Hart van Holland - allerlei A iis Bloemsierkunst Henry Verwey Dick Baelde Sol Bloemsierkunst r a V h Fleurop fotoboek boeiende inspiratiebron bij boeketkeuze VD - FR.J.VD.JflGT&Zn. Nationale collecte Epilepsiebestrijding m fcx 1 autobekleding meubelen caravan kussens Wj komplete interieurs J j Een bijdrage van Ingenieursbureau Van Limborgh te Gouda Voorkom onaangename verrassingen Erfenis uit verleden Publiciteit 1——i3 Brederolaan 7 2741 BG Waddinxveen Ambachtsplein 5 2391 CG Hazerswoude-Dorp Nrd. Dwarsweg 86 2761 GD Zevenhuizen Voor het vakkundig stofferen van 1-Xr7> Be-mweg 2? Zevenhuizen Tel. 01803-12806 f IK», Hart van Holland/22 juli 1992 pagina 15 Het belang van bodemkundig onderzoek Jestigingsleider Goselink iedereen wordt meerdere malen in zijn of haar bestaan, particulier of bedrijfsma tig, geconfronteerd met een verhuizing, in Nederland ligt de frequentie gemiddeld opeenmaal in de acht jaar. Vanwege de financiële consequenties van de koop of huur van een nieuw (ander) pand wordt vooraf altijd veel aandacht besteed aan de kwaliteit hiervan. De overeen te komen prijs wordt daarbij voor een belangrijk gedeelte gebaseerd op de bouwkundige staat en de situering van het pand. Wie tegenwoordig echter een nieuw pand op het oog heeft, doet er goed aan vooral ook gegevens te verzamelen over de bodemkwaliteit. De groeiende stroom opdrachten van particulieren voor het uitvoeren van een bodem- kundig onderzoek geeft duidelijk een nieuwe tendens aan. Dat dit niet alleen nuttig, maar ook noodzakelijk is blijkt wel uit de berichtgevingen in de media. Zeer regelmatig wordt melding ge maakt van bodemverontreinigingen op verschillende lokaties. Bodemveront reinigingen op verschillende lokaties. De 'Lekkerkerk-affaire' ligt iedereen nog vers in het geheugen. Sinds de ontdekking van deze ernstige bodem verontreinigingen (1980), in een woonwijk, zijn uiteraard stappen on dernomen om dergelijke calamiteiten in de toekomst te voorkomen. Men tracht verantwoord om te gaan met verontreinigende stoffen, de verwer king en de opslag. Ook het verwijderen van verontreinigingen wordt nauwge zet gecontroleerd. De overheid heeft hier wettelijk ook een kader boor ge creëerd. Ook aan preventie wordt steeds meer aandacht besteed, mid dels opleiding en voorlichting. Dit neemt niet weg dat We nog steeds te maken hebben met een erfenis uit het vefieden, waarvan de omvang nog niet Is te overzien. Van alle bedrijfsterrei- tiëdln Nederland, bijvoorbeeld, zijn er naar schatting 100.000 ernstig veront reinigd (bron: Ministerie van VROM) Opeen totaal van 500.000 betekent dat een op de vijf bedrijfsterreinen. In de zestiger jaren is in Nederland op grote schaal woningbouw gerealiseerd, I j baggerspecie of zand is opge bracht. Baggerspecie of zand komt veelal uit onze rivierdelta en is vaak sterk verontreinigd met o.a, zware metalen, afkomstig van de boven- strooms gelegen Industrieën,Het Is duidelijk dat de komende jaren nog vele miljarden geïnvesteerd moeten werden om het milieu weer leefbaar te maken en te houden. Steeds meer verontreiniglngslokatles worden ontdekt, vaak In op de directe omgeving van, dichtbevolkte woon- centra, Potentiële koper of huurder de volgende Informatie van belang: 1) zichtbare en onzichtbare activiteiten op het perceel: olie-achtige verontrei nigingen zijn waarneembaar als zwarte vlekken. Opslag in de grond, bijvoor beeld in HBO-tanks (huisbrandolie), is niet altijd zichtbaar. Toch blijkt dit vaak een bron van verontreiniging te zijn; 2) (historische) informatie over desbetreffende perceel. Met name net hinderwet-archief van de gemeente kan informatie verstrekken over mo gelijk bodemverontreinigende-activi- teiten op, of in de omgeving, van de lo katie. Het gaat hierbij om zowel de hui- mge activiteiten alsmede de activitei- 'erdn het verleden. Voorbeelden van bedrijfstakken met mogelijk bodem- verontreinigende activiteiten zijn: "bestrijdingsmiddelenindustrie; steenfabrieken; -metaalindustrie; -gla sindustrie; -chemische wasserijen; textielindustrie; -oude gasfabrieken; "Mutconserveringsindustrie; -garage- arijven/tankstations; -verffabrieken "^mnaderijen; -leerindustrie; -grafi- staH; 'ven; -vuilverbrandingsin- Ook de bedrijfsactiviteiten van toe- buren kunnen een negatief 'eet hebben op de waarde van het aan uin n or)roerend goed. Verontreini- ugssituaties in de omgeving kunnen n )nv'ped zijn op de bodemkwaliteit n het betreffende perceel. Het is van belang al in het stadium van onderhan delingen over huur, aan-/verkoop van onroerend goed, mogelijke 'verontrei niging' aan de orde te stellen. Met name wanneer op de lokatie bedrijfsactivitei ten zullen plaatsvinden is het van be lang middels milieukundig bodemon derzoek de zogenaamde nul-situatie vast te stellen. Dit in verband met eventuele schade-claims; immers een nieuwe eigenaar wordt niet verant woordelijk gesteld voor verontreini ging op zijn of haar terrein, als aange toond kan worden dat de verontreini ging het gevolg is van voormalige acti viteiten. VOOR DE GOEDE ORDE: Bij een bodemonderzoek vóór de koop zijn de kosten van onderzoek een zaak van onderhandeling met de verkopen de partij. U kunt hiervoor bijvoorbeeld tot dezelfde verdeelsleutel komen als bij de aankoop van een tweedehands auto; indien U instemt met de resulta ten van het onderzoek kunnen de kos ten voor de verkopende partij zijn. Bij een onderzoek na de koop zijn de kos ten in principe voor de nieuwe eige naar. Uiteraard kan hij of zij de kosten weer verhalen op de daadwerkelijke vervuiler, indien aangetoond kan wor den dat de verontreiniging is ontstaan door voormalige (bedrijfs)activiteitert. In het uiterste geval kan de transactie ongedaan gemaakt wordeh, Een der gelijk proces gaat vaak via een langdu rige en moeizame juridische weg. Gemeentes zijn sinds januari 1986 Wettelijk Verplicht bij het Uitgeven van grond voor premie-woningen bodem- kundig onderzoek te (laten) verrichten.Ook dit biedt de toekomsti- ge koper of huurder niet altijd de zekerheid.Sommige gemeentes zijn hierin namelijk nogal terughoudend, omdat verontreinigingen binnen een gemeente behoorlijke financiële conse quenties met zich mee kan brengen voor de betrokken gemeente. Zij moet voor iedere verontreinigde lokatie een financiële bijdrage leveren van F1.5,- per inwoner, met een maximum van Fl. 100.000,-, Daarnaast wordt het drempelbedrag nog vermeerderd met 10 van de resterende kosten,Daarbij is het voor de gemeentes niet aantrek" kelijk verontreinigingen binnen haar grenzen te moeten erkennen, Kortom, het Is voor Iedere koper of huurder van belang vooral zelf zeker heid te krijgen over de bodemkwaliteit waarop het gekozen pand zich be vindt". Ingenieursbureau Van Limborgh B.V. opereert vanuit drie vestigingen in Ne derland, en is met name gespeciali seerd in het milieukundig onderzoek naar en de sanering van bodemver ontreinigingen. Op jaarbasis voert zij circa vierhonderd onderzoeken uit voor bedrijfsleven, overheid en particulieren.Voor meer informatie kunt U zich wenden tot: De heer A.G.C. Goselink (vestigingslei der) Ingenieursbureau Van Limborgh B.V. Kampenringweg 17 2803 PE GOUDA Tel.01820-71760. Moerkapelle - De collecte voor het Na tionaal Epilepsie Fonds - De Macht van het Kleine - die van 29 juni tot en met 4 juli 1992 gehouden werd, heeft in Moer kapelle f1299,85 opgebracht. Dankzij deze collecte kan veel gedaan worden aan wetenschappelijk onder zoek, voorlichting en activiteiten voor mensen met epilepsie. Alle gevers en collectanten worden hartelijk bedankt. ■V": V Iedereen die wel eens een boeket of bloemstuk heeft besteld (en wie is dat eigenlijk niet) weet hoe moeilijk het is een gerichte keuze te maken uit de overweldigende bloemenpracht die in een bloemenwinkel staat uitgestald. Vooral wanneer het gaat om een gro tere opdracht of wanneer een arrange ment voor een speciale gelegenheid moet worden uitgekozen, vergt de vertaalslag van losse bloemen naar het door de bloemist gerangschikte eind resultaat enige verbeeldingskracht, Voor de uitvoerend bloemist is het belangrijk te weten el de door hem beoogde creatie overeenstemt met de wensen van de klant; ziet de bieder meier eruit zoals deze zich dat had voorgesteld en zijn de gewenste bloe men en kleuren gebruikt. Om deze keuzes te vergemakkelijken, maar ook met het doel een inspiratie bron aan te bieden, heeft Fleurop In- terfiora Nederland een nieuw show- boek laten maken met een honderdtal ideeën Voor boeketten en bloemarran- gementen. Het boek is de opvolger van een reeds bestaand fotoboek dat door de Fleurep-bloemlsten een aantal jaren is gebruikt en bestaat naast de speciale showboeken voor bruids- en rouw- werk, Opgenomen zijn onder meer voor beelden van boeketten, tafelschikkin gen, kerst- en paasarrangementen, maar ook verrassende plantenbakken. De Fleurop-bloettiist kan hierbij een prijsindicatie verschaffen en sugges ties doen voor een andere boeketsa menstelling Indien seizoengebonden bloemen niet voorradig blijken te zijn. Een tiental Fleurop-bloemisten teken de voor de ontwerpen die variëren van klassiek tot modern en waarin verras sende kleurencombinaties zijn te vin den. Fleurop Interfiora Nederland wil met dit boek de klanten van haar leden op ideeën brengen voor de veie toepas singsmogelijkheden van bloemen en planten, Het showboek ligt bil de vol gende Fleurop-bloemisten ter inzage; y//v/y W D fat Waddinxveen-Deze foto is al enige tijd geleden genomen tijdens een picknick in Waddinxveen. Deze kleuters van de Geref. basisschool zijn inmiddels op vakantie. Dat het een geweldig leuke middag geweest is, lijdt geen twijfel. Het mooie weer werkte ook mee

Hart van Holland | 1992 | | pagina 15