Boskoop Plantarium op ITC-terrein IÉ Politieberichten Boskoop Zomertijd: vakantietijd Als u van tuinieren houdt moet u Boskoop gezien hebben Rondvaarten door Boskoopse wateren Kerkdiensten a Gratis kleintje plaatsen? vul de bon in op pagina 4 De zwarte Wandelen en fietsen Ontdek uniek Boskoop Boskoop op de Floriade Inl. VW op werkdagen: tel. 01727-14644. Verslag Gerealiseerde projecten Nieuwe projecten Dit jaar Grondoverslag Wasplaats Ontwikkelingen in de boomkwekerij Pottenteeltproject Boskoop zondag 26 juli Wat Stibos betekent voor kweker/ondernemer criminaliteit snelheidscontrole Rondvaart Hart van Holland/22 juli 1992 pagina 11 Boskoop - Dezer dagen verscheen een uitermate verzorgd infobulletin van cfiBOS: de Stichting Boomkwekerijbelangen Sierteeltcentrum. STIBOS is een niet commerciële stichting zonder winstoogmerk, welke haar inkomsten ver sniet uit bijdragen van vier gemeenten, te weten: Boskoop, Reeuw ijk, Rijneveld en Waddinxveen, alsmede van de kring Boskoop van de Nederlandse Bond van Boomkwekers en de Bond van Plantenhandelaren. Daarnaast verkrijgt STIBOS inkomsten uit onderhanden projecten die door projectontwikkelaars worden uitsevoerd en door midden van het doorberekenen van haar diensten in uurtarief. De voornaamste uitgaven worden besteed aan honorering van het dagelijks bestuur, bestaande uit een voorzitter, secretaris en een penningmees ter, die resp. 2,51,5 en I dag (en) per week aan het STIBOS-werk besteden., STIBOS prijst zich gelukkig een aantal adviseurs in haargelederen te hebben die ceelvuldig en geheel belangeloos hun adviezen verstrekken. Dat zijn: mevrouw E. Mook, werkzaam bij de Dienst Ruimte en Groen van de provincie Zuid-Holland; A. Vos, werkzaam bij het Consulentschap voor de Landbouw in Zuid-Holland van het Ministerie van L.N.V.; G.P. van Breugel, notaris te Hazerswoude en zijn kandidaat-notaris J. Kroes; C P. Hoogendoorn, directeur ener Rabobank. "Me begin is moeilijk" concludeert voorzitter H. van der Smit uit Reeuwijk in zijn inleiding in het infobulletin. "De stichting moest eerst vertrouwen krij gen van de bedrijfstak waarvoor zij is opgericht. Dit kon alleen maar door zichzelf te bewijzen. Gelukkig is dat bij de ontwikkeling van de diverse pro jecten gerealiseerd. Met de ervaring die Stibos hierbij heeft verworven wil zij meer gaan doen. Verbetering van het boomteeltcentrum Bsokoop staat dan ook hoog in het vaandel van Stibos. Een groot boomteeltcentrum als Bos koop en omstreken biedt goede per spectieven voor samenwerking waar door de concurrentie-positie van dit gebied in de internationale sierteelt- markt kan worden versterkt. In dit op zicht zijn nog niet alle mogelijkheden benut. Het bestuur van Stibos wil zich hiervoor in de komende jaren met en thousiasme inzetten". in 1991 konden door de Stibos twee projecten worden afgesloten. In Ha zerswoude was dat het project Oost- geer en in Boskoop het project Alfens- vaart. Oostgeer is een gebied geworden van 14 bedrijven die voornamelijk ge specialiseerd zijn in de vollegrondteelt. De grond is daar ook uitermate ge schikt voor. Het gebied Alfensvaart is vnl. gericht op de pottenteelt. Hier zijn twee bedrijven ontstaan met een breedte van zo'n 80 meter: hetgeen uniek is in en rond Boskoop. Alfens- I vaart is de naam van de nieuwe zijweg van het Voshol in Boskoop Noord- Oost. De moderne, nieuwe pot-en con- tainerteeltbedrijven aan deze weg ver vullen een belangrijke voorbeeldfunc tie. Door de realisering van deze pro- I jecten is de oppervlakte van door Sti bos ontwikkelde gebied op ca. 75 ha. gekomen met daarin zo'n 55 bedrijven. In 1991 kon het project Molenkolk in de gemeente Boskoop in ontwikkeling worden genomen. De wegen in dit ge bied waren al aangelegd door de ruil verkaveling Rijnstreek-Zuid. De werk zaamheden van Stibos bestonden voornamelijk uit verbeteringen aan de kavelvorm, de aanleg van electra en aardgas, alsmede het maken van inrit ten. Het gebied is 25 ha. groot. Inmid dels is hiervan al 15 ha uitgegeven en zijn er voor 5 ha. opties afgesloten, in dit project is een gedeelte specifiek voor de pottenteelt vanwege de goede draagkracht en de kavelvorm. «j het project Molenkolk is een viertal kleinere kavels uitgegeven van 6500 m~ Stibos heeft dit het 'doorstromer- Project' genoemd, het is speciaal be stemd voor de beginnende kweker. Deze kan hierop een start maken en na enkele jaren 'doorstromen', naar een grotere kavel. Er zullen dan ook geen woningen mogen worden gebouwd en oebedrijfsbebouwing wordt eveneens argestemd op deze situatie. !00.r '992 staat een nieuw project voor Boskoopoost op stapel. Vanuit de In- oek /.al de ontwikkeling van sierteelt l? gebied Spoelwijk verder ter hand worden genomen. Hier ligt nog grond die uitstekend geschikt is voor de vol legrondteelt. Met de verkoop van deze percelen is inmiddels begonnen. In Reeuwijk wordt momenteel onder zocht of er mogelijkheden zijn voor het vestigen van een grondoverslagter- rein. De aanvoer van goed aanvulgrond is van groot belang voor de sierteelt. De lokaties waarop aanvulgrond momen teel wordt overgeladen zijn niet ideaal gesitueerd. In de visie van Stibos moet het verladen van aanvulgrond min stens op twee lokaties in het sierteelt- gebied mogelijk zijn. Op deze wijze kunnen de transportafstanden zo kort mogelijk worden gehouden en de kwetsbare wegen gedeeltelijk ontlast van zwaar vrachtverkeer. In een verkennend stadium is momen teel ook een 'wasplaats' voor spuitap paratuur. Het schoonspoelen van deze apparatuur zal binnen afzienbare tijd aan regels onderworpen worden. Deze regels nopen tot een speciale was plaats daarvoor. Stibos onderzoekt of dit gezamenlijk kan gebeuren, hierdoor kan worden voorkomen dat alle kwe kers hiervoor zal moeten investeren. Aardgas Eveneens is in een verkennend stadium de aanleg van aardgas aan de Lansingh in de gemeente Bsokoop. De rol van Stibos is hierin vooral coördinerend. In de boomkwekerij zijn de afgelopen jaren enkele interessante ontwikkelin gen waarneembaar geweest. Zo heeft de sector thans de beschikking over een modern 'data-net', het door de Stichting Beurshal geïntroduceerde VAR-B-systeem biedt kwekers en han delaren de mogelijkheid om per com puter vraag-en aanbodgegevens uit te wisselen, waardoor meer inzicht in de markt ontstaat en sneller kan worden gereageerd. Ook de uitbreiding van het areaal is opvallend. De groei zit er nog steeds in en de rentabiliteit is gemid deld nog steeds redelijk te noemen. Ook valt schaalvergroting te constate ren. De veilingen verwerken een toene mend percentage van de produkten. De specialisatie, met name in de visueel aantrekkelijke produkten, neemt hier door toe. De prijsvorming is echter wisselvallig. De groei van het areaal pot- en containerteelt lijkt zich te sta biliseren. De export is tot nu toe steeds gegroeid en kwam in het seizoen 90/91 voor het eerst boven de f 500 miljoen. De voor uitzichten zijn thans wat minder. De verwachting is dat een bescheiden groei ook in het seizoen 91/91 zal plaatsvinden. In het rapport "het boomteeltcentrum Boskoop in de volgende eeuw", werd de verwachting uitgesproken dat de pot- en containerteelt op lange termijn tot 550% van het areaal zou beslaan. Voor Stibos was dat aanleiding om een onderzoek in te stellen naar projectma tige vestiging van pot- en container- teeltbedrij ven. Begonnen werd met een behoefte-berekening van de benodigde oppervlakte voor pot- en container teelt en het beoordelen van de moge lijke vestigingsplaatsen in het sier- teeltgebied. Eén en ander is gepubli ceerd in het Stibos-rapport"Nieuwe grenzen". De Provinciale Adviescom missie Agrarische Structuur (PAAS), besloot één en ander eens na te reke nen. mede op grond van bijstelling van enkele factoren kwam men tot een eindrapport met de volgende ruimte behoefte in de komende 18 jaar: vollegrondsteelt: benodigd wegens groei en instroom 335 ha onttrekking en herinrichting 145 ha en 480 ha nog beschikbaar binnen streekplan 155 ha vrijkomend binnen huidige gebied 140 ha en 295 ha Te kort in het jaar 2010: 185 ha. (wordt vervolgd) Boskoop/Rijneveld - Het Plantarium, een grote internationale beurs door en voor boomkwekers, wordt dit jaar ge houden van 20 t/m 23 augustus op het ITC-terrein aan de Hoogeveenseweg. Deze jaarlijkse beurs werd voorheen op de zgn. Joh. Stolwijkkavel gehou den. De openingstijden zijn op 20 en 21 augustus van 09.00 tot 19.00 uur; op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur en op zondag van 10.00 tot 17.00 uur. tilt Herv. kerk 9.30 uur dorpskerk ds. R. de Reuver 18.30 uur in Geref.kerk Herv/Geref: De Stek 9.30 uur ds. K.J. Jansen Geref.kerk 9.30 uur ds.J.D.A. de Zwart Voorschoten 17.00 uur kand. J.G. Schenderling Alphen a.d. Rijn Chr. Geref. 9.00_uur ds. J.J. Lof Rot terdam 19.00 uur ds. J.J. van 't Spij ker Zwijndrecht Volle Evang. Bethel 9.30 uur sa menkomst R.K.zaterdag 17.30 uur; 19.00 uur kerk A.P. van Neslaan zondag 10.00 uur kerk. Medische diensten zie Benthuizen De afgelopen jaren is Stibos actief geweest met het ontwikkelen van nieuwe boomteeltgebieden. Zo 'n zeventig boomkwekers/ondernemers werden door bemiddeling van Stibos in die periode aan een nieuwe kavel geholpen. Hiermee werdeen rijke ervaring opgebouwd op het punt van ontsluiting en kavelinrichting. Om te kunnen adviseren bij een bedrijfsaankoop of - verplaatsing, kreeg Stibos in deze periode ook steeds meer behoefte aan specifieke deskundigheid. Voor het werk 'in het veld' is daarbij gekozen voor vakgenoten die op de achtergrond worden gesteund door enkele deskundigen. Zo werden de heren mr. G.P. van Breugel, notaris te Hazerswoude en zijn kandidaat-notaris mr. J. kroes en de heer C.P. Hoogendoorn, directeur van een Rabobank, vaste adviseurs van Stibos. Daarnaast zijn er regelmatig contacten met de Dienst Landbouw Voorlichting (DLV), gemeentebesturen, waterschap pen, nutsbedrijven, projectontwikkelaars en makelaars. In Stibos heeft men zich afgevraagd of deze opgebouwde kennis ook aangewend zou kunnen worden in het bestaande boomteeltgebied. Hierin valt in de ogen van Stibos nog heel wat te doen ten aanzien van verbetering van ontsluiting, kavelruil, bedrijfsvergroting en -overdracht. Deze week zijn er mogelijk twee man nen in de gemeente actief geweest die zich uitgaven als meteropnemers van het gasbedrijf. Mede door het wat on verzorgde uiterlijk van de mannen hebben de melders van dit feit de mannen niet in de woning gelaten. Het gasbedrijf had geen mensen op pad in Boskoop. Vraag mensen die uw woning willen betreden om een legitimatie be wijs en bel bij twijfel het bedrijf of de politie. Deze week zijn er drie fietsen vanaf het NS station aan de Parklaan gesto len. Het betroffen een zwarte Opoe- fiets, een zwarte mountainbike en een bruine dames fiets. Verder werden er diverse andere fiet sen gevonden waarvan de eigenaars nog niet bekend zijn. Bij een woning aan de Mendelweg is een poging tot inbraak gedaan. De da der heeft de cilinder uit het slot van de deur getrokken maar is door onbeken de oorzaak niet woning in gegaan. Ook bij een woning aan de Reigerlaan is het bij een poging gebleven. Bij terug komst trof de bewoner de balkondeu ren geopend aan. Er wordt echter niets vermist. Na een opmerking over gevaarlijk ver keersgedrag tussen twee fietsers kreeg een 21 jr. inwoner uit Boskoop een paar flinke klappen en werden er vernielin gen aan zijn fiets gepleegd. De dader is onbekend. Vanuit een schuurtje aan het Zwarte Pad werd er gereedschap gestolen. verkeer Deze week werden er bij routine controle's twee mannen aangetroffen die als bestuurder te veel alcohol ge dronken hadden. Eén man had drie maal de toegestane hoeveelheid ge dronken en de ander was niet tot blazen instaat waarna er een bloedproef is af genomen. Van beide mannen is het rij bewijs ingenomen. Op dinsdag 14 juli is er tussen 9.30 en 15.00 uur een radarsnelheidscontrole gehouden in de gemeente Boskoop. Dit vond plaats op de volgende wegen; Zijde, Parklaan en Zuidkade. Er waren 752 passanten waarvan er 122 te hard reden. 16% De hoogst gemeten snelheid bedroeg 92 kilometer per uur op de Zuidkade waar 50 het maximum is. Er deel van de overtreders is direct staande gehouden. Van andere is hun overtreding op de foto vastgelegd. Zij krijgen binnen kort een acceptgiro kaart toegezonden. Bij deze controle zat ook een bromfiets die na technisch onderzoek een motorinhoud bleek te hebben van 63.8 cc in plaats van 49.9. De eigenaar kreeg zijn bromfiets met een proces-verbaal terug echter zon der de zgn opgevoerde onderdelen. gevonden: 3 sleutels met witte muske- tonhaak en een zebravink, verloren: 7 sleutels, zilveren armband, een gouden "M", dameshorloge, fiets computer. Regio - Op slechts een kwartiertje rij den van de Floriade in Zoetermeer, ligt Boskoop, de kraamkamer van Europa voor sierteelt-gewassen. Wie de Flo riade bezocht heeft, of dat van plan is te doen, zou daarna eens een bezoek aan Boskoop moeten brengen. Boskoop - Aanbevelenswaard zijn de wekelijkse rondvaarttochten door Boskoopse wateren. De vertrektijd is wekelijks om 14.00 uur vanaf de Over slag, waar ook de plaatselijke VW ge vestigd is. De boottocht duurt een uur en men ziet veel tuinen van de kwekers en hoorteen interessant betoog over de geschiedenis van Boskoop van een vrijwillige hostess. Overigens zijn alle medewerkers: afhouwer (degene die de bruggen opent) en de stuurman, vrijwilligers. Wie de Overslag zoekt: Vanaf de Hene- gouwerweg Waddinxveen, richting Boskoop: afslag Boskoop centrum; le weg links; tweede (en of eerste) rechts. Of gewoon even vragen Immers de Boskoopse kwekerijen wor den omringd door ruim 500 kilometer water. Water, dat nodig is om de prachtige sierteeltgewassen optimaal te kunnen verzorgen. Men maakt kennis met het kwekersvak en bewondert allerlei prachtige sier teeltgewassen, zoals" Ericaceeën, sier- coniferen, sierheesters, rozen, vaste planten etc. Ruim 500 jaar geleden ontdekten de in Boskoop gevestigde boeren dat de-niet afgegraven - zwarte veengrond, bij zonder geschikt was voor de teelt van bomen. Zoals een nota uit 1466 laat zien, betroffen het voornamelijk straatbomen, later werden daar vruchtbomen aan toegevoegd. De in ternationaal bekende appel "Schone van Boskoop" houdt de herinnering aan deze periode in stand. Zo rond de eeuwwisseling werd over gegaan op de teelt van siergewassen, die in Boskoop, hoe klein ze ook zijn, nog steeds 'bomen' worden genoemd. Naast varen kan er ook een rondwande ling of een fietstocht gemaakt worden. De VW heeft een fraaie tocht uitge schreven. Natuurlijk kan het niet anders of men komt Boskoop ook op de Floriade te gen Het ontwerp van de inzending heeft raakvlakken met de Boskoopse kwekerij: water, beplanting en pad. Wie een bezoek brengt aan Boskoop kan een rondleiding over water maken, tijdens een rondvaar! op zaterdagmid dag om 14.00 uur. Een bezoek aan Boskoop is een ware ontdekkingstocht van dit wereldbe roemde boomkwekerijcentrum. Ner gens ter wereld treft men een dergelijk landschap op een oppervlakte van slechts 1000 hectare. Boskoop biedt nog meer dan rondvaarten: -Boomkwekerijmuseum, met daarbij een klassieke boomkwekerijwoning, kwekersloods en miniatuurkwekerij. -Collectietuin Bij het proefstation voor de boomkwe kerij kan men in de collectietuin kennis maken met ca. 2000 verschillende sier- teeltgewssen. -Historische bibliotheek Oude vakboeken en films geven een goed beeld van de Historische ontwik keling van de boomkwekerij. -Wandelen en fietsen In samenwerking met de ANWB zijn diverse wandelen fietsroutes uitgezet. boskoopse kwekerijen vanuit de boot bekeken.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 11