Benthuizen/Hazerswoiide Benthuizenaar is gemeentesecretaris van Stramproy geworden Gondelvaart in Hazerswoude Schitterende m» paarden- en rijtuigenshow Oproep Fietsroute langs acht oude kerken Kerkdiensten Politieberichten Hazerswoude-dorp en Benthuizen Kunstexpositie Galerie Laerken Hazerswoude-dorp Tentevangelisatie Hazerswoude-dorp Jttot UMi JtoU&HÖ, iebete week de he#io Ui u tkuU flMeai V» Jubilea en festiviteiten Hart van Holland/2 september 1992 pagina 15 Hazerswoude Kerk H.Engelbewaarder Hazerswoude-dorp kerkdienst zater dagavond 5 September 19.00 uur H.Mis met jongerenkoor zondag 6 september 10.00 uur H. Mis met Latijnse gezangen met gemengd koor 11.30 H. Mis zonder gezangen. Kindernevendienst onder bovenbouw. De heer H.J. Dokter heeft per 1 september nieuwe functie aanvaard Rijneveld - Dé heer H.J. Dokter heeft per I september de functie van gemeentesecretaris van de gemeente Stramproy in Noord-Limburg aanvaard. Deze 4 7-jarige inwoner van de woonkern Benthuizen, zag hiermee een wens in vervulling gaan. Hij was immers, voorde herindeling, tijdens het waarnemend burgemeesterschap van de heer MA. v.d. Have, gemeentesecretaris van Benthuizen en moest deze functie per 1 januari 1991 'inleveren vanwege de herindeling. Geen wonder dat je, als je eenmaal een dergelijke functie hebt uitgeoefend, het een uitdaging vindt om leiding te mogen geven aan het ambtelijk apparaat van een gemeente. Rijneveld - Van 5 september tot 24 okto- ra.s. vinden bezoekers aan Galerie Lae- I rken in Hazerswoude-dorp, een expositie van Karei Gomes met bronzen beelden; \larianne van Dodewaard: acryl op doek; Astid Engels: acryl op doek en permanen te expositie van bronzen beelden van Theo Germann. Verder treft men in deze Deens/nederlandse galerie werken in stock van verschillende Deense en Neder landse kunstenaars aan. Men kan de galerie bezoeken van maan- j tot en met vrijdag na telefonische I alspraak: tel. 01728 -9837 en zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Galerie Laerken is te vinden: Bent 2, Ha zerswoude-dorp. kindermiddag met André Verhagen Hazerswoude-dorp - Vanmiddag is er in de grote tent op het grasveld aan de Al- bert Cuypstraat in Hazerswoude, een kin dermiddag met poppenspeler André Ver hagen. De middag duurt van 14.00 tot 15.30 uur. Spreker Deze tentevangelisatie gaat uit van de plaatselijke "Er is Hoop"-werkgroep. Van- j afzaterdagavond 29 augustus was er elke I avond een samenkomst met spreker en Een gemeente die aan de herindeling wist te ontkomen De gemeente Stramproy, met aan het hoofd burgemeester F.G.J.M. Beckers, ooit wethouder van de gemeente Moord recht, telt bijna 5000 inwoners en is dus een kleine tweeduizend inwoners groter dan Benthuizen. Het is een gemeente die aan de herinde ling wist te ontkomen dankzij het feit dat de gemeente Thorn, eveneens gelegen in het herindelingsgebied Midden-Limburg, waarmee samengevoegd moest worden, als uniek wit stadje, zelfstandig moest blijven, aldus werd van overheidswege geoordeeld. Voorzieningen op hoog niveau Stramproy is een gemeente met een voor zieningenpakket op een niveau welke een gemeente van 8000 inwoners nie zou mis staan en een omvangrijk verenigingsle ven. De heer Dokter: "Dientengevolge is de belastingdruk per woning hoog. Bijvoor beeld de onroerendgoedbelasting voor eigenaar/gebruiker. Deze is al tien gulden per 3000 gulden, terwijl dat normaliter een gulden of drie vier lager ligt. Vorige week hebben we als management- steam de Gemeentebegroting voor 1993 al bekeken. Deze heeft een tekort van tweehonderdduizend gulden". Financieel deskundig De heer Dokter is een deskundige op fi nancieel terrein, dat heeft hij in de loop der jaren bewezen in Benthuizen en deze eerste anderhalf jaar in de nieuwe ge meente Rijneveld. Laatstelijk was de fi nanciële kennis maar partieel noodzake lijk. Zo bewaakte hij als ambtenaar in alge mene dienst de processen en de kredie ten van een aantal projecten, zoals b.v. de reconstructie van het Westeinde in Ha zerswoude en de Michaëlschool-renova- tie tot Michaëlshuis. In Koudekerk was dat de reconstructie van de Hondsdijk. Terugblik Henk Dokter is geen man die jaren op één plek wil blijven. Dat bewijst zijn staat van dienst. Geboren en opgegroeid in Kampen was zijn eerste baan vanaf de MULO in iJssei- muiden en vervolgens van '68 tot '72 in Nijkerk. In de gemeente Brakel van '72-'78, net nog in Gelderland was het voor hem ook goed wonen en werken. De periode Benthuizen duurde kwa werk 13 jaar plus anderhalf jaar Rijneveld. Inmiddels heeft de heer Dokter al vele jaren diploma's Gemeenteadministratie en Gemeentefinanciën op zak en was hij in Benthuizen tot 1986 tweede loco-secreta ris en na 1986, toen burgemeester Ver- bree vertrok, gemeentesecretaris. Zo was hij een onmisbare spil in het rader werk op het gemeentehuis en betekende hij veel voor de interim-burgemeester Van de Have. Hij was in die periode van '87 tot '91 een persoon die meehielp veel grote dingen op de rails te zetten, zoals sporthal, dorpshuisrenovatie e.d. Benthuizen was een dorp dat finan cieel gezond was "Benthuizen was een vooruitstrevende gemeente. In al die jaren werd met veel objecten en maatregelen het voortouw genomen, zowel op bestuurlijk als uitvoe rend terrein. De openbaarheid b.v. van commissievergaderingen plus het feit dat er burgers zitting konden hebben in de commissies; de invoer van mini-contai ners rond ca. 1987, vooruitlopend op an dere gemeenten; de toegankelijkheid van het gemeentehuis, al maakte lang niet ie dereen daar gebruik van...En de financieel gezonde positie. We grepen op financieel gebied alle mogelijkheden aan om de ge meente gezond te houden. Dat betekende o.a. dat rekeningsoverschotten (van be paalde jaren) die niet nodig waren, dien den voor vervroegde afschrijving van in vesteringen, waarvan later de vruchten werden geplukt. Een ander pluspunt van de gemeente was het feit dat deze ageerde bij het Energiebedrijf om niet de gemeen ten de voordeeltjes van het energiebedrijf uit te keren, maar de burgers rechtstreeks te laten profiteren door verlaging van de energieprijzen. Ondanks dat we als Benthuizen een kleine gemeente waren, was het een gezonde en bloeiende gemeente, al waren we op het gemeentehuis wel kwetsbaar bij ziekte. Het was er goed wonen en werken.... De samenvoeging werd helaas een feit en ik had ook m'n principalen erop voorbe reid dat, zodra de kans zich voordeed, ik zou solliciteren naar een kleinere ge meente naar de functie van gemeentese cretaris. Dat is nu dus gebeurd". In pension Hoewel de heer Dokter tijdelijk in pension gaat in Stramproy, is het gezin: man vrouw en twee dochtertjes resp. van 11 en 10 jaar, wel voornemens zo spoedig mogelijk te verhuizen. Het betekent een afscheidnemen van de kerkelijke functie van de samen-op-weg- kerkgemeenschap "De Hoeksteen" als voorzitter van de diaconie; afscheidne men van diverse bestuursfuncties in o.a. Maatschappelijk werk en Kruisbestuur. Hoewel de gemeente Stramproy overwe gend rooms-katholiek is en het gezin Dok ter, protestant, is dat niet als een onover- komenlijk probleem ervaren, omdat hij 'het leven en laten leven' hoog in het vaandel draagt en Weert, de dichtstbij zijnde grote gemeente, een protestantse kerkgemeenschap heeft. Vanavond, woensdag 2 september, spreekt de heer S. van Groningen en ver leent de zanggroep "Gideon" muzikale medewerking. Donderdag 3 augustus spreekt de heer A. Bol en treedt de zanggroep Hatikwa op. Deze avondsamenkomsten beginnen om Thema 1 thema van deze tentevangelisatie- I week is "Kies het Leven". Over dit Leven, het Leven met Jezus Christus, wordt graag meer verteld. Wie m.eer van dit leven wil weten is hartelijk welkom en vindt het "Eeuwige leven". Jaarmarkt Hazerswoude Hazerswoude -Er was donderdaga vond 27 augustus veel publiek op de been voorde traditionele gondelvaart. Velen hadden zich al vroeg langs de waterkant op een opvowubare stoel geïnstalleerd om vooral toch maar geen glimp te missen van de fraaie gepavoiseerde Hazerswoudse boten. Hoewel wat minder deelnemers waren de gondels het bekijken waard. Dat de "Griekse boot" de eerste prijs kreegzal niemand verwonderen en de "Vier jaargetijden" van "Zang en Vriend schap" de tweede, was eveneens niet boven verwachting. Herhaaldelijk gebeurt het dat we benaderd worden voor diverse jubilea. Voor de goede orde delen we het volgende mede: Huwelijken: Graag willen we echtparen die 50, 60, 65 of 70 jaar getrouwd zijn in de krant vermelden, eventueel met foto en interview. Jubilea Een jubilaris die 25 of 40 jaar bij een bedrijf of overheidsinstelling werkt, wordt, indien we hiervan op de hoogte gesteld worden, eveneens vermeld in de krant, als het een inwoner en bedrijf betreft in ons verschijningsgebied. Afscheid Iemand die na lange tijd afscheid neemt bij een bedrijf willen we ook vermelden. Uiteraard geldt dit zeker waar het een 'openbare' functie betreft, b.v. gemeente, school, kerk e.d. Eén en ander op verzoek. Opening Uiteraard mag iedere zaak melding maken van het heuglijke feit dat er een officiële opening plaatsvindt. Echter niet altijd zal deze gehono reerd kunnen worden. Schroom niet, pak de telefoon en meld het ons: tel. 01802-2289. ugisch ringsteken trekt veel '"^schouwers szerswoude-dorp- Maar liefst 24 rijtui- L nair|en zaterdagmiddag in Hazers- "de-dorp deel aan het 'ringsteken voor han en hjtuigen'. Een nostalgische ven«en'n® c"e' beschenen door een 'hart mannend' zonnetje, een schitterende ''"nswaardigheid was gedurende de jnarkt. Voor het zesde achtereen vol Sende laar was deze manifestatie als on- doo van c'e ■'aarmarkt op touw gezet S[) r enkele professionals op paarden- horst f waaft>ij de heer Bronck- als Paardenkenner, de presentatie enj .orS^e- Hoewel de Middenstandsver- was "h ^'co rie Jaarmarkt organiseert ItouwH aut°t>edrijf Bos wei toever- nj,rsamen met een aantal vrijwillige enliefhebbers, dit ringsteken op touw te zetten en tot uitvoering te bren gen. Ton Visser uit Rijnsaterwoude bleek de met zijn paard en rijtuig de mooiste recreatieve deelnemer te zijn: hij behaal de de eerste prijs hiermee. Ook kreeg hij de eerste prijs voor de bloemenversiering die op zijn rijtuig was aangebracht. De beste ringsteker zat op de bok van het rijtuig van Straathof uit Rijnsaterwoude. Deze kreeg een beker als aandenken en de wisselbeker. Tot slot van deze leuke, in drukwekkende show, met paarden en rij tuigen die het bekijken waard waren, was er nog een défilé, voorafgegaan met de twee agenten van de bereden politie, wel ke deel kregen aan de bloemenhuldiging en hartelijke ovatie van het publiek dat zichtbaar en hoorbaar genoten had van al de vierbeners en het daarbij behorende 'gerij'. Graag lijsten met kerkdiensten/predikbeurten van div. kerken Ondanks het feit dat het kwartaal niet afgelopen is, zijn de 'bestanden' van de kerkdiensten en medische weekeinddiensten van Boskoop-Benthuizen-Waddinxveen-Herv.Gem. Moerkapelle zoekgeraakt. Vriendelijk verzoek aan de diverse kerken: wilt u s.v.p. een (nieuwe) lijst van predikbeurten kerkdiensten aan ons toezenden? Redactie Hart van Holland, Postbus 85 2760AB Zevenhuizen. Bij voorbaat hartelijk dank! Rijneveld: Binnen een week werden in Hazerswou de-dorp zowel de gevel van zwembad "De Dolfijn" als de gevel en ruiten van het schoolgebouw 'Wonderland' met verf be spoten. Toen een inwoner van Zoetermeer op dé Omleidingsweg in Benthuizen wilde ke ren en dwars op de weg stond, werd hij aangereden door een Hagenaar. Beide auto's moesten worden weggesleept. In de Groenestein in Hazerswoude, werd door een bewoner van een huis een jonge man in zijn tuin gezien, die er snel van door ging toen hij aangesproken werd. De jongeman is niet meer gezien, maar tegen over de woning is een zwarte herenfiets aangetroffen, die nu gestald staat bij het politiebureau. Zaterdag is er proces verbaal opgemaakt tegen een boomkweker uit Hazerswoude- dorp, omdat hij tuinafval aan het verbran den was. Een inwoner uit Lekkerkerk wilde keren op de Hoogeveenseweg, maar tijdens deze manoevre sloeg de motor af, waar door hij midden op de weg tot stilstand kwam. Een achter hem rijdende automo bilist kon niet tijdig remmen en reed tegen het zijportier aan. het bleef gelukkig bij blikschade. Donderdag op vrijdagnacht is in een wo ning in Benthuizen ingebroken. De 'bezoe kers' kwamen binnen door via een open staand bovenlicht het keukenraam te openen. Geld, waardepapieren en pasjes werden meegenomen. start fietstocht 14.00 uur Open Monumentendag in Benthuizen zaterdag 12 september van 10.00 tot 17.00 uur Rijneveld - Op 12 september: open Monu mentendag, organiseert de Historische Kring Benthuizen een fietstocht langs acht kerken in: Benthuizen; Zoeterwoude, Hazerswoude- Rijndijk, Hazerswoude-dorp. Aanvang van de fietstocht 14.00 uur. Er kan gestart worden bij de Ned.Hervormde kerk in Benthuizen, maar ook bij de overige kerken en dat zijn: De Zuiderbuurtkerk van Zoeterwoude; de Dorpskerk in Zoeterwoude; de Meerburg- kerk; de Scheepjeskerk aan de Rijndijk om per boot over gezet te worden aan de Groenendijk naar Koudekerk a.d. Rijn. Daar zijn de Gereformeerde kerk en de Ned. Hervormde kerk startplaatsen, maar ook 'monumenten' onderweg om te be zichtigen. Terugfietsend richting Hazers woude-dorp, via het ophaalbruggetje kan men de Ned. Hervormde kerk van Hazers woude-dorp bezoeken, of hier van start gaan. Vervolgens kan men de Engelbewaarders- kerk een bezoek brengen en richting Ben thuizen fietsen., Onderweg passeert men korenmolen De Haas en arriveert de fietser bij de Nederlands Hervormde kerk van Benthuizen, wat het eindpunt is voor de Benthuizense fiet sers! Behalve de fietstocht is er nog meer te beleven op Open Monumentendag, name lijk: T en toonstelling In het verenigingsgebouw "De Bron" ach ter de Hervormde kerk in Benthuizen wordt de tentoonstelling "400 jaar Her vormde Gemeente Benthuizen" gehou den. Een model van deze eeuwenoude kerk met toren fungeert als middelpunt. Oude foto's, documenten en voorwerpen ver tellen van alles over predikanten, kosters en hun bewoningen, dopen, zondags school, catechisatie en belijdenis doen, het vroegere verenigingsleven, huwelijk sinzegeningen en rouwgebruiken. In de consistorie liggen voor mensen die met voorouder-onderzoek bezig zijn de oude (vanaf 1650) doop-, huwelijks- en begrafenisboeken ter inzage. Koudekerk a.d. Rijn in en om de Hervormde kerk van Koude kerk a.d. Rijn wordt de tentoonstelling over het leven van Aleid van Poelgeest en de geschiedenis van het kasteel Klein Poelgeest gehouden, in de kerk zijn er op diverse tijdstippen rondleidingen en wordt er middeleeuwse muziek opgevoerd door leden van Huis muziek Delft. Om 11.00 uur vindt de officiële opening plaats van het KleinPoelgeestpark en de onthulling van de Poelgeestgedenksteen aan het Burgemeester Swaanplantsoen. Hazerswoude In de onlangs gerestaureerde Hervormde kerk van Hazerswoude-dorp, heeft Kees Kroon een tentoonstelling ingericht over de geschiedenis van deze kerk. (wordt vervolgd)

Hart van Holland | 1992 | | pagina 15