren. De natuur platgelopen door onoplettende toeristen. Een stijgende verkoop van vrijetijds artikelen, waarvan de produktie niet zo lekker is. En maar al te vaak laten we als dan voor 't aangenaam verpozen Niet genieten, dus? Nee, zó erg is het niet. Even goed nadenken, dat wel. Eerst maar eens over het vervoer: Verre reizen kosten veel energie en zijn meestal vervuilend (vliegtuig en auto voorop). Dichter bij huis is veel onbekend leuks en fraais. Wat te denken van opengestelde wandelgebieden, van 'lange-afstands-wandelpaden', of fietsroutes? Of van de meer dan honderd 'groene' kampeerterreinen in ons land? Voor elk wat wils. Wilt u toch voorbij de horizon? Fietsbus en slaaptrein zijn beter dan vliegen. En vaak nog goedkoper ook. Het NIVOn biedt goedkope reizen in binnen- en bui tenland, met oog voor milieu. Wie in de buidel wil tasten, kan op natuurreis met organisaties als Wolftrail of SNP. Deskundige gidsen worden erbij geleverd. Het echte 'ekotoerisme' gaat nog een stapje verder: kennismaken met bedreigde natuur en uw uitgaven komen aan de bevolking daar ten goede. De grotere bekendheid betekent in zulke gevallen, dat die vernietiging niet meer ongemerkt plaatsvindenkunnen uit milieuoogpunt zelfs opwegen ongemerkt kan voortgaan. Vaak weegt dat uit milieuoogpunt zelfs op tegen een vervuilende vliegtocht. Let ook eens op uw vakantie-inkopen: duurzame spullen natuurlijk, zo min mogelijk batterijen (en zonder cadmium en kwik) en o ja, die driehonderd plastic weggooizakjes, kunt u die écht niet thuislaten? Nu we het toch over weggooien hebben: wist u, dat jaarlijks tienduizenden vogels van honger omkomen omdat hun maag zit dichtgepropt met plasticsnippers die ze voor voedsel aanzien? Ons afval verpest de landen, waar we te gast zijn en die vaak geen middelen hebben om dat op te ruimen. Neem zeker klein chemisch afval weer mee naar huis: batterijen, balpennen, gasflesjes, medicijnen, spuitbussen, zonnebrandolie, kosmetica enz. Meer weten?-fietsroutes, fietsvakanties, fietsbussene.d. in binnen en buitenland: ENFB 'Fietsbellijn': 03480; - Fietsvakantiewinkel: 03480-21844; - Stichting Lange- Afstand-Wandelpaden: 03402-47073; - Groene Boekje toeristisch kamperen: 04125- 8181; - NIVON (vakantiegids 1992): 020-6269661; - Natuurgebieden Nederland: Handboek Natuurmonumenten aanvragen: 035-62004; - Natuur- en Eco-reizen: Wolftrail: 074-478885/478882; SNP: 080-605222; Ecotravel: 080-604040. Door De Kleine Aarde, Postbus 151, 5280 AD Boxtel Buiten de zomer komen aardbeien he laas uit landen als Ethiopië, waar men voor ons allerlei lekkers kweekt, terwijl de eigen bevolking omkomt van de honger en dorst. Maar nu zijn er weer echte Hollandse 'zomerkoninkjes'. Tijd voor een heerlijke vruchtendrank voor de zwoele avonden. 1 pond aardbeien; 5 eetl. appeldiksap (ingedikt, ongezoet appelsap); scheutje citroensap; 1 ttr. koolzuurhoudend mi neraalwater. Was de aardbeien en snijd ze in vieren. Doe de stukjes aardbei in een mooie glazen schaal. Giet het appeldiksap en het citroensap over de vruchten en laat dertig minuten intrekken. Giet vlak voor het opdienen het koude mine raalwater over de aardbeien. Afhanke lijk van de tijd van het jaar zijn ook andere vruchten (-combinaties) te ge bruiken: bessen, bramen, perziken, abrikozen, peren of appels. Eventueel naar smaak aanzoeten met appeldik sap. Zevenhuizen/Oud Verlaat- De op brengst van de huis-aan-huis collecte heeft f.430,70 opgebracht. Collectan ten en gevers worden hartelijk be dankt. VftStSf SSSSfSf ffff/SSI fffStfft ffifffffi ttftStfófö# 5üS$i¥

Hart van Holland | 1992 | | pagina 15