Rondvaarten Boskoop Kerkdiensten Tentweek Waddinxveen "De dag van je leven" Zwemmen Vakantiefeest in Boskoop Kunstenaarsweek van start Nieuw succes met FREE-SPAN kabel Kerkdiensten Nieuws uit Waddinxveen Fietstoertocht Zoetermeer -IJmeer Hart van Holland/5 augustus 1992 pagina 11 De boottocht Intensieve kweker Muskusratten? Aan alles komt een eind Over de brug komen Boskoop zondag 9 augustus Onweer dondert langebaanzwemmers uit het water! Info-gemeente Bedrijvenbeurs Vervoer op maat Waddinxveen zondag 9 augustus Op een bewolkte zaterdag was het 'genieten geblazen' op, of liever 'i rondvaartboot in Boskoop. Deze middag zijn er niet zoveel belangstellenden bij de Overslag, nabij het VW- kantoor. Een broer en zus uit Gouda met een jongeman, die de tocht al meerdere heren maakten, een echtpaar met een moeder uit Waddinxveen, (maakt de tocht dankzij artikel in "Hart van Holland"), een gezin met twee kinderen uit Lisse, wij: wee medewerksters van "Hart van Holland" en twee jongens van 12. Op de kade staan voor het vertrek schipper Rob v.d. Hoorn en een wat oudere heer, die bij nader inzien me- neer Ramp blijkt, met elkaar te praten. Deze meneer Ramp is net als Rob en onze gids, Joke Roosendaal uit Wad dinxveen, één van de vele vrijwilligers die meewerkt aan de traditionele en alom vermaarde Boskoopse rondvaar ten in het wereldbekende boomkwe- kerijgebied. Ramp vertelt aan Joke, die dit jaarvoor het eerst per toerbeurt een rondvaart leidt, dat hij er al zo'n 90 op heeft zitten dit seizoen en dat er veel belangstelling is voor de rondvaarten op zaterdagmiddag. Ook de bekende 'azaleatochten' wa ren in het Pinksterweekeinde (zaterdag voor Pinksteren en Tweede Pinkster dag red.) erg in trek. Helaas viel Pink steren erg laat, waardoor vrijwel alle rhododendrons en azalea's waren uit gebloeid. Ter compensatie zagen de ca. 1300 deelnemers op Tweede Pinkster dag een prachtige azalea- en rhodo dendron expositie in de beurshal Flo rida, waarvan de bloei, door de mo derne koeltechnieken voor dit doel, was uitgesteld. Als iedereen even voor twee uur is in gestapt in de grote, diepliggende schouw, stapt Joost Graafland op de voorplecht om deze middag als 'af- houwer' te fungeren. Dat 'afhouden' is nog een hele kunst, want op het mo ment dat de boot aan komt varen moet jede brug die je tegenkomt weg kunnen draaien. Joost heeft daar handigheid in ontdekken we even later als de boot wegvaart. Een andere boot ligt klaar met een schipper. Deze is bedoeld om bij een te volle boot als volgboot te iungeren.... Nu lijkt deze niet nodig... ja toch., een echtpaar arriveert net te laat. Onze boot wacht niet, tuft verder, maar de andere schipper laadt het tweetal in zijn boot en vaart vervolgens verder in het kielzog van de onze. Joke Roosendaal stelt de schipper, de afhouwer en zichzelf door de micro foon voor. Ze vertelt vervolgens over de geschiedenis van Boskoop, alsof het lijkt dat ze hier geboren en getogen is. Dat is niet waar, immers ze is Wad- dinxveense, echter ze heeft zich goed verdiept in de materie, zo blijkt tijdens de tocht die uiteindelijk een uur duurt. "Magbest langer" is onze conclusie aan het einde, maar iets wat leuk is duurt altijd veel te kort We varen langs en tussen de kweke rijen door. Deze liggen, zo lijkt het, op eilandjes. Ze vertelt dat Bekoop heel vroeger vruchtbomen teelde, waarvan de appel de 'Schone van Boskoop' de bekendste is. Deze komt in nederland niet meer voor, maar in overzeese ge biedsdelen is men er trots op een der gelijke appelboom aan te treffen. "Boskoop ligt vijf meter onder de zee spiegel. Alle andere gebieden rond Boskoop zijn ontveend. De Boskoopse tuintjes liggen dus wat hoger. Dat moet wel zo blijven, want jaarlijkse gaat er veel grond met de af televeren boom pjes mee, zodat de kweker steeds min der grond overhoudt. Daarom wordt de grond weer aangevuld met Finse grond, de schoonste denkt men. Grap pig je denkt dat het Boskoopse grond is en het is Finse", lacht Joke. Ben jonge fuut duikt weg onder het kroos.... De boot zorgt voor golven te gen de schoeiing van de diverse tuinen. Door Joost worden bruggen openge houden. met een vaartje spring hij tel kens uit de boot en er even later, na het volbrengen van z'n taak, als Rob de jnotor even inhoudt, weer in.... Met bijzonder veel interesse worden zijn handelingen gevolgd en intensief ge- uisterd naar wat Joke vertelt.... We sen:- eenden, een enkele reiger op de Kant die één is met z'n omgeving; - waterlelies op het water; -bomen, I oesters en struiken van verschillende groottes, andere namen, bekende en .er bekende, -fraaie buxusboom- P)es in allerlei vormen geknipt: kippen, schaapje, een pauw: voordat een buxus volume heeft is er al een aantal jaren langzame groei aan voorafge gaan.... Joke stelt dat de Boskoopse kweker een 'intensieve' kweker is. Op 1 ha. grond kan hij een goed belegde boterham verdienen. Op een halve ha een boter ham, mits de kweker z'n beschikbare oppervlakte grond, optimaal benut... "De Boskoopse kweker doet vrijwel al les met de hand. Hij noemt een bewor- telde stek al een boom. Kweekt soms van een eigen boom waarvan hij veel stekken haalt. Naast stekken, occule- ren en enten, houdt de kweker z'n landje schoon en verzorgt het. Vooral in het voorjaar is het een drukte van belang op de tuinen". We zien prachtige 'nana's (trage groeiers en daardoor duur in aan schaf.); tal van ilexsoorten (hulst) en belanden terwijl we onze oren open zetten voor de interessante verduide lijking van Joke en tevens onze ogen de kost geven, bij de Randenburgsebrug in Reeuwijk. Joost springt de boot uit en sluit de brug af. Draait vervolgens de ophaalbrug omhoog en houdt deze zo, totdat de boot er onderdoor gevaren is.... We zien een groothandel in tuin-en kweekbenodigdheden, palen e.d. rechts en varen links een allerliefst privétuintje voorbij. Zo belandden we naast het nieuwe kwekersgebied voor Boskoopse kwekers die verplaatst werden en worden. Hier zien we, na een terrein met zomerhuisjes te zijn ge passeerd en enkele vissers even niet op hun dobber letten maar op het gol vende water en de voorbijvarende bo ten, heel veel vaste zomerbloeiers aan de rechterkant. Links heesters en watervogels en varen vervolgens een sloot in waar de oudste schouw van Boskoop ligt... Ook hier in deze omgeving vreemdsoortige netjes in het water... "Het kunnen leef netten zijn, maar ook vallen voor muskusrat ten", denkt Joke. Na even varen ont waren we de 'modernste' brug van Boskoop, die schuin van de éne tuin naar de andere gaat. De eigenaar van de brug wilde oorspronkelijk de tuin ach ter hem kopen. Die koop ging niet door, het werd een tuin schuin achter de zijne. Met een betonnen brug, die een kapitaal gekost moet hebben, zijn de tuinen nu verbonden. We kunnen met de boot eronder door varen zonder dat Joost in actie hoeft te komen. De vol gende brug is de oudste brug van Bos koop. Het brugdek is een brede plank die wat te nonchalant door Joost vast gehouden wordt en net voor de boot in het water tuimelt. Joost gelukkig niet, maar het scheelde een haar. Als het twee minuten later gebeurd was had den wij de plank op ons hoofd gekre gen... brrr.... Rechts en links om ons heen kijkend, langs fraaie woningen aan het water, beseffen we dat het einde van de tocht in zicht komt. Helaas niet veel bloeien de bomen gezien, maar wel veel varië teit aan 'groen' en prachtige heesters en bomen; keurig ingerichte tuinen, vakkundige windschermen, watervo gels en dat alles met 'muziek' van de sonore klanken van de motor.... Het was een leuke tocht. De jeugd in de boot slaakt een zucht "nu al klinkt het.... We praten nog even na met een deelnemer die bij nader inzien stevige banden heeft met de gemeenten Bent huizen en Moerkapelle...een naam heeft die uit drie delen bestaat en zoon blijkt te zijn van een oud-burgemeester van beide plaatsen.... Vervolgens is er het afscheid van de schipper z'n maatje en de gids Joke, die haar kennis op charmante wijze heeft overgedragen. Verrijkt met haar informatie over Bos koop begeven we ons naar de auto... richting midgetgolf.... Maar dat is een in'de ander verhaal... Overigens wist u waar het gezegde 'over de brug komenz 'n oorsprong vindt? In Boskoop. Dat heeft te maken met de Boskoopse kermis in augustus. Oospronkelijk werd er in de kwekers wereld slechts één keer per jaar afge rekend.... Dan voelden de kwekers zich de koning te rijk en gingen ker- misvieren.... Dat wordt nu ookgedaan, zonder dat er iets te verrekenen valt. Inlichtingen rondvaart: tel.01727 - 14644 werkdagen Rondvaarten kunnen evt. op afspraak met een groep gemaakt worden, an ders 14.00 uur elke zaterdagmiddag in de zomervakantie. Hervormde kerk 9.30 uur ds. W.A. Vlasblom Arnhem Geref.kerk 9.30 uur ds. J.A. van Hooijdonk De Stek Herv/Geref.9.30 uur de heer M. de Ridder Sassenheim Herv./Geref. 17.00 uur ds. W.M. de Boer Moordrecht (Geref.kerk) Chr. geref.kerk 9.30 en 19.00 uur ds. M.J. Oosting Volle Evang.Bethel 9.30 uur samen komst R.K. zaterdagavond 17.30 uur in De Stek 19.00 uur in de kerk A.P. van Neslaan; zondag 10.00 uur kerk. Waddinxveen -Van 12 t/m 14 augustus wordt in Waddinxveen tegenover win kelcentrum "De Zuidpias" de tentweek gehouden. Het thema is "De dag van je leven". Kinderen van 4-12 jaar zijn har telijk welkom in de _grote tent. Elke morgen van 10-12 uur wordt er een bij belverhaal verteld, samen gezongen, gekunsteld en nog veel meer. De middagprogramma's zijn anders en hebben een sport-en spelelement. Woensdagmiddag van 14-16 uur gaan de Waddinxveense kinderen (zullen het er weer 400 zijn?) schatzoeken. Wie nieuwsgierig is moet gewoon ko men en meedoen. Donderdagmiddag is een berenmid dag. In ieder geval wordt het een gezel lige middag en 's avonds mogen de ouders komen op de berenavond die om 19.00 uur begint. Ben v.d. Akker uit België Vrijdagmiddag belooft helemaal een geweldige middag te worden. Dan komt die leuke meneer uit België, Ben v.d. Akker weer. Hij kan goochelen, buikspreken, verhalen schilderen en nog veel meer. Kleine tent voor 13 jaar en ouder De jongeren die niet meer op de basis school gaan, kunnen tijdens de 'witte- tent-uren'; 10.00 tot 12.00 en 14.00 tot 16.00 uur) in de kleine tent terecht voor video, computerspelen, lezen, muziek en koffie. Openluchtzangavond De traditionele 'openluchtzangavond' wordt gehouden op zaterdag 15 au gustus vanaf 20.00 uur. Medewerking verlenen o.a. Interkerkelijk jongeren koor "The Spirit" uit Oldenbroek onder leiding van W.H. Marchand en Martinus Tellegen. Tentdienst De tentweek wordt afgesloten met een themadienst op zondag 18 augustus in de tent. Om 9.15 uur beginnen de kin deren met het zingen van de liederen die ze tijdens de tentweek geleerd hebben. Voorganger is ds. P. vermaat uit Maassluis en ook hij spreekt uiter aard over het thema: 'De dag van je leven'. Iedereen is van harte welkom. Waddinxveen - Het zomerse langebaan- circuit voor wedstrijdzwemmers is na enkele vakantieweken weer op gang Dinsdag 11 t/m donderdag 13 augustus wordt de zgn. "Vakantiebijbelclub" ge houden. Elke ochtend om 10.00 uur worden de basisschoolleerlingen om 10.00 uur verwacht achter de flat aan de Mendelweg. Elke morgen klinkt er een Bijbels verhaal, wordt er gezongen en geknutseld: kortom een echt kinder feest. Dinsdagmiddag is er 'sport en spel'. Een happening die om 14.00 uur begint. Op woensdagmiddag (na de ochtendsamenkomst dus) is er niet om twee uur, maar om 17.00 uur een kin derbijeenkomst. Dan is er een echte Poppenkast. Donderdagmorgen is er weer een verhaal en wordt er weer ge knutseld om 10.00 uur en 's middags is er weer een sport-en spelmanifestatie om 14.00 uur. De afsluiting is donder dagavond om 19.00 uur. De jeugd van Boskoop wordt van harte uitgenodigd aan de Vakantiebijbelclub deel te ne- Waddinxveen-m.i.v. 1 juli werd de heer P.C. Witte te Loosdrecht benoemd tot beleidsmedewerker brandweer- en po litiezaken op de afd. Algemene Zaken. Per 1 september 1992 is eervol ontslag verleend aan de heren R. Neij en G. v. Drie uit hun functie van resp. directeur van de sector Welzijn, Onderwijs en Sociale Zaken en civiel-technisch me dewerker op de afd. Weg en Werken. De heer G.J. Helder uit Alphen a.d. Rijn is benoemd tot opzichter Groenvoor zieningen bij de dienst Openbare Wer ken en Bedrijven. Evenals voorgaande jaren zal de ge meente Waddinxveen ook nu weer vertegenwoordigd zijn op de op 17 en 18 november 1992 in Bleiswijk te hou den 'bedrijvenbeurs'. Naast de gebrui kelijke onderwerpen, zal dit keer extra aandacht geschonken worden aan de voordelen van (een bezoek aan) het Gouwebad "De Sniep" en vestiging op het bedrijvenpark "Coenecoop II". Per 1 januari 1993 zal in Waddinxveen worden gestart met de uitvoering van het project "Vervoer op maat". Dit project houdt in dat aan Waddinxveen se ouderen de mogelijkheid wordt ge boden om, voor een zeer geringe bij drage, binnen de gemeente vervoerd te worden naar sociale instellingen, het gemeentehuis, winkelcentra, de dag-1 opvang in bejaardentehuis Souburgh, enz. Tevens zal aan dit project worden gekoppeld het vervoer van allochtone leerlingen in het kader van het sprei- dingsbeleid. gekomen. Zaterdag met wedstrijden van de ZV Strijen in het Recreatieoord Binnenbedijkte Maas en zondag van de ZV Enkhuizen in het IJsselmeer. Van de ZV de Gouwe nam Jan Willem van den Hoek weer deel aan de twee km. vrije slag heren. Hoewel hij zaterdag vierde werd in 23.09.7 en zondag zesde in 23.06 heeft hij zijn derde plaats in het klassement voor de Zwemkroniekbe- ker behouden. In de Binnenmaas werd zijn race halverwege afgebroken van wege het dreigende onweer en moes ten de zwemmers zich met spoed naar de wal begeven, waar ze zich ook be vonden. Het nummer werd opnieuw gestart aan het eind van het program ma, waarin zowel schoolslag- als ■vrijeslagwedstrijden voor jongens en meisjes, dames en heren zijn opge nomen alsmede prestatietochten. Zoals gewoonlijk waren de Gouwe- masters Nic Geers en Hans den Boer ook weer aanwezig. Zij komen beiden uit bij de 50 plussers. De specialiteit van Nic is de vrijeslag en hij doet dit zo goed dat er in heel Nederland geen snellere vrijeslagzwemmer van boven de 50 is te vinden. Toch is momenteel zijn oudere clubmaat Hans den Boer leider in het vrijeslagklassement voor de Speedobeker, omdat Nic een paar wedstrijden heeft gemist vanwege zijn Amerikaanse zwemavonturen. Hij moest daarvoor nog twee keer een master km. winnen. Dat deed hij dit weekeinde royaal, maar omdat de baanlengte van de master km. in de Binnenmaas niet betrouwbaar wordt geacht, telt zijn snelle tijd daar van 13.59 niet mee. De masterschoolslag km. wordt niet overal gezwommen, doch elk jaar neemt dat aantal toe. In het Krabbers gat bij Enkhuizen stond hij dit jaar voor het eerst op het programma en die won Hans den Boer in 18.48. Volgens hem kwam hij tot die goede tijd omdat hij goed naar de mooie zwemopnamen van de Olympische Spelen had geke ken, maar insiders vertelden dat hij 'per ongeluk' in het spoor van enkele bre dere jongere schoolslagzwemmers te recht was gekomen, hetgeen vooral bij schoolslag voordeel oplevert. Het komende weekeinde zijn de lange- baanwedstrijden in Anna Paulowna en bij het Eurostrand in Eersel. Ongetwij feld zal Nic dan op de Vrijeslag onge nadig toeslaan en Hans met vele minu ten onderuit halen. Deze komt echter steeds vaster te zitten in het zadel van het schoolslag klassement. Waddinxveen - De Stichting Werkne- merspool Waddinxveen organiseert zomeractiviteiten voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Gistermorgen is deze zgn. Kunstenaarsweek van start gegaan in Buurtcentrum "De Boog". Gistermor gen met "Een kijkje door kunstenaars- land": "Aristiko" en 's middags met een optreden van een kleurentovenaar die de kinderen meenam naar 'kleurento- verland'. Vandaag, woensdag 5 augus tus is het ballonnenvrouwtje op bezoek geweest en vanmiddag is er een Thea tervoorstelling. Het thema ervan is "Kettie de clown en Dodo". De voor stelling begint om 14.00 uur. Morgen, donderdag 6 augustus komt "Lappelo- re" met haar lappendoos dansen van 10.00 tot 12.00 uur. 's Midddags is er van 13.00 tot 15.00 uur een daverende dansmiddag. De laatste dag, vrijdag 7 augustus, is er een 'smartlappen-festi val'. van 10.00 tot 12.00 uur. Kinderen mogen van een smartlap een eigen lied dichten. De laatste middag heeft een spectaculair slot met het accent op presentatie en show. Ook van 13.00 tot 15.00 uur. Deelname aan de 'kunste naarsweek' bedraagt een gulden per keer. Voor de theatervoorstelling van middag moet per kind een rijksdaalder worden betaald. Inl: Buurtcentrum "De Boog", C. Huygenslaan 2, tel. 16860 Waddinxveen. Waddinxveen - NKF KABEL B.V., Wad dinxveen, heeft een licentie verleend aan Alcoa Fujikura Ltd (AFL), USA, voor de produktie en verkoop in Amerika van FREE-SPAN, een door NKF ontwik kelde metaalvrije hangkabel met glas vezels. Dit concept maakt het mogelijk telecommunicatievoorzieningen in te bouwen in bovengrondse hoogspan ningsnetten. Door de versterking met aramidevezels kunnen met dit type ka bel grote overspanningen worden overbrugd. NKF boekte onlangs een grote opdracht voor FREE SPAN in In donesië en ook in Turkije wordt de kabel in een project toegepast. AFL is een joint venture van Alcoa (USA), en Fujikura (Japan). De onderne ming is in de USA marktleider op het gebied van telecommunicatiesyste men -in bovengrondse hoogspan ningsnetwerken. Met NKF's know-how, beschikt AFL thans over een allesomvattend pakket. Hervormde Immanuëlkerk 9.30 uur drs. A.W. de Bruin Reeuwijk Christ. Afgesch. gem. 9.30 en 17.00 uur dienst Rafaël Gemeenschap Zuidhonk 10.00 uur samenkomst Regio - Op zaterdag 15 augustus orga niseert de toervereniging Zoetermeer '77 een toertocht onder de naam "Zoe termeer- IJmeer". De naam voor deze tocht is afkomstig van de langste af stand die op die dag gereden kan wor den, deze voert nl. naar het Muiderslot dat aan het IJmeer ligt. De deelnemers aan deze afstand moeten dan wel 166 km. fietsen. Er zijn ook kortere afstan den, nl. 100 en 30 km. De 100 km. afstand voert langs het Braasemermeer, de Westeinderplassen en de Langeraarse plassen. De tocht van 30 km. is vooral voor gezinnen geschikt en wordt in de omgeving van Zoetermeer gemaakt. De starttijden voor de toertochten op 15 aug. zijn: 166 km. 07.00 -09.00 uur; 100 km. 08.00 -10.00 uur en de 30 km 10.00- 13.00 uur. Er is ook een tocht van 80 km. met begeleiding die om 08.30 uur van start gaat. Startplaats: Buytenparklaan 2b (wijk 17) te Zoetermeer. Inl. tel. 079 -31 11 32 of 41 16 65.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 11